«Περίεργη» συμπεριφορά xinitrc με «χειροκινητα» sessions
DarkGoth, post: 28693, member: 1051 είπε κι ελάλησε:ειναι το ακριβως αντιθετο απο κλικ-κλικ, αλλα δεν μπορω να πω οτι με νοιαζει κιολας.
Να σοβαρευτείς και να βρεις ένα WM της προκοπής (όχι τον ποντικοφάρμακο, της προκοπής λέμε) που να σου αρέσει και θα ανακαλύψεις καινούργιους κόσμους. Που κάθεσαι και ξεγυμνώνεις το GNOME, παλιάνθρωπε.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 28694, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Να σοβαρευτείς και να βρεις ένα WM της προκοπής (όχι τον ποντικοφάρμακο, της προκοπής λέμε) που να σου αρέσει και θα ανακαλύψεις καινούργιους κόσμους. Που κάθεσαι και ξεγυμνώνεις το GNOME, παλιάνθρωπε.
δεν καταλαβες. το gnome το εχω ΗΔΗ ξεγυμνωσει ;) μονο το gnome-shell και τον metacity εχω αφησει να υπαρχουν. απο αλλες μαλακιες το ξεγυμνωνα τωρα
οσο για το WM, οχι δεν μπορω να το κανω αυτο στον ποντικοφαρμακο. τον ποντικοφαρμακο τον εχω αγαπησει. ειναι τοσο... τοσο... τοσο... δεν εχω καν λογια :p

περα απο την πλακα παντως, εχω δοκιμασει και οσους αλλους WMs εχω βρει, αλλα δεν με ενθουσιασαν και πολυ. ισως λιγο το fluxbox αλλα και παλι, σχετικα. ενα καμμενο που βρηκα (στις επισημες πηγες του debian, αλλα δυστυχως απλα free οχι open sores) ειναι το amiwm που μιμειται το περιβαλλον της amiga (το workbench), αλλα δεν ειναι το ιδιο λειτουργικο με αυτην. θα το ξαναδω, για να το ψαξω λιγο μπας και κατι με εχει ξεφυγει.

ασχετο Υ.Γ:... και κατι αλλο που μολις θυμηθηκα για το ξεγυμνωμενο debian. δεν λειτουργει ουτε η λειτουργια screenshot. αλλα χ@#$κα. τραβαω screenshots με το gimp. τυχον αρχεια βιντεο τα βλεπω απο το... openshot με το παναλαφρο ffmpeg, γιατι πεταξα το movie player (λογω του δυσκινητου gstreamer εσπαγε και λαγκαριζε σαν τη μαλακια). επισης τις εικονες τις ανοιγω με το... gimp (που το φορτωνω σε «failsafe», για να μην φορτωνει ουτε plugins ουτε τιποτα προσθετο)

φακ ιτ... ετσι που το εκανα, πιο ευκολο θα ηταν να παω απο αρχη στο arch :D:p
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Όχι, εσύ δεν κατάλαβες (χα). Όταν λέμε WM, εννοούμε 25 δάχτυλα στο πληκτρολόγιο και 356 keybinds, όχι τα *box κλπ. Δοκίμασε σου λέω. Αφού για εκεί το πας.

Δεδομένο 1: πήρες ένα DE και πέταξες το 90% όσων το κάνουν DE. Άρα στην πραγματικότητα δε θέλεις DE.
Δεδομένο 2: δεν έχεις καν βασικές λειτουργίες και δε σε νοιάζει ιδιαίτερα. Άρα πάλι δε θέλεις DE.

Για screenshots δοκίμασε το scrot ή το maim. Το δεύτερο είναι λίγο καλύτερο. Ναι, με keybinds θα τα βάλεις, για να μην ανοίγεις τερματικό και ναι, αυτά χρησιμοποιούν στο 100% όσοι έχουν WM.
  Απάντηση
Ορθάνοιχτος είναι ο amiwm. Και για να βλέπεις εικόνες υπάρχει το feh και το sxiv που είναι λιτά και απέριττα και το GPicView για λίγες περισσότερες λειτουργίες. Και σκριπτάκι για το maim έχω αν θέλεις. Άντε και σιγά-σιγά θα σου πω πώς να φτιάχνεις τη lemonbar. Αύριο-μεθαύριο που θα σου φαίνεται bloated το ξεγυμνωμένο Debian και θα βαρεθείς να καρφώνεις με κατσαβίδι.
  Απάντηση
α, ειναι οπεν σορες ο amiwm; πως ειχα την εντυπωση οτι ειδα οτι ειναι απλα free; μαλλον στραβωμαρα; τεσπα.

soulrain είπε κι ελάλησε:Δεδομένο 1: πήρες ένα DE και πέταξες το 90% όσων το κάνουν DE. Άρα στην πραγματικότητα δε θέλεις DE.

ναι το ξερω οτι το πεταξα σχεδον ολο. αυτο το 10% που εμεινε, μονο αυτο με χρειαζεται. να λεω οτι απλα εχω ενα ομορφο γραφικο, ισα-ισα για να ειναι χρηστικο με ποντικι (αφου ειναι μεσα στο σπιτι. αν ηταν εξω απο το σπιτι θα ηταν αρουρι)

soulrain είπε κι ελάλησε:Και για να βλέπεις εικόνες υπάρχει το feh και το sxiv που είναι λιτά και απέριττα

υπαρχει και το fbi (οχι η γνωστη αδιακριτη «υπηρεσια»), που ειναι ακομα πιο low level. ειναι framebuffer based για να βλεπεις εικονες σε γυμνο commandline. για λειτουργιες δεν με νοιαζει, γιατι ουτως'η'αλλως μονο για image viewer ειναι. αν θελω αλλαγη σε κατι, ανοιγω το gimp εξαρχης. αλλα στην περιπτωση μου τι γινεται; επειδη φτιαχνω πολλες φορες και κινουμενα gif για προσθηκη σε βιντεακια, αυτα ειναι ξερω'γω 20"-30"-1' σε διαρκεια, που ειναι απο 200 μεχρι και 3000 frames. αυτα τα κτηνη, μονο το gimp και το gifview μπορουν να τα ανοιξουν και να τα «τρεξουν» σωστα. ολα τα αλλα προγραμματακια image viewers βαρανε φρικη. ριχνουν memory leaks απο το κτηνος, και αν δεν το προλαβω κολλαει ολοκληρο το λειτουργικο (με εχει συμβει 2 φορες που ετυχε να ανοιξω φακελο, που ειχα ξεχασει οτι ειχε μεσα τετοιο κτηνος gif).
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)