Πολύ αργός Caja
Στο video που παραθέτω , φαίνεται πόση ώρα κάνω απλά για επιλέξω κάποιον φάκελο (και διπλάσιο για να τον ανοίξω).
Υπάρχει κάποια λύση χωρίς να κάνω επανεγκατάσταση;

(ο φάκελος misc περιέχει αρχεία και φακέλους 30gb περίπου , ο movies είναι άδειος και ο torrent 2gb)

https://vid.me/VMkI
Linux Mint 19.1 Tessa | Kernel Linux 4.15.0-48-generic x86_64 | MATE 1.20.1

Απάντηση
Μήπως κάποιο θέμα με δικαιώματα; Δοκίμασε:
Κώδικας:
sudo chown username:usergroup /run/user/1000/dconf/user
όπου username βάζεις το όνομα χρήστη και usergroup την ομάδα (συνήθως το ίδιο με το username).
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Η πιο σχετική αναφορά που βρήκα είναι ένα bug report αλλά είναι από το 2014 και το έχει αναφέρει μόνο ένα άτομο, οπότε είναι μηδαμινές οι πιθανότητες να διερευνηθεί περαιτέρω. Θα μπορούσες βέβαια να προσθέσεις ότι επηρεάζει κι εσένα ή να κάνεις ένα νέο report. Ίσως και να είναι σπάνια εμφανιζόμενο bug. Από 'κει και πέρα, μπορούμε να ρίξουμε ιδέες.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
μπορεις να βαλεις και καποιον αλλον, π.χ. τον pcmanfm, για να δεις αν κανει το ιδιο πραγμα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Καλησπέρα! δηλαδή ο καλύτερος file manager για Linux που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι το Caja; επειδή κι εμένα μου κάμει κάτι ενίοτε άσκοπες καθυστερήσεις όταν πάω να ανοίξω ένα φάκελο ας πούμε και χωρίς να διαθέτει τεράστιο όγκο δεδομένων μέσα. Μου κάνει και κάτι άλλο σπαστικό όπως να πρέπει να ανοίξω έναν φάκελο κάνοντας 3 με 4 κλικ. Αν υπάρχει κάτι πανομοιότυπο και καλύτερο σε ευελιξία,εμφάνιση και λειτουργικότητα πείτε μου να μάθω κι εγώ.Ειδάλλως, θα περιμένω
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 27610, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Καλησπέρα! δηλαδή ο καλύτερος file manager για Linux που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι το Caja; επειδή κι εμένα μου κάμει κάτι ενίοτε άσκοπες καθυστερήσεις όταν πάω να ανοίξω ένα φάκελο ας πούμε και χωρίς να διαθέτει τεράστιο όγκο δεδομένων μέσα. Μου κάνει και κάτι άλλο σπαστικό όπως να πρέπει να ανοίξω έναν φάκελο κάνοντας 3 με 4 κλικ. Αν υπάρχει κάτι πανομοιότυπο και καλύτερο σε ευελιξία,εμφάνιση και λειτουργικότητα πείτε μου να μάθω κι εγώ.Ειδάλλως, θα περιμένω
Καλύτερος file manager είναι αυτός που σε βολεύει καλύτερα. Προσωπικά βολεύομαι πλήρως με τον ναυτίλο παρά τις ελλείψεις που συνεχώς του προσάπτονται. O caja γενικά θεωρείται μέτριος, δεν προσφέρει κάτι το εκπληκτικό αλλα λειτουργεί γενικά καλά. Πιο πλήρης θεωρείται ο dolphin του KDE καθότι είναι και απλός στην χρήση εχει πολλές επιλογές (για μενα υπερβολικά πολλές). Τωρα αν θα επρεπε να αλλάξεις τον file manager σου, για μένα καλύτερα αν δεν σε βολευει αυτός που έχεις καλύτερα να αλλάξεις ολο το γραφικό περιβάλλον και όχι μονο αυτον (οι file manager συνήθως πάνε πακέτο με τα DE). Το να εχεις πχ dolphin σε mate αν και δυνατό δημιουργεί συνήθως προβλήματα.
  Απάντηση
Ok κατάλαβα, ευχαριστώ!
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
dirosis, post: 27612, member: 1784 είπε κι ελάλησε:Καλύτερος file manager είναι αυτός που σε βολεύει καλύτερα. Προσωπικά βολεύομαι πλήρως με τον ναυτίλο παρά τις ελλείψεις που συνεχώς του προσάπτονται. O caja γενικά θεωρείται μέτριος, δεν προσφέρει κάτι το εκπληκτικό αλλα λειτουργεί γενικά καλά. Πιο πλήρης θεωρείται ο dolphin του KDE καθότι είναι και απλός στην χρήση εχει πολλές επιλογές (για μενα υπερβολικά πολλές). Τωρα αν θα επρεπε να αλλάξεις τον file manager σου, για μένα καλύτερα αν δεν σε βολευει αυτός που έχεις καλύτερα να αλλάξεις ολο το γραφικό περιβάλλον και όχι μονο αυτον (οι file manager συνήθως πάνε πακέτο με τα DE). Το να εχεις πχ dolphin σε mate αν και δυνατό δημιουργεί συνήθως προβλήματα.
γενικα ισχυει, δηλαδη αν θελεις τον ναυτιλο, θα ειναι καλυτερο να εχεις gnome, κλπ, επειδη εχουν αρκετα dependencies. αλλα μπορεις ευκολα να βαλεις και αλλον χωρις να χαλασει τιποτα. σε αυτη την περιπτωση ομως, θελεις καποιον που να ειναι οσο το δυνατον αυτονομος (thunar, pcmanfm, emelfm, flufftk). εμενα ο ναυτιλος με νευριαζει, ετσι που τον εχουν κανει. δεν τον εχω χρησιμοποιησει καθολου. εχω εγκαταστησει τον pcmanfm (του xfce δεν ειναι και δαυτος;), και τον εχω βολευτει μια χαρα. απλα δεν εχω βρει ακομα τροπο, πως να τον κανω default στο gnome. οταν δηλαδη θελω να ανοιξω εναν φακελο ας πουμε, να ανοιγει ο pcmanfm αντι για τον ναυτιλο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 27621, member: 1051 είπε κι ελάλησε:απλα δεν εχω βρει ακομα τροπο, πως να τον κανω default στο gnome. οταν δηλαδη θελω να ανοιξω εναν φακελο ας πουμε, να ανοιγει ο pcmanfm αντι για τον ναυτιλο.
Τι έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα; Ένας τρόπος είναι το
Κώδικας:
xdg-mime default τάδε.desktop inode/directory
και βλέπεις αν έπιασε με
Κώδικας:
xdg-mime query default inode/directory
Συγκεκριμένα για το GNOME όμως, ενδέχεται κάποια πράγματα να είναι hardcoded και να μην αλλάζουν. Μπορεί δηλαδή να πετύχει η αλλαγή αλλά αν πας να ανοίξεις φάκελο από το Places που λέει στη μπάρα, να ανοίγει ο Nautilus.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
δεν εχω μπαρα με "places". εχω το gnomeshell. το εκανα και πλεον με βγαζει τον pcmanfm, αλλα για καποιο λογο δεν πιανει παντου. π.χ. στον γκοτζιλλα και τον κεραυνοπουλι, οταν παταω να με δειξει τα downloaded files, συνεχιζει να βγαζει τον ναυτιλο. σε αλλα (π.χ. show extracted files απο τον archive manager) βγαζει κανονικα τον pcmanfm. τεσπα, δεν το εψαξα και πολυ, θα το κοιταξω παλι καλυτερα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  απορια για x-caja desktop blackm76 2 741 07.10.2013 00:18
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Εχω πολύ άσχημες επιδόσεις στο steam με το ubuntu gnome-remix Χρήστος 7 871 12.06.2013 00:39
Τελευταία Ανάρτηση: Χρήστος
  Πολύ συχνά κολλήματα , παγώνει τελείως , νομίζω πως γίνεται μόνο ό Χρήστος 7 1.406 01.10.2012 16:09
Τελευταία Ανάρτηση: kami84gr

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)