προβλημα με ηχο σε λαπτοπ με Mint cinnamon
παλι τιποτα ...δεν εχω ηχο...εδωσα και την τελευταια εντολη και το επανεφαιρα οπως ηταν πρωτα.
υπαρχει τιποτα που να μπορουμε να κανουμε αλλο η να σπασω το λαπτοπ;;;;
το παραδοξο ειναι οτι απο ακουστικα ακουω αλλα απο τα ηχεια του οχι.
να το βαψω μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα;;;;
  Απάντηση
Πάντα υπάρχει και κάτι άλλο που να μπορούμε να κάνουμε, μέχρι να τα κάνουμε όλα. Επίσης, όλα τα παραπάνω έλυσαν το ίδιο πρόβλημα που είχαν άλλοι με την ίδια κάρτα ήχου (ενίοτε και με το ίδιο μοντέλο υπολογιστή).

Μπορείς να δοκιμάσεις με αυτό
Κώδικας:
options snd-hda-intel model=hp-dv5
όπως κάναμε παραπάνω.

Μπορείς να τρέξεις την εντολή
Κώδικας:
alsamixer
και να βεβαιωθείς ότι η κάρτα που χρησιμοποιείται είναι η σωστή (μάλλον θα είναι) κι ότι δεν είναι muted τα ηχεία (δες τις μπάρες).

Μπορείς να μου δώσεις το αποτέλεσμα της εντολής
Κώδικας:
cat /etc/asound.conf

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και με live άλλων διανομών.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
με hp-dv5 δεν εγινε τιποτα παλι και το εκανα οπως πρωτα.

Παράθεση:cat /etc/asound.conf
cat: /etc/asound.conf: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
teo@thodoros-HP-Pavilion-dv6 ~ $ sudo cat /etc/asound.conf
[sudo] password for :
cat: /etc/asound.conf: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
σαν ποια διανομη;;;το θεμα ειναι να θυμιζει λιγο windows για να μπορει να το χρησιμοποιησει ο φιλος μου.

για το alsamixer εχω βγαλει φωτογραφια αλλα δεν μπορω να την ανεβασω.καρτα ηχου ειναι η προεπιλογη.
  Απάντηση
Στις περισσότερες διανομές μπορείς να βάλεις όποιο γραφικό περιβάλλον θέλεις και να τις κάνεις να μοιάζουν όπως θέλεις. Το θέμα όμως είναι, θέλει ο φίλος σου σοβαρά να χρησιμοποιήσει Linux (και άρα να ασχοληθεί κάποια στιγμή) ή απλά του το πρότεινες εσύ και δέχτηκε;

Και υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο να μη λυθεί το πρόβλημα με τον ήχο για τη συγκεκριμένη συσκευή σε Linux, οπότε δε θα μπορεί να κάνει και πολλά. Εγώ δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Όλα όσα έκαναν άλλοι παλιότερα κι έλυσαν το ίδιο πρόβλημα, εσάς δε σας βοηθάνε. Και υποτίθεται ότι οι προγραμματιστές το έχουν διορθώσει ήδη πριν αρκετά χρόνια αλλά, όπως βλέπεις, δεν το διόρθωσαν εντελώς.
  Απάντηση
1)εγω του το προτεινα.σε ενα λαπτοπ που εχει του το εβαλα και δουλευουν ολα τελεια,και ηθελε να τα περασω και στο δευτερο που εχει αλλα αυτο εχει το προβλημα που ειπαμε....το θεμα ειναι οτι με windows 10 παλι δεν επαιζε....να δοκιμασω λες και windows 7 παλι;;;;

2)οσον αφορα τις διανομες αν δοκιμασω ubuntu παραδειγμα δεν εχει γραφικο περιβαλλον cinnamon ...πρεπει αναγκαστηκα να εχει unity h mate.

3)οπως ειπες φιλε μου υποτιθετε οτι το ελυσαν....αλλα γιατι συμβαινει αυτο;;;ειναι παλια η καρτα ηχου και επαψαν να την υποστηριζουν;;;τι γινετε;;;για ποιο λογο συμβαινει αυτο;;;

4)στην εφαρμογη αναβαιμισεις εχει 3 επιλογες που λεει αναβαθμιση για αρχαριους,αναβαθμιση που μπορει να βλαψει τον υπολογιστη και η μεσαια επιλογη που ειναι για τους περισσοτερους μεσους χρηστες λεει....εγω αυτην χρησιμοποιω αλλα τι διαφορα εχουν μεταξη τους;;;;να δοκιμασω να βαλω την επικινδυνη να δω τι θα γινει και αν αλλαξει κατι οσον αφορα τον ηχο;;;

5)εσυ φιλε μου ολα αυτα που μου ειπες που τα βρηκες απο αναζητηση στο google;;;
με λιγα λογια τι πρεπει να κανω και που να διαβαζω ωστε να γινω ποιο εμπειρος και να βρισκω τις λυσεις μονος μου σε linux;;ωστε να μην χρειαστει να ρωταω;;;παραδειγμα σε arch linux που ειχα παλιοτερα εμπαινα σε archwiki και εβρισκα αρκετες λυσεις αλλα και παλι οχι ολες και ρωτουσα αλλα οχι τοσο....σε ubuntoides kai opensuse που μπορω να διαβαζω;;;;και γενικα τι πρεπει να μαθω ωστε να γινω καλυτερος;;;πρεπει να μαθω καμια γλωσσα προγραμματισμου;;;η δεν εχουν σχεση οι γλωσσες προγραμματισμου με το λινουξ;;;
  Απάντηση
1. Καμιά φορά δεν έχει σημασία τι θέλουμε εμείς να κάνουμε αλλά τι μας επιτρέπει το κάθε μηχάνημα με τα χαρακτηριστικά του να κάνουμε. Επίσης, τα Windows 10 είναι αρκετά διαφορετικά από τα 7 και σε κάποια σημεία είναι χειρότερα. Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου πάντως, απ' ό,τι είδα, έβγαζε προβλήματα και σε Windows.

2. Δεν υπάρχει «αναγκαστικά». Από τη στιγμή που μια διανομή έχει στα αποθετήριά της ένα γραφικό περιβάλλον, μπορείς να το εγκαταστήσεις και να το χρησιμοποιήσεις. Η μόνη διαφορά είναι ότι η διανομή Α θα το έχει ως προεπιλογή, με «ωραίο» θέμα, εικονίδια κλπ. ενώ στη διανομή Β θα πρέπει να το προσαρμόσεις εσύ.

3. Δεν ξέρω τι να σου πω. Θα πρέπει να ρωτήσεις τους προγραμματιστές.

4. Θα μπορούσα να γράψω ένα κατεβατό για το πόσο λανθασμένη είναι η λογική των αναβαθμίσεων στο Mint και πόσες φορές έχει αποδειχθεί αυτό στην πράξη αλλά δε θα το κάνω. Θα σου πω όμως το εξής: με εξαίρεση κάποια εξειδικευμένα πακέτα, το Mint παίρνει τις ίδιες αναβαθμίσεις με την αντίστοιχη έκδοση του Ubuntu στην οποία πατάει. Το Ubuntu έχει πολύ μεγαλύτερη ομάδα προγραμματιστών, πολλοί από τους οποίους είναι επαγγελματίες και πληρώνονται για να κάνουν αυτή τη δουλειά. Επίσης, άσχετα με το τι λέει ο οποιοσδήποτε, το Ubuntu είναι (ακόμα) πολύ πιο δημοφιλές από το Mint και χρησιμοποιείται και σε εταιρικά περιβάλλοντα, όπου η κάθε «στραβή» κοστίζει σε χρήμα αλλά και δεν έχει καν παρουσία το Mint. Οι προγραμματιστές του Ubuntu λοιπόν δε βλέπουν κανένα λόγο για να διαχωρίσουν τις αναβαθμίσεις σε επίπεδα. Γιατί; Είναι χαζοί; Βαριούνται; Δεν τους νοιάζει αν το λειτουργικό που φτιάχνουν είναι «ασταθές»;

5. Για να γίνεις πιο έμπειρος, χρειάζεται απλά χρόνος κι επιμονή. Στην αρχή δε θα ξέρεις τι να ψάξεις και πού. Με τον καιρό όμως θα μάθεις πού να ψάχνεις, θα γίνουν οι αναζητήσεις σου πιο συγκεκριμένες (π.χ. πρόβλημα ήχου με το τάδε μοντέλο κάρτας στην τάδε διανομή κι όχι απλά πρόβλημα ήχου στο Linux) και θα κινείσαι καλύτερα ως προς αυτό το κομμάτι. Αν μπορούσαμε να βάλουμε κάποια «κατάταξη», θα ήταν με σειρά προτεραιότητας: το forum της διανομής που χρησιμοποιείς (κατά προτίμηση το αγγλόφωνο) και η υπηρεσία όπου καταγράφονται τα bugs της διανομής αυτής, διαδικτυακοί χώροι που δε θα είναι απαραίτητα αποκλειστικά για την τάδε διανομή (όπως εδώ καλή ώρα) αλλά θα είναι γνωστοί για την αξιοπιστία τους κι όχι απλά μια σελίδα που ασχολείται και με Linux και τέλος η απλή αναζήτηση σε μια μηχανή αναζήτησης. Υπάρχουν κι άλλοι χώροι, όπως το IRC (αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς) και ομάδες χρηστών στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Επίσης, δυστυχώς, κάποιες διανομές έχουν κακό documentation ή/και ψιλοψόφια fora, όπου υπάρχουν ερωτήσεις χωρίς ούτε μία απάντηση για ολόκληρα χρόνια.

Όσον αφορά το ίδιο το σύστημα που χρησιμοποιείς, θα πρέπει επίσης να αφιερώσεις χρόνο για να το μάθεις. Τόσο το hardware (π.χ. ποια κάρτα γραφικών έχω; ) όσο καιτη διανομή. Να μάθεις πού στοχεύει, με ποιο τρόπο πακετάρονται τα πακέτα της, πώς δουλεύει ο διαχειριστής πακέτων (πέρα από τα κλασικά εγκατάσταση, απεγκατάσταση, αναβάθμιση), γιατί δουλεύει έτσι κι όχι αλλιώς, με ποια λογική αποφασίζουν οι προγραμματιστές τα χαρακτηριστικά με τα οποία θα πακεταριστεί μια εφαρμογή και διάφορα άλλα.

Επίσης, είναι και θέμα επιμονής, όπως είπαμε. Αν ας πούμε σου τύχει κάποιο πρόβλημα και αλλάξεις διανομή, μπορεί να μην έχεις πια αυτό το πρόβλημα αλλά πιθανότατα θα αποκτήσεις άλλο στο μέλλον. Αν το παλέψεις όμως και ψάξεις λύσεις, ακόμα κι αν δεν καταφέρεις να το λύσεις τελικά, θα μάθεις πράγματα από αυτά που έκανες. Αρκεί να προσπαθείς να καταλάβεις τι σημαίνει μια εντολή που θα χρησιμοποιήσεις κι όχι απλά να κάνεις αντιγραφή-επικόλληση. Αν σε βολεύει, μπορείς να σημειώνεις αυτά που κάνεις και στο τέλος θα δεις ότι θα έχεις φτιάξει το δικό σου εγχειρίδιο. Κάνοντας αυτά, θα μπορείς με τον καιρό να καταλαβαίνεις τι αφορά μια συγκεκριμένη διανομή και τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες. Ένα τυχαίο παράδειγμα: για την ενημέρωση του grub στα Ubuntοειδή, χρησιμοποιείται η εντολή
Κώδικας:
update-grub
Αυτή η εντολή όμως δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη διανομή, γιατί στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Είναι απλά ένας βολικός τρόπος για να τρέξει η κανονική εντολή που χρησιμοποιούν και οι υπόλοιπες διανομές (και που τρέχει και στα Ubuntοειδή), δηλαδή το
Κώδικας:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
ή
Κώδικας:
grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι απαραίτητο να μάθεις γενικά. Βοηθάει όμως αν ξέρεις να τις διαβάζεις χοντρικά. Όχι όλες, αυτές που μπορεί να τύχει να χρησιμοποιήσεις. Χρησιμοποιείς π.χ. ένα bash script. Μπορείς να το τρέχεις για χρόνια, να μην καταλαβαίνεις τι κάνει αλλά να κάνει σωστά αυτό που θέλεις κι όλα καλά. Μπορείς όμως και να πεις "για να δούμε βρε αδερφέ αν θα καταλάβω τι κάνει", να το ανοίξεις ωραιότατα σ' έναν κειμενογράφο, να το ξεψειρίσεις, να ψάξεις να βρεις τι κάνει το
Κώδικας:
env DISPLAY=:0
που γράφει στην τρίτη σειρά, γιατί στην πρώτη σειρά γράφει
Κώδικας:
DIR=/εδώ/είναι/ένας/φάκελος
αλλά στη δέκατη που πρέπει να ορίσουμε τοποθεσία γράφει
Κώδικας:
$DIR
και μπλα μπλα. Και στην πορεία, γιατί όχι, μπορείς να δοκιμάσεις να γράψεις δικά σου σκριπτάκια που θα σε βοηθάνε να κάνεις πράγματα.

Συνοψίζοντας, όπως οπουδήποτε στη ζωή, η εμπειρία έρχεται μέσα από ένα συνδυασμό υπομονής, επιμονής, προσπάθειας και περιέργειας. Κανένας μας δε γεννήθηκε μαθημένος, ούτε και σταματάμε να μαθαίνουμε.
  Απάντηση
1)
Παράθεση: Δεν υπάρχει «αναγκαστικά». Από τη στιγμή που μια διανομή έχει στα αποθετήριά της ένα γραφικό περιβάλλον, μπορείς να το εγκαταστήσεις και να το χρησιμοποιήσεις. Η μόνη διαφορά είναι ότι η διανομή Α θα το έχει ως προεπιλογή, με «ωραίο» θέμα, εικονίδια κλπ. ενώ στη διανομή Β θα πρέπει να το προσαρμόσεις εσύ.
δηλαδη μπορω να βαλω ubuntu και μετα να ξηλωσω το unity kai na valo cinnamon παραδειγμα;;;
για kde δεν λεω γιατι υπαρχει το kubuntu.

2)για την εμπειρια που ρωτησα καταλαβα απολυτα την απαντηση σου.απλα μεχρι τωρα δεν ειχα πολυ καλο μηχανημα....ειχα ενα παλιολαπτοπ και καηκε και αυτο...

3)εκτος απο archlinux και gento εχει αλλη διανομη rolling;;;
εχω διαβασει και για την opensuse tumbleweed αλλα δεν ξερω τι γινετε με αυτην.

4)και κατι τελευταιο γιατι εγραψα σε αλλο θεμα αλλα δεν απαντησε κανεις...
εχω λιγο καιρο που δεν μπορω να μπω εδω μεσα στο forum...βγαζει σφαλμα λογο σερβερ...τι συμβαινει;;;;γιατι τοσο καιρο δεν μπορουσα να μπω;;;
  Απάντηση
1. Συγκεκριμένα για το Ubuntu, δεν ξέρω αν γίνεται να φύγει εντελώς το Unity. Ίσως στις νεότερες εκδόσεις, που δε θα το χρησιμοποιούν πια, να είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Επίσης, όσον αφορά το Plasma (KDE), το Kubuntu δεν είναι καθόλου καλή διανομή. Προτίμησε το KDE Neon, αν θέλεις κάτι που να πατάει σε Ubuntu.

2. Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το μηχάνημα. Κι εγώ παλιολάπτοπ έχω. Ίσα ίσα, όταν δουλεύουν όλα ρολόι, είναι μεν ευχάριστο αλλά δεν αναγκάζεσαι να ψαχτείς.

3. Μπορείς να δεις τις rolling διανομές εδώ. Οι περισσότερες βέβαια είναι «μικρές» και άγνωστες στον πολύ κόσμο. Να διευκρινίσουμε όμως κάτι: rolling σημαίνει απλά ότι η διανομή δε βγάζει νέα έκδοση κάθε X μήνες και, κατά συνέπεια, δε χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση της νέας έκδοσης ή «μεγάλη» αναβάθμιση. Δεν είναι απαραίτητο ότι μια rolling διανομή θα έχει και τα πιο «πρόσφατα» πακέτα. Εννοείται ότι, κατά 99.9% θα έχει πιο «φρέσκα» πακέτα από μια point release διανομή αλλά για παράδειγμα μεταξύ Arch και Gentoo που ανέφερες, το δεύτερο είναι συνήθως λίγο πιο πίσω σε εκδόσεις (όσον αφορά το προεπιλεγμένο σύστημα). Επίσης, Arch, Gentoo και openSUSE Tumbleweed είναι και τα τρία rolling διανομές αλλά έχουν πολύ διαφορετική φιλοσοφία και ανάγκες διαχείρισης μεταξύ τους. Για το Tumbleweed συγκεκριμένα, δε γνωρίζω κάτι ιδιαίτερα άσχημο. Το μόνο του «μειονέκτημα» για εμένα προσωπικά είναι ότι φτιάχνεται από προγραμματιστές που είναι μεν πολύ σοβαροί και ικανοί αλλά που για δεκαετίες έφτιαχναν point release διανομή, άρα γνωρίζουν καλύτερα αυτή τη «λογική». Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι είναι κακή διανομή.

4. Δε μπορούσες να συνδεθείς γιατί υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα) τεχνικά προβλήματα και για αρκετό καιρό δε λειτουργούσαμε καν.
  Απάντηση
1)το Ubuntu δεν θα έχει unity ; και τι θα έχει; τώρα το άκουω πρώτη φορά..
Πες μου σε παρακαλώ μια διανομή με στάνταρ γραφικό που μπορείς να το ξηλώσεις και να βάλεις άλλο; σαν παράδειγμα και δεν εννοώ arch γιατί εκεί ξέρω ότι γίνεται..

2)τώρα πάντως δεν έχω καθόλου... Από κινητό μπαίνω..
Σίγουρα δε ψάχνεσαι αλλά αν θες επαγγελματικά πράγματα χρειάζεται δυνατό μηχάνημα και ακόμα και για να μάθεις πράγματα.. Αναγκαστικά κάποια στιγμή τώρα θα πάρω.. Όπως είπες δεν ψαχνόμουν μέχρι τώρα.

3)θα τις δω τις rolling διανομές και μόλις κάνω μηχάνημα λογικά θα βάλω απλά ένα πράγμα μου την σπάει μόνο... Παράδειγμα βάζεις μια εφαρμογή και δουλεύει τέλεια και μετά από κάποια αναβάθμιση δεν δουλεύει καλά η πολλές φορές αν είναι από aur δεν μπορει να αναβαθμιστεί.
Τέλος πάντων παρόλα αυτά θα δοκιμάσω και την opensuse την rolling εννοώ να δω τι γίνεται...

Μόνο μία διευκρίνηση... Παράδειγμα στο ξένο site Gia opensuse το leap είναι 42 και στο ελληνικό site είναι έκδοση 13 παράδειγμα... Τι γίνεται με αυτό γιατί έχω μπερδευτεί.

4)ελπίζω όλα να διορθωθούν γιατί χάσαμε την επαφή με τον τεχνολογικό κόσμο... Ούτε ότι το unity θα αφαιρεθεί από το Ubuntu τώρα το άκουσα από εσένα φίλε μου.
  Απάντηση
1. Πάει το Unity, μας άφησε χρόνους. Από 'δω και πέρα το Ubuntu θα έχει GNOME. Για αυτό που ρωτάς, στις περισσότερες διανομές μπορείς να το κάνεις.

2. Ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις. Αν π.χ. ασχοληθείς με επεξεργασία βίντεο, θέλεις δυνατό μηχάνημα. Αν όμως κάνεις απλά προγραμματισμό, δεν είναι απαραίτητο. Εννοείται ότι δε λέμε να έχεις 512MB RAM ή μηχάνημα εικοσαετίας. Σκέψου όμως τι γίνεται με τους παιχνιδάδες στα Windows. Πολλοί φτιάχνουν custom μηχανήματα για να έχουν απόδοση αλλά αρκετοί από αυτούς ακολουθούν απλά συμβουλές και δεν ξέρουν σε τι διαφέρει η κάρτα γραφικών Α από τη Β. Απλά τους λέει κάποιος ότι η Α είναι καλύτερη και παίρνουν αυτή. Μαθαίνουν όμως κάτι έτσι; Δε μαθαίνουν.

3. Τίποτα δε γίνεται να δουλεύει τέλεια για πάντα. Οι προγραμματιστές είναι άνθρωποι και δεν είναι αλάνθαστοι. Μην ξεχνάς ότι πολλοί αφιερώνουν το χρόνο τους, που θα μπορούσαν να τον αξιοποιήσουν αλλιώς, χωρίς να έχουν κανένα κέρδος, ενώ ταυτόχρονα έχουν και δουλειά, οικογένεια και διάφορες άλλες υποχρεώσεις, όπως όλοι μας. Επίσης, είναι αδύνατο να καλυφθεί απόλυτα κάθε μηχάνημα και κάθε πιθανός και απίθανος συνδυασμός πακέτων αλλά και ικανότητας του χρήστη. Από 'κει και πέρα, άλλοι κάνουν καλή δουλειά και φροντίζουν ώστε να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα ή να τα διορθώνουν όσο γίνεται πιο γρήγορα και άλλοι κάνουν λιγότερο καλή δουλειά. Είναι όμως και θέμα χρηστών. Αν εγώ έχω ένα πρόβλημα και δεν το αναφέρω στον προγραμματιστή, όπως πρέπει, αλλά πάω σε κάποια άσχετη σελίδα, εκείνος δε μπορεί να το ξέρει ώστε να το διορθώσει. Γι' αυτό υπάρχει η διαδικασία με τις αναφορές σφαλμάτων.

Η τρέχουσα έκδοση του Leap είναι η 42.2. Η 13 είναι παλιότερη, πριν καν δημιουργηθεί το Leap. Στο https://el.opensuse.org πάντως αναφέρεται η σωστή έκδοση. Πολλές φορές, χώροι που είναι σε διαφορετική γλώσσα από τα Αγγλικά μένουν πίσω ή και τους παρατάνε εντελώς, λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και διαθέσιμων ατόμων. Αγγλικά μιλάει όλος ο πλανήτης, ενώ Ελληνικά λόγου χάρη μόνο 11 εκατομμύρια. Από αυτά τα 11, είναι λίγες χιλιάδες ή και εκατοντάδες αυτοί που ενδιαφέρονται για το Linux, ακόμα λιγότεροι εκείνοι που ενδιαφέρονται για μια συγκεκριμένη διανομή και ακόμα λιγότεροι αυτοί που θέλουν να προσφέρουν και δεν περιμένουν κάποιον άλλο να τους κάνει τη δουλειά.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Βοήθεια  Το cinnamon κατέρρευσε βρίσκεστε σε ασφαλή λειτουργεία barbas 5 1.166 06.11.2018 23:35
Τελευταία Ανάρτηση: barbas
  Πρόβλημα σε update Linux Mint 18.3 Sylvia chrisinux 4 735 08.12.2017 02:22
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Προβλημα εισόδου στο linux mint dimitrios10 7 1.142 28.12.2016 15:18
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  sluggish linux mint 18 cinnamon promachos 9 1.199 10.10.2016 09:45
Τελευταία Ανάρτηση: sudo
  Dual boot προβλημα mint-windows GrVagelis76 6 1.695 14.09.2016 23:18
Τελευταία Ανάρτηση: Tonis

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)