Στην μπάρα εφαρμογών Docky δεν ανοίγει ο περιηγητής αρχείων κάνοντα
Στην αρχή, ο προεπιλεγμένος περιηγητής αρχείων Caja (Δεν παίρνω κι όρκο) του Linux Mint 18.1 άνοιγε κανονικά, αλλά δεν ξέρω πως επιμένει κάθε φορά να μη ανοίγει από την μπάρα εφαρμογών Docky,ενώ (ευτυχώς) από το μενού του mate ανοίγει κανονικά.Αν του κάμω μια επαναφορά ανοίγει μεν, αλλά νομίζω ότι στην επόμενη επανεκκίνηση του υπολογιστή δεν θα λειτουργεί (στο συγκεκριμένο) σωστά το Docky.Προφανώς είναι σφάλμα του προγράμματος και το έψαξα και είδα ότι είχαν κι άλλοι χρήστες το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.Αν γνωρίζετε κάτι καλύτερο ή πως να το διορθώσω,πείτε μου
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Άνοιξε ως root το αρχείο /usr/share/applications/caja-browser.desktop και άλλαξε τη γραμμή
Κώδικας:
Exec=caja --no-desktop --browser %U
σε
Κώδικας:
Exec=caja --no-desktop --browser .
Εναλλακτικά μπορείς να αντιγράψεις ολόκληρο το αρχείο στο φάκελο $HOME/.local/share/applications (αν δεν υπάρχει, απλά τον φτιάχνεις) και να το αλλάξεις εκεί. Δε χρειάζεται root αυτό. Έτσι θα παραμείνει η αλλαγή σε μελλοντική αναβάθμιση του Caja.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Στην πρώτη λύση δεν υπάρχει το αρχείο "caja-browser.desktop" ενώ στην δεύτερη, στο τελευταίο φάκελο "applications" δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά πως εννοείς να το δημιουργήσω.Εννοείς συντόμευση;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Τα θερμά μου συγχαρητήρια στο Mint, γιατί στο .deb που μόλις κατέβασα από τα αποθετήριά τους, υπάρχει κανονικά το αρχείο. Τέλος πάντων.
Άνοιξε τον κειμενογράφο (Pluma; ), επικόλλησε αυτά
Κώδικας:
[Desktop Entry]
Name=Caja
Name[el]=Caja
GenericName=File Browser
GenericName[el]=Περιηγητής αρχείων
Comment=Browse the file system with the file manager
Comment[el]=Περιήγηση στο σύστημα αρχείων με το διαχειριστή αρχείων
TryExec=caja
Exec=caja --no-desktop --browser .
Icon=system-file-manager
Terminal=false
StartupNotify=true
Type=Application
Categories=GTK;System;Utility;Core;
Keywords=files;browser;manager;MATE;
OnlyShowIn=MATE;
X-MATE-Bugzilla-Bugzilla=MATE
X-MATE-Bugzilla-Product=caja
X-MATE-Bugzilla-Component=general
X-MATE-Bugzilla-Version=1.16.1
και αποθήκευσέ το με την ονομασία caja-browser.desktop (βασικά δεν έχει και τόση σημασία η ονομασία) στο φάκελο $HOME/.local/share/applications. Μετά σύρε αυτό το αρχείο στο Docky και δες αν παραμένει κι αν δουλεύει όπως πρέπει.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Εντάξει, όλα κομπλέ! ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μη χαλάσει πάλι
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
αντι για το docky, κανε το εξης απλουστατο και παναλαφρο (και πετα το docky, που για αυτο που ειναι, ειναι αδικαιολογητα βαρυ):... φτιαξε ενα νεο κενο mate-panel κατω ανοιξε τις ρυθμισεις του και βαλτο να μην κανει expand, ωστε να βγαινει μικρουλι οπως το docky. πατα προσθηκη, και βαλε τις συντομευσεις που θελεις, και τελος. και αν θελεις για πιο ομορφο και διακριτικο, απλα ανοιξε παλι τις ρυθμισεις του panel, και βαλτο να κρυβεται, και να ειναι ημιδιαφανες αν θελεις (επιλεγοντας και το χρωμα που θελεις στο "background") η, αν δεν σε νοιαζει το ημιδιαφανες, απλα το αφηνεις στο default χρωμα του theme που χρησιμοποιεις... ιδου:...
[IMG]mate-panel-dock.gif[/IMG]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
ωραίος αυτοσχεδιασμός Darkgoth! ευχαριστώ!
Manjaro xfce 64
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Aptoide: συχνό πρόβλημα εύρεσης ελληνικών εφαρμογών mikeius666p 0 879 25.08.2016 19:25
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Mint Mate - Πρόβλημα στην μεταφορά αρχείων avi Speaky 3 973 14.07.2016 14:29
Τελευταία Ανάρτηση: Speaky
  vlc δεν μου ανοίγει mikeius666p 10 1.201 29.04.2016 15:01
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Εγκατάσταση αρχείων με κατάληξη tar.gz nith1717 8 1.192 19.04.2016 14:59
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Αυτόματη λήψη νέων αρχείων από ιστοσελίδες Ammer 3 716 05.06.2014 18:44
Τελευταία Ανάρτηση: Ammer

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)