Πολύ αργός Caja
Το «Places» είναι προεγκατεστημένο extension του Shell. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει στην έκδοση που έχεις ή το έβαλαν πιο μετά. Συνήθως δεν είναι ενεργοποιημένο.

Δες αν έχεις κάποιο από τα αρχεία $HOME/.local/share/applications/mimeapps.list,
$HOME/.local/share/applications/defaults.list, $HOME/.local/share/applications/mimeinfo.cache (ψιλοδιαφέρει ανάλογα με διανομή/DE). Εκεί θα πρέπει να βλέπεις κάτι σαν αυτό
Κώδικας:
inode/directory=pcmanfm.desktop;
Μπορεί να έχει και τον nautilus αλλά ο pcmanfm θα πρέπει να είναι πρώτος στη σειρά. Αν δεν υπάρχει το αρχείο, μπορείς να το φτιάξεις. Ίσως και να αλλάζει τη σειρά η εκάστοτε εφαρμογή που ανοίγεις, αν και κανονικά δε θα έπρεπε να πειράζει ό,τι έχεις στο .local. Αν θέλεις να μπλέξεις χειροκίνητα, το αντίστοιχο system-wide αρχείο είναι στο /usr/share/applications/xxx.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
α, οχι τα extensions δεν τα εχω καν εγκαταστησει. τα να τα κανω; τελειως γυμνο το εχω (ασχετα αν εχω ξεσκισει το css του). τσιτσιδο gnomeshell. απο τα αρχεια που λες, υπαρχει αυτο το αρχειο:...

/home/debian/.local/share/applications/mimeinfo.cache

το οποιο το ειχα δει και παλιοτερα, αλλα δεν ειχα μπει στη σκεψη να το ανοιξω, η, να το ψαξω να δω τι κανει. τωρα εμαθα. αν και μαλλον θα προτιμησω το systemwide (αν δεν αντικατασταθει με κανα update)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Αν θέλεις να παραμένουν οι αλλαγές, το local είναι μονόδρομος. Γι' αυτό υπάρχει άλλωστε. Το system-wide αλλάζει με update ή αν (απ)εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή που ορίζει τον file manager (ή γενικά τη λειτουργία του «Open with...»). Παλιότερα π.χ. υπήρχε μια στραβή και αν εγκαθιστούσες το Audacious για μουσική, οριζόταν αυτό ως file manager.
  Απάντηση
Επιστρέφω μετά από τόσο καιρό για να σας πω ότι το πρόβλημα ήταν από το θέμα της Ravefinity και συγκεκριμένα από τα εικονίδια τους. Αν χρησιμοποιήσω το θέμα τους, αλλά εικονίδια βάλω από τα default του mint όλα λειτουργούν άψογα.
Linux Mint 19.1 Tessa | Kernel Linux 4.15.0-48-generic x86_64 | MATE 1.20.1

Απάντηση
Αυτά είναι κακοτεχνίες και θα ήταν καλό να τα επισημαίνετε στους developers. Αντίστοιχη χαζομάρα ήταν το να εξαφανίζεται ολόκληρο το panel (γκουχ...XFCE) όταν κάποιος άνοιγε συγκεκριμένες σελίδες στον browser, μεταξύ των οποίων ήταν και το forum εδώ, επειδή έλειπε μια γραμματοσειρά από το σύστημα. Τι σχέση έχει το panel ενός DE με το τι γίνεται στον browser, μόνο ένας προγραμματιστής «ιδιοφυΐα» μπορεί να ξέρει.
  Απάντηση
sudo, post: 27763, member: 1309 είπε κι ελάλησε:Επιστρέφω μετά από τόσο καιρό για να σας πω ότι το πρόβλημα ήταν από το θέμα της Ravefinity και συγκεκριμένα από τα εικονίδια τους. Αν χρησιμοποιήσω το θέμα τους, αλλά εικονίδια βάλω από τα default του mint όλα λειτουργούν άψογα.

γι'αυτο και εγω χρησιμοποιω παντα της διανομης. ειναι τα πιο σιγουρα να λειτουργησουν σωστα. δοκιμασε με τα faenza που πλησιαζουν αρκετα στα εικονιδια του ravefinity. ειναι αρκετα μεγαλα (καπου 45ΜΒ νομιζω) αλλα ειναι πολυ καλοφτιαγμενα

Κώδικας:
sudo apt-get install faenza-icon-theme
sudo apt-get install mate-icon-theme-faenza

βαλτα και τα 2 και δοκιμασε πιο σε αρεσει. το faenza-icon-theme ειναι το κλασσικο faenza. το mate-faenza ειναι το ιδιο, απλα εχει πρασινη minty green αποχρωση, σε καποια εικονιδια.

αυτο εδω ειναι το mate-faenza
[Εικόνα: Screenshot_from_2017-07-09_16-02-24.png]

και αυτο εδω ειναι το faenza-icon-theme
[Εικόνα: Screenshot_from_2017-07-09_16-02-52.png]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  απορια για x-caja desktop blackm76 2 739 07.10.2013 00:18
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Εχω πολύ άσχημες επιδόσεις στο steam με το ubuntu gnome-remix Χρήστος 7 868 12.06.2013 00:39
Τελευταία Ανάρτηση: Χρήστος
  Πολύ συχνά κολλήματα , παγώνει τελείως , νομίζω πως γίνεται μόνο ό Χρήστος 7 1.405 01.10.2012 16:09
Τελευταία Ανάρτηση: kami84gr

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)