αναβαθμιση kernel
blackm76, post: 27293, member: 912 είπε κι ελάλησε:Ναι αλλά τι σημαίνει αυτό το σφάλμα; τι θέλει να πει;
Τώρα δεν μπορώ να δοκιμάσω. Θα το κάνω αύριο και θα σας πω.
Το σφάλμα σε πληροφορεί ότι οι ρυθμίσεις

Παράθεση:GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

δεν επιτρέπουν την εμφάνιση του grub.

Κάνεις αυτό που σου είπαν οι προηγούμενοι και θα εμφανίζεται. Οταν εγκαταστήσεις δεύτερο πυρήνα θα εμφανίζεται κι αυτός, προς το παρόν θα εμφανίζει μόνο τον 4.4.0-53

Οταν εγκατέστησες το mint κρυπτογράφησες το home του χρήστη που δημιούργησες. Ο πυρήνας δεν έχει σχέση.
Επειδή όμως η κρυπτογράφηση του home εγκυμονεί κάποιους κινδύνους, ανεξάρτητα από όλα τ'άλλα, φτιάξε ακόμα έναν χρήστη στο σύστημά σου για να μπορείς να το εκκινήσεις αν προκύψει κάποιο πρόβλημα (π.χ. με τα δικαιώματα) στο κρυπτογραφημένο home. Το πρόβλημα με την κρυπτογράφηση του home είναι ότι δε μπορείς εύκολα να διορθώσεις τυχόν λάθη, αν δεν καταφέρεις να συνδεθείς με το λογαριασμό του κρυπτογραφημένου χρήστη. Αν δεν έχεις συγκεκριμένους λόγους να το κάνεις, είναι καλύτερα να κρυπτογραφείς μόνο όσα χρειάζεται.

DarkGoth, post: 27292, member: 1051 είπε κι ελάλησε:η, ακομα καλυτερα, για να ειναι και τα 2 συστηματα με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις, ωστε να συμπεριφερονται το ιδιο, κλωνοποιει ολοκληρο το λειτουργικο οπως ειναι σε ενα loopdev, φτιαχνει ενα εικονικο συστημα με την ονομασια π.χ. testmint (χωρις σκληρο αρχικα) , και μονταρει μετα το loopdev για χρηση στον εξομοιωτη, με την παρακατω διαδικασια (υποψιν θελει και δευτερο σκληρο, προφανως μεγαλυτερο απο τον σκληρο του λειτουργικου):...

Μάλλον αδόκιμο στην περίπτωσή μας. Μια απλή εγκατάσταση ενός mint πειραματόζωου σε κλουβάκι 8GB αρκεί.

Γενικά μιλώντας, αυτός ο πλουραλισμός του ubuntu στους kernels πιστεύω ότι χαώνει τους περισσότερους χρήστες κι εξυπηρετεί ελάχιστους.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 27294, member: 1803 είπε κι ελάλησε:
DarkGoth, post: 27292, member: 1051 είπε κι ελάλησε:η, ακομα καλυτερα, για να ειναι και τα 2 συστηματα με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις, ωστε να συμπεριφερονται το ιδιο, κλωνοποιει ολοκληρο το λειτουργικο οπως ειναι σε ενα loopdev, φτιαχνει ενα εικονικο συστημα με την ονομασια π.χ. testmint (χωρις σκληρο αρχικα) , και μονταρει μετα το loopdev για χρηση στον εξομοιωτη, με την παρακατω διαδικασια (υποψιν θελει και δευτερο σκληρο, προφανως μεγαλυτερο απο τον σκληρο του λειτουργικου):...
Μάλλον αδόκιμο στην περίπτωσή μας. Μια απλή εγκατάσταση ενός mint πειραματόζωου σε κλουβάκι 8GB αρκεί.
η αληθεια ειναι, οτι ειναι καπως overkill και καφριλα, αυτο με την κλωνοποιηση. αλλα απο την αλλη θα εχει 2 συστηματα που θα εχουν ιδια συμπεριφορα (αφου θα ειναι κλωνοι). και θα εχει τον κλωνο και για backup αν χρειαστει. αν ψοφησει κανας σκληρος, τον ριχνει με μια απλη dd σε καινουριο, και εχει αμεσως το συστημα του, ακριβως οπως το αφησε. γι'αυτο και το προτεινα. τεσπα, ας το κανει οπως τον βολευει, σιγα, δεν θα κολλησουμε σε αυτο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Καθόλου καφρίλα, προσωπικά χρησιμοποιώ τη μέθοδο για system backup και custom εγκαταστάσεις. Βέβαια δεν παίρνω image του δίσκου αλλά του partition, το μεταφέρω στο δίσκο, resize2fs, και μετά bootάρω κάποια live session (π.χ. sparky minimal GUI με custom openbox) για να εγκαταστήσω το grub με chroot.
Στο mint δε χρειάζεται γιατί οι περισσότερες εφαρμογές έρχονται OOB και αποτελεί ήδη custom εγκατάσταση του ubuntu. Κατα τη γνώμη μου καλώς το έχει επιλέξει ο blackm76, είναι αρκετά απλό για desktop χρήση και προστατεύει τους χρήστες του από αρκετά λάθη. Απλά θα πρέπει να διαβάζει κανείς την πολιτική αναβαθμίσεων της διανομής που χρησιμοποιεί κι αυτό ισχύει για όλους μας. Το να αναβαθμίζεις στο mint τα "κόκκινα" packets (5ου βαθμού και άνω) είναι π.χ. σαν να αναβαθμίζεις το debian jessie με αποθετήρια του sid. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην παρουσιάσει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.
  Απάντηση
παιδια εκανα την αλλαγη στο λαπτοπ του πατερα μου και φαινεται να επανηλθε.,με λειτουργια λιγων ημερων θα ξερω περισσοτερα.
σε εμενα δεν το εκανα γιατι δεν ειχα εγκαταστησει τον καινουριο πυρηνα.

εγω εχω ενα αλλο θεματακι ομως.....σκορτσαρουν καπως τα παραθυρα σαν να μην εχει κατσει κατι καλα στην καρτα γραφικων της amd ati που εχω αλλα πηγα στις ρυθμισεις στην οθονη και εβαλα στο συστημα αποτυπωσης opengl3.1 kai στην μεθοδο κλιμακωσης την απευθειας και διορθωθηκε καπως το πραγμα αλλα οχι τελειως.υπαρχει περιπτωση να φταιει το γραφικο περιβαλλον η ο υπολογιστης μου παει για αλλαγη τελικα;;;ειναι δεκαετιας σχεδον.αν και σε windows δεν ειχα τετοιο θεμα.
  Απάντηση
Οι εξωλέμβιες σκορτσάρουν, τα παράθυρα μάλλον λαγκάρουν. :) Αν ξέρει κανείς να σου πει τρόπους να ελαφρύνεις λίγο το KDE ίσως σε βοηθήσει. Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο πιό ελαφρύ flavor του mint, το cinammon ή το MATE.
  Απάντηση
Τι εννοείς εξωλέμβιες;
  Απάντηση
blackm76, post: 27306, member: 912 είπε κι ελάλησε:Τι εννοείς εξωλέμβιες;
Αυτή εδώ είναι μια εξωλέμβια:
[Εικόνα: 15Mercury.jpg]
Κάνω πλάκα επειδή ο όρος "σκορτσάρισμα" χρησιμοποιείται για τα βενζινοκίνητα μοτέρ θαλάσσης (τα ντηζελοκίνητα δε σκορτσάρουν, απλά δεν παίρνουν μπρός όταν χρειάζονται εξαέρωση). Σαν θαλασσινός καταλαβαίνω τι θες να πεις, δεν ξέρω αν σε καταλάβουν κι οι στεριανοί.

Το KDE έχει πολλά προτερήματα, εφαρμογές που τρέχουν ειδικά σ'αυτό, ωραία εμφάνιση, είναι προσεγμένη δουλειά κλπ. Εχει όμως απαιτήσεις (κάρτα γραφικών, μνήμη, επεξεργαστική ισχύ). Αν έχεις παλιότερο μηχάνημα κάπου θα "σκορτσάρει". Αν δε σε ενοχλεί αυτό, έχει καλώς. Αν σε ενοχλεί όμως καλύτερα να πας σε κάποιο πιο ελαφρύ περιβάλλον εργασίας όπως το LXDE, MATE, XFCE, Cinammon (η σειρά δεν είναι τυχαία, ξεκινά από τα πιο ελαφρά και πάει στα βαρύτερα).
Γενικότερα δε νομίζω ποτέ κάποιος λινουξάς να σου προτείνει να αλλάξεις μηχάνημα. Ο σκοπός είναι να βρείς μια ικανοποιητική λύση για το μηχάνημα που έχεις.
Και κάτι άλλο: δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με τα windows, τουλάχιστον όχι κουνώντας το παράθυρο για να δεις αν θα εμφανίσει καθυστέρηση. Αν θες να συγκρίνεις ταχύτητες linux με windows, βάλτο να κάνει μια εργασία που παίρνει χρόνο (π.χ. μετατροπή video από το ένα format σε άλλο) και μέτρησε το χρόνο σε κάθε σύστημα, που και πάλι δεν είναι απόλυτο.

Υ.Γ. Το trinity https://www.trinitydesktop.org/ είναι μια ελαφρύτερη παραλλαγή του KDE (πήρε δικό του δρόμο από την έκδοση 3 του KDE), δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται στα flavors του mint. Μπορείς βέβαια να το εγκαταστήσεις αλλά θα έλεγα να μη μπλέξεις εφόσον υπάρχουν άλλες επιλογές έτοιμες στο mint. Αν το ψάξεις κι επιμένεις, ρώτα ξανά να σε βοηθήσει όποιος μπορεί.
  Απάντηση
Σε καταλαβαίνω φίλε μου. Τα σκορτσαρισματα δεν τα κάνει πάντα. Σε ανυποψίαστα χρονικά σημεία. Εκεί που όλα πάνε καλά κάτι θα συμβεί...Θα περιμένω να δω αν γνωρίζει κάποιος τίποτα. Αλλιώς θα δω τι θα κάνω.
  Απάντηση
Πρόβλημα παιδιά. Ο υπολογιστής του πατέρα μου ενώ διόρθωσα τον kernel πάλι κόλλησε και δεν έκανε ούτε επανεκκίνηση. Τον έκλεισα από το κουμπί τερματισμού αναγκαστικά και όταν τον ξανά άνοιξα στο εικονίδιο της NVIDIA μου λέει άγνωστη κάρτα γραφικών και επιλογή την Intel του επεξεργαστή.
Τα drivers από τον addittional driver τα έχω βάλει σωστά . δοκίμασα και τα drivers ανοιχτού κώδικα που είχε καμία διαφορά. Τι γίνεται τελικά; το λαπτοπ είναι εξαμήνου περίπου. εβαλα Λίνουξ γιατί ήξερα ότι δεν έχει θέματα από παλιότερες εγκατάστασεις μου.

Το λαπτοπ έχει 4 gb ram και NVIDIA 1gb ram.
Μήπως φταίει που έβαλα σύστημα 64 bit kai oxi 32;
Αν και κάπου διάβασα ότι για αναγνώριση την ραμ από επεξεργαστή και κάρτα γραφικών πρέπει να βάλω 64bit και αυτό είχα κάνει.
Η μήπως φταίνε τα γραφικά και έχουν περισσότερες απαιτείσεις;
Μήπως αν έβαζα cinammon παράδειγμα θα ήταν καλύτερα;
  Απάντηση
Συνήθως τα laptops που πωλούνται σαν "επαγγελματικά" έχουν 2 κάρτες γραφικών. Μια intel για χρήση γραφείου κι άλλη μία (nvidia ή radeon) για πολυμέσα και παιχνίδια. Ο χρήστης επιλέγει ποιά κάρτα να χρησιμοποιήσει κάθε φορά από κουμπάκι ή από ειδικό software που δίνει ο κατασκευαστής. Αν π.χ. έχεις επιλέξει από τα windows ή από το κουμπάκι την nvidia κι έχεις εγκαταστήσεις τους ιδιοταγείς drivers στο linux και μετά είτε πάλι από τα windows είτε από το κουμπάκι επιλέξεις intel, τότε δε θα μπορεί να εκκινήσει με τους drivers της nvidia.
Η λύση είναι να χρησιμοποιείς τους ανοιχτούς drιvers (nouveau ή vesa). Αν χρησιμοποιείς τους nvidia και δεν εκκινείς, μπορείς να εκκινήσεις από advanced mode και να μετονομάσεις το /etc/X11/xorg.conf ώστε (λογικά) να εκκινήσεις με nouveau. Η εντολή είναι:
Κώδικας:
cd /etc/X11
sudo mv xorg.conf xorg.conf.backup
και επανεκκινείς με
Κώδικας:
sudo reboot
Σε κάθε περίπτωση άρχισε το ψάξιμο να δεις αν πράγματι έχει 2 κάρτες γραφικών το συγκεκριμένο μοντέλο και πως αλλάζεις από τη μια στην άλλη, διαβάζοντας το manual.
Πολύ πιθανό να πρόκειται για κάποιο vaio "professional" με 13" οθόνη.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  2 Προβλήματα μετά από αναβάθμιση Λουκάς 16 1.536 01.11.2018 20:50
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  Chromium αναβάθμιση nith1717 6 1.352 20.12.2016 19:21
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Lubuntu πρόβλημα μετα απο αναβαθμιση 14.04 σε 16.04 chrisinux 4 1.241 06.12.2016 17:30
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Αναβάθμιση σε ubuntu 16.04 dirosis 4 1.075 24.04.2016 21:27
Τελευταία Ανάρτηση: dirosis
  Χρειάζομαι αναβάθμιση (ή προσθήκη) hardware ; Λουκάς 3 796 03.09.2014 19:28
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)