Ubuntu Mate ή Mint Mate ελαφρύτερο για laptop;
debianass, post: 27233, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Και κάτι τελευταίο: οι διαστάσεις του desktop του είναι καρφωτά (και αυστηρά) 640x480.
[Εικόνα: deblight1.png]
Μπορεί να μην είναι ωραίο, σίγουρα όμως είναι κομμάντο :)
ποιο δεν ειναι ωραιο;... γαματο το εχεις κανει!... γιατι ομως μονο 640Χ480 αναλυση; για να μην τραβαει πολλους πορους; αν την εβαζες εστω 1024Χ768 θα ηταν πιο χρηστικο, και χωρις να εχει μεγαλυτερη καταναλωση πιστευω.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Η 640x480 αρκεί, το box είναι φτιαγμένο "κατα το εικώς και το αναγκαίο", στα στρατιωτικά πρότυπα :)
Για desktop χρήση είχα μοντάρει ένα tiny για να σηκώνεται από PXE server, χωρίς δίσκο. Εχουν περάσει χρόνια όμως κι έχει παλιώσει. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με debian + Lumina DE, αν καταφέρω να κάνω compilation στον κώδικα και να μου τρέξει σωστά επιτέλους το taskbar του. Ο πολύ καλός developer του Lumina ωστόσο είναι BSD-άς και όχι linuxάς. Το έχει τελειοποιήσει για τη διανομή του, το trueOS σε freeBSD και δε δίνει μία για τους linuxάδες ιππότες που σφάζονται στην ποδιά της lumina :)

Υ.Γ. Για την ιστορία, το desktop του tiny, που χρησιμοποιείται σαν pxe OS σε κατάληψη φιλοξενίας μεταναστών με μηδενικό budget (δεν αποδέχεται χορηγίες από ΜΚΟ). Ουσιαστικά έπρεπε να φτιαχτεί ένα kiosk OS που να σηκώνεται σε ότι παλιατσούρα είχαν φέρει αλληλέγγυοι/ες, ώστε να επικοινωνούν οι ξεριζωμένοι με τις οικογένειές τους. Ηθελαν επίσης να βλέπουν τις φωτο που τραβούσαν με τα κινητά τους, να δείχνουν ταινίες στα παιδιά κλπ κλπ. Χρησιμοποιήσαμε τον πυρήνα 3.8.13 tinycore με openbox/wbar, flyff file manager, firefox, vlc κλπ απαραίτητα, κι επιπλέον υποστήριζε 6 γλώσσες (οι 3 ασιατικές). Ακόμα το χρησιμοποιούν αλλά χρειάζεται κάτι νεότερο. Το όνομα αυτού "HardCore" (λόγω του ασύστολου hardcoding).
[Εικόνα: hc5.png]
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 27236, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Η 640x480 αρκεί, το box είναι φτιαγμένο "κατα το εικώς και το αναγκαίο", στα στρατιωτικά πρότυπα :)
Για desktop χρήση είχα μοντάρει ένα tiny για να σηκώνεται από PXE server, χωρίς δίσκο. Εχουν περάσει χρόνια όμως κι έχει παλιώσει. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με debian + Lumina DE, αν καταφέρω να κάνω compilation στον κώδικα και να μου τρέξει σωστά επιτέλους το taskbar του. Ο πολύ καλός developer του Lumina ωστόσο είναι BSD-άς και όχι linuxάς. Το έχει τελειοποιήσει για τη διανομή του, το trueOS σε freeBSD και δε δίνει μία για τους linuxάδες ιππότες που σφάζονται στην ποδιά της lumina :)
αυτο το lumina δεν το ειχα ξανακουσει. το εψαξα και μπηκα στη σελιδα του. ομορφουλι ειναι. ειδικα τα osx και xfce προφιλ του ειναι εξαιρετικα προσεγμενα. ειναι ελαφρυ αυτο, η... gnome-shell;
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, είναι κουκλί, είναι πανάλαφρο (επιπέδου lxde), είναι σταθερό, είναι σε C++ (Qt5), γεννήθηκε μεταξύ μας μια κάποια "χημεία" :) Ο λόγος που δε φάγαμε ακόμα κουφέτα είναι το (αδύνατο) compilation σε jessie (και stretch).
Γίνεται compilation μόνο με ρυθμίσεις ubuntu, με τις οποίες εγκαθίσταται στο debian αλλά χάνει σε αρκετά σημεία. Δεν είναι ικανοποιητικό για να το χρησιμοποιήσεις σαν κύριο desktop στην έκδοση 1.2 (την τελευταία, με json menu). Εχω χρησιμοποιήσει την έκδοση 1.1 ubuntu compiled όπως και στο PC-BSD. Το lumina και το lxde ήταν τα μόνα DE που έτρεξαν σε 256 RAM. Αξίζει να το δοκιμάσει κανείς στο trueOS, στη μητρική του διανομή (διάδοχο του PC-BSD) που τρέχει άψογα.
Το Lumina είναι το DE του μέλλοντός μας, το είδα και στον καϊφέ :)

Υ.Γ. Η v.1.1 υπάρχει στο aur για arch, manjaro κλπ που τρέχει σωστά. Δεν ξέρω αν τις τελευταίες μέρες έχουν ενημερώσει και την 1.2.
  Απάντηση
κατεβασα το trueOS να το δω και απο κοντα στον εξομοιωτη, αλλα δεν με εκανε τη χαρη. με το που ξεκιναει βαραει kernel panic οτι ρυθμισεις και αν εχω κανει στον εξομοιωτη (chipset, controlers, κλπ).

με 256ΜΒ μνημη και το fluxbox τρεχει χωρις προβληματα. αλλα ειναι κακασχημο σε αντιθεση με το lumina, που ειναι η καλαισθησια και η ομορφια του gnome-shell, αλλα με τις απαιτησεις ενως πουπουλου.
  Απάντηση
Για να πάρουμε μια ιδέα των απαιτήσεων των διάφορων linux DE, παραθέτω τον πίνακα. Οι αριθμοί είναι MB RAM.
Οπως βλέπετε το xfce είναι αρκετά πιο απαιτητικό από το MATE. Η Lumina δεν έχει συμπεριληφθεί στον πίνακα, είναι ακόμα άγνωστη.
[Εικόνα: cmp-all4.png?w=625&h=617]
Πηγή: https://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a...-desktops/

Υ.Γ. Το Razor-qt είναι το LXQt.
  Απάντηση
το xfce πιο βαρυ απο το mate;... και δεν του φαινεται καθολου...
  Απάντηση
DarkGoth, post: 27239, member: 1051 είπε κι ελάλησε:κατεβασα το trueOS να το δω και απο κοντα στον εξομοιωτη, αλλα δεν με εκανε τη χαρη. με το που ξεκιναει βαραει kernel panic οτι ρυθμισεις και αν εχω κανει στον εξομοιωτη (chipset, controlers, κλπ).

με 256ΜΒ μνημη και το fluxbox τρεχει χωρις προβληματα. αλλα ειναι κακασχημο σε αντιθεση με το lumina, που ειναι η καλαισθησια και η ομορφια του gnome-shell, αλλα με τις απαιτησεις ενως πουπουλου.
Πολύ περίεργο, στο vbox 5.1.10 r* εγκαταστάθηκε κανονικότατα το trueOS 64 σε 10GB vdm που έπιασε τα 7.5, μόλις 1GB ram και χωρίς swap. Μήπως εγκαθιστάς λάθος arch?

Το Lumina είναι fluxbox. Σηκώνεται από πάνω του :)
  Απάντηση
οχι 64bit freebsd επιλεγω. εχω το virtualbox 4.3.36 στο σαπιο debian. μπας και φταιει αυτο;
  Απάντηση
debianass, post: 27240, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Για να πάρουμε μια ιδέα των απαιτήσεων των διάφορων linux DE, παραθέτω τον πίνακα.
Δεν ισχύει (πλέον) η κατάταξη στα «βαριά» DE. Το Unity συναγωνίζεται το GNOME Shell σε κατανάλωση ενώ το Plasma καταναλώνει λιγότερο και από τα δύο.

Ο πίνακας όμως είναι εξ ορισμού άκυρος, γιατί κάνει το (κλασικό; ) λάθος να συγκρίνει full desktop environments με window managers. Προφανώς και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, όπως αντίστοιχα ένας WM δεν προσφέρει όλα αυτά που προσφέρει ένα DE.

Το Lumina μου φαίνεται πρωτόγονο Qt (υποκειμενική άποψη) και θεωρώ ότι μελλοντικά, όντας BSD-centric, θα έχει σε Linux ανάλογα προβλήματα με αυτά που παρουσιάζουν τα Linux DEs στα BSDs.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  [mate] Calendar , πρώτη μέρα Δευτέρα sudo 2 621 19.10.2017 13:08
Τελευταία Ανάρτηση: sudo
  Save mate panel state sudo 64 4.714 12.01.2017 16:07
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Εγκατάσταση dual boot Mate με Xfce nith1717 6 1.591 22.08.2016 09:33
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Απενεργοποίηση Guest Account σε Ubuntu Mate matthew 4 986 27.01.2016 11:16
Τελευταία Ανάρτηση: matthew
  Το Linux Mint/Ubuntu δεν βλέπει τα partitions κατά την εγκατάσταση meymigrou 5 1.325 07.06.2015 15:49
Τελευταία Ανάρτηση: meymigrou

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)