προβλημα με cheese και καμερες
blackm76, post: 27050, member: 912 είπε κι ελάλησε:Ακριβώς όπως το είπες φίλε μου. Το λαπτοπ έχει 4gb ram kai 1 gb μνήμη ή NVIDIA που φοράει. Άρα αν είναι έτσι πρέπει να βάλω 64bit.
Υπάρχει όμως κίνδυνος σε 64bit να μην λειτουργεί το Bluetooth; δηλαδή μήπως οι drivers να είναι μόνο σε 32 big;

εχεις περασει εσυ καποιον προσθετο, η, δουλευε εξαρχης το bluetooth στο λινουκς; γιατι αν δουλευε εξαρχης, τοτε υπαρχει ηδη ο driver στον πυρηνα, οποτε προφανως θα υπαρχει και στα 64bit. αν περασες εσυ κατι προσθετο για το bluetooth (εκτος πηγων διανομης), τσεκαρε μια αν υπαρχει και σε 32bit και σε 64bit. αλλα τωρα που τα 32bit εγκαταλειπονται δεν νομιζω οτι δεν θα βρισκεις για 64bit.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Παράθεση:εχεις περασει εσυ καποιον προσθετο, η, δουλευε εξαρχης το bluetooth στο λινουκς; γιατι αν δουλευε εξαρχης, τοτε υπαρχει ηδη ο driver στον πυρηνα, οποτε προφανως θα υπαρχει και στα 64bit. αν περασες εσυ κατι προσθετο για το bluetooth (εκτος πηγων διανομης), τσεκαρε μια αν υπαρχει και σε 32bit και σε 64bit. αλλα τωρα που τα 32bit εγκαταλειπονται δεν νομιζω οτι δεν θα βρισκεις για 64bit.

φιλε μου darkgoth το bluetooth mou ειναι μαζι με το wifi.πανε πακετο γιατι ειναι της broadcom.
απο την αρχη στο additional drive πηγα και τους εγκατεστησα τους drivers απλα το θεμα ειναι οτι δεν δουλευει γενικα.δοκιμασα τον ποιο πιθανο και απιθανο τροπο για να δουλεψει αλλα τιποτα.
ασχετα με αυτο ομως θα βαλω mint kde αντι για ubuntu που εχω τωρα κα ηθελα να ξερω αν θα βαλω 32 η 64 bit αλλα ετσι οπως τα λες θα βαλω 64 bit. τωρα το bluetooth μπορει να φταινε και τα γραφικα δεν ξερω.επειδη το plasma 5 ειναι οτι καλυτερο και πληρεστερο κατα την γνωμη μου.
  Απάντηση
Παιδιά έβαλα mint kde και στην αρχή δούλευε το Bluetooth και μετά την αναβάθμιση συστήματος έπαψε να λειτουργεί αλλά μικρό το κακό. Αν υπάρχει λύση καλός αλλιώς δεν πειράζει. Το θέμα είναι άλλο... Η κάμερα vx-800 που έχω με usb δεν λειτουργεί. Η κάμερα του λαπτοπ λειτουργεί αλλά θέλω να ρυθμίσω φωτεινότητα κτλ. Για το Skype kai δεν μπορώ. Έβαλα το v4l αλλά αναγνωρίζει μόνο την usb που σας είπα και δεν την δείχνει. Του λαπτοπ δεν φαίνεται. Τι μπορώ να κάνω;
  Απάντηση
με το guvcview δοκιμασες να τις ανοιξεις; αυτο εχει τα παντα, απο φωτεινοτητες, αντιθεσεις, χρωματα, κλπ. μπορει με το guvcview που τρεχει σε driverless mode να λειτουργησουν και οι 2.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Όταν το ρυθμίσω όμως με το guvcview τις ρυθμίσεις θα τις κρατήσει και για το Skype; η είναι μόνο για το ίδιο το πρόγραμμα;
  Απάντηση
τις ρυθμισεις τις κραταει κανονικα για οσα προγραμματα θα την χρησιμοποιησεις. μπορεις να ξεκινησεις μονο τα controls, οποτε μπορεις να την χρησιμοποιεις ταυτοχρονα στο σκαιπ, και ταυτοχρονα μπορεις να τη ρυθμισεις εκεινη την ωρα οπως θελεις. για να το κανεις αυτο ανοιγεις terminal και δινεις αυτη την εντολη:...

Κώδικας:
guvcview --device=/dev/videoX --control_only

το Χ ειναι απλα ενας αριθμος. video0 η 1η καμερα, video1 η 2η καμερα, κλπ.
  Απάντηση
Χωρίς terminal δεν γίνεται; εγω μπορώ απλά επειδή το λαπτοπ είναι του πατέρα μου δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει.
  Απάντηση
μπορεις να το κανεις και σε συντομευση. απλα δημιουργεις μια νεα συντομευση και εκει που λεει command απλα θα βαλεις το παραπανω μακρυναρι. το ιδιο πραγμα θα ειναι. βαζεις και ενα κατανοητο εικονιδιο π.χ. μια webcam και ετοιμο (αυτο πολυ πιθανο να μην χρειαστει, γιατι συνηθως μπαινει αυτοματα το εικονιδιο του προγραμματος, οταν γραψεις το ονομα του προγραμματος στο command). οποτε μετα απλα πατας το εικονιδιο και ανοιγουν τα controls, και τα κανεις οτι θελεις.
  Απάντηση
Ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω αύριο όλα και θα σας πω νέα.
  Απάντηση
Ακόμα δεν το δοκίμασα. αλλά πείτε μου κάτι ακόμα. Έχω ρυθμίσει να σβήσει η οθόνη σε 5 λεπτά όταν είναι σε αδράνεια. αυτό όμως το κάνει και όταν βλέπω ταινίες. Πως γίνετε να βλέπω μια ταινία στο cinemania η στο online filmer παράδειγμα να μην σβήνει η οθόνη και να σβήνει όταν τελειώσει η ταινία μόνη της; ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Απαντήστε μου και ότι μου πείτε θα σας απαντήσω και στα δύο.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)