προβλημα με cheese και καμερες
γεια σας παιδια.στο λαπτοπ του πατερα μου εχω βαλει ubuntu.
εχω το εξης θεμα....
οταν ανοιγω μια καμερα με το cheese την βλεπω μια χαρα,την ιδια ωρα αν παω απο τις ρυθμισεις να αλλαξω καμερα και να βαλω μια αλλη που εχω με usb δεν την ανοιγει και το αντιστροφο.

επισεις οταν ανοιγω το skype και κανω βιντεοκληση και παω ταυτοχρονα να ανοιξω το cheese για να δω την αλλη καμερα και οχι αυτη που κανει βιντεοκληση δεν την ανοιγει.και το αντιστροφο αν εχω το cheese ανοιχτο δεν λειτουργει η καμερα στο skype.

γιατι συμβαινει αυτο;;;μηπως φταιει το cheese;;;;μηπως φταιει το γραφικο περιβαλλον που ειναι unity;;;;εχει να κανει με αυτο;;;μηπως αν εβαζα mint cinnamon να μην ειχα τετοιο προβλημα;;;;
  Απάντηση
οτι διανομη και αν βαλεις, οταν η καμερα ειναι ανοιχτη με ενα προγραμμα. κλειδωνει σε αυτο. δεν μπορει κανενα αλλο προγραμμα να την χρησιμοποιησει. οπως και οτο προγραμμα κανει το ιδιο. κλειδωνει πανω σε μια καμερα και χρησιμοποιει αυτη. αν θελεις να αλλαξεις, θα πρεπει να κλεισεις το προγραμμα και να επιλεξεις την αλλη καμερα.

για το αλλο που λες, οτι αν εχεις τη μια καμερα ανοιχτη με το ενα προγραμμα (π.χ. skype), δεν μπορεις να ανοιξεις την αλλη καμερα με καποιο αλλο προγραμμα (π.χ. cheese), αυτο οντως φαινεται περιεργο, και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Παράθεση:οτι διανομη και αν βαλεις, οταν η καμερα ειναι ανοιχτη με ενα προγραμμα. κλειδωνει σε αυτο. δεν μπορει κανενα αλλο προγραμμα να την χρησιμοποιησει. οπως και οτο προγραμμα κανει το ιδιο. κλειδωνει πανω σε μια καμερα και χρησιμοποιει αυτη. αν θελεις να αλλαξεις, θα πρεπει να κλεισεις το προγραμμα και να επιλεξεις την αλλη καμερα.

αυτο ομως σε windows δεν γινοταν.

Παράθεση:για το αλλο που λες, οτι αν εχεις τη μια καμερα ανοιχτη με το ενα προγραμμα (π.χ. skype), δεν μπορεις να ανοιξεις την αλλη καμερα με καποιο αλλο προγραμμα (π.χ. cheese), αυτο οντως φαινεται περιεργο, και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.

και εμενα δεν μου φανηκε φυσιολογικο για αυτο ρωτησα μηπως φταιει η διανομη η το γραφικο περιβαλλον.
  Απάντηση
blackm76 Για διάβασε αυτό το λινκ, όπου λέει και προτείνει μια κοινή ανάλυση στις δύο κάμερες ώστε να δουλέψει o uvcvideo καλύτερα, ειδικά το post "sudo rmmod uvcvideo"
https://stackoverflow.com/questions/9781...v-on-linux
Δεν το έχω δοκιμάσει, αν και έχω ένα κάρο κάμερες όλα δουλέουν καλά σε μένα με usb και IP cameras, εφαρμογές απλές και παρακολούθησης.
  Απάντηση
θα το δοκιμασω καποια στιγμη φιλε μου γιατι τωρα δεν γινετε.
υπαρχει κινδυνος να κανω κατι λαθος και να μην δουλευει καμια καμερα μετα;;;
  Απάντηση
blackm76, post: 27009, member: 912 είπε κι ελάλησε:θα το δοκιμασω καποια στιγμη φιλε μου γιατι τωρα δεν γινετε.
υπαρχει κινδυνος να κανω κατι λαθος και να μην δουλευει καμια καμερα μετα;;;
Ναι, άστο αν δεν το καταλαβαίνεις
  Απάντηση
Παράθεση:Ναι, άστο αν δεν το καταλαβαίνεις
το καταλαβαινω αλλα δεν εχω χρονο λογο δουλειας.καποια στιγμη θα το κοιταξω.
  Απάντηση
για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα ρωτησω και κατι ακομα και ελπιζω να απαντησετε.
ενα λαπτοπ παραδειγμα εχει επεξεργαστη 64bit i3 διπλοπυρηνο της intel.
η ram του ομως ειναι 4gb.ειχε εγκατεστημενα windows 10 32bit ομως αν και ο επεξεργαστης ειναι 64bit.
τωρα που θελω να βαλω linux mint τι iso να κατεβασω...32 ή 64bit;;;
βασικα εχει σχεση και με την ραμ ετσι δεν ειναι;;;απο ποσα gb ram και επανω μπορουμε να βαλουμε λειτουργικο 64bit;;;
  Απάντηση
blackm76, post: 27020, member: 912 είπε κι ελάλησε:για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα ρωτησω και κατι ακομα και ελπιζω να απαντησετε.
ενα λαπτοπ παραδειγμα εχει επεξεργαστη 64bit i3 διπλοπυρηνο της intel.
η ram του ομως ειναι 4gb.ειχε εγκατεστημενα windows 10 32bit ομως αν και ο επεξεργαστης ειναι 64bit.
τωρα που θελω να βαλω linux mint τι iso να κατεβασω...32 ή 64bit;;;
βασικα εχει σχεση και με την ραμ ετσι δεν ειναι;;;απο ποσα gb ram και επανω μπορουμε να βαλουμε λειτουργικο 64bit;;;

εχει ξεχωριστη μνημη καρτας γραφικων; αν ναι, τοτε πας μονοδρομο για τα 64bit με 4GB ram. γιατι τα 32bit υποστηριζουν μεχρι 4GB συνολικο memory commit limit (δηλαδη και ram και καρτα γραφικων). πολλοι νομιζουν οτι ειναι μονο η ram, και αυτο για καποιο λογο εχει γινει παρανοηση που εχει επικρατησει ακομα και σε εγκυρες σελιδες και περιοδικα. δεν ειναι μονο η ram. μεσα στο οριο αυτο περιλαμβανεται και η μνημη της καρτας γραφικων.

οποτε αν βαλεις 32bit και εχεις 4GB ram και 1Gb καρτα γραφικων, θα μπορει το συστημα να φτασει μονο μεχρι τα 3GB της ram, και το 1GB της ram θα πηγαινει εντελως χαμενο. επισης με το 32bit δεν μπορεις να κανεις memory overcommit για τον ιδιο λογο (και ειναι κατι που χρειαζεται γιατι σταθεροποιει πολυ το λειτουργικο). και ακομα ενας λογος οτι τα 32bit σιγα-σιγα εγκαταλειπονται, και δεν θα μπορεις ουτε να το αναβαθμισεις καποια στιγμη,
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Ακριβώς όπως το είπες φίλε μου. Το λαπτοπ έχει 4gb ram kai 1 gb μνήμη ή NVIDIA που φοράει. Άρα αν είναι έτσι πρέπει να βάλω 64bit.
Υπάρχει όμως κίνδυνος σε 64bit να μην λειτουργεί το Bluetooth; δηλαδή μήπως οι drivers να είναι μόνο σε 32 big;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)