Η επαναλειτουργία του site και η επιστροφή των χρηστών
Χάρηκα με την επιστροφή και την επαναλειτουργία του site, όπως και τα υπόλοιπα μέλη πιστεύω. Παρατήρησα όμως, και αυτό είναι φυσικό, πως ύστερα από την μακροχρόνια απουσία, η επισκεψιμότητα έχει πέσει, σύμφωνα με τον αριθμό επισκεπτών που δίνει το φόρουμ, σε σύγκριση με πριν.

Παράλληλα, δεν είδα κάποια νέα άρθρα, όπως συνήθιζαν οι αρθρογράφοι, αυτό νομίζω πως οφείλεται στην καθημερινή εξάντληση από τον αγώνα της επιβίωσης, τις δύσκολες συνθήκες και την κατάθλιψη που τριγυρίζει πολλούς.

Πως μπορεί να ξαναγίνει ο σχετικός ντόρος για να επανέλθουν οι χρήστες;

Η ιδέα μου είναι να έρθει άμεσα το άρθρο (με αντιγραφή) που γράφτηκε στο Cerebrux net σχετικά με την αλλαγή στο Ubuntu, από Unity σε GNOME 3, αφού το Ubuntu είναι πάντα στην κορυφή των συζητήσεων. Αυτό θα προκαλέσει πιστεύω τον απαιτούμενο τζερτζελέ για να ξαναρχίσει η κίνηση στο Αρένα.

Τελικά έφταιγε το Drupal η ο Server; Για διηγηθείτε μας. :p

Και καλή επανέναρξη. :p
  Απάντηση
Η επισκεψιμότητα έχει πέσει γιατί δε μυρίστηκαν όλοι την επιστροφή. Σιγά σιγά θα επανέλθουν. Για το ντόρο που λες, θα σου πω κάτι που είναι προσωπική μου άποψη και δε δεσμεύει κανέναν άλλο: καλώς ή κακώς, τόσα χρόνια το osarena στέκεται και παλεύει με τις δικές του δυνάμεις. Όχι διαφήμιση και τέτοια δεν κάνουμε αλλά ούτε καν μια ένδειξη εκτίμησης της προσπάθειάς μας δεν έχει υπάρξει από άλλους χώρους. Κι ας τσιμπάνε κατά καιρούς άρθρα χωρίς να αναφέρουν την πρωτογενή πηγή. Κι έτσι θα συνεχίσουμε. Η δική μας διαφήμιση είναι η αποδοχή των αναγνωστών.

Έχουν δημοσιευτεί δυο-τρία φρέσκα άρθρα αλλά επειδή δε μας πάει γενικώς, υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δε φαίνονται για τους ανώνυμους χρήστες. Όπως θα έλεγε και κάποιο άλλο άτομο εδώ μέσα (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε), ο Μέρφυ -του γνωστού «νόμου»- θα έχει λυθεί στα γέλια. Θα επιληφθεί του θέματος ο ήρωας που τα κουμαντάρει αυτά, απλά πρέπει να φροντίσουμε για την πνευματική του διαύγεια και να μην «καεί» ο άνθρωπος.

Το άρθρο του Κωνσταντίνου που λες, βρίσκεται εδώ και νομίζω ότι είναι στα σκαριά κι άλλο σχετικό με το θέμα.

Αυτό που έφταιγε ήταν το Drupal, ο προηγούμενος host που δεν ήταν καθόλου εντάξει τελικά και κάποια λάθη στο στήσιμο που με τον καιρό μεγάλωσαν. Το φλέγον ζήτημα ήταν να βρεθεί στέγη που θα μπορεί να καλύψει τις κάπως ιδιαίτερες ανάγκες του osarena και αυτό έγινε. Έτσι έφυγε ένα μεγάλο άγχος και λίγο λίγο θα τα πατήσουμε κάτω και τα υπόλοιπα εμπόδια. Σχέδια υπάρχουν πολλά για το μέλλον και η όρεξη περισσεύει. Πρέπει όμως να συνωμοτήσει λίγο και το σύμπαν.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά «διάφανος» και να σε κάλυψα. Με την ευκαιρία, θα σε ευχαριστήσω και προσωπικά για τη συμμετοχή και τη στήριξή σου.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Η επισκεψιμότητα έχει πέσει γιατί δε μυρίστηκαν όλοι την επιστροφή. Σιγά σιγά θα επανέλθουν.

Υπάρχει κάτι περίεργο. Το site δεν βγαίνει όταν δώσεις στον φυλλομετρητή www τελεία οσαρένα τελεία νετ, ενώ βγαίνει κανονικά με https:// και σκέτο οσαρένα τελεία νετ. Έτσι, όσοι το δίνουν με www δεν φορτώνεται τίποτα, και ίσως νομίζουν πως είναι ακόμα down.

Απάντηση
και εγω με τη σειρα μου χαρηκα για την επιστροφη, γιατι αυτο το διαστημα ενιωσα ενα κενο στην ενημερωση μου αρκετα σημαντικο τελικα θα ελεγα.
επομενως καλη συνεχεια και ελπιζω απο δω και περα να βλεπουμε και περισσοτερα περα απο το ubuntu.
  Απάντηση
Χάρης, post: 27650, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Το site δεν βγαίνει όταν δώσεις στον φυλλομετρητή www τελεία οσαρένα τελεία νετ
Δε σου φορτώνει απολύτως τίποτα με www Χάρη; Περίεργο. Έκανες όμως διπλό bug report, χωρίς να το ξέρεις. Εγώ που λες, το είχα πάντα χωρίς www. Δοκίμασα μόλις με www και όχι απλά βγαίνει κανονικά αλλά φαίνεται να ανανεώνεται σωστά το περιεχόμενο, κάτι που δε συμβαίνει χωρίς www.

Σε κάθε περίπτωση, το ανέφερα το θέμα και φυσικά θα πέσει βλέφαρο. Δε σου λέω δεύτερο «ευχαριστώ», γιατί θα το πάρεις πάνω σου.
  Απάντηση
itsok, post: 27651, member: 1880 είπε κι ελάλησε:και εγω με τη σειρα μου χαρηκα για την επιστροφη, γιατι αυτο το διαστημα ενιωσα ενα κενο στην ενημερωση μου αρκετα σημαντικο τελικα θα ελεγα.
επομενως καλη συνεχεια και ελπιζω απο δω και περα να βλεπουμε και περισσοτερα περα απο το ubuntu.
itsok, ευχαριστούμε κι εσένα. Δε θα πω πολλά γιατί το σύμπαν είναι κακούλι, να ξέρεις όμως ότι κι εμείς θέλουμε να δείτε περισσότερα, γενικώς και ειδικώς.
  Απάντηση
Πάντως ας χαμηλώσουμε τις προσδοκίες μας για το Linux και γενικά για το Desktop, γιατί ο κόσμος στην Ελλάδα στέφεται αρκετά γρήγορα προς τις συσκευές Android κάτι που έχει γίνει μόδα ειδικά στις Ασιατικές χώρες.
Η οικονομική κρίση από την μια και η ευκολία χρήσης των συσκευών Android με την πληθώρα λειτουργιών του, το κάνουν το κυρίαρχο λογισμικό για καθημερινή χρήση. Εάν μπει και στο Desktop τέρμα τα Windows και το Linux όπως το ξέραμε.
  Απάντηση
τερμα το λινους... δεν νομιζω... το λινουκς ειναι απειρα καλυτερο απο το android, και με απειρα περισσοτερες δυνατοτητες. το android μπορει να ειναι ευχρηστο, αλλα μονο αυτο. ουτε γρηγορο σαν συστημα ειναι, ουτε ασφαλες ειναι, ουτε σταθερο ειναι, ουτε τις δυνατοτητες του λινουκς εχει. καποιος που θελει να κανει σοβαρη δουλεια, δεν προκειται να χρησιμοποιησει android. το android, ειναι απλα γκατζετακι για γουστο, οχι εργαλειο για σοβαρη δουλεια.

μπορεις να στησεις homemade server σε android (ναι, homemade server. γιατι να μην το κανεις; ) ; οχι
μπορεις να κανεις σοβαρη παραγωγη/επεξεργασια/αναπαραγωγη multimedia σε android; οχι
μπορεις να εχεις την ιδια ευελιξια σε android (π.χ. κανω κλωνο το λειτουργικο, και το πεταω οπως ειναι σε αλλον υπολογιστη, και λειτουργει αμεσα χωρις να κανω το παραμικρο); οχι
μπορεις να κανεις τις ιδιες επεμβασεις, σε τοσο βαθος, και τοσο καλα, οπως στο λινουκς; οχι
μπορεις να τρεξει βαριες εφαρμογες (π.χ. εξομοιωτες), χωρις να βλεπεις το συστημα να λαγκαρει σαν τον διαολο; οχι
μπορεις να γραψεις ευκολα, και να τρεξεις αμεσα, κωδικα και προγραμματα στο android; οχι

[IMG]linouks-vs-android.gif[/IMG]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27652, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Δε σου φορτώνει απολύτως τίποτα με www Χάρη; Περίεργο. Έκανες όμως διπλό bug report, χωρίς να το ξέρεις. Εγώ που λες, το είχα πάντα χωρίς www. Δοκίμασα μόλις με www και όχι απλά βγαίνει κανονικά αλλά φαίνεται να ανανεώνεται σωστά το περιεχόμενο, κάτι που δε συμβαίνει χωρίς www.

Σε κάθε περίπτωση, το ανέφερα το θέμα και φυσικά θα πέσει βλέφαρο. Δε σου λέω δεύτερο «ευχαριστώ», γιατί θα το πάρεις πάνω σου.

οντως, μολις το δοκιμασα και εγω. με το www φαινεται κανονικα και το νεο περιεχομενο και για τους επισκεπτες, ενω χωρις το www φαινεται μονο σε οποιον εχει συνδεθει. για πιο λογο γινεται αυτο; τι κουλο bug ειναι και δαυτο;
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Dark, το osarena προσπαθεί να γίνει Skynet και να αυτονομηθεί. Κάνεις κάτι και νομίζεις ότι θα είναι εντάξει αλλά αποφασίζει από μόνο του να στη χαλάσει. Έτσι, για να έχει σασπένς. Αυτό το
Παράθεση:τι κουλο bug ειναι και δαυτο;
είναι ψωμοτύρι σε ολόκληρη την ιστορία της τεχνολογίας των υπολογιστών. Φήμες λένε ότι ήταν χαραγμένο πάνω στον αστρολάβο των Αντικυθήρων. Γιατί νομίζεις καταλήγουν μισότρελοι οι διαχειριστές συστημάτων;

Πάντως το πολυάριθμο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, αξίας εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ που δεν έχουμε, έχει σίγουρα ενημερωθεί για το πρόβλημα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Η επαναλειτουργία του site 2.0 Soulrain 130 13.025 21.08.2018 14:10
Τελευταία Ανάρτηση: Maria Afentouli
  Μια προταση για το site johnny87 1 1.067 15.03.2012 01:04
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)