Σοβαρό bug στο Ubuntu 16.04 που κάνει read only τα USB sticks
Χθες μου παρουσιάστηκε και εμένα (διότι δεν είμαι ο μόνος, στο διαδίκτυο το αναφέρουν πολλοί), το εξής bug σε Ubuntu 16.04. Από κάποια στιγμή και μετά, το Λ/Σ βλέπει τα όποια USB sticks ως read only, και δεν εγγράφει τίποτα επάνω τους. Αυτό, δεν συμβαίνει από την αρχή της εγκατάστασης, όπου όλα λειτουργούν εντάξει, αλλά από ένα σημείο και μετά. Υποπτεύομαι πως το πρόβλημα ξεκινά αν βγάλετε ένα USB stick βιαστικά, χωρίς πριν να το δηλώσετε eject.

Οι λύσεις που προτείνονται είναι αρκετές, και δεν πρόκειται για απλή αλλαγή των permissions.
  Απάντηση
Δώστε στην αναζήτηση:

ubuntu 16.04 usb drives read only

για να δείτε ορισμένες προτάσεις. Εγώ ακόμα δεν δοκίμασα κάτι, αλλά θα προσπαθήσω, καθότι δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς μεταφορές αρχείων. Ειδικά τη χθεσινή μέρα μόνο που δεν έπαθα πανικό, γιατί και στην άλλη λύση που πήγα να ακολουθήσω, την εγγραφή σε cd μέσω του Brasero, μου έκλεινε μεν το cd, αλλά δεν το διάβαζαν υπολογιστές με Win, αλλά τελικά ούτε και ο δικός μου. Bug και στο Brasero; Δεν ξέρω μα με το 16.04 έχω νευριάσει, και ελπίζω όλα αυτά να μην γίνονται και στις παράγωγες διανομές. :wtf
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  σοβαρο bug με ubuntu 17.10 itsok 11 1.378 02.01.2018 19:07
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Ubuntu 11.10 δεν κανει reboot [Λύθηκε] djibril13 10 1.207 27.04.2012 18:23
Τελευταία Ανάρτηση: antonio

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)