Η επαναλειτουργία του site και η επιστροφή των χρηστών
Κι εγώ μαζί σου. Από τον αντιιουδαϊσμό προέκυψε ο όρος, με τη συμβολή των Ελλήνων. Δυστυχώς όμως, πολλοί όροι χρησιμοποιούνται καταχρηστικά. Όλοι το γνωρίζουμε, κανένας δεν το αποφεύγει. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν αποκαλούμε «ρατσισμό» μια διάκριση που δεν είναι φυλετική. Μην ξεχνάς ότι ο «ρατσισμός» ξεχειλώθηκε αργότερα ως έννοια (κακώς κατ' εμέ) ώστε να περιλαμβάνει και θρησκεία, φύλο κλπ. Μέχρι να βρούμε όρους που θα τους αποδεχόμαστε όλοι, κάπως πρέπει να μιλάμε όμως.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Και δεν είναι μόνο επικοινωνιακό ζήτημα (όχι ότι δε θα ήταν σημαντικό αν ήταν μόνο τέτοιο), είναι και νομικό. Οι περισσότερες χώρες έχουν νόμους ενάντια στον αντισημιτισμό ενώ μια εξίσου παγιωμένη μορφή ρατσισμού, αυτός που αφορά στους ρομά, δεν έχει καν ονομαστεί σαν τέτοιος.
Οσο δεν ονοματίζουμε κάποιο έγκλημα, αυτό δεν υφίσταται σαν έγκλημα. Κι αυτό είναι ένα τέχνασμα του ρατσισμού να εμφανίζεται σαν "διαφορετική άποψη" επιδιώκοντας δυό ειδών οφέλη: αφενός να εγκληματεί ανενόχλητος, αφετέρου να απονοηματοδοτεί την ιδια την έννοια της ελευθερίας στην άποψη.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 28200, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Και δεν είναι μόνο επικοινωνιακό ζήτημα (όχι ότι δε θα ήταν σημαντικό αν ήταν μόνο τέτοιο), είναι και νομικό. Οι περισσότερες χώρες έχουν νόμους ενάντια στον αντισημιτισμό ενώ μια εξίσου παγιωμένη μορφή ρατσισμού, αυτός που αφορά στους ρομά, δεν έχει καν ονομαστεί σαν τέτοιος.
Οσο δεν ονοματίζουμε κάποιο έγκλημα, αυτό δεν υφίσταται σαν έγκλημα. Κι αυτό είναι ένα τέχνασμα του ρατσισμού να εμφανίζεται σαν "διαφορετική άποψη" επιδιώκοντας δυό ειδών οφέλη: αφενός να εγκληματεί ανενόχλητος, αφετέρου να απονοηματοδοτεί την ιδια την έννοια της ελευθερίας στην άποψη.

Οι Ρομά δεν είναι ότι δεν έχουν δικαιώματα, απλά δεν έχουν την ισχύ να τα υπερασπιστούν.
Υ.Γ. Για να δούμε αυτό το βλέπει;
  Απάντηση
itsok, post: 28185, member: 1880 είπε κι ελάλησε:debianass δυστυχως δε μπορω να βρω εκεινη την πολυ καλη απαντηση στο οτι ο οργουελ ηταν ρουφιανος. Ομως τα αρχεια του φορεϊν οφις βγηκαν στη δημοσιοτητα το 1996 και δεν ειχαν καποια λιστα. Η λιστα εμφανιστηκε 7 χρονια μετα απο τον γκαρντιαν και μεσα στη λιστα ειναι ανθρωποι που πχ ο οργουελ δε συναντησε ποτε στη ζωη του. Θελω να πω θα περιμενα να εχεις καποιες επιφυλαξεις για το οτι ηταν πραγματικα ρουφιανος , αντι να εισαι σιγουρος οτι ηταν.Ασε που και μονο να δεις ποιους συμφερει να παρουσιαζεται ο οργουελ ως ρουφιανος θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να εχεις επιφυλαξεις.

Καλά μην το ψάχνεις. Για μένα έγραφε ότι είμαι χρυσαυγίτης.
  Απάντηση
Βρε παληκάρια, έπρεπε να διαβάσω 7 σελίδες πολιτική ανάλυση για να δω τι γίνεται με το φόρουμ.
Καλώς σας ξαναβρήκα.
Αν έχει κάποια σημασία, ασχολούμαι με το Drupal τα τελευταία χρόνια, ερασιτεχνικά και σε προσωπικό επίπεδο, την ιστοσελίδα μου και το κέφι μου.
Χρόνο έχω καμπόσο.
Διάθεση προσπαθώ να βρω.
Αν υπάρχει κάτι να βοηθήσω και είναι στα μέτρα μου ευχαρίστως.
Στείλτε μήνυμα όποτε και άμα...
  Απάντηση
Πέτρο, δεν είναι η πολιτική ανάλυση αλλά το ενδιαφέρον που έχει χάσει ο κόσμος για σχεδόν τα πάντα και όχι άδικα.
  Απάντηση
asinoro, post: 28336, member: 1760 είπε κι ελάλησε:Πέτρο, δεν είναι η πολιτική ανάλυση αλλά το ενδιαφέρον που έχει χάσει ο κόσμος για σχεδόν τα πάντα και όχι άδικα.
Συμφωνώ απολύτως. Ούτε συζήτηση.
Ουπς, ακριβώς. Ούτε συζήτηση κάνουμε. Εξαντληθήκαμε.
Απλά επί του θέματος προσπάθησα.
Για το παλιο-Drupal.
Ξέρω πόσο σπαστικό μπορεί να γίνει και λόγω της περιορισμένης διαθεσιμότητας support είπα να υποστηρίξω μια ομάδα που αξίζει τον κόπο.
Ήδη έχω αρκετές παρατηρήσεις για τη σελίδα, ειδικά τη mobile, αλλά δεν παραπονέθηκα για να μη φορτώσω τους devs στις προτεραιότητές τους. Και όταν έγινε το long brake, το κατάπιαμε…
Τεσπα. Εγώ προσφέρθηκα όπως είχα υποχρέωση, αφού έχω κερδίσει πολλά από το Osarena. Σε γνώσεις ;)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Η επαναλειτουργία του site 2.0 Soulrain 130 13.124 21.08.2018 14:10
Τελευταία Ανάρτηση: Maria Afentouli
  Μια προταση για το site johnny87 1 1.068 15.03.2012 01:04
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)