Παντζούρια 10 και "σεβασμός στον χρήστη" (ΛΟΛ!!!...)
το αλλο με τον τοτο το ξερετε;... εβαλα χθες τα παντζουρια 10 στον εξομοιωτη, (μας τα'πρηξες με τον εξομοιωτη!... :p ), για να δω ποσο επικη μαλακια ειναι (ειναι μαλακια επικων διαστασεων τελικα, πολυ χειροτερη απ'οσο πιστευα δυστυχως). τα ανοιγω σημερα και ειπα να τα συνδεσω στο ιντερνετς, να δω τι θα κανουν (η εγκατασταση εγινε χωρις ιντερνετς). τι εγινε μετα απο κανα διωρο;... ιδου!... θαυμαστε (screenshots, or, it didn't happen):...

[IMG]pantzouria-privacy-lol-2.gif[/IMG]

[IMG]pantzouria-privacy-lol-1.gif[/IMG]

μπορει να μην με αρεσουν λετε;... εχει μηπως καποια σημασια;... βρε κουτα, η μικρομαλακια ξερει καλυτερα απο μενα, τι με αρεσει και τι οχι... αληθεια!...

και τι εγινε, που δεν ζητησε ποτε την εγκριση μου, ουτε με ενημερωσε ποτε σχετικα, για να τα κατεβασει ολα αυτα;

και τι εγινε, που κανει το "μηχανημα" testbench για τα updates της (γιατι εκλεισε το τμημα testing) εν αγνοια μου;

και τι εγινε, που κανει το "μηχανημα" adware, για να με κατασκοπευει, και να με κατεβαζει ολη αυτη τη σαβουρα;

και τι εγινε, που επειδη δεν εχω τερατα σκληρους, εχω ηδη ελλειψη χωρου στον ηδη μικρο loopdev "σκληρο";

και τι εγινε, που δουλευε επι 2 ωρες το βασικο συστημα τερμα swapping, και σουρνωταν σαν νεκρο σαλιγκαρι;

ολα αυτα ειναι λεπτομερειες αφου ολα αυτα τα σαβουρια με αρεσουν. τι ειπατε, δεν με αρεσουν;... ΟΧΙ... ΜΕ ΑΡΕΣΟΥΝ... ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΜΙΚΡΟΜΑΛΑΚΙΑ ΜΕ ΑΡΕΣΟΥΝ!...

Υ.Γ:... ασιχτιρ τα κουναβια!... μη χεσω το redmont τους μεσα!...
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Μιας και τάχεις, κάνε μια δοκιμή να τους σηκώσεις KDE Plasma για windows. Στα 7άρια-8άρια έτρεχαν αρκετές εφαρμογές KDE και το μενού. Εχω απορία αν τρέχουν και στα 10 (binaries).
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 27418, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Μιας και τάχεις, κάνε μια δοκιμή να τους σηκώσεις KDE Plasma για windows. Στα 7άρια-8άρια έτρεχαν αρκετές εφαρμογές KDE και το μενού. Εχω απορία αν τρέχουν και στα 10 (binaries).

τι απο αυτα θα βαλω; το "app stores / package managers"; γιατι τα αλλα ειναι μεμονωμενα προγραμματα απ'οτι βλεπω. η, να τα ριξω ολα μεσα; μαλλον θα κανω το τελευταιο
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Dark, τι επεξεργαστή,ραμ και κάρτα γραφικών διαθέτεις; και πως γράφεις επάνω στην εικόνα διότι το ψάχνω καιρό αυτό.Ρε συ Darkgoth,εκεί που είχα πείσει κάποιον να βάλει Λίνουξ, τηλεφωνεί σε ένα άσχετο ξάδελφο του:fap και τον ρωτάει αν είναι καλά και όλα τα συναφή.Του λέει απλά "τα Λίνουξ είναι σκατά και δεν παίζει προγράμματα των Windows" ( ο τύπος που ξέρει από κομπιούτερς:fap:fap:fap) και πείστηκε (λολ!!!).Πήγε και έβαλε Windows 10 pro πειρατικά και είναι ικανοποιημένος (τρολολολ!!!):clap .Όταν του έλεγα ότι τα Windows 10 συλλέγει και εκθέτει τα προσωπικά δεδομένα με έγραφε και δεν τον ενδιέφερε.Τι να πω, η γνώμη ενός άσχετου έχει μεγαλή βαρύτητα έναντι κάποιου που απλά ήθελε να απαλαχθεί από το έκτρωμα που λέγεται windows.Βαρέθηκα να νοιάζομαι για τους άλλους, θα διασκεδάζω να τους βλέπω να παιδεύονται και να κολλάνε ιούς στα Windows από τις τσόντες:rolfx τις μαλακίες που εγκαθιστάνε και να κάνουν φορμάτ (μπουχαχαχα):lolxCool:haha:D:wavex.Άντε γεια κουφάλες! Λίνουξ,σ'αγαπάω!:linuxman
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 27420, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Dark, τι επεξεργαστή,ραμ και κάρτα γραφικών διαθέτεις; και πως γράφεις επάνω στην εικόνα διότι το ψάχνω καιρό αυτό.Ρε συ Darkgoth,εκεί που είχα πείσει κάποιον να βάλει Λίνουξ, τηλεφωνεί σε ένα άσχετο ξάδελφο του:fap και τον ρωτάει αν είναι καλά και όλα τα συναφή.Του λέει απλά "τα Λίνουξ είναι σκατά και δεν παίζει προγράμματα των Windows" ( ο τύπος που ξέρει από κομπιούτερς:fap:fap:fap) και πείστηκε (λολ!!!).Πήγε και έβαλε Windows 10 pro πειρατικά και είναι ικανοποιημένος (τρολολολ!!!):clap .Όταν του έλεγα ότι τα Windows 10 συλλέγει και εκθέτει τα προσωπικά δεδομένα με έγραφε και δεν τον ενδιέφερε.Τι να πω, η γνώμη ενός άσχετου έχει μεγαλή βαρύτητα έναντι κάποιου που απλά ήθελε να απαλαχθεί από το έκτρωμα που λέγεται windows.Βαρέθηκα να νοιάζομαι για τους άλλους, θα διασκεδάζω να τους βλέπω να παιδεύονται και να κολλάνε ιούς στα Windows από τις τσόντες:rolfx τις μαλακίες που εγκαθιστάνε και να κάνουν φορμάτ (μπουχαχαχα):lolxCool:haha:D:wavex.Άντε γεια κουφάλες! Λίνουξ,σ'αγαπάω!:linuxman

amd X2 5600 dual core windsor / 4GB ddr2 800MHZ g-skill ram / nvidia 9400 gtx 512MB / 3 seagate barracuda 7200 rpm σκληροι (οι 2 ide στα 40GB και ο ενας στα 500GB sata) αυτο ειναι το συστημα μου. στο παντζουρι εχω δωσει 40GB "σκληρο" (loopdev πεταμενο χυμα στον sata 500GB, και το εχω μοντα καπως σαν "fakeraid", για να πιανει ακομα μεγαλυτερη ταχυτητα), 256ΜΒ "καρτα γραφικων" (δεν αφηνει ο εξομοιωτης για παραπανω στην καρτα γραφικων, οσα ΜΒ και να ειναι η καρτα γραφικων που εχεις), και 3GB ram. παντως μια χαρα παει. ακομα και απλα παιχνιδακια τα παιζει χωρις προβλημα (minecraft, yandere simulator, τετοια. προφανως οχι battlefield, crisis, gta, κλπ)

αυτο με το κειμενο στις εικονες δεν ειναι δυσκολο. βρισκεις την εικονα (η, το screenshot) που θελεις, την ανοιγεις στο gimp και απλα επιλεγεις το text tool, (το εικονιδιο του ειναι ενα "Α"), και κανεις κλικ στο σημειο που θελεις να γραψεις. βγαζει μια παπαριτσα που εχει διαφορες ρυθμισεις κειμενου (χρωμα, μεγεθος, γραμματοσειρα, κλπ), και αποκατω βγαζει ενα μικρο τετραγωνακι. οταν αρχιζεις να γραφεις, το κειμενο εμφανιζεται μεσα στο τετραγωνακι. αν θελεις να αλλαξεις χρωμα, μεγεθος, κλπ, επιλεγεις το κειμενο και αλλαζεις στην παπαριτσα αποπανω, αυτα που θελεις να αλλαξεις. οταν τελειωσεις πατας το esc, και απλα σωζεις την εικονα (με το export, οχι με το save)

εχω και εγω εναν γνωστο, που εχει το σκατο10 γνησιο, (και αυτο που εχω στον εξομοιωτη ειναι γνησιο, αλλα δεν το εχω "ενεργοποιησει"), και δεν βαζει λινουκς. βλεπει και εμενα που το χρησιμοποιω, γιατι ερχεται συχνα σπιτι μου, αλλα... δεν... αυτος το ξερει οτι το σκατο10 ειναι ρουφιανος, αλλα δυσκολευεται να παει σε λινουκς, γιατι παιζει μερικα παιχνιδακια, που τα περισσοτερα δεν τρεχουν σε λινουκς (μονο καναδυο υπαρχουν και σε λινουκς). απο ιους και τετοια δεν εχει θεμα ευτυχως, γιατι δεν κατεβαζει μαλακιες, σπασμενα, και τετοια. αν και οταν εχεις ενα συστημα σαν το σκατο10, που ειναι απο κατασκευης ιος απο μονο του, τι να κλασει ο ιος μπροστα του; :p:D
  Απάντηση
DarkGoth περίμενε μέχρι τον Απρίλιο. Μετά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού οι χρήστες θα αποφασίζουν πλέον (κούνια που τους κούναγε δηλαδή :fap ). :D
https://tech.in.gr/news/article/?aid=1500132078
Και η προπαγάνδα καλά κρατεί! :kill
  Απάντηση
Τελικά τι έγινε με το KDE? Ετρεξε το plasma ή μόνο οι εφαρμογές του στο menu?

Μια υποφερτή εναλλακτική για windows είναι να μείνεις στα XP ή στα 7άρια. Στα δεύτερα απενεργοποιώντας τις ενημερώσεις (windows update) αμέσως μετά την εγκατάσταση.
Η αλήθεια είναι ότι δε μπορούν να αναβαθμιστούν όλοι σε linux, όχι λόγω παιχνιδιών (παίζουν σχεδόν όλα σε wine) αλλά περισσότερο λόγω εξεζητημένων περιφερειακών που δεν αναγνωρίζονται από το linux. Για παράδειγμα ιατρικές συσκευές, διαγνωστικά μηχανημάτων, controllers για ηλεκτρονική μοτοσυκλετών ή power commander, ηλεκτρονικά τσιγάρα, firmware updaters, οπλικά συστήματα αεράμυνας κλπ που οι drivers έρχονται από τον κατασκευαστή και είναι μοναδικοί. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να τρέξουν στον εξομοιωτή (π.χ. οι usb), σε άλλες όμως απαιτούν πλήρη εγκατάσταση.
Πάντως, σχεδόν όλα τρέχουν σε windows 7 (μέχρι στιγμής) και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενδώσει κανείς στα κατάπτυστα 10άρια.

Υ.Γ. Το ότι έχεις γνήσια windows 10 σημαίνει ότι πήρες νέο μηχάνημα πρόσφατα. Τι έγινε, τόκαψες το παλιό;;
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Πςςςςςς αφρός τα windows ! Εγώ έβαλα την ταπετσαρία των 10 στο xfce, στο λαπτοπάκι στο μαγαζί και όταν το βλέπει κανά πελάτης πατζουρόβιος με λέει " τι λεν τα 10-ρια ; " "Σφαίρα, δε παίζονται" τους λέω!
  Απάντηση
debianass, post: 27436, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Τελικά τι έγινε με το KDE? Ετρεξε το plasma ή μόνο οι εφαρμογές του στο menu?

Μια υποφερτή εναλλακτική για windows είναι να μείνεις στα XP ή στα 7άρια. Στα δεύτερα απενεργοποιώντας τις ενημερώσεις (windows update) αμέσως μετά την εγκατάσταση.
Η αλήθεια είναι ότι δε μπορούν να αναβαθμιστούν όλοι σε linux, όχι λόγω παιχνιδιών (παίζουν σχεδόν όλα σε wine) αλλά περισσότερο λόγω εξεζητημένων περιφερειακών που δεν αναγνωρίζονται από το linux. Για παράδειγμα ιατρικές συσκευές, διαγνωστικά μηχανημάτων, controllers για ηλεκτρονική μοτοσυκλετών ή power commander, ηλεκτρονικά τσιγάρα, firmware updaters, οπλικά συστήματα αεράμυνας κλπ που οι drivers έρχονται από τον κατασκευαστή και είναι μοναδικοί. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να τρέξουν στον εξομοιωτή (π.χ. οι usb), σε άλλες όμως απαιτούν πλήρη εγκατάσταση.
Πάντως, σχεδόν όλα τρέχουν σε windows 7 (μέχρι στιγμής) και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενδώσει κανείς στα κατάπτυστα 10άρια.

Υ.Γ. Το ότι έχεις γνήσια windows 10 σημαίνει ότι πήρες νέο μηχάνημα πρόσφατα. Τι έγινε, τόκαψες το παλιό;;

δοκιμασα καποιες εφαρμογες μονο, και μονο καναδυο τρεχουν, το amarok και το krita. και το amarok παλι δεν το λες οτι τρεχει. τερματιζει και τους 2 επεξεργαστες στο 100% λαγκαρει σαν τον διαολο, και καναδυο φορες εκλεισε και μονο του. ολα τα αλλα πεταγανε διαφορα σφαλματα και δεν ανοιγαν καν. το μενου που λες δεν το δοκιμασα, ουτε το ιδιο το plasma. ποια αρχεια ειναι αυτα; τα σκατενια προχθες τα εβαλα για να τα δω. οχι δεν πηρα μηχανημα αλλο, μια χαρα ζει αυτο. οταν λεω αυθεντικο, εννοω το iso οτι το κατεβασα απειραχτο και αυθεντικο απο τη μικρομαλακια. δεν κατεβασα σπασμενα και τετοια απο τορρεντ, η, περιεργες σελιδες. απλα το εχω αφησει χωρις να το "ενεργοποιησω", γιατι δεν εχω κωδικο, και ουτε σκοπευω να αγορασω κωδικο για το σκατενιο το 10.

matthew, post: 27427, member: 108 είπε κι ελάλησε:DarkGoth περίμενε μέχρι τον Απρίλιο. Μετά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού οι χρήστες θα αποφασίζουν πλέον (κούνια που τους κούναγε δηλαδή :fap ). :D
https://tech.in.gr/news/article/?aid=1500132078
Και η προπαγάνδα καλά κρατεί! :kill

ναι, μην φανε, εχουμε γλαροσουπα :D:lolx ... θα αποφασιζουν οι χρηστες... χιουμορακι μικρομαλακιας :D:lolx

Pragma_linux, post: 27438, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Πςςςςςς αφρός τα windows ! Εγώ έβαλα την ταπετσαρία των 10 στο xfce, στο λαπτοπάκι στο μαγαζί και όταν το βλέπει κανά πελάτης πατζουρόβιος με λέει " τι λεν τα 10-ρια ; " "Σφαίρα, δε παίζονται" τους λέω!

ΛΟΛ!!!... τους τρολλαρεις δηλαδη κανονικα; :D:good εγω στο gnome-shell δεν εχει νοημα να βαλω το φοντο απο το σκατο10, γιατι ειναι πολυ διαφορετικο σαν γραφικο, και οτι και αν το κανεις φαινεται απο χιλιομετρα οτι δεν ειναι παντζουρια. καποτε ειχα κατεβασει ενα theme απο το gnome-look (αλλα ετσι που το κανανε τωρα δεν μπορεις να βρεις τιποτα), που ηταν πακετο για να κανει ολο το gnome να μοιαζει με σκατο10 (φοντο, εικονιδια, gtk theme, metacity theme, gnome-shel skin), αλλα το περιεχομενο extension, που εκανε το gnome-panel να ειναι σαν τη μπαρα του σκατο10, ειχε καποιο προβλημα και εριχνε το γραφικο αρκετα συχνα, οταν πειραζα τις ρυθμισεις του.
  Απάντηση
DarkGoth, post: 27440, member: 1051 είπε κι ελάλησε:ΛΟΛ!!!... τους τρολλαρεις δηλαδη κανονικα; :D:good .
Ναι το xfce4 παίρνει και εικονίδια και άλλα κόλπα από την κοινότητα που κάνουν τον file manager να μοιάζει κυριολεκτικά με windows. χαχαχαχα
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)