προβλημα με ηχο σε λαπτοπ με Mint cinnamon
για σας παιδια.
εχω βαλει σε ενα λαπτοπ ενος φιλου το mint cinnamon.
το λαπτοπ εχει αυτα τα χαρακτηριστικα...
Κώδικας:
lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM55 Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series] (rev ff)
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3090 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation 1st Generation Core i3/5/7 Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation 1st Generation Core i3/5/7 Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation 1st Generation Core i3/5/7 Processor Reserved (rev 02)
αυτην την στιγμη τον εχω μπροστα μου και δεν εχει καθολου ηχο πουθενα.
κοιταξα το pavucontrol αλλα η ρυθμισεις ειναι κανονικα δηλαδη στην εξοδο ηχεια και στο profil αναλογικο στερεοφωνικο αμφιδρομο.
εκανα και force reload την alsa αλλα τιποτα παλι δεν εχω ηχο ..
τι μπο ρει να φταιει;;;υπαρχει λυση η πρεπει να το ξανακανω φορματ απο την αρχη;;;;
  Απάντηση
Παιδιά πρόβλημα...
Έκανα φορματ έβαλα πάλι mint cinnamon και πάλι δεν έχει ήχο.
Τι γίνεται λάθος; θα σκάσω. Επείγον.
  Απάντηση
και για εξτρα πληροφοριες
Κώδικας:
sudo lspci | grep Audio
[sudo] password for :
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series] (rev ff)
Κώδικας:
teo@teo-HP ~ $ uname -r
4.4.0-53-generic
Κώδικας:
teo@teo-HP ~ $ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: IDT 92HD81B1X5
Κώδικας:
teo@teo-HP ~ $ inxi -A
Audio: Card-1 Intel 5 Series/3400 Series High Definition Audio driver: snd_hda_intel
Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series]
driver: snd_hda_intel
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-53-generic
  Απάντηση
Bug από το 2011. Ζήτω οι «σταθερές» διανομές. Δοκίμασε αυτά που λένε εδώ κι εδώ για αρχή. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, ρώτα.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Επίσης, για να καλύψουμε όλα τα ενδεχόμενα, τρέξε το alsamixer στο τερματικό σου και δες αν είναι επιλεγμένη η σωστή κάρτα κι αν το Master δεν είναι muted.

Bonus tip: το lspci μην το τρέχεις με sudo, δε χρειάζεται.
  Απάντηση
Soulrain falls φίλε μου τα είχα δει αυτά τα 2 αλλά δεν είχα βγάλει άκρη... Πες μου σε παρακαλώ τι πρέπει να κάνω;
  Απάντηση
Το λαπτοπ είναι ένα hp pavilion dv6. Πληροφοριακά ούτε σε Windows δεν παίζει ο ήχος. Έψαξα να βρω αν έχει κάποιο διακόπτη για ενεργοποίηση στο πληκτρολόγιο αλλά δεν έχει.
  Απάντηση
Αν δεν έχει ήχο ούτε σε Windows, τότε τι έκανε αυτός ο φίλος πριν; Το χρησιμοποιούσε χωρίς ήχο; Είχε κάποτε ήχο και ξαφνικά σταμάτησε να έχει; Θέλω να πω, μήπως είναι προβληματική/χαλασμένη η κάρτα ή τα ηχεία;

Τέλος πάντων. Τρέξε πρώτα την εντολή
Κώδικας:
amixer sset Master unmute
για να βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχει σίγαση. Θα πρέπει στις δύο τελευταίες σειρές του αποτελέσματος να δεις την ένδειξη [on].
Μετά δώσε μου το αποτέλεσμα των εντολών
Κώδικας:
ls /etc/modprobe.d
και
Κώδικας:
lsmod | grep snd

Επεξήγηση: η πρώτη εντολή θα μας δείξει τα περιεχόμενα του συγκεκριμένου φακέλου ενώ το πρώτο μισό της δεύτερης μας δείχνει ποια modules του πυρήνα είναι ενεργοποιημένα και χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή, αλλά προσθέτοντας το δεύτερο μισό της λέμε να μας δείξει μόνο όσα έχουν σχέση με τον ήχο.
  Απάντηση
Παράθεση:Αν δεν έχει ήχο ούτε σε Windows, τότε τι έκανε αυτός ο φίλος πριν; Το χρησιμοποιούσε χωρίς ήχο; Είχε κάποτε ήχο και ξαφνικά σταμάτησε να έχει; Θέλω να πω, μήπως είναι προβληματική/χαλασμένη η κάρτα ή τα ηχεία;
o φιλος ειχε windows 7 και λεει οτι ειχε ηχο αν και δεν το γνωριζω αυτο
εγω τον εβαλα κατευθειαν mint cinnamon και ανακαλυψα οτι δεν λειτουργει ο ηχος.
μετα ξαναεβαλα windows αλλα 10 για να δω αν εφτεγε το λειτουργικο και με ολα τα drivers παλι δεν εχει ηχο.
τωρα θα ξαναβαλω mint για να δοκιμασω αυτο που ειπες φιλε μου...
βασικα απο live cd δεν γινετε να κανω αυτα που μου ειπες η πρεπει αναγκαστηκα να ειναι εγκατεστημενο το συστημα;;;

επισεις μια απορια...επαννω λες ...
Παράθεση:Ζήτω οι «σταθερές» διανομές
αν ειχα καποια rolling οπως arch η opensuse Tumbleweed(αν και δεν ξερω ποσο rolling ειναι αυτη δεν την εχω δοκιμασει) θα λειτουργουσε ο ηχος;;;
  Απάντηση
Έπρεπε να δοκιμάσεις πάλι με τα 7, για να είσαι σίγουροςότι χρησιμοποιείς το ίδιο σύστημα όπου δούλευε ο ήχος. Τα 10 έχουν πολλές διαφορές.

Μπορείς να δοκιμάσεις κι από live, όμως το live είναι "ουδέτερο" περιβάλλον.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα δούλευε κατευθείαν ο ήχος σε rolling διανομή, ειδικά επειδή η συγκεκριμένη κάρτα έβγαζε προβλήματα σε αρκετές διανομές. Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι ότι είναι σχεδόν απίθανο να συναντήσεις σε rolling διανομή πρόβλημα που να μην έχει διορθωθεί για 6-7 χρόνια. Είναι θέμα εντελώς διαφορετικής νοοτροπίας και τρόπου ανάπτυξης.

Αν δεις τις σχετικές απαντήσεις στο forum του Mint, ένα από αυτά που έπρεπε να κάνει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα τότε (2011) ήταν να κάνει όλες τις αναβαθμίσεις. Το Mint όμως τις έχει σε επίπεδα και το μεγαλύτερο (5) είναι υποτίθεται εκείνες που μπορεί να επιφέρουν προβλήματα και δεν τις έχει προεπιλεγμένες. Άρα, ένας χρήστης που δεν ξέρει πολλά, θα κατέληγε να αναγκαστεί να επιλέξει μεταξύ ενός «σταθερού» συστήματος, όπου όμως δε θα είχε ήχο με τίποτα και ενός «μπορεί/ίσως/ενδεχομένως ασταθούς» συστήματος, όπου όμως θα διορθωνόταν το πρόβλημά του. Αυτή η λογική για κάποιους άλλους χρήστες είναι χαζή κι αυτό έχει επισημανθεί πάρα πολλές φορές όλα αυτά τα χρόνια.Τι πάει να πει «μπορεί να έχετε προβλήματα αν κάνετε όλες τις αναβαθμίσεις»; Δουλειά των προγραμματιστών δεν είναι το να μπορούν να γίνουν οι αναβαθμίσεις απροβλημάτιστα; Ειδικά όταν πρόκειται για διανομές που απευθύνονται σε κόσμο ο οποίος δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο Linux. Δυστυχώς όμως, στο Linux έχουμε τη λογική ότι αν κάποιος αναφέρει κακές πρακτικές μιας διανομής, τότε είναι κακόβουλος και την «πολεμάει» επειδή ζηλεύει ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Βοήθεια  Το cinnamon κατέρρευσε βρίσκεστε σε ασφαλή λειτουργεία barbas 5 1.175 06.11.2018 23:35
Τελευταία Ανάρτηση: barbas
  Πρόβλημα σε update Linux Mint 18.3 Sylvia chrisinux 4 748 08.12.2017 02:22
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Προβλημα εισόδου στο linux mint dimitrios10 7 1.151 28.12.2016 15:18
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  sluggish linux mint 18 cinnamon promachos 9 1.214 10.10.2016 09:45
Τελευταία Ανάρτηση: sudo
  Dual boot προβλημα mint-windows GrVagelis76 6 1.702 14.09.2016 23:18
Τελευταία Ανάρτηση: Tonis

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)