acer Aspire Es15 ES1-533-POBY Πρόβλημα με εγκατάσταση
Μπάρμπα, άκου να δεις τι γίνεται.

Οι δύο μαντράχαλοι που απαντήσαμε, δεν έχουμε UEFI. Δεν ξέρω τι θα σου πει ο DarkGoth βέβαια. Εγώ μπορώ να σε παραπέμψω σε οδηγούς και να σε βοηθήσω να καταλάβεις τι λένε, αν δυσκολεύεσαι, αλλά δεν έχω πρακτική εμπειρία σε αυτό, ώστε να ξέρω αν αυτά που λένε είναι σωστά.

Το σίγουρο είναι ότι ο grub μπαίνει στο EFI partition, όχι όμως με τον «παραδοσιακό» τρόπο. Γενικότερα όμως, έχεις αρκετές επιλογές. Μπορείς να βάλεις το grub ή κάποιο εναλλακτικό, όπως είναι το systemd-boot που ανέφερα και το rEFInd. Τα δύο τελευταία έχουν το πλεονέκτημα ότι σχεδιάστηκαν κατευθείαν για UEFI συστήματα και, απ' ό,τι βλέπω εις το ιντερνέτιον, τα προτιμούν πολλοί ως πιο «εύκολα».

Εκτός αυτού, έχω δύο παρατηρήσεις. Από τη μία, εξακολουθεί να με προβληματίζει που βλέπει το φλασάκι ως sda. Κι από την άλλη, όπως βλέπω τη σειρά των partitions, αν μεθαύριο πετάξεις τα Windows, θα πρέπει να μεγαλώσεις τα partitions με το Linux από τη «μπροστινή» πλευρά κι αυτό είναι λίγο έως πολύ ζόρικο.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
τι ακριβως ειναι τα sb1, sb2, κλπ; δεν εχω ξαναδει ποτε μου τετοιες ονομασιες σκληρων. μηπως θελεις να πεις sdb1, sdb2, κλπ; γιατι ετσι βγαζει νοημα. επισης πολλα partitions με φαινονται. ειναι extended, η, primary; γιατι αν ειναι primary δεν θα δουλεψει. το primary σηκωνει μεχρι 4 "υπο-partitions" μεσα του. για πανω απο 4 θελεις extended (εσυ εχεις 7). το λινουκς πρεπει κανονικα να μπει σε extended partition, επειδη τα παντζουρια εχουν ηδη φαει 3 και το "ουου εφη" εχει φαει αλλο ενα.

ο bootloader εγκαθισταται στον mbr του σκληρου (/dev/sdb στην περιπτωση αυτη). τα προσθετα αρχειακια του, κανονικα εγκαθιστωνται σε εναν φακελο "/boot" στο partition με το λειτουργικο. βαλε να εγκαταστησει το "/boot" στο sdb5 (εκει που εχεις δηλαδη το λινουκς), και μετα βρες το, και αντεγραψε το οπως ειναι, στο partition των παντζουριωνε (sdb4) και στο partition του "ουου εφη" (sdb2). την παπαρια το "secure boot" την απενεργοποιησες να υποθεσω
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Soulrain Falls σ´ ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Παράθεση:Εκτός αυτού, έχω δύο παρατηρήσεις. Από τη μία, εξακολουθεί να με προβληματίζει που βλέπει το φλασάκι ως sda. Κι από την άλλη, όπως βλέπω τη σειρά των partitions, αν μεθαύριο πετάξεις τα Windows, θα πρέπει να μεγαλώσεις τα partitions με το Linux από τη «μπροστινή» πλευρά κι αυτό είναι λίγο έως πολύ ζόρικο.

"Εξακολουθεί να με προβληματίζει που βλέπει το φλασάκι ως sda" τι να πω και μένα με την ελάχιστη εμειρία που έχω με προβληματίζει. Ισως στη Ν. Αφρική αφού και το νερό στις μπανιέρες, όταν αδιάζουν, γυρίζει ανάποδα, αριστερόστροφα, να είναι ανάποδα και οι δίσκοι:)
Ας δουλέψει ο bootloader και θα ξανακάνω εγκατάσταση χωρίς παραθύρια αφου θα ξέρω τον τρόπο πια.
  Απάντηση
Παιδιά δεν προλαβαίνω να απαντήσω γρήγορα. Έχω πολλά να δοκιμάσω και να μάθω. Τι τα λέμε τώρα ένας μπάρμπας είμαι αλλά τα παραθύρια θα τα σουτάρω.
sdb1 ήθελα να γράψω γ@μώ τη δυσλεξία μου μέσα.
Θα δοκιμάσω διάφορα και θα επανέλθω "δημήτριος" .
  Απάντηση
DarkGoth, post: 27750, member: 1051 είπε κι ελάλησε:το primary σηκωνει μεχρι 4 "υπο-partitions" μεσα του.
Dark, τα μπερδεύεις λίγο. 4 primary/extended είναι το όριο σε MBR (msdos) διαμόρφωση. Ο μπάρμπας όμως, όπως καταλαβαίνω, έχει GPT (και σωστά κάνει), το οποίο δεν έχει αυτόν τον περιορισμό (δεν έχει καν διαχωρισμό μεταξύ primary και extended). Κι από εκεί πάμε στο
DarkGoth, post: 27750, member: 1051 είπε κι ελάλησε:ο bootloader εγκαθισταται στον mbr του σκληρου
Αυτό ισχύει πάλι σε MBR διαμόρφωση. Το GPT χρειάζεται απαραίτητα ένα partition «BIOS boot» αν δεν υπάρχει UEFI ή ένα EFI System Partition όταν υπάρχει UEFI (όπου φυσικά δεν είναι απαραίτητο το GPT, αλλά ας μην πάμε εκεί).

Και τα δύο είναι στο ίδιο σημείο πάνω κάτω («στην αρχή του δίσκου») αλλά δεν έχουν την ίδια διαμόρφωση και η εγκατάσταση του grub χρειάζεται λίγο διαφορετικές εντολές.
  Απάντηση
α, εχει βαλει gpt; νομιζα οτι ειχε το κλασσικο mbr. με gpt δεν εχω ασχοληθει. εχω δει μονο κατι λιγα πραγματα, αλλα δοκιμες, εγκαταστασεις, κλπ, δεν εχω κανει για να δω πως ειναι, πως λειτουργει, κλπ. αν δεν βαριεμαι, ισως ριξω κανα debian gpt στον εξομοιωτη για να το δω πως γινεται.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Σε γενική χρήση, δε διαφέρει ιδιαίτερα. Ούτε το «νιώθεις», ούτε σε απασχολεί. Τα πλεονεκτήματά του είναι ότι χρησιμοποιεί GUID, που είναι μοναδικό για κάθε partition (σκέψου αντίστοιχα UUID vs /dev/sdX, το ίδιο πράγμα είναι), μπορεί να έχει θεωρητικά απεριόριστο αριθμό partitions (εξαρτάται απ' το λειτουργικό), έχει backup ολόκληρου του partition table, ένα partition μπορεί να είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος από όσο με MBR (πάνω από 2TB) και κάνει «κυκλικούς ελέγχους» (CRC) για να τσεκάρει την υγεία του, ενώ το MBR δεν έχει κάτι τέτοιο και ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις ότι «χάλασε» είναι να μην εκκινεί το μηχάνημα. Επίσης, είναι μέρος του UEFI specification (γι' αυτό και προτιμάται σε μηχανήματα με UEFI) και σχεδιάστηκε για να καλύψει τις σύγχρονες ανάγκες και να διαδεχτεί κάποτε το MBR (MBR - 1983 / GPT - 2010).
  Απάντηση
Ο μπάρμπας τα έπαιξε τελικά.
Νόμιζα ότι ήξερα κάποια πράγμα, αλλά τζίφος. Δεν τα θέλω τα παραθύρια αλλά δεν βρίσκω τρόπο να τα σουτάρω παρά του ότι τα έχω και νόμιμα τρομάρα μου! Άσε που στα παραθύρια δεν δουλεύει η έθερνετ σύνδεση ενώ με live linux mint mate δουλεύει μια χαρά. Τι να κάνω δεν ξέρω, τα Αγγλικά μου μετάφραση γούγλη, οι γνώσεις μου σκ@τ@ και τελειώνει και το τσίπουρο!
Μάλλον, αν και μπάρμπας, χρειάζομαι κάποιον να με πάρει από το χέρι, διαφορετικά...
  Απάντηση
Μπάρμπα, θυμάσαι σε κάποιο βήμα να επιλέγεις το efi κλειδί από το μενού του UEFI; Αν σου φαίνονται αλαμπουρνέζικα αυτά, τότε δεν το κάνεις κι επειδή έχεις ενεργό το Secure Boot αλλά δε βρίσκει κλειδί (δε γίνεται αυτόματα αυτή η διαδικασία), δε μπορεί να εκκινήσει.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Πρόβλημα με εγκατάσταση lubuntu karousaras 9 1.428 28.05.2016 23:04
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Πρόβλημα με εγκατάσταση προγραμμάτων σε Mint nith1717 2 871 13.10.2015 16:16
Τελευταία Ανάρτηση: Maria Afentouli
  Πρόβλημα με εγκατάσταση linux mint σε laptop sabodog 4 803 25.03.2014 07:26
Τελευταία Ανάρτηση: sabodog
  Πρόβλημα με εγκατάσταση Lubuntu Dimars1981 7 1.257 12.03.2014 16:26
Τελευταία Ανάρτηση: Dimars1981
  προβλημα με εγκατασταση vaggter 1 617 27.01.2014 22:04
Τελευταία Ανάρτηση: Ammer

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)