Η επαναλειτουργία του site και η επιστροφή των χρηστών
Εάν και οι χρήστες Λίνουξ στην Ελλάδα αυξάνονται δεν φαίνεται να υπάρχει η αντίστοιχη ανταπόκριση στα Ελληνικά φόρουμ.
Η δικιά μου εξήγηση είναι ότι αυτοί οι χρήστες είναι Αγγλομαθείς και απευθύνονται στα ξένα φόρουμ για οποιαδήποτε βοήθεια, καθώς επίσης και στο διαδίκτυο που βρίθει πληροφοριών σχετικά με το Linux και τις διανομές του.

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, και είχαμε πει πως είτε απευθύνονται σε ορισμένα κλειστά club, όπως την Ubuntu, το Adsl τελεία gr η την ΕΕΧΙ. Πέρα από αυτό, υπάρχει και ένα ταμπού, επειδή στο παρελθόν απαντούσαν περίεργα του στυλ, "ψάξε πρώτα στο διαδίκτυο και μόνο αν δεν βρεις απάντηση τότε ρωτάς στο φόρουμ", η ένας φόβος πως αν πουν κάτι άσχετο η λάθος σε linux fora σε ειρωνεύονται ως άσχετο. Ίσως γι' αυτό απευθύνονται στο εξωτερικό, όπου και να τους απαντήσουν με αγένεια δεν τρέχει κάτι, φεύγουν.
  Απάντηση
Χάρης, post: 27796, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Εννοώ το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται για να δημιουργηθεί, και να συντηρείται ο δικτυακός τόπος. Όπως για παράδειγμα το Frontpage.
Τώρα σε έπιασα. Δε χρειάζεται κάτι τέτοιο γιατί ένα CMS περικλείει αυτή τη δυνατότητα. Για παράδειγμα, στην ορολογία του Drupal, όλα αυτά που βλέπεις στη σελίδα είναι nodes, regions, blocks, views και διάφορα άλλα ωραία.

Από την άλλη όμως, είναι το ίδιο με το να γράφεις κώδικα σε κάποιο IDE ή σε text editor. Το πρώτο μπορεί να είναι πιο βολικό αλλά το δεύτερο είναι πιο ευέλικτο.

Όσο για την απλότητα, είναι αυτονόητο αυτό που λες. Ούτως ή άλλως, όταν μια σελίδα βαραίνει, το νιώθεις κατά την πλοήγηση. Πίστεψέ με, το osarena έχει τα ελάχιστα δυνατά συστατικά που θα μπορούσε να έχει κι αυτό καμιά φορά μας γυρίζει μπούμερανγκ (ναι, ακόμα και η απλότητα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα).

Και για επαγγελματία προγραμματιστή έχουμε σκεφτεί και τα πάντα όλα. Όταν αρρωσταίνει το παιδί σου, σκέφτεσαι κάθε πιθανή και απίθανη λύση. Επειδή όμως η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που είναι, σε μια τέτοια περίπτωση τα λεφτά δε θα βγουν από τις τσέπες όλων μας κι αυτό είναι από μόνο του άδικο για κάποια άτομα. Κι όπως είπα και παραπάνω, προσπαθούμε όσο γίνεται να μη μπλέξουμε με κάποιον τρίτο, που θα είναι άγνωστος και θα τον απασχολούν μόνο τα λεφτά που θα πάρει.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Χάρης, post: 27797, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Πέρα από αυτό, υπάρχει και ένα ταμπού
Δεν είναι ακριβώς ταμπού. Απλά στην Ελλάδα δεν έχει εξαπλωθεί αυτή η κουλτούρα. Ένα forum δεν είναι μόνο χώρος βοήθειας. Είναι ένα νοητό πάρκο, όπου γνωρίζεσαι με κόσμο, κάνεις φιλίες, ανταλλάσσεις απόψεις και εμπειρίες. Κατά κάποιο τρόπο, τα φόρα ήταν κοινωνικά δίκτυα πριν τα κοινωνικά δίκτυα και αναπτύχθηκαν ακριβώς για να επικοινωνούν οι άνθρωποι. Το ίδιο συμβαίνει και με συστήματα όπως το IRC, που είναι «αρχαίο». Σε ελληνικά κανάλια είναι τρεις κι ο κούκος κι όμως, στο εξωτερικό ανθίζουν, παρά την ύπαρξη των διάφορων messengers.

Σίγουρα έχει να κάνει με το μικρό πληθυσμό αναλογικά, μην ξεχνάς όμως ότι αυτό που λέμε «εξάπλωση της τεχνολογίας στις μάζες» στη χώρα μας συνέβη πριν ελάχιστες δεκαετίες και αρκετά απότομα. Μέχρι «χθες» ο Έλληνας δεν είχε καν σταθερή πρόσβαση στο διαδίκτυο και ξαφνικά απέκτησε ένα σωρό τρόπους για να επικοινωνεί, χωρίς όμως να προλάβει να αναπτύξει και επικοινωνιακή ικανότητα. Το βλέπεις σχεδόν παντού, οι άνθρωποι δε συζητάνε. Συνήθως λέει ο καθένας την «άποψή» του και μιλάει ο ένας πάνω στον άλλο. Όχι ότι δε συμβαίνει και έξω αυτό αλλά εδώ είναι πιο έντονο, επειδή δεν περάσαμε από όλα τα στάδια της σχετικής εξέλιξης.

Όπως επίσης δεν έχουμε και τη νοοτροπία του να σχηματίζουμε διαδικτυακές κοινωνίες. Από όλες αυτές τις οντότητες που υπάρχουν στο ελληνόγλωσσο διαδίκτυο και αυτοαποκαλούνται κοινότητες, ελάχιστες είναι πραγματικά τέτοιες. Οι υπόλοιπες είναι χώροι αυτοπροβολής ή παρέες λίγων ατόμων που κοπιάζουν και πολλών που απολαμβάνουν τα αγαθά χωρίς να προσφέρουν απολύτως τίποτα.
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27799, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Δεν είναι ακριβώς ταμπού. Απλά στην Ελλάδα δεν έχει εξαπλωθεί αυτή η κουλτούρα. Ένα forum δεν είναι μόνο χώρος βοήθειας. Είναι ένα νοητό πάρκο, όπου γνωρίζεσαι με κόσμο, κάνεις φιλίες, ανταλλάσσεις απόψεις και εμπειρίες. Κατά κάποιο τρόπο, τα φόρα ήταν κοινωνικά δίκτυα πριν τα κοινωνικά δίκτυα και αναπτύχθηκαν ακριβώς για να επικοινωνούν οι άνθρωποι. Το ίδιο συμβαίνει και με συστήματα όπως το IRC, που είναι «αρχαίο». Σε ελληνικά κανάλια είναι τρεις κι ο κούκος κι όμως, στο εξωτερικό ανθίζουν, παρά την ύπαρξη των διάφορων messengers.

Σίγουρα έχει να κάνει με το μικρό πληθυσμό αναλογικά, μην ξεχνάς όμως ότι αυτό που λέμε «εξάπλωση της τεχνολογίας στις μάζες» στη χώρα μας συνέβη πριν ελάχιστες δεκαετίες και αρκετά απότομα. Μέχρι «χθες» ο Έλληνας δεν είχε καν σταθερή πρόσβαση στο διαδίκτυο και ξαφνικά απέκτησε ένα σωρό τρόπους για να επικοινωνεί, χωρίς όμως να προλάβει να αναπτύξει και επικοινωνιακή ικανότητα. Το βλέπεις σχεδόν παντού, οι άνθρωποι δε συζητάνε. Συνήθως λέει ο καθένας την «άποψή» του και μιλάει ο ένας πάνω στον άλλο. Όχι ότι δε συμβαίνει και έξω αυτό αλλά εδώ είναι πιο έντονο, επειδή δεν περάσαμε από όλα τα στάδια της σχετικής εξέλιξης.

Όπως επίσης δεν έχουμε και τη νοοτροπία του να σχηματίζουμε διαδικτυακές κοινωνίες. Από όλες αυτές τις οντότητες που υπάρχουν στο ελληνόγλωσσο διαδίκτυο και αυτοαποκαλούνται κοινότητες, ελάχιστες είναι πραγματικά τέτοιες. Οι υπόλοιπες είναι χώροι αυτοπροβολής ή παρέες λίγων ατόμων που κοπιάζουν και πολλών που απολαμβάνουν τα αγαθά χωρίς να προσφέρουν απολύτως τίποτα.

Βασικά, η λέξη φιλότιμο εδώ δεν υφίσταται. Όπως μας έλεγε κι ένας καθηγητής μου, που ξέρεις εάν ένας διαθέτει το φιλότιμο και την καλή διάθεση να βοηθήσει και την επόμενη ημέρα ξυπνήσει γαϊδουρι; και συνέχιζε, οι ξένοι (η αγγλική νοοτροπία και καλά) επίτηδες δεν διαθέτουν αντίστοιχη δική τους λέξη στο λεξιλόγιο τους διότι πιστεύουν ότι όλα γίνονται μέσα από μία καλή οργάνωση.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Τι έγινε; Εκπέμπει εδώ και δυο μηνες περίπου και δεν το πήρα χαμπάρι; Μα γιατί νομίζω ότι πριν κάτι μέρες επιχείρησα πάλι να ανοίξω τη σελίδα και δεν άνοιγε; Τι είχε γίνει τελικά; Γιατί χάθηκε η σελίδα τόσους μήνες;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27799, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Όπως επίσης δεν έχουμε και τη νοοτροπία του να σχηματίζουμε διαδικτυακές κοινωνίες. Από όλες αυτές τις οντότητες που υπάρχουν στο ελληνόγλωσσο διαδίκτυο και αυτοαποκαλούνται κοινότητες, ελάχιστες είναι πραγματικά τέτοιες. Οι υπόλοιπες είναι χώροι αυτοπροβολής ή παρέες λίγων ατόμων που κοπιάζουν και πολλών που απολαμβάνουν τα αγαθά χωρίς να προσφέρουν απολύτως τίποτα.
Δε θα διαφωνήσω αλλά συγκεκριμένα το OsArena έχει και μια συγκεκριμένη κοινωνική ταυτότητα. Μπορεί βέβαια ,κάποιοι όπως εμένα, να μπορούν να υπάρχουν αρκετό χρόνο κ να συνδιαλλέγονται ή να επικοινωνούν σε μια κοινότητα που δεν τους εκφράζει απόλυτα (άλλο καπέλο ότι ούτε εγώ ξέρω τι με εκφράζει απόλυτα ) αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο για την πλειοψηφία. Γενικά τα τελευταία χρόνια η Ελλάδα πάσχει από πόλωση κ πολιτικά πάθη που μεταδίδονται σαν ίωση στο λαό που αντιδρά παροξυσμικά. Στην κάλυψη του nickname ίσως γίνει και ψυχωτικός.
Λίγες φορές κ 'γω ας πούμε αντέδρασα απόλυτα ή εκνευρισμένα ? Σίγουρα το έκανα. Το Arch forum ας πούμε, λέει ότι ενδιαφέρεται για το αντικειμενικό απαλλαγμένο από δογματισμό ή θεωρητική προσέγγιση του ιδανικού. Δλδ μόνο για το αντικείμενο ως έχει χωρίς επεκτάσεις.
Δεν κρίνω την ύπαρξη ελληνικής κοινότητας σε λογισμικά με κοινωνικές επεκτάσεις, γιατί αν δεν είχε τέτοιες, θα ήταν βαρετή κάργα για την ελληνική νοοτροπία, αλλά αυτό την κάνει αυτόματα ιδιαίτερη. Το ιδιαίτερο δημιουργεί φοβία-δυσπιστία κ προκαλεί ιδιαίτερη αντιμετώπιση. Εγώ κάνω Τσατ πολλά χρόνια, από τότε που το να έχει χρώμα το κείμενό μας στην μαύρη οθόνη ήταν αριστοκρατικό. Μετά το 911, τα ξένα τσατ γεμίσαν τύπους που με τσεκάραν κ καρατσεκάραν όσους ξένους ήξερα και μιλούσα. Ρουφιανοτρολάρισμα κάργα σε μένα που πραγματικά νιώθω ότι δεν έχω βλάψει ποτέ άνθρωπο. Ούτε είμουν μέλος κάποιας πολιτικής οργάνωσης, οποιουδήποτε είδους. Σιχάθηκα! Δεν κάνω πια τσατ με ξένους εδώ κ πάρα πολλά χρόνια. Και πήγε πακέτο και με τα ελληνικά τσατ. Έχασα κάθε επαφή με κάθε τσατ κ κοινότητες και επικοινωνούσα κυρίως με ι-μειλ με λίγα άτομα. Πραγματικά η κούραση της δουλειάς δε μου δίνει την πολυτέλεια να ξανασχοληθώ συστηματικά με κοινότητες κ να φάω τα ίδια χαρούπια πάλι. Μου αρέσει να νιώθω μέλος κοινότητας κ να φτιάνω ωραία πράγματα μαζί με άλλους. Μέσα μου νιώθω ότι αυτό που γινόταν παλιά έχει χαθεί για πάντα. Κάθε στιγμή, το κόστος να υποστείς την κακία των άλλων και να γίνεις στόχος άδικα, είναι μεγαλύτερο από την ικανοποίηση της ιντερνετικής σου παρουσίας σε μια κοινότητα. Και η βαρύτητα των επιλογών σου βαραίνει εσένα μόνο και όχι κάποιο δικαστήριο, που έτσι κ αλλιώς θα είναι αλειωμένο από το έναν ή τον άλλο συνάνθρωπο!
  Απάντηση
Μουσιέ Pragma_linux, όλοι μας έχουμε διαφόρων ειδών ταυτότητες. Απλά άλλοι τις κρύβουν, άλλοι τις προβάλλουν, άλλοι καθορίζονται απόλυτα από αυτές και για άλλους είναι μόνο ένα από τα εκατοντάδες χαρακτηριστικά τους. Το osarena επέλεξε συνειδητά να δηλώσει την ταυτότητά του και σε σημεία πλήρωσε αυτή την επιλογή, με διάσπαση, με διενέξεις, με τη φοβία-δυσπιστία που αναφέρεις, με απώλεια αγαθών που θα μπορούσε να απολαμβάνει κλπ.

Υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά. Δεν κάνει πολιτική, δεν έχει face control στη είσοδο, ούτε και επιθυμεί να δημιουργήσει αυτά που στη διεθνή διαδικτυακή γλώσσα αποδίδονται ως «circlejerk» και «echo chamber» (οι έννοιες είναι εμφανείς νομίζω αλλά ευχαρίστως να σου τις εξηγήσω αν χρειάζεται). All inclusive είναι το club, όχι privé. Το μόνο που απαιτείται για τη συμμετοχή του οποιουδήποτε είναι στοιχειώδης λογική και σεβασμός στους βασικούς κανόνες ανθρώπινης συμπεριφοράς. Δεν απασχολεί κανέναν μας η ιδεολογική ή όποια άλλη τοποθέτηση κανενός και δε χρειάζεται να τη γνωρίζουμε καν, αρκεί να μην επιχειρεί να τη σπρώξει ενοχλώντας τους υπόλοιπους. Συνύπαρξη επιδιώκουμε. Συγχρωτισμό. Όχι κιμαδοποίηση.

Θα σου φέρω ως παράδειγμα την αφεντιά μου. Εγώ λοιπόν, σε ορισμένα σημεία διαφωνώ μέχρι και είμαι αντίθετος με αυτή την ταυτότητα που προανέφερες. Και σίγουρα δεν είμαι «ενταγμένος» πουθενά. Ουδέποτε όμως ένιωσα ότι υπάρχει «μονοκουλτούρα», ότι δε μου επιτρέπεται να εκφραστώ εδώ ή ότι με κάνουν στην άκρη για να μη χαλάσει η «γραμμή» (που δεν υπάρχει ούτως ή άλλως). Το ακριβώς αντίθετο συνέβη. Με εκτίμησαν γι' αυτό που είμαι και η παρουσία μου μετατράπηκε σε συμμετοχή και συνεισφορά. Κι από την άλλη, επίσης ουδέποτε αισθάνθηκα ότι η συμμετοχή μου αλλοιώνει αυτό που είμαι.

Είπες
Pragma_linux, post: 27802, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Γενικά τα τελευταία χρόνια η Ελλάδα πάσχει από πόλωση κ πολιτικά πάθη που μεταδίδονται σαν ίωση στο λαό που αντιδρά παροξυσμικά.
Σου ξέφυγαν κάτι αιώνες όμως. Θυμίζω ότι ιστορικά είναι περισσότερες της μίας οι φορές που έχουμε βρεθεί στην πιο ντροπιαστική κατάσταση για ένα «λαό», όπου σκοτωνόμασταν κυριολεκτικά μεταξύ μας. Αυτό κάτι δείχνει. Κι όχι απλά δεν το διορθώσαμε ποτέ αλλά το μυρίζεις στον αέρα ακόμα και σήμερα.

Είπες επίσης
Pragma_linux, post: 27802, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Κάθε στιγμή, το κόστος να υποστείς την κακία των άλλων και να γίνεις στόχος άδικα, είναι μεγαλύτερο από την ικανοποίηση της ιντερνετικής σου παρουσίας σε μια κοινότητα.
Αυτό μπορεί να προσαρμοστεί ως
Παράθεση:Κάθε στιγμή, το κόστος να υποστείς την κακία των άλλων και να γίνεις στόχος άδικα, είναι μεγαλύτερο από την ικανοποίηση που λαμβάνεις από το καλό που προσπαθείς να κάνεις.
Κι αυτό είναι, δυστυχώς, ο κόσμος που χτίσαμε. Αν αρνηθείς να μοιραστείς τη βρωμιά των άλλων, πάντα θα στοχοποιείσαι. Ξέρεις ότι το κοπάδι φοβάται όταν ένα πρόβατο βελάζει με διαφορετικό ρυθμό κι έχει αναπτύξει πλειάδα κοινωνικών αυτοματισμών για να το επαναφέρει στην τάξη. Ακόμα και το τρολάρισμα, ξεκίνησε ως ηλίθια ατομική συμπεριφορά αλλά πλέον έχει μετατραπεί σε εργαλείο. Αν όμως πάψεις να λες «μπα» όταν οι άλλοι λένε «μπε», τότε δε θα είσαι παρά ένας ακόμα σβώλος καφετιάς απόχρωσης στον ίδιο βόθρο.
  Απάντηση
Πράος, post: 27801, member: 1459 είπε κι ελάλησε:Τι έγινε; Εκπέμπει εδώ και δυο μηνες περίπου και δεν το πήρα χαμπάρι; Μα γιατί νομίζω ότι πριν κάτι μέρες επιχείρησα πάλι να ανοίξω τη σελίδα και δεν άνοιγε; Τι είχε γίνει τελικά; Γιατί χάθηκε η σελίδα τόσους μήνες;
Δε νομίζεις, πιθανότατα δεν άνοιγε. Θα σου το εξηγήσω συνοπτικά σε Πράα Ελληνικά: η σελίδα χάθηκε τόσους μήνες γιατί τον πίνουμε. Για περισσότερες πληροφορίες, διάβασε προηγούμενα σχόλια σε αυτό το νήμα. Κι εσύ όμως, έρχεσαι μετά από τόσο καιρό και δε φέρνεις ούτε ένα κουτί σοκολατάκια;
  Απάντηση
Σας χαιρετίζω με χαρμόσυνα νέα ρε. Βγαίνουμε στις αγορές.
  Απάντηση
Πράος, post: 27806, member: 1459 είπε κι ελάλησε:Σας χαιρετίζω με χαρμόσυνα νέα ρε. Βγαίνουμε στις αγορές.
Παρεξήγησες. Αγοραίο έρωτα εννοούν.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Η επαναλειτουργία του site 2.0 Soulrain 130 13.099 21.08.2018 14:10
Τελευταία Ανάρτηση: Maria Afentouli
  Μια προταση για το site johnny87 1 1.068 15.03.2012 01:04
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)