Εγκατάσταση elementary OS σε USB
Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση του elementary στο usb χωρίς κανένα αποτέλεσμα, ακολουθώντας τα εξής βήματα:
(Μετά από την επιλογή "Something else") κλικ στο /dev/sdc1 -> Κλικ στο "-" -> Κλικ στο "+" -> Size: 32086 | Type for the new partition: Primary | Location for the new partition: Beggining of this space | Use as: Ext4 journaling file system | Mount point: / -> OK -> Στο "Device for boot loader installation" επιλέγω /dev/sdc Generic Flash Disk (32.1 GB) -> Install now. Το πιο πρόσφατο error που παρουσιάστηκε είναι το εξής:
[Errno 30] Read-only file system: '/target/boot/vmlinuz-4.40-38-generic'

This is often due to a faulty hard disk. It may help to check whether the hard disk is old and in need of replacement, or to move the system to a cooler environment.

Άλλες φορές καταλήγει σε error που λέει δεν μπορεί να προσδιοριστεί. Τα errors εμφανίζονται περίπου στα 4/5 της εγκατάστασης σε περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο.
  Απάντηση
Είναι το iso σωστό το έλεγξες με το md5sum;
Κάνε φορμάτ φτιάχνοντας μόνος σου πρώτα swap μετά τομέα ext4 και ξανά προσπάθησε να κάνεις την εγκατάσταση.
  Απάντηση
Να πω την αλήθεια δεν είχα ιδέα για το md5sum, ούτε κατάλαβα πώς δουλεύει όλο αυτό το κομμάτι, ωστόσο μέσω Windows έκανα την ταυτοποίηση για το SHA256 μέσω ενός προγράμματος που λέγεται "MD5 and SHA Check Utility". Την εγκατάσταση έχω επαναλάβει γύρω στις 6 φορές, και χωρίς swap διότι ο χώρος είναι περιορισμένος και δε μου χρειάζεται ιδιαίτερα.
  Απάντηση
Όταν υπάρχει πρόβλημα στον δίσκο, το Linux κάνει το σύστημα αρχείων read-only για ασφάλεια.

Αφού όμως στο κάνει κατά την εγκατάσταση, ενδέχεται να είναι κάτι άλλο.
Αρχίζοντας από τα συνήθη, το πρώτο είναι το iso. Κατέβηκε καλά; Γράφτηκε καλά; Είναι οκ το usb που το «κάψαμε»; Το «έκαψες» και με άλλη εφαρμογή;
Κατά το boot του σου δίνει την επιλογή για chek. Αν δεις εκεί σφάλματα είναι το iso.

Ενδέχεται όμως, να είναι και κάποια συνδεδεμένη συσκευή στον υπολογιστή. Ή, ένα χαλασμένο καλώδιο.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι το να το κάψω με άλλη εφαρμογή. Θα δοκιμάσω και με το Deepin μήπως δω διαφορά. Αν λες για την επιλογή που λέει check disc το δοκίμασα και δεν κάνει τίποτα. Μόλις το πατήσεις βγάζει το logo και μετά με ξαναβγάζει στην αρχή.
  Απάντηση
Doppler, post: 27381, member: 1986 είπε κι ελάλησε:Να πω την αλήθεια [...]
Οι απαντήσεις σου δεν φαίνονται από το «Πρόσφατη Δραστηριότητα» όταν κάποιος αναγνώστης δεν είναι συνδεδεμένος.
Αν θέλεις λοιπόν να φαίνονται τα ποστς σου και από το «Πρόσφατη Δραστηριότητα», θα πας στις «Ρυθμίσεις Απορρήτου σου» (εδώ στον λογαριασμό σου στο φόρουμ), και στο:
«Receive your news feed:» (να το έχεις τικαρισμένο) - που είναι το 3ο πριν το τέλος, θα πρέπει να επιλέξεις: «All Visitors».
Άρα:
Απόρρητο > Receive your news feed > All Visitors

ΥΓ: Αν δυσκολευτείς σε κάτι, πες μου να στα δείξω με screenshots (σκρινσότς).
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, το διόρθωσα!
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)