Αργή εκκίνηση (Linux Mint 18.1 mate)
Καλησπέρα! Ο υπολογιστής αργεί να ανοίξει.Τι θέλει τώρα να κάμεις για να ανοίγει κανονικά και να μη περιμένω τόση ώρα άσκοπα; δηλαδή το λάπτοπ μου είναι πιο γρήγορο; μη τρελαθούμε εντελώς.Θα πίνω όλο τον καφέ μου και ακόμα δεν θα έχει ανοίξει ο υπολογιστής.
Λοιπόν, μου είπε ένας φίλος εδώ στο OSarena κι έψαξα για σχετική ανάρτηση θέματος εδώ στο forum και βρήκα για ένα πρόγραμμα ονόματι "Bootchart" το οποίο βέβαια ενώ το κατέβασα από τον διαχειριστή λογισμικού δεν το έβρισκα πουθενά κι ούτε άνοιγε με εντολή από το τερματικό κι έτσι δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί.Θέλω κάποιος να μου πει πως να κατεβάσω αυτό το πρόγραμμα στο Linux Mint και πως να το χρησιμοποιήσω για να με βοηθήσετε στο πρόβλημα μου.
Ορίστε και μερικές πληροφορίες για το αρχείο home/etc/hosts:
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 USER1

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Λοιπόν το έψαξα και είδα ότι δεν έχει κάποιο γραφικό περιβάλλον η εφαρμογή.Αντιθέτως, σου δημιουργεί μια εικόνα στο var/log/bootchart αλλά ενώ έκαμα επανεκκίνηση και μπαίνω στο φάκελο τον βρίσκω άδειο.Κάτι δεν θα έκαμα σωστά
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
user1 ειναι το hostname σου; περιεργο με φαινεται, γιατι ειναι πολυ generic. οταν ανοιγεις το terminal τι γραφει; εμενα π.χ. γραφει αυτο:...
Κώδικας:
debian@osiris:~$_
το "osiris" ειναι το hostname μου, οποτε στο localhosts το εχω ετσι:...
Κώδικας:
127.0.0.1 localhost osiris
127.0.1.1 osiris
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
κανονικά γράφει το όνομα στο τερματικό και όχι User1
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26751, member: 1753 είπε κι ελάλησε:κανονικά γράφει το όνομα στο τερματικό και όχι User1
το user1; τεσπα. βαλτο και στην πανω γραμμη, να μοιαζει οπως εχω εγω το δικο μου.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26754, member: 1051 είπε κι ελάλησε:το user1; τεσπα. βαλτο και στην πανω γραμμη, να μοιαζει οπως εχω εγω το δικο μου.
το όνομα είναι manos ας πούμε αλλά δεν ξέρω τι παίζει και το γράφει έτσι.Είχα αλλάξει από τα αρχεία του συστήματος την αυτόματη είσοδο και από false που ήταν το άλλαξα σε true.Δεν ξέρω αν επηρεαστηκε από αυτό
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26756, member: 1753 είπε κι ελάλησε:το όνομα είναι manos ας πούμε αλλά δεν ξέρω τι παίζει και το γράφει έτσι.Είχα αλλάξει από τα αρχεία του συστήματος την αυτόματη είσοδο και από false που ήταν το άλλαξα σε true.Δεν ξέρω αν επηρεαστηκε από αυτό

οχι δεν εχει να κανει η αυτοματη εισοδος. το manos που λες, ειναι το ονομα χρηστη, η, το hostname; δεν το διευκρινιζεις. οταν ανοιγεις το τερμιναλ τι σε γραφει ακριβως; καντο copy/paste εδω, να δω τι ειναι τι. οπως σε ειπα παραπανω, εμενα στο terminal γραφει αυτο:...
Κώδικας:
debian@osiris:~$_
σε εσενα τι γραφει;
  Απάντηση
α μπερδεύτηκα manos@USER1 συγνώμη.Είναι αυτό που βγάζει στο τερματικό αλλά δεν έχω ανοικτό τον υπολογιστή να το αντιγράψω τώρα
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26759, member: 1753 είπε κι ελάλησε:α μπερδεύτηκα manos@USER1 συγνώμη.Είναι αυτό που βγάζει στο τερματικό αλλά δεν έχω ανοικτό τον υπολογιστή να το αντιγράψω τώρα

αρα στο αρχειο "//etc/hosts", θα βαλεις το USER1 ακριβως ετσι οπως ειναι, και στην αποπανω γραμμη που λεει localhost, διπλα απο το localhost. θα το κανεις δηλαδη ετσι:...
Κώδικας:
127.0.0.1 localhost USER1
127.0.1.1 USER1

για να μπορεσεις να σωσεις την αλλαγη, θελει ανοιγμα σαν root, δηλαδη με sudo.
  Απάντηση
ωραία! και τι θα κάμω με αυτή την αλλαγή;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)