αναβαθμιση kernel
debianass, post: 27307, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Εχει όμως απαιτήσεις (κάρτα γραφικών, μνήμη, επεξεργαστική ισχύ).
Δεν έχει, τουλάχιστον όχι κάτι παραπάνω από τα αντίστοιχα DEs. Έχουν δουλέψει πολύ σε αυτόν τον τομέα και το Plasma 5 είναι η μέρα με τη νύχτα σε σύγκριση με το KDE 4. Αυτό που έχει όμως είναι ότι πολλές διανομές απλά το πετάνε πάνω, για να λένε ότι το υποστηρίζουν (ένας από τους λόγους που δημιουργήθηκε το KDE Neon). Σε κάθε περίπτωση πάντως, το Mint δεν είναι από τις ιδανικές διανομές για Plasma. Ούτε καν με την έκδοση 5.8, που είναι LTS.

Το δε Trinity είναι για το (παλιό) KDE ό,τι είναι το MATE για το GNOME 2, με τη διαφορά ότι δεν ανέπτυξαν καινούργια χαρακτηριστικά και απλά το διατήρησαν ως ζόμπι.

@blackm76 Μπορείς να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις τα εφέ (ένα ένα ή όλα). Τα πιο απαιτητικά είναι το blur και το transparency.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Που και πως απενεργοποιώ τα εφέ soulrain fails;
Ναι έχει δύο κάρτες γραφικών το λαπτοπ του πατέρα μου και είναι Dell.
Αλλά ζω κάρτα από μια εφαρμογή της NVIDIA που έχει εγκατεστημένη στο mint.
Τα drivers ανοιχτού η κλειστού κώδικα τα άλλαζω από το addittional driver.
Τώρα αυτό για το advance Mode δεν το δοκίμασα ακόμα.
Βασικά όσον αφορά το mint me plasma 5 μου φαίνεται ότι όντως δεν πρέπει να κάναν κάτι καλά.

Για να μην τρελαθώ στο ψάξιμο και ο πατέρας μου δεν έχει υπομονή... . Αν έβαζα mint cinnamon δεν θα λύνονταν όλα τα πρόβλημα;

Όχι τίποτα άλλο. .. ξήλωσα τα Windows από τον υπολογιστή του πατέρα μου λέγοντας του ότι το Λίνουξ δεν κολλάει και εκτέθηκα τώρα. .. . Χαχαχα
  Απάντηση
Με Alt+Shift+F12 τα απενεργοποιείς όλα αλλά δεν το συστήνω γιατί θα πας σε X Render και δε θα είναι ευχάριστη η εμπειρία. Πήγαινε από Ρυθμίσεις συστήματος -> Συμπεριφορά επιφάνειας εργασίας -> Εφέ επιφάνειας εργασίας και αποεπίλεξε όσα θέλεις.

Το Cinnamon, όπως και το Plasma, είναι composited desktop, οπότε δε θα έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά αν το πρόβλημα είναι εκεί. Άσε που ο Mutter είναι χειρότερος window manager από τον KWin σε αυτό το θέμα. Δοκίμασέ το όμως, αν θέλεις.

Πες μας το ακριβές μοντέλο της κάρτας γραφικών σου, αν το ξέρεις, για να σου πει κάποιος που ξέρει από NVIDIA αν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι τα DE με τα οποία καταξιώθηκε το mint είναι το MATE και το Cinammon, σε βαθμό που ορισμένοι τα ταυτίζουν με το mint. Σε ότι αφορά το KDE ο Soulrain Fails σίγουρα θα ξέρει καλύτερα να σε βοηθήσει, έχω να το χρησιμοποιήσω σοβαρά από τον καιρό που μεσουρανούσε το mepis linux.
Εφόσον διαπίστωσες όμως ότι πράγματι έχεις 2 κάρτες γραφικών, θα είναι καλύτερα να μείνεις στους ανοιχτούς drivers που υποστηρίζουν και τις δύο. Οι nouveau σίγουρα θα κάνουν για την intel, αν κάνουν και για τη nvidia κράτα τους κι άσε τους ιδιοταγείς nvidia drivers. Πέρα από τη δυνατότητα overclocking (που, αν δεν κάνω λάθος το nvclock έχει διακόψει την ανάπτυξή του), δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο εκτός από κάποιους βαθμούς επιπλέον στη θερμοκρασία. Από πολλές πλευρές λοιπόν έχεις λόγους να μείνεις στους ανοιχτούς drivers.
Οσο για το linux, είχες απόλυτο δίκιο που το πέρασες στο laptop του πατέρα σου. Είναι προτιμότερο να χρειαστεί κάποιο χρόνο για να το προσαρμόσεις παρά να έχεις τα γνωστά προβλήματα με ιούς και κακόβουλο κλείδωμα αρχείων στα windows. Κι αυτά είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
παιδια εγω στο δικο μου εβαλα mint cinnamon και τα σκορτσαρισματα τελειωσαν και δουλευουν ολα.αμα εμφανιστη κατι στην πορεια θα σας πω.

στου πατερα μου το λαπτοπ ομως δεν εκανα ακομα τιποτα.
το λαπτοπ ειναι dell me i3-4005u 1.7ghz.
καρτα γραφικων εχει τα ενσωματομενα γραφικα του επεξεργαστη και μια nvidia GF117M me 1gb αυτονομης μνημης.
το λαπτοπ εχει 4 gb ram.
ασυρματη καρτα δικτυου εχει broadcom 43142 (ειναι μαζι με Bluetooth)

αλλα τα γραφικα plasma 5 δεν εκατσε καθολου καλα και εχει θεματα κυριως με την καρτα γραφικων.
τωρα το εικονιδιο που επελεγες καρτα εγινε κοκκινο και λεει καρτα δεν υποστηριζεται.

αν βαλω cinnamon lete να διορθωθουν τα πραγματα και να κατσουν καλα τα γραφικα;;;και να μην κολλαει;;;
εγω ετσι θελω να πιστευω.
και να κανω αυτο που ειπατε;;;δηλαδη απο τα additional drivers να μην ενεργοποιησω τους driver κλειστου κωδικα της καρτας γραφικων και να αφησω τους ειδη ενεργοποιημενους ανοιχτου κωδικα;;;

παρακαλω βοηθεια....χαχαχαχ
  Απάντηση
Δε νομίζω ότι το laptop του πατέρα σου, με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις έχει πρόβλημα να τρέξει KDE (πέρα από το γεγονός ότι το mint δε "φημίζεται" για το KDE flavor). Η απόφαση για το desktop περιβάλλον είναι δική σας. Αν σας βολεύει καλύτερα το KDE μπορεί να παραμείνει, είτε σαν mint KDE είτε με την εγκατάσταση καλύτερα προσαρμοσμένης διανομής (π.χ. Kubuntu ή Neon https://neon.kde.org/).
Οι κάρτες γραφικών όμως δε μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα. Θα πρέπει να επιλέγεις κάρτα με τον τρόπο που προτείνει ο κατασκευαστής (διαβάζεις το manual). Σε ανάλογο μηχάνημα vaio i7 επιλέγω κάρτα γραφικών από εξωτερικό διακόπτη. Aν δεν υπάρχει τέτοιος, τότε θα την αλλάζεις μέσα από τα windows και μετά θα εκκινείς το linux. Πιθανότατα πάντως να βρείς κάποιο εργαλείο για αλλαγή κάρτας και μέσα από το linux.
Εαν τώρα έχεις εγκαταστήσει nvidia driver στο linux, τότε δε θα τρέχει με την επιλογή της intel. Θα πρέπει να απενεργοποιείς το xorg.conf κάθε φορά που εκκινείς με intel. Αντίθετα, οι open drivers το πιθανότερο είναι να τρέχουν και με τις δύο.
Προσωπικά επιλέγω open drivers για το vaio i7. Ενδέχεται όμως η συγκεκριμένη κάρτα να απαιτεί τους nvidia. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δοκιμάσεις. Με προσοχή πάντα και παρακολουθώντας σχολαστικά τις θερμοκρασίες του συστήματος.
Για τη συγκεκριμένη nvidia οι απόψεις των χρηστών mint-ubuntu διίστανται. Με μια πρώτη αναζήτηση είδα πολλές και αντικρουόμενες προτάσεις για το ποιοί nvidia drivers είναι οι καλύτεροι. Οπότε ξεκίνα τις δοκιμές σου με τους open drivers και μόνο αν διαπιστώσεις πρόβλημα ψάξε για τους nvidia.

Υ.Γ. Εχε υπόψη σου ότι η εγκατάσταση nvidia drivers προσθέτει κάποια συστατικά (modules) στον kernel που τις εγκατέστησες, ενώ απαγορεύει (blacklisted) κάποια άλλα. Αυτό σημαίνει ότι αν, για παράδειγμα, εγκαταστήσεις nvidia driver με τον kernel 4.4.0-47 και μετά εκκινήσεις με τον kernel 4.4.0-56, ο δεύτερος ΔΕΝ θα έχει τα απαραίτητα συστατικά να τρέξει το driver ενώ, στο modprobe.d θα ισχύουν οι blacklists που έκανε η εγκατάσταση. Αν δηλαδή έχουν γίνει blacklisted οι nouveau οδηγοί, τότε ο δεύτερος kernel δε θα εκκινεί ούτε με τους nvidia ούτε με τους nouveau. Για να το διορθώσεις θα πρέπει να απεγκαταστήσεις τους nvidia αφού εκκινήσεις από τον kernel που τους έχεις εγκαταστήσει..
  Απάντηση
Δεν μπορώ να επιλέξω κάρτα γραφικών με Windows γιατί δεν είμαι με dual boot. Θα ψάξω να βρω αν υπάρχει καμία εφαρμογή για αλλαγή κάρτας.

Πολύ φοβάμαι όμως ότι φταίει αυτό που γράφεις στο υστερόγραφο.
Γιατί πέρασα mint , έκανα τα update που λογικά αναβάθμισαν τον πυρήνα και μετά επειδή σκορτσαρε έκανα ότι είπατε και γύρισα έναν πυρήνα πίσω.
Οπότε με βλέπω να κάνω format για σιγουριά. Αλλά mint cinnamon. Γιατί πραγματικά βλέπω και πιστεύω ότι το mint σε plasma 5 κάτι δεν έχουν κάνει καλά. Μου φαίνεται όπως λέμε και σε smart Phone.... Κακογραμμένο Android. Όπου Android εννοώ οποιοδήποτε λειτουργικό.

Μόνο μια απορία...
Αν εγκαταστήσω τους ανοιχτούς drivers πως θα ξέρω ποια κάρτα γραφικών είναι επιλεγμένη; αν και με την λογική που είπατε πριν για τα Windows πρέπει να είναι επιλεγμένη η NVIDIA γιατί με αυτήν δούλευε σε Windows το λαπτοπ πριν βάλω Λίνουξ.
Επίσης αν εγκαταστήσω ανοιχτούς drivers έχουν το ίδιο θέμα με τους πυρήνες μπρος πίσω που λες στο υστερόγραφο όπως έχουν θέμα οι κλειστεί drivers; ελπίζω να καταλαβαίνετε την ερώτηση μου. ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας.
  Απάντηση
Μπορείς πάντα να επανεγκαταστήσεις τον kernel, να διαγράψεις τους οδηγούς nvidia και να κρατήσεις το KDE. Αν θέλεις ούτως ή άλλως να αλλάξεις περιβάλλον και δεν έχεις πολλές εφαρμογές, τότε κάνε νέα εγκατάσταση. Στο linux πάντως δε χρειάζεσαι κάθε τόσο format. Αν ακολουθείς μια κυλιόμενη διανομή (το mint δεν είναι τέτοια) μπορείς να κρατάς την ίδια εγκατάσταση για χρόνια. Το σύστημα δε θα κρεμάσει όπως στα windows, ο δίσκος δε θα γίνει παρτάλι με διακεκομμένα αρχεία κι αν θέλεις διαφορετικό desktop περιβάλλον μπορείς να το εγκαθιστάς όπως οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή και να επιλέγεις κατά το login.

Για να δεις τις κάρτες γραφικών σου δίνεις την εντολή:
Κώδικας:
lspci -v | grep VGA
όπου lspci επιστρέφει τη λίστα με τις pci συσκευές σου, η παράμετρος -v για να σου επιστρέψει περισσότερες πληροφορίες (verbose) και grep VGA για να σου επιστρέψει μόνο τις γραμμές που περιέχουν τους χαρακτήρες VGA.
Λογικά θα δεις 2 γραμμές κειμένου, για παράδειγμα:
Κώδικας:
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation ΧΧΧ [GeForce XXXXXX] (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] (rev 09)
Στο παράδειγμα είναι επιλεγμένη η nvidia αφού στη γραμμή περιέχει "[VGA controller]". Αυτός είναι ο πιο απλός τρόπος.
Για να δεις ποιούς drivers χρησιμοποιεί, δίνεις την εντολή:
Κώδικας:
lspci -k | grep -A 2 -i "VGA"
που θα σου επιστρέψει κάτι σαν:

Παράθεση:....
....
Kernel driver in use: nouveau
για την κάθε κάρτα. Στο παράδειγμα χρησιμοποιεί τους open drivers nouveau.

Αν έχεις εγκαταστήσει τους nvidia drivers λογικά θα τρέχει το prime, οπότε μπορείς να δεις ποιά κάρτα χρησιμοποιείς με την εντολή:
Κώδικας:
prime-select query
και να αλλάξεις κάρτα με την εντολή:
Κώδικας:
sudo prime-select myVGA
όπου αντί για myVGA βάζεις "intel" ή "nvidia" αντίστοιχα.
Οι επιλογές γίνονται εξίσου από το παράθυρο των nvidia settings, στα prime profiles.

Ενας μηχανισμός αλλαγής κάρτας χωρίς τους οδηγούς nvidia είναι διαθέσιμος για το linux kernel, λέγεται vga_switcheroo. Δεν ξέρω αν τον έχουν συμπεριλάβει στους τελευταίους kernels για το mint, μπορείς να το διαπιστώσεις με την εντολή:
Κώδικας:
sudo grep -i switcheroo /boot/config-*
η οποία ψάχνει στο boot config για τη λέξη switcheroo.
Αν έχει συμπεριληφθεί στο compilation του kernel θα σου επιστρέψει κάτι σαν:
Παράθεση:/boot/config-4.4.0-53-amd64:CONFIG_VGA_SWITCHEROO=y
Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις από το grub ανοίγοντας πάλι το /etc/default/grub:
Κώδικας:
kdesudo kate /etc/default/grub
αλλάζοντας τη γραμμή GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
σε GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nouveau.modeset=1" (για την nvidia) ή
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i915.modeset=1" (για την intel), και sudo update-grub.

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, θα πρέπει να το ψάξεις για το συγκεκριμένο μοντέλο. Πάντως δε μπορεί να μην υπάρχει κάποια ρύθμιση στο bios ή κάποιος διακόπτης.

Οι ανοιχτοί drivers προέρχονται από τις κοινότητες υποστήριξης linux, ενώ οι κλειστοί από την εταιρία που κατασκευάζει τις συσκευές. Ορισμένες εταιρίες όπως η intel επέλεξαν να διαθέτουν ανοιχτούς οδηγούς για linux. Ορισμένες άλλες σαν την nvidia όχι.
Οι ανοιχτοί drivers είναι "ιθαγενείς" (natives) του συστήματος linux ενώ οι κλειστοί είναι ιδιοκτησία της εταιρίας.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ποιόν μπορείς να εμπιστευτείς. Εκείνον που αναπτύσσει το σύστημά σου και ενδιαφέρεται να τρέχει σωστά ή εκείνον που πουλάει κάποιο προιόν;

Αρκετά σε ζάλισα, πιστεύω όμως ότι θα βγάλεις άκρη.
  Απάντηση
Παράθεση:Αρκετά σε ζάλισα, πιστεύω όμως ότι θα βγάλεις άκρη.
δεν με ζαλισες καθολου.ισα ισα ησουν πολυ κατατοπιστικος.και καταλαβα αρκετα πραγματα.
αλλα συμφωνα με αυτα που μου ειπες δεν χρειαζετε κανενα κουμπι.με μια εντολη αλλαζω καρτα.πολυ καλο.αρκει να εχω εγκατεστημενουν τους driver ανοιχτου κωδικα.
  Απάντηση
Δεν είπα αυτό, το αντίθετο. Με μια εντολή (prime-select) αλλάζεις κάρτα εφόσον έχεις εγκατεστημένους τους nvidia drivers. Αλλά υπάρχει και τρόπος χωρίς αυτούς. Θα πρέπει να εντοπίσεις όμως ποιός τρόπος λειτουργεί στο δικό σου μηχάνημα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  2 Προβλήματα μετά από αναβάθμιση Λουκάς 16 1.534 01.11.2018 20:50
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  Chromium αναβάθμιση nith1717 6 1.352 20.12.2016 19:21
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Lubuntu πρόβλημα μετα απο αναβαθμιση 14.04 σε 16.04 chrisinux 4 1.240 06.12.2016 17:30
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Αναβάθμιση σε ubuntu 16.04 dirosis 4 1.075 24.04.2016 21:27
Τελευταία Ανάρτηση: dirosis
  Χρειάζομαι αναβάθμιση (ή προσθήκη) hardware ; Λουκάς 3 796 03.09.2014 19:28
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)