Παντζούρια 10 και "σεβασμός στον χρήστη" (ΛΟΛ!!!...)
DarkGoth, post: 27440, member: 1051 είπε κι ελάλησε:δοκιμασα καποιες εφαρμογες μονο, και μονο καναδυο τρεχουν, το amarok και το krita. και το amarok παλι δεν το λες οτι τρεχει. τερματιζει και τους 2 επεξεργαστες στο 100% λαγκαρει σαν τον διαολο, και καναδυο φορες εκλεισε και μονο του. ολα τα αλλα πεταγανε διαφορα σφαλματα και δεν ανοιγαν καν. το μενου που λες δεν το δοκιμασα, ουτε το ιδιο το plasma. ποια αρχεια ειναι αυτα; τα σκατενια προχθες τα εβαλα για να τα δω. οχι δεν πηρα μηχανημα αλλο, μια χαρα ζει αυτο. οταν λεω αυθεντικο, εννοω το iso οτι το κατεβασα απειραχτο και αυθεντικο απο τη μικρομαλακια. δεν κατεβασα σπασμενα και τετοια απο τορρεντ, η, περιεργες σελιδες. απλα το εχω αφησει χωρις να το "ενεργοποιησω", γιατι δεν εχω κωδικο, και ουτε σκοπευω να αγορασω κωδικο για το σκατενιο το 10.
Δε θυμάμαι καν. Εχω χρόνια να πειραματιστώ σε windows. Απλά θυμάμαι το παράδοξο με τις KDE εφαρμογές και τη σχετική δυσκολία να τρέξει το plasma στα windows 8. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο σοβαρή η προσπάθεια να προσαρμόσουν το KDE στα windows. Δε νομίζω όμως ότι αξίζει περισσότερα το μικρομαλακό OS.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Τα 10 είναι αποτυχημένα, απλώς προσπαθούν και τα πουσάρουν μέσω της προφόρτωσης. Ίσως τα προωθήσουν περισσότερο με τις ταμπλέτες με συμφωνίες. Τώρα άκουσαν λέει τα παράπονα των χρηστών, και έκοψαν τις αυτόματες αναβαθμίσεις.

Όμως υπάρχει ένα νέο που αφορά το desktop, και με έχει προβληματίσει. Πρόκειται για μια εξέλιξη στο desktop, που είχα προβλέψει πριν μερικά χρόνια στο Αρένα, σε ένα μήνυμα της Μαρίας. Είχα πει λοιπόν πως η οθόνη touch δεν θα έπρεπε να είναι στις 90 μοίρες, αλλά υπό γωνία στο γραφείο, να υπάρχει δυνατότητα αφής, αλλά και μολύβι touch, και το πληκτρολόγιο.

Τώρα, τι είδα; Πως αυτά που είχα φανταστεί, τελικά υλοποιούνται σε ένα νέο υπολογιστή της Μικροσόφτης. Βέβαια, δεν ξέρει κανείς αν θα πετύχει η όχι, και εγώ τότε είκαζα πως εργονομικά όλα αυτά θα βόλευαν. Η εξέλιξη όμως έρχεται μέσω της αποδοχής του χρήστη desktop.

Ο υπολογιστής της Μ/Σ προσπαθεί κατ' εμέ να αντιγράψει την φιλοσοφία Mac, σε ένα νέο design.

Τώρα θα με ρωτήσεις, θα τον έπαιρνες;

Φυσικά ΟΧΙ.

Έχω πει πως αν δεν φτιάξω εγώ το μηχάνημα μου όπως το θέλω, και όπως κάνουν οι gamers, δεν είναι desktop.

Απάντηση
Χάρης, post: 27483, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Τα 10 είναι αποτυχημένα, απλώς προσπαθούν και τα πουσάρουν μέσω της προφόρτωσης. Ίσως τα προωθήσουν περισσότερο με τις ταμπλέτες με συμφωνίες. Τώρα άκουσαν λέει τα παράπονα των χρηστών, και έκοψαν τις αυτόματες αναβαθμίσεις.

Όμως υπάρχει ένα νέο που αφορά το desktop, και με έχει προβληματίσει. Πρόκειται για μια εξέλιξη στο desktop, που είχα προβλέψει πριν μερικά χρόνια στο Αρένα, σε ένα μήνυμα της Μαρίας. Είχα πει λοιπόν πως η οθόνη touch δεν θα έπρεπε να είναι στις 90 μοίρες, αλλά υπό γωνία στο γραφείο, να υπάρχει δυνατότητα αφής, αλλά και μολύβι touch, και το πληκτρολόγιο.

Τώρα, τι είδα; Πως αυτά που είχα φανταστεί, τελικά υλοποιούνται σε ένα νέο υπολογιστή της Μικροσόφτης. Βέβαια, δεν ξέρει κανείς αν θα πετύχει η όχι, και εγώ τότε είκαζα πως εργονομικά όλα αυτά θα βόλευαν. Η εξέλιξη όμως έρχεται μέσω της αποδοχής του χρήστη desktop.

Ο υπολογιστής της Μ/Σ προσπαθεί κατ' εμέ να αντιγράψει την φιλοσοφία Mac, σε ένα νέο design.

Τώρα θα με ρωτήσεις, θα τον έπαιρνες;

Φυσικά ΟΧΙ.

Έχω πει πως αν δεν φτιάξω εγώ το μηχάνημα μου όπως το θέλω, και όπως κάνουν οι gamers, δεν είναι desktop.

σε desktop οι οθονες αφης ειναι αποτυχια. αντικειμενικα, δεν βολευουν καθολου εργονομικα. γεμιζουν δαχτυλιες, αλλοιωνεται η εικονα, και σε κουραζει. σε αυτο το μικρομαλακο που εχει βγει τωρα, ναι μεν εχει το πενακι, αλλα το χερι δεν θα ακουμπησει πανω στην οθονη για να στηριζεται; το λιπος που θα αφησει σταμπα απο το δερμα, αμεσως θα αλλοιωσει την εικονα και θα θελει συνεχεια καθαρισμα. και ακομα και να στηριχτει το χερι, η θεση του ειναι τετοια που κουραζει. στα φορητα γκατζετακια βολευει σε φορητοτητα, αλλα αυτα τα χρησιμοποιεις για λιγα λεπτα. στο πισι που χρησιμοποιεις για ωρες, ειναι βασανιστηριο. ουτε ακριβεις ειναι. οταν εχεις το πενακι, η, το δαχτυλο, δεν βλεπεις που ακριβως πατας, γιατι εμποδιζεται η θεαση του δεικτη. ενω το κλασσικο ποντικι, αν εχεις σταθερο χερι και καλο ποντικι, εχει ακριβεια στο πικσελ

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να προσπαθουμε να ενσωματωσουμε φορητες τεχνολογιες (wifi, οθονες αφης, cloud ηλιθιοτητες, κλπ μαλακιες) σε αμετακινητα συστηματα; εχει προσπαθησει κανεις απο αυτους που ειχαν τετοιες φαεινες ιδεες, να παιξει σοβαρα παιχνιδια με οθονη αφης, wifi, κλπ, σε "επαγγελματικα" gaming events; εχει κανεις τους προσπαθησει να κανει επεξεργασια multimedia (εικονες, βιντεο, κλπ), με τον ιδιο τροπο; παω στοιχημα πως οχι. γιατι αν το ειχαν κανει, θα βλεπανε ποσο κουραστικο, αναποτελεσματικο, και δυσχρηστο ειναι (συν οτι αν καποιος πηγαινε σε καποιο gaming event με οθονη αφης και αηδιες, θα ειχε να φαει το τρολλαρισμα της αρκουδας, που θα εχανε συνεχεια). οταν παω και παιρνω custom desktop με κατι χιλιαρικα, το θελω για desktop. οχι για ενα ηλιθιο φορητο γκατζετακι σε μεγαλυτερη εκδοση

οσο για το μικρομαλακο, οταν οι ιδιοι το δινουν να μπορεις να το κατεβασεις, δωρεαν, αυθεντικο, το iso απο την ιδια τους τη σελιδα, εκει να καταλαβεις ποση σκορδοκαηλα εχουν να το δουν εγκεταστημενο παντου (και αυτο ειναι το τυρακι. τα δωρεαν παντζουρια). βεβαια εχουν στο χερι αλλα που ειναι πολυ μεγαλυτερης αξιας γι'αυτους. τα προσωπικα μας δεδομενα (και εδω ειναι φακα. τα προσωπικα δεδομενα). οταν εχεις διαφημιστες, η, γενικα τον οποιονδηποτε που να μπορει να πληρωνει χρυσα αυτα τα δεδομενα (φυσικα, no questions asked), "ειναι πολλα τα λεφτα αρη". και μαλιστα πολυ περισσοτερα απο οτι θα παρουν απο την αγορα "αδειων χρησης" παντζουριωνε. οποτε γι'αυτο και δεν τους νοιαζουν τοσο τα "σπασμενα", και η "πειρατεια". γι'αυτο και δεν "καιγονται", να μπλοκαρουν εντελως τα μη αγορασμενα αντιγραφα
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
debianass, post: 27474, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Δε θυμάμαι καν. Εχω χρόνια να πειραματιστώ σε windows. Απλά θυμάμαι το παράδοξο με τις KDE εφαρμογές και τη σχετική δυσκολία να τρέξει το plasma στα windows 8. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο σοβαρή η προσπάθεια να προσαρμόσουν το KDE στα windows. Δε νομίζω όμως ότι αξίζει περισσότερα το μικρομαλακό OS.
ναι οντως ειναι παρατημενο, και ουτε αναπτυχθηκε και σοβαρα. ειδα τελευταια ημερομηνια των πακετων εκειμεσα, το 2013, και πρωτη ημερομηνια το 2011. 2 χρονια, και πρεπει να βγηκαν μονο 2 εκδοσεις ολες-ολες. οταν ειδα 2013 στα πιο "καινουρια", καταλαβα οτι δεν προκειται να τρεξουν, αλλα απο περιεργεια ειπα να το δοκιμασω. ο ρουφιανος το σκατο10 οντως δεν αξιζει. το κακο ειναι, οτι εκανα "φορματ" το loopdev που ειχα τα πλακακια τουαλετας, για να περασω το σκατο10, και δεν το κρατησα αντιγραφο σε μια ακρη. το κρατησα αντιγραφο, πριν περασω το σκατο10. αλλα ειδα οτι το σκατο10 ειναι πλεον αχορταγο, και το 40GB loopdev γεμισε μεχρι τη μεση την επομενη μερα. οποτε για να το μεγαλωσω και να δωσω παραπανω χωρο, αναγκαστικα πεταξα το αντιγραφο, για να μην σπασει το loopdev στη μεση, και δημιουργησει fragmentation.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 27489, member: 1051 είπε κι ελάλησε:ναι οντως ειναι παρατημενο, και ουτε αναπτυχθηκε και σοβαρα. ειδα τελευταια ημερομηνια των πακετων εκειμεσα, το 2013, και πρωτη ημερομηνια το 2011. 2 χρονια, και πρεπει να βγηκαν μονο 2 εκδοσεις ολες-ολες. οταν ειδα 2013 στα πιο "καινουρια", καταλαβα οτι δεν προκειται να τρεξουν, αλλα απο περιεργεια ειπα να το δοκιμασω. ο ρουφιανος το σκατο10 οντως δεν αξιζει. το κακο ειναι, οτι εκανα "φορματ" το loopdev που ειχα τα πλακακια τουαλετας, για να περασω το σκατο10, και δεν το κρατησα αντιγραφο σε μια ακρη. το κρατησα αντιγραφο, πριν περασω το σκατο10. αλλα ειδα οτι το σκατο10 ειναι πλεον αχορταγο, και το 40GB loopdev γεμισε μεχρι τη μεση την επομενη μερα. οποτε για να το μεγαλωσω και να δωσω παραπανω χωρο, αναγκαστικα πεταξα το αντιγραφο, για να μην σπασει το loopdev στη μεση, και δημιουργησει fragmentation.
Ετσι την πάτησε ένας φίλος που βρήκε ένα πάμφθηνο netbook με καλά χαρακτηριστικά εκτός ενός μούφα-SSD 10GB (στην ουσία μια μάζα με μη προσωρινές μνήμες) με προεγκατεστημένα 10άρια. Από τη δεύτερη μέρα σταμάτησαν να τρέχουν τα 10άρια, έβγαζαν ότι ενημερώνονται και έμεναν εκεί. Προσπάθησε να σηκώσει ένα mint 64 αλλά του έβγαλε προβλήματα στο GPT partition (το μηχάνημα είναι UEFI-only). Τελικά σηκώσαμε jessie με kernel 4.7.8.1 (locally compiled) αφού ο 3.16 δεν υποστήριζε το μηχανάκι του, και τώρα πετάει.
Συνολικά πλήρωσε 150 ευρώ και θα έδινε άλλα 50-60 για κάποιο αξιοπρεπή SSD, δυστυχώς όμως δεν χωράει τίποτα κι έμεινε στο υπάρχον. Αυτή τη στιγμή έχει το root σε 7GB, έχει 8GB ram και 2GB swap (που δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει). Το home έχει μόνο 1GB αλλά αρκεί, με όλα τα αρχεία του σε δικτυακό δίσκο (δικού του δικτύου εννοείται). Για τα λεφτά του μια χαρά είναι κι όταν βρεί ssd μικρότερου μεγέθους θα το αναβαθμίσει.
Η πλάκα είναι ότι το σύστημα είναι "επισήμως" win 10 compatible psek
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 27490, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Η πλάκα είναι ότι το σύστημα είναι "επισήμως" win 10 compatible psek

"win 10 compatible my ass", πως λενε και οι αγγλοι (@@ρια compatible με 10GB "σκληρο")

debianass, post: 27490, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ετσι την πάτησε ένας φίλος που βρήκε ένα πάμφθηνο netbook με καλά χαρακτηριστικά εκτός ενός μούφα-SSD 10GB (στην ουσία μια μάζα με μη προσωρινές μνήμες) με προεγκατεστημένα 10άρια

ΛΟΛ!... μουφα-SSD, μια μαζα με μη προσωρινες μνημες :D:p νομιζω οτι δεν θα το ειχα περιγραψει καλυτερα :D:p
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)