X299 πρόβλημα θερμοκρασίας
Καμία μητρική για AMD δεν έχει thunderbolt ενσωματωμένο... Μόνο οι μητρικές για ιντελ και αυτό όχι όλες. Είναι λίγες.
Οι περισσότερες περνούν pci....

Ερώτηση κρίσης... Οι ryzen έχουν ενσωματωμένα γραφικά η πρέπει οπωσδήποτε να πάρω κάρτα γραφικών;

Υ. Γ. Μιλάς σαν να μην έχεις ούτε AMD ούτε ιντελ.... Τι υπολογιστή έχεις;.... Χαχαχαχαχαχαχα
  Απάντηση
δεν εχει ενσωματωμενα γραφικα. αλλα και να ειχε, καλυτερα ξεχωριστη καρτα γραφικων. γενικα τα ενσωματωμενα γραφικα στον επεξεργαστη ποτε δεν αξιζαν, και τον ζεσταινουν και περισσοτερο. δεν ειναι αναγκη να παρεις καμια τουρμπο gtx1080. ακομα και μια απλη, καλυτερη ειναι απο τα ενσωματωμενα (αν ειχε)

εγω amd εχω, αλλα ειναι παλιος. διπυρηνο Χ2 5600 ειναι. και το βασικο μου συστημα δουλευει ακομα σε σκληρο ide. αλλα δεν εχω κανενα προβλημα, και δεν με νοιαζει.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Να φανταστώ δουλεύεις Λίνουξ και ποια διανομή;

Τώρα ως αναφορά τις κάρτες γραφικών τι προτείνετε; Nvidia η AMD;
Εγώ σκέφτομαι για 1060 6gb λόγο hackintosh αλλά αν υποστηριζονται AMD ati και είναι το ίδιο καλές να τις προτιμήσω... Τι επιδόσεις έχουν;
  Απάντηση
με debian δουλευω. αυτην εδω την... ομορφια ( Eek ) :...
[IMG]files/2016/11/17/gnomeshell-gothic.gif[/IMG]
για καρτες γραφικων, δες αυτο εδω αποκατω. λενε οτι η 1060 υποστηριζεται κανονικα. γενικα λενε, οτι οι AMD καρτες, εχουν λιγο κατωτερες επιδοσεις απο τις nvidia, αλλα δεν το ξερω, γιατι δεν ειχα ποτε AMD καρτα γραφικων. απο κοστος παντως ειναι αρκετα πιο φτηνες οι AMD.

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/j...hics_Cards
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Κατάλαβα.. Μέχρι να κάνει κάνα μπαμ η AMD ati και εξαφανίσει την Nvidia όπως έκανε με τους ryzen.

Πολύ μαυρίλα στο σύστημα σου ρε φίλε.... Πως βγάζεις άκρη; και η γραμματοσειρά.... Αριστούργημα..... Χαχαχα

Τι κάρτα γραφικών έχεις;
  Απάντηση
μια παναρχαιη gigabyte nvidia 9400gtx εχω. δεν ειναι και για gaming, αλλα τη δουλεια της την κανει ανετα παντως. για να εξαφανιστει η nvidia δεν το βλεπω. οπως και με τους ryzen δεν εξαφανιστηκε η ιντελ. απλα την επιασε η amd, με τα σωβρακα κατεβασμενα. αυτο ομως δεν σημαινει οτι η ιντελ εξαφανιστηκε. απλα προς το παρον η amd ειναι μπροστα, μεχρι η ιντελ να βγαλει κατι καλυτερο

αυτη η μαυριλα, ειναι μονταρισμενο σκιν υψηλης αντιθεσης. κανονικα τα σκιν υψηλης αντιθεσης ειναι για ατομα με προβληματα ορασης (μονοχρωμα με πολυ απλο σχεδιασμο). αλλα εγω το ξεσκισα, και το'κανα ετσι οπως το βλεπεις. δουλευω το πισι σε πολυ χαμηλο φωτισμο (σχεδον πληρες σκοταδι), οποτε τα ανοιχτοχρωμα σκιν κανουν τα ματια μου να λειωνουν, τοσο που μετα απο λιγες ωρες με πιανει πονοκεφαλος

τη γραμματοσειρα τη σουφρωσα απο μια εγκατασταση παντζουρια 7 που ειχα καποτε στον εξομοιωτη. ταιριαζει πολυ με το ολο βικτωριανο γκοθι στυλ (ειχα ξεκινησει να το φτιαχνω σε steampunk στυλ, αλλα το παρατησα, γιατι δεν εβρισκα καλα εικονιδια και textures, που να βγαινουν καλα σε 256 χρωματα). μην το πεις στη μικρομαλακια οτι σουφρωσα τη γραμματοσειρα, και την εβαλα σε λινουκς :D:p
  Απάντηση
Χαχαχαχαχα όχι δεν θα το πω.....
Αλλά γιατί δεν ανάβεις φώτα όταν δουλεύεις το pc ;
  Απάντηση
με βολευει να βλεπω την οθονη καλυτερα και πολυ πιο ξεκουραστα. με αναμενα φωτα, εχω αντανακλασεις, οπτικη αλλοιωση χρωματων, σε σημεια που υπαρχουν σκουρα χρωματα (π.χ. μια σκοτεινη φωτογραφια, η, σκοτεινη σκηνη σε ενα βιντεακι), δεν διακρινονται λεπτομερειες, κλπ. γενικα θελω να εχω οσο γινεται πιο σωστη και ξεκουραστη χρωματικη αποδοση απο την οθονη. η χαζη οθονη που ειχα πριν, ειχε τοσο χαλια χρωματικη αποδοση, που ειχα βγαλει χρωματικο προφιλ. αυτη η dell που εχω τωρα, εχει σχεδον τελεια χρωματικη αποδοση (χανει κατι πολυ ελαχιστο, που δεν επηρεαζει πουθενα)
  Απάντηση
Μάλιστα... Μόλις διάβασα ένα κείμενο ενός τελειωμανει ανθρώπου.... Χαχαχα
Πλάκα κάνω κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου
  Απάντηση
Κάτι ακόμα... Για να ξαναγυρίσω πίσω στο θέμα μου... Πριν σε ρώτησα αν οι ryzen έχουν ενσωματωμένα γραφικά και μου απάντησες όχι. Δεν σου είπα όμως γιατί ρωτάω...
Υπάρχουν μερικές μητρικές x370 που έχουν έξοδο hdmi kai display port και υπάρχουν και άλλες που δεν έχουν. Το να μην έχουν είναι φυσιολογικό γιατί οι ryzen δεν έχουν γραφικά όπως είπαμε.... Οι άλλες μητρικές με το hdmi kai display port για ποιο λόγο να τις έχουν τις εξόδους;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)