Αργή εκκίνηση (Linux Mint 18.1 mate)
μου κάμει και κάτι βλακείες μερικές φορές και αργεί να κλείσει ο υπολογιστής.Έλεος ρόμπα έγινα που το πρότεινα σε φίλο για εγκατάσταση
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26781, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Με εξωτερικό και χωρίς πάλι αργεί.Πωωωω τι είναι αυτό το πράγμα; μα καλά δεν το βλέπουν οι προγραμματιστές να το λύσουν; κάτι διάβασα ότι αναζητά κάποια διασκορπισμένα αρχεία στο δίσκο και γιαυτό αργεί.Βλακείες

δεν υπαρχει περιπτωση να αργει τοσο πολυ απο κατι τετοιο. ασε που στο λινουκς τα αρχεια δεν διασκορπιζονται οπως γινεται στα παντζουρια. μπορουν να διασκορπιστουν, αλλα πρεπει να περασουν πολλα χρονια. και παλι ομως γινεται σε τοσο μικρο βαθμο που δεν επηρεαζει καν την εκκινηση. το δικο σου ειναι λειτουργικο συστημα λιγων μηνων. δεν υπαρχει καμια περιπτωση να υπαρχει θεμα με διασκορπισμενα αρχεια.

αυτο το λινκ που εβαλες στο ubuntu gr, αναθεμα και αν καταλαβα τι λεει. τα γραφει τοσο μπερδεμενα και ανακατωμενα, που αυτο δεν λεγεται οδηγος. αυτο λεγεται αποπροσανατολισμος :D:lolx:p:rolfx
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26783, member: 1753 είπε κι ελάλησε:δεν υπάρχει κανένα συμπιεσμένο αρχείο.Ναι τον αποσύνδεσα για να δω αν αργεί.Πως ενεργοποιείς το pybootchartgui;
δεν ενεργοποιεις κατι σε αυτο. απλα το τρεχεις, αλλα αν δεν υπαρχει το συμπιεσμενο αρχειο του bootchart μεσα στο //var/log, απλα θα κλεισει χωρις να κανει τιποτα. γιατι χρησιμοποιει το συμπιεσμενο αρχειο για να βγαλει την εικονα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Πραγματικά δεν θα ξανασχοληθώ ποτέ με εγκατάσταση linux σε υπολογιστές άλλων αν είναι να μη δουλεύει αξιοπρεπέστατα.Θα το κρατάω μόνο για τον εαυτό μου άλλη φορά
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
δεν βαζεις κανα debian λεω εγω; καλοι και οι αυτοματισμοι και οι ευκολιες, αλλα βλεπεις τι δυσλειτουργιες βγαζουν. στο debian στον εξομοιωτη που το ξαναπερασα σημερα (γιατι τον εκανα επαναφορα χθες), παλι δουλεψε οπως προβλεπεται, η μονη διαφορα ηταν, οτι για καποιο λογο εβγαλε την εικονα στο home μου, και οχι στο //var/log. αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια. αν εχεις γενικα καποια εμπειρια σε λινουκς, δεν θα σε φανει δυσκολο. βεβαια επειδη δεν εχει καθολου τους αυτοματισμους και τις ετοιμες ευκολιες του ουμπουντου και του μιντ, οποτε θελει πιο πολυ να ασχοληθεις μαζι του τουλαχιστον στην αρχη, για να το φτιαξεις οπως το θελεις.
  Απάντηση
στον υπολογιστή μου ναι, σε έναν άσχετο όχι
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Dark το samba διάβασα ότι καθυστερεί την εκκίνηση, ισχύει? καταρχάς τι είναι πάλι αυτό?
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
κοίτα αυτό
Κώδικας:
manos@USER1 ~ $ systemd-analyze

Startup finished in 1min 31.016s (kernel) + 32.160s (userspace) = 2min 3.177s
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Ἂν δὲν ἔχεις ἰδιαίτερο πρόβλημα μὲ τὰ ἀγγλικά σου, θὰ σοῦ σύστηνα νὰ ρίξεις μιὰ ματιὰ ἐδῶ:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Imp...ot_process

Τὸ wiki τοῦ arch εἶναι ἀπὸ τὰ ἀναλυτικότερα, τὰ πιὸ ἐνημερωμένα καὶ βοηθοῦν τοὺς πάντες, ἀνεξαρτήτως διανομῆς - ὅπως εἶχα ἀνακαλύψει ἀπὸ τὸν καιρὸ ποὺ δούλευα Ubuntu, πρὶν τὸ 2009.
Στὴ συγκεκριμένη διεύθυνση περιγράφεται ἡ ἐντολὴ systemd-analyze (blame), ποὺ κάνει σχεδὸν τὰ ἴδια μὲ τὴν bootchart, ἀλλὰ σὲ κονσόλα καὶ ὄχι σὲ γραφικὸ περιβάλλον. Ἐπίσης χρήσιμες εἶναι πάντα καὶ οἱ man pages, ὅπως αὐτὴ τοῦ systemd (man systemd), ἡ ὁποία ἀναφέρεται μεταξύ ἄλλων στὴ συνύπαρξη systemd καὶ sysV initscript.
Πάντως ἡ samba δὲν νομίζω νὰ ἔχει ἰδιαίτερη σχέση μὲ τὴν καθυστέρηση στὴν ἐκκίνηση. Σὲ κάθε περίπτωση, νομίζω ὅτι μπορεῖς νὰ τὴν ἀπενεργοποιήσεις, ἂν δὲν τὴ χρειάζεσαι.
Οἱ ἄνθρωποι γεννιοῦνται ἀμόρφωτοι, ὄχι ἠλίθιοι. Γίνονται ἠλίθιοι μὲ τὴν ἐκπαίδευση.[SIZE=3] (B. Russell)
  Απάντηση
Ἂν δὲν ἔχεις ἰδιαίτερο πρόβλημα μὲ τὰ ἀγγλικά σου, θὰ σοῦ σύστηνα νὰ ρίξεις μιὰ ματιὰ ἐδῶ:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Imp...ot_process

Τὸ wiki τοῦ arch εἶναι ἀπὸ τὰ ἀναλυτικότερα, τὰ πιὸ ἐνημερωμένα καὶ βοηθοῦν τοὺς πάντες, ἀνεξαρτήτως διανομῆς - ὅπως εἶχα ἀνακαλύψει ἀπὸ τὸν καιρὸ ποὺ δούλευα Ubuntu, πρὶν τὸ 2009.
Στὴ συγκεκριμένη διεύθυνση περιγράφεται ἡ ἐντολὴ systemd-analyze (blame), ποὺ κάνει σχεδὸν τὰ ἴδια μὲ τὴν bootchart, ἀλλὰ σὲ κονσόλα καὶ ὄχι σὲ γραφικὸ περιβάλλον. Ἐπίσης χρήσιμες εἶναι πάντα καὶ οἱ man pages, ὅπως αὐτὴ τοῦ systemd (man systemd), ἡ ὁποία ἀναφέρεται μεταξύ ἄλλων στὴ συνύπαρξη systemd καὶ sysV initscript.
Πάντως ἡ samba δὲν νομίζω νὰ ἔχει ἰδιαίτερη σχέση μὲ τὴν καθυστέρηση στὴν ἐκκίνηση. Σὲ κάθε περίπτωση, νομίζω ὅτι μπορεῖς νὰ τὴν ἀπενεργοποιήσεις, ἂν δὲν τὴ χρειάζεσαι.
Οἱ ἄνθρωποι γεννιοῦνται ἀμόρφωτοι, ὄχι ἠλίθιοι. Γίνονται ἠλίθιοι μὲ τὴν ἐκπαίδευση.[SIZE=3] (B. Russell)
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)