acer Aspire Es15 ES1-533-POBY Πρόβλημα με εγκατάσταση
Γεια σας.
Εν μέσω του καύσωνα ήρθε ο θείος από την Αμερική λάθος, ο φίλος από τη Ν. Αφρική και μου δώρισε το laptop του τίτλου, με προεγκατεστημένα τα παραθύρια 10.
Αποφάσισα να εγκαταστήσω linux mint 18. mate και εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Στην αρχή η εγκατάσταση κολλούσε προς το τέλος, όταν ο grub2 προσπαθούσε να εγκατασταθεί. Μετά δημιούργησα τα παρακάτω partission και η εγκατάσταση έγινε χωρίς να επισημανθεί κανένα πρόβλημα
dev/sdb1 fat 32 bios_grub
dev/sdb2 ext4 (/ εγκατέστησα την διανομή)
dev/sdb3 ext4 (άδειο για δοκιμές διανομών)
dev/sdb4 swap ( 2 gb )
dev/sdb ext4 (home)
Γεμάτος χαρά λοιπόν, καινούριος υπολογιστής φρέσκο λειτουργικό κάνω επανεκκίνηση και
No Bootable device
Που είναι ο grub οεοο που είναι ο grub, την... acer μου μέσα.
Διάφορες προσπάθειες που έκανα για την αποκατάσταση του grub με το boot- repair κατέληξαν στα ίδια
No Bootable device
Παίδες για οποιαδήποτε βοήθεια κερνάω τσίπουρο, αν δεν το έχω πιει (από τον καημό μου).
Την... acer μου μέσα
  Απάντηση
Δεν παίρνω όρκο αλλά μου κάνει κάτι με Secure Boot, UEFI και τα τοιαύτα. Υπάρχει και το (πολύ ακραίο) σενάριο να μη γουστάρει το GPT partitioning που έχεις. Ανέμενε να βρεθεί κάποιος που να έχει σχετικά καινούργιο κομπιούτορα, για να σου πει τι να κάνεις.

Ερώτηξη όμως: έχεις dual boot ή τα έστειλες τα Windows; Γιατί, αν δεν έχεις, ο πρώτος δίσκος (/dev/sda) πού πήγε και τι έχει μέσα; Επίσης, η σειρά εκκίνησης στο BIOS/UEFI/δενξερωτιεχεις έχει ως πρώτο το δίσκο όπου είναι εγκατεστημένο το grub;
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
[SIZE=13px][SIZE=13px]Soulrain Falls
Τα windows τα έστειλα μετά την αποτυχημένη προσπάθεια για dual boot (διαγραφή των windows και εγκατάσταση μόνο linux mint) Στην εγκατάσταση του linux mint από usb ο πρώτος δίσκος (/dev/sda) ήταν του usb ενώ ο δίσκος του laptop, αναγνωρίζεται ως /dev/sdb. Η σειρά εκκίνησης στο BIOS ξεκινάει με τον σκληρό δίσκο HDD: TOSHIBA MQ01ABD100
  Απάντηση
Κατεβάζω τώρα ένα live του Mint, γιατί με παραξένεψε πολύ αυτό που είπες. Κανονικά δε (θα έπρεπε να) μπορεί να γίνει. sda είναι πάντα ο εσωτερικός σκληρός (και πάντα ο πρώτος, αν τυχόν το μηχάνημα έχει περισσότερους), ανεξαρτήτως του αν έχεις USB, DVD ή οτιδήποτε άλλο.

Ρίξε εδώ το αποτέλεσμα της εντολής
Κώδικας:
lsblk
και του
Κώδικας:
cat /etc/fstab
  Απάντηση
Απλά για την ενημέρωσή σου, δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση του Mint και στη δική μου περίπτωση βλέπει τους δίσκους κανονικά όπως θα έπρεπε (ήτοι sda τον εσωτερικό, sdb το φλασάκι και sdc έναν εξωτερικό που έχω). Αν δε μπερδεύτηκες εσύ κατά την εγκατάσταση (και δεν έχεις μυστήρια συνδεδεμένο δίσκο), τότε ίσως και να υπάρχει bug στον εγκαταστάτη.

Όπως και να έχει όμως, τα παραπάνω είναι (θεωρητικά) άσχετα με το πρόβλημά σου. Εσύ λογικά χρειάζεται να απενεργοποιήσεις το Secure Boot αλλά εγώ δεν έχω μηχάνημα με τέτοιο και δε θέλω να σε παραπέμψω κάπου αν δε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα δουλέψουν αυτά που θα διαβάσεις εκεί. Οπότε υπομονή κι επιμονή. Ρίξ 'το στα τσίπουρα και μη σκας.
  Απάντηση
[SIZE=13px]Soulrain Falls Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πάω αντιρατσιστικό τώρα για τσίπουρα κλπ και αύριο μέρα είναι.
  Απάντηση
τετοιες μαλακιες με εκανε καποια στιγμη και εμενα ο grub2. αφου σιχτιρισα τις ωρες που εφαγα, να παιδευομαι με τα ηλιθια σκριπτακια του, με grub update και μαλακιες, για να φτιαξω μια αηδια των 2 λεπτων, τον εστειλα στο διαολο, και τον αντικατεστησα με τον extlinux. τελειως γυμνος, με ενα απλουστατο αρχειακι ρυθμισεων μονο (και οχι 10000 σκριπτακια και μαλακιες διασκορπισμενα σε ολο το συστημα), που το ανοιγεις, κανεις οτι αλλαγη θελεις, και τελος. ουτε grub updates, ουτε επανεγκαταστασεις, ουτε αλλες αηδιες "δουλεια δεν ειχε ο διαολος". απλα κανεις την εγκατασταση του λειτουργικου, και επιλεγεις (αν σε εχει αυτη την επιλογη), να μην εγκαταστησεις τον bootloader (γιατι θα σε βαλει τη μαλακια τον grub2 αφου αυτο εχει default). οταν τελειωσει η εγκατασταση, ξεκινας το μηχανημα απο ενα gparted live cd και κανεις αυτα:...

Κώδικας:
$sudo mount /dev/sda1 /mnt
$sudo chroot /mnt
#apt-get install --yes extlinux
#mkdir /boot/extlinux
#extlinux --install /boot/extlinux
#dd if=/usr/lib/EXTLINUX/mbr.bin of=/dev/sda
#echo "" >/boot/extlinux/extlinux.conf
#vim.tiny /boot/extlinux/extlinux.conf

οταν ανοιξει το vim.tiny στην τελευταια εντολη, πατας το i για να μπει σε insert mode (να μπορεις δηλαδη να γραψεις), και βαζεις μεσα αυτα (ειναι απο τον δικο μου bootloader):...

Κώδικας:
default    debian
prompt    1
timeout    10

label    debian
      kernel    /boot/vmlinuz-3.16.0-4-amd64
      append    initrd=/boot/initrd.img-3.16.0-4-amd64 root=UUID=b1711e19-7c0c-4782-a593-039a806912ae ro

label    debian recovery
      append    initrd=/boot/initrd.img-3.16.0-4-amd64 root=UUID=b1711e19-7c0c-4782-a593-039a806912ae ro single

label    debian vga
      append    initrd=/boot/initrd.img-3.16.0-4-amd64 root=UUID=b1711e19-7c0c-4782-a593-039a806912ae ro vga=786

εσυ προφανως θα αλλαξεις το "debian" με τη δικη σου διανομη, οπως και το "kernel" με τη δικη σου εκδοση. θα βρεις τα αρχεια του kernel (vmlinuz, initrd) στον φακελο /boot, και θα βαλεις ακριβως τις ονομασιες τους. το uuid μπορεις να το αντικαταστησεις με dev (root=/dev/sda1). με ενα σκληρο δεν υπαρχει προβλημα να χασει κατι, οποτε δεν χρειαζεται να ψαχνεις για το uuid (εγω το εχω αφησει με uuid, γιατι εχω 3 σκληρους, και το μηχανημα εχει μια ταση να αλλαζει τη σειρα κατι φορες, οποτε με τα devs μπερδευεται). πατας το esc στο vim.tiny, αφου εχεις κανει τις αλλαγες, και μετα πατας :wq και enter. αφου τα κανεις αυτα, κανεις unmount το σκληρο:...

Κώδικας:
#exit
$sudo umount //mnt

κανεις επανεκκινηση, και κανονικα θα πρεπει να ξεκινησει το εγκατεστημενο λειτουργικο
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 27734, member: 1051 είπε κι ελάλησε:τον εστειλα στο διαολο, και τον αντικατεστησα με τον extlinux.
Εσύ όμως Dark δεν έχεις «Ουου Έφη» και τέτοια, σωστά; Ο barbakostas όμως μάλλον έχει (δε μας το επιβεβαίωσε) και σε αυτή την περίπτωση βολεύει καλύτερα κάτι σαν το systemd-boot, αν δε γουστάρει το grub. Αν κι εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι εκεί.
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27741, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Εσύ όμως Dark δεν έχεις «Ουου Έφη» και τέτοια, σωστά; Ο barbakostas όμως μάλλον έχει (δε μας το επιβεβαίωσε) και σε αυτή την περίπτωση βολεύει καλύτερα κάτι σαν το systemd-boot, αν δε γουστάρει το grub. Αν κι εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι εκεί.

αν κατεβασεις το syslinux-common, (5ΜΒ μαλακιτσα ειναι. σιγα το χωρο που θα πιασει) εχει και mbr binary για "ουου εφη" εκειμεσα. σε ολα τα αλλα κανεις τα ιδια ακριβως, απλα αντι να πεταξεις στον mbr το bios binary, πετας το "ουου εφη" binary. αυτο με το systemd-boot δεν το εχω ψαξει. για μολογα τι παιζει με δαυτο, γιατι με ακουγεται πολυ συμπαθητικο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Και πάλι εδώ. Αφού ο άλλος υπολογιστής που χρησιμοποιούσα από το 1999 συνεχώς, "τίναξε τα πέταλα" η κατάσταση που βρίσκομαι έχει ως εξής:
Χώρισα τον δίσκο στα δύο, εγκατατέστησα ξανά στο ένα κομάτι τα παραθύρια για να έχω ένα λειτουργικό και εγκατέστησα στο άλλο κομμάτι το linux mint χωρίς τον bootloader, με σκοπό αν το καταφέρω το "τιμημένο" και δουλέψει με κάποιο τρόπο, να ξανασουτάρω τα παραθύρια.
Οι κατατμήσεις που βλέπω τώρα με τον GParted έχουν ως εξής:

sda1 7,2gb ( είναι το usb της εγκατάστασης)

sb1Basic data partition ntfs 450MiB( Recovery παραθύρια)
sb2 EFI system partition fat 32 100 MiB (boot, esp)
sb3 Microsoft reserved partition unknown MiB(msftres)
sb4 Basic data partition ntfs 466.59GiB (msftdata)

sdb5 Root ext4 20GiB
sdb6 linux-swap 2GiB
sdb7 home 442.37 GiB

Η εγκατάσταση του linux mint έγινε με τον εξής τρόπο.
Μέσω τερματικού έδωσα
mint@mint ~ $ sudo -s
mint ~ # ubiquity -b

Επίσης «Ουου Έφη» και τέτοια έχω λέμε. Το ερώτημα που έχω είναι που πρέπει να εγκατασταθει ο bootloader (Σεξιστικά σχόλια να λοίπουν παρακαλώ!). Είμαι με το Live usb της εγκατάστασης χωρίς να έχω κλήσει το σύστημα μετά την εγκατάσταση.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Πρόβλημα με εγκατάσταση lubuntu karousaras 9 1.418 28.05.2016 23:04
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Πρόβλημα με εγκατάσταση προγραμμάτων σε Mint nith1717 2 870 13.10.2015 16:16
Τελευταία Ανάρτηση: Maria Afentouli
  Πρόβλημα με εγκατάσταση linux mint σε laptop sabodog 4 797 25.03.2014 07:26
Τελευταία Ανάρτηση: sabodog
  Πρόβλημα με εγκατάσταση Lubuntu Dimars1981 7 1.257 12.03.2014 16:26
Τελευταία Ανάρτηση: Dimars1981
  προβλημα με εγκατασταση vaggter 1 615 27.01.2014 22:04
Τελευταία Ανάρτηση: Ammer

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)