αναβαθμιση kernel
γεια σας παιδια μολις εβαλα και στο δικο μου λαπτοπ Mint kde.ζηλεψα απο του πατερα μου..χαχαχ

μια ερωτηση ...ενω εχω κανει ολες τις αναβαθμισεις απο τερματικο στην εφαρμογη αναβαθμισεων μου βγαζει να αναβαθμισω τον linux kernel.

να τον αναβαθμισω;;;η θα εχω κανενα προβλημα συμβατοτητας με drivers και ασταθειες;;;
στου πατερα μου το λαπτοπ που τον αναβαθμισα παρατηρω μικρες ασταθειες και σκορτσαρισματα.
  Απάντηση
Έχε υπόψη σου ότι σε διανομές σαν το Mint κάθε αναβάθμιση ελέγχεται από τους developers πριν εμφανιστεί στο χρήστη σαν τέτοια. Το ίδιο ισχύει και για τον πυρήνα. Ο Clem (developer του Mint) έχει δοκιμάσει και εγκρίνει τον πυρήνα πριν έρθει στις αναβαθμίσεις της διανομής. Παρόλα αυτά, κι επειδή ο πυρήνας εμπεριέχει οδηγούς υλικού (κάρτες γραφικών, ήχου, δικτύου κλπ), ενδέχεται να παρουσιάζει διαφορές από τη μια έκδοση στην άλλη σε συγκεκριμένα μηχανήματα. Σε κάθε περίπτωση όμως, ο προηγούμενος πυρήνας παραμένει εγκατεστημένος και μπορείς να τον επιλέξεις κατα την εκκίνηση από το μενού του grub. Αν διαπιστώσεις ότι η αναβάθμιση παρουσιάζει ασυμβατότητα με το υλικό σου, μπορείς να επιστρέψεις στον προηγούμενο πυρήνα είτε προσωρινά, επιλέγοντάς τον κατα την εκκίνηση στο grub, είτε μόνιμα, απεγκαθιστώντας το νέο πυρήνα ή αλλάζοντας την προεπιλογή του grub.
Μπορείς λοιπόν να προχωρήσεις στην αναβάθμιση ακολουθώντας τη διανομή σου κι αν σου παρουσιάσει προβλήματα να επιστρέψεις στον προηγούμενο. Αφού μάλιστα έχει προηγηθεί η αναβάθμιση στο σύστημα του πατέρα σου, μπορείς να δοκιμάσεις να σηκώσεις τον προηγούμενο πυρήνα εκεί. Αν δεις ότι τελικά ευθύνεται ο πυρήνας κι όχι κάποια άλλη αναβάθμιση που έγινε παράλληλα, αν δηλαδή με τον παλιότερο όλα τρέχουν κανονικά, μπορείς να τον απεγκαταστήσεις και να συνεχίσεις με τον παλιό.
Κάνε αν θες τις δοκιμές σου, γράψε τα αποτελέσματα κι αν χρειαστεί να προχωρήσεις στην απεγκατάσταση ή την προεπιλογή του προηγούμενου, ρώτα ξανά.

Υ.Γ. Αν θυμάμαι καλά ο πατέρας σου δεν είχε την KDE αλλά την xfce έκδοση mint. Την έχει αλλάξει;
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Xfce έχει στο μικρό λαπτοπακι αλλά με archlinux.
Mint me plasma 5 του έβαλα στο καινούργιο λαπτοπ που πήρε. Με i3 kai NVIDIA.
Τώρα πες μου σε παρακαλώ πως πως επιλέγουμε παλιότερο πυρήνα αλλά χωρίς να αφαιρέσω τον καινούργιο.
Μιλάμε πάντα και για μόνιμα αλλά και προσωρινά. Θέλω να μάθω για να δοκιμάσω. Φυσικά τις δοκιμές στο δικό σου λαπτοπ και όχι στους πατέρα μου.
  Απάντηση
Στο μενού του grub όταν εκκινείς το mint εμφανίζονται οι επιλογές των kernels. Εκεί επιλέγεις την προηγούμενη έκδοση και εκκινείς. Αν δε σου δείχνει το μενού του grub κατα την εκκίνηση, έχεις μηδενικό timeout.
Για να το αλλάξεις ανοίγεις τερματικό και δίνεις την εντολή:
Κώδικας:
kdesudo kate /etc/default/grub
και στη γραμμή GRUB_TIMEOUT=0
αλλάζεις το 0 σε όσα δευτερόλεπτα θες, π.χ. GRUB_TIMEOUT=5
Αποθηκεύεις και δίνεις στο τερματικό την εντολή:
Κώδικας:
sudo update-grub
Τώρα θα βλέπεις το μενού του grub και θα επιλέξεις την προηγούμενη έκδοση kernel.
Αν θέλεις να την επιλέγει αυτόματα, κάνεις πάλι ότι έκανες παραπάνω:
Κώδικας:
και αυτή τη φορά αλλάζεις το GRUB_DEFAULT=0
αντί του μηδενός βάζεις την επιλογή που θέλεις, ξεκινώντας από μηδέν. Αν θέλεις τη δεύτερη επιλογή βάζεις 1, αν θές την τρίτη 2 κ.ο.κ.
Αν το grub έχει υπομενού που βρίσκεται ο kernel σου, τότε βάζεις τη σειρά που βρίσκεται το υπομενού π.χ 1 και μετά τη σειρά που βρίσκεται ο kernel στο υπομενού, π.χ. 2.
Ετσι το GRUB_DEFAULT= γίνεται GRUB_DEFAULT='1>2'
Αποθηκεύεις και εκτελείς την εντολή:
Κώδικας:
sudo update-grub

Αν σε ζορίζει η παραπάνω διαδικασία μπορείς να εγκαταστήσεις τον grub customizer, μια εφαρμογή που κάνει τα παραπάνω αλλά το κάνει μέσα από παράθυρο.
Για να τον εγκαταστήσεις:
Κώδικας:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
Προσωπικά δεν τον έχω δοκιμάσει, προτιμώ την πρώτη μέθοδο.

Υ.Γ. Στο δικό μου laptop κάνε όσες δοκιμές θέλεις, είναι σκυλί του πολέμου :)
  Απάντηση
Ναι σε μένα δεν εμφανίζεται το μενού του grub.
Όσον αφορά τα υπομενου.. Και εκεί από μηδέν ξεκινάει η από ένα;
Γενικά πόσους kernel έχει εγκατεστημενους; έναν και έναν που θα αναβαθμίσω η περισσότερους;
Θα κάτσω με την πρώτη ευκαιρία να κάνω δοκιμές στο λαπτοπ μου και θα σας πω νεότερα.
  Απάντηση
blackm76, post: 27274, member: 912 είπε κι ελάλησε:Ναι σε μένα δεν εμφανίζεται το μενού του grub.
Όσον αφορά τα υπομενου.. Και εκεί από μηδέν ξεκινάει η από ένα;
Γενικά πόσους kernel έχει εγκατεστημενους; έναν και έναν που θα αναβαθμίσω η περισσότερους;
Θα κάτσω με την πρώτη ευκαιρία να κάνω δοκιμές στο λαπτοπ μου και θα σας πω νεότερα.
Και στο υπο-μενού ξεκινάς από το μηδέν την αρίθμηση. Για κάθε kernel θα βρείς 2 επιλογές στο μενού. Η μια είναι η επιλογή που εκκινεί κανονικά το desktop περιβάλλον σου κι η άλλη το recovery mode που εκκινεί σε γραμμή εντολών (tty0 ή tty1). Το μενού περιλαμβάνει όσους επιπλέον kernels έχεις εγκαταστήσει. Αν έχεις καθαρή εγκατάσταση mint χωρι αναβάθμιση kernel θα έχεις μόνο 2 επιλογές, τον kernel που έρχεται "από τη μάνα του" και το αντίστοιχο recovery mode. Αν εγκαταστήσεις κι άλλο kernel θα έχεις 4 επιλογές κ.ο.κ.
Εκείνο που δε θυμάμαι να σου πω με σιγουριά για το mint, είναι το αν, μετά από κάποιο ορισμένο αριθμό εγκατεστημένων kernels σου διαγράφει αυτόματα τον παλιότερο.

Παράδειγμα 1:
Το μενού εμφανίζει τις επιλογές:
Παράθεση:Linux Mint KDE 4.4.0-47
Linux Mint KDE 4.4.0-47 (recovery mode)
Linux Mint KDE 4.4.0-6
Linux Mint KDE 4.4.0-6 (recovery mode)
Για να επιλέξεις μόνιμα τον παλιότερο kernel 4.4.0-6 σε desktop περιβάλλον, το GRUB_DEFAULT=0 γίνεται GRUB_DEFAULT=2 και sudo update-grub.

Παράδειγμα 2:
Το μενού εμφανίζει τις επιλογές:
Advanced options for Linux Mint KDE 4.4.0-47
όπου η δεύτερη επιλογή "Advanced options for..." οδηγεί στο υπο-μενού
Linux Mint KDE 4.4.0-47 (recovery mode)
Linux Mint KDE 4.4.0-6
Linux Mint KDE 4.4.0-6 (recovery mode)
Για να επιλέξεις μόνιμα τον παλιότερο kernel 4.4.0-6 σε desktop περιβάλλον (που βρίσκεται στο υπο-μενού), το GRUB_DEFAULT=0 γίνεται GRUB_DEFAULT='1>2' και sudo update-grub.

Κάτι σημαντικό: Ο διαχειριστής ενημερώσεων στο mint έχει βαθμονομημένα τα πακέτα ενημέρωσης από το 1 μέχρι το 5 ή 6 (ή και 7, χωρίς να είμαι σίγουρος). Εάν ο νέος kernel έχει αριθμό π.χ. 5 (κόκκινο), σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητη η αναβάθμισή του, τουλάχιστον δεν προτείνεται από το developer του mint. Αν έχει αριθμό 1, 2, 3 ή 4 τότε προτείνεται.
Αν λοιπόν το σύστημά σου τρέχει σωστά με τον προηγούμενο kernel δεν υπάρχει λόγος να μπεις στη διαδικασία αναβάθμισης π.χ. 5ου βαθμού. Αν θέλεις να πειραματιστείς (δεν είναι κακό), μπορείς να εγκαταστήσεις στο virtualbox το σύστημα και να δοκιμάσεις ότι θες χωρίς κινδύνους αποσταθεροποίησης του βασικού linux συστήματός σου.
  Απάντηση
εδωσα
και ειδα οτι το grub timeout ειναι στοι δεκα αλλα δεν εμφανιζεται ο grub.
εδωσα ενα sudo update-grub και δειτε τι βγαζει...
Κώδικας:
sudo update-grub
[sudo] password for makis:
Generating grub configuration file ...
Warning: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.4.0-53-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-4.4.0-53-generic
Found memtest86+ image: /memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /memtest86+.bin
done
και παλι δεν εμφανιζεται ο grub.

το αρχειο ειναι διαμορφομενω ετσι...
Κώδικας:
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#  info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"
ti ginete τωρα;;μηπως φταιει το οτι εχω κρυπτογραφηση το συστημα οταν το εγκαταστουσα;;;
η μηπως πρεπει να εγκαταστησω δευτερο πυρηνα για να μου τον εμφανισει;;;
  Απάντηση
Για να το γνωρίζεις μελλοντικά, το σφάλμα στο αναφέρει εδώ
Κώδικας:
Warning: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
Άνοιξε πάλι το αρχείο όπως το άνοιξες πριν και κάνε τις γραμμές
Κώδικας:
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
έτσι
Κώδικας:
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
Προσθέτεις δηλαδή από ένα # στην αρχή της καθεμιάς. Αποθηκεύεις, κλείνεις, δίνεις το
Κώδικας:
sudo update-grub
και στην επανεκκίνηση θα πρέπει να δεις τον grub.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
debianass, post: 27276, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Κάτι σημαντικό: [...[ Αν θέλεις να πειραματιστείς (δεν είναι κακό), μπορείς να εγκαταστήσεις στο virtualbox το σύστημα και να δοκιμάσεις ότι θες χωρίς κινδύνους αποσταθεροποίησης του βασικού linux συστήματός σου.

η, ακομα καλυτερα, για να ειναι και τα 2 συστηματα με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις, ωστε να συμπεριφερονται το ιδιο, κλωνοποιει ολοκληρο το λειτουργικο οπως ειναι σε ενα loopdev, φτιαχνει ενα εικονικο συστημα με την ονομασια π.χ. testmint (χωρις σκληρο αρχικα) , και μονταρει μετα το loopdev για χρηση στον εξομοιωτη, με την παρακατω διαδικασια (υποψιν θελει και δευτερο σκληρο, προφανως μεγαλυτερο απο τον σκληρο του λειτουργικου):...

Κώδικας:
sudo swapoff --all
sudo dd if=/dev/sda of=/mnt/sdb1/vboxmint
sudo swapon --all
VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename //home/user/VirtualBox\ VMs/testmint/testmint.vmdk -rawdisk //mnt/sdb1/vboxmint

μετα μπαινει στα settings του εικονικου συστηματος, επιλεγει να προσθεσει εναν σκληρο, και επιλεγει το vmdk αρχειο, οχι το raw loopdev (ο εξομοιωτης ακομα δεν αναγνωριζει δυστυχως raw loopdevs, η, πραγματικα partitions)

ξεκιναει τον εξομοιωτη με το gparted live, για να "κλεισει" τα partitions (ετσι κανεις ΠΑΝΤΑ με την κλωνοποιηση ενως λειτουργικου, οταν αυτο ειναι σε λειτουργια), κανοντας απλα δεξι κλικ πανω τους και επιλεγοντας "check".

βγαζει το gparted live, κλεινει τον εξομοιωτη, παιρνει ενα σημειο επαναφορας να υπαρχει, και ξεκιναει τον εξομοιωτη κανονικα. οποτε ξεκιναει ο κλωνος του mint, στον οποιο μπορει να κανει οτι ρυθμιση και οτι αλλαγη θελει.

αν κανει κατι και σπασει ο κλωνος, απλα δεν το κανει στο βασικο συστημα και κανει επαναφορα του εξομοιωτη. αν λειτουργησει το κανει και κανονικα. εφοσον τα συστηματα ειναι κλωνοι, θα εχουν και την ιδια συμπεριφορα
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Ναι αλλά τι σημαίνει αυτό το σφάλμα; τι θέλει να πει;
Τώρα δεν μπορώ να δοκιμάσω. Θα το κάνω αύριο και θα σας πω.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  2 Προβλήματα μετά από αναβάθμιση Λουκάς 16 1.541 01.11.2018 20:50
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  Chromium αναβάθμιση nith1717 6 1.355 20.12.2016 19:21
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Lubuntu πρόβλημα μετα απο αναβαθμιση 14.04 σε 16.04 chrisinux 4 1.246 06.12.2016 17:30
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Αναβάθμιση σε ubuntu 16.04 dirosis 4 1.080 24.04.2016 21:27
Τελευταία Ανάρτηση: dirosis
  Χρειάζομαι αναβάθμιση (ή προσθήκη) hardware ; Λουκάς 3 799 03.09.2014 19:28
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)