Αργή εκκίνηση (Linux Mint 18.1 mate)
αυτο ξεμπλοκαρει το loopback interface που χρησιμευει για την εσωτερικη επικοινωνια μεταξυ τον υποσυστηματων του λινουκς. αν ειναι μπλοκαρισμενο, το λειτουργικο προσπαθει να βρει τα διαφορα υποσυστηματα του να επικοινωνισει, και επειδη δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο αργει παρα πολυ, μεχρι να βρει τις σωστες διοδους εσωτερικης επικοινωνιας.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
α, και ξεχασα. αφου κανεις την αλλαγη, ριχτου και ενα reboot να την καταχωρησει μονιμα, και θα δεις και αν βελτιωθηκε η αποδοση του.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
το έκαμα επακριβώς,το αποθήκευσα με δικαιώματα sudo και μετά επανεκκίνηση.Τα ίδια πάλι αλλά αυτή την φορά αργούσε να κλείσει (Δεν έκλεισε και περίμενα 5 λεπτά και πάτησα reset) αλλά μετά έκλεινε κανονικά.Μα πως ενεργοποιήται αυτό το bootchart για να το χρησιμοποιήσω; μου φαίνεται ότι είναι απενεργοποιημένο απο προεπιλογή.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26768, member: 1753 είπε κι ελάλησε:το έκαμα επακριβώς,το αποθήκευσα με δικαιώματα sudo και μετά επανεκκίνηση.Τα ίδια πάλι αλλά αυτή την φορά αργούσε να κλείσει (Δεν έκλεισε και περίμενα 5 λεπτά και πάτησα reset) αλλά μετά έκλεινε κανονικά.Μα πως ενεργοποιήται αυτό το bootchart για να το χρησιμοποιήσω; μου φαίνεται ότι είναι απενεργοποιημένο απο προεπιλογή.

μολις το εγκατεστησα στον εξομοιωτη να δω τι φρουτο ειναι, γιατι και εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει. ειναι οντως ανενεργο απο προεπιλογη, αλλα ενεργοποιειται πανευκολα με:...
Κώδικας:
sudo systemctl enable bootchart.service

οποτε το τραβας και ενα reboot και μολις ξανανοιξει πας στον φακελο //var/log, και θα βρεις ενα αρχειο bootchart.png. το ανοιγεις με οποιονδηποτε image viewer (μια εικονα png ειναι), και αυτο μεσα εχει διαφορα γραφιματα που δειχνουν ποσο χρονο φορτωνουν και ποσο επεξεργαστη και σκληρο χρησιμοποιουν τα διαφορα processes στην εκκινηση. μπορεις να κανεις και zoom την εικονα για να δεις πιο καθαρα. και οταν πλεον δεν το θελεις, απλα με την ιδια διαδικασια το απενεργοποιεις:...
Κώδικας:
sudo systemctl disable bootchart.service
  Απάντηση
manos@USER1 ~ $ sudo systemctl enable bootchart.service
[sudo] password for manos:
bootchart.service is not a native service, redirecting to systemd-sysv-install
Executing /lib/systemd/systemd-sysv-install enable bootchart

Δεν ενεργοποιήθηκε και μάλλον πρέπει να επεξεργαστώ γραμμές του κώδικα από τα αρχεία του συστήματος καθώς ο φάκελος bootchart είναι πάλι άδειος κατόπιν επανεκκίνησης.Όντως υπάρχει αυτό το αρχείο που μου λέει το τερματικό αλλά δεν καταλαβαίνω τι ζητάει.Καταρχάς θα πρέπει να πω ότι έχω και εξωτερικό σκληρό συνδεμένο, νομίζω 2 terabyte.
Dark,τι γνώμη έχεις για αυτό; https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=26499
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26776, member: 1753 είπε κι ελάλησε:manos@USER1 ~ $ sudo systemctl enable bootchart.service
[sudo] password for manos:
bootchart.service is not a native service, redirecting to systemd-sysv-install
Executing /lib/systemd/systemd-sysv-install enable bootchart

Δεν ενεργοποιήθηκε και μάλλον πρέπει να επεξεργαστώ γραμμές του κώδικα από τα αρχεία του συστήματος καθώς ο φάκελος bootchart είναι πάλι άδειος κατόπιν επανεκκίνησης.Όντως υπάρχει αυτό το αρχείο που μου λέει το τερματικό αλλά δεν καταλαβαίνω τι ζητάει.Καταρχάς θα πρέπει να πω ότι έχω και εξωτερικό σκληρό συνδεμένο, νομίζω 2 terabyte

για βγαλε τον εξωτερικο σκληρο οταν το ξεκινας, μηπως αυτος δημιουργει το προβλημα. μπορει να αργει να τον προσαρτησει για καποιο λογο, μπορει να καθυστερει κατι... α!... εχεις μιντ εσυ, οχι debian. το μιντ εχει το systemd και το sysv μπουρδουκλωμενα μαζι, γι'αυτο σε λεει αυτο το πραγμα. αυτο λεει οτι ενεργοποιηθηκε το bootchart, αλλα με «πλαγιο» τροπο, γιατι δεν εχεις σκετο systemd, να το ενεργοποιησει κατευθειαν. δεν καταλαβα ομως, για ποιον φακελο bootchart λες οτι ειναι αδειος; φακελος "bootchart" δεν υπαρχει. το αρχειο "bootchart.png" υπαρχει και θα πρεπει να βρισκεται μεσα στον φακελο "//var/log".
  Απάντηση
var/log/bootchart και ούτε στο var/log βρίσκω κάποια εικόνα
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Με εξωτερικό και χωρίς πάλι αργεί.Πωωωω τι είναι αυτό το πράγμα; μα καλά δεν το βλέπουν οι προγραμματιστές να το λύσουν; κάτι διάβασα ότι αναζητά κάποια διασκορπισμένα αρχεία στο δίσκο και γιαυτό αργεί.Βλακείες
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26778, member: 1753 είπε κι ελάλησε:var/log/bootchart και ούτε στο var/log βρίσκω κάποια εικόνα

περιεργο. εφοσον απ'οτι λεει εχει ενεργοποιηθει το bootchart, κανονικα θα επρεπε το αρχειο να υπαρχει μεσα στο "//var/log". μηπως μεσα στον φακελο υπαρχει κανενα αρχειο bootchart.tgz; αν υπαρχει κανε εγκατασταση το pybootchartgui. αυτο μολις το τρεξεις θα βγαλει την εικονα και θα την αποθηκευσει μεσα στον φακελο //var/log

τον εξωτερικο σκληρο τον εβγαλες και εκανες επανεκκινηση, να δεις αν συνεχιζει να καθυστερει τοσο πολυ;
  Απάντηση
δεν υπάρχει κανένα συμπιεσμένο αρχείο.Ναι τον αποσύνδεσα για να δω αν αργεί.Πως ενεργοποιείς το pybootchartgui;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)