100% ram με οποιοδήποτε Browser
Καλησπέρα Παιδιά,

Τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα, μετά από κάποια ώρα σερφάρισμα ( από 1 μέχρι 3 ώρες) η ram πηγαίνει 100% και κολλάει τελείως το σύστημα μου. μετά από κάνα δεκάλεπτο ψιλο-ξεκολλάει (κινείται υπερβολικά αργά) μέχρι να πάω στο system manager και να κλείσω τον browser.

Αυτό συμβαίνει και σε FF και σε opera και σε chromium. Έχω 4GB ram και το σύστημα μου ξεκινάει με 700mb με 1GB usage και όταν κολλάει οι browsers (ή το web content) έχουν 2,7GB με αποτέλεσμα σύνολο να πηγαίνει 3,7 με 3,8 και να κολλάει τελείως. O Επεξεργαστής είναι μονίμως κάτω από 20%.
Στον FF το πρόβλημα συμβαίνει πιο συχνά (σε ώρα).

Όπως προείπα αυτό έχει παρουσιαστεί τον τελευταίο μήνα, έχω κάνει και format χωρίς αποτέλεσμα.

Αυτήν την στιγμή που σας γράφω έχω τα εξής :

[Εικόνα: fqpb09N.jpg]
[Εικόνα: jHMLnlu.jpg]

Mint Mate 18.2 x64
4Gb (3.8 usable) ram 1333Mhz
C2d Ε6750
Intel VGA
Linux Mint 19.1 Tessa | Kernel Linux 4.15.0-48-generic x86_64 | MATE 1.20.1

Απάντηση
αυτο κατι με κανει σαν memory leak, αλλα με φαινεται πολυ περιεργο. δεν εχω ξανακουσει σε λινουκς κατι τετοιο να γινεται τοσο σοβαρο, και τοσο εντονο. μονο στο μπαζο το android που ειναι σε java (που ειναι «εργοστασιακη» μια τετοια συμπεριφορα απο την σκουπιδοjava). τωρα που ειπα java, μηπως τρεχεις τιποτα java applets μεσα στον browser; γιατι τοτε θα το θεωρουσα πολυ λογικο να τερματιζει τη μνημη. θα με πεις βεβαια ποια σελιδα χρησιμοποιει τωρα java applets. εστω.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
στον FF έχω το no-script (το ειχα από πάντα δηλαδή), οπότε φαντάζομαι δεν τρέχει κάτι καινούργιο που δεν το ξέρω.

Απάντηση
Τους δοκιμάζεις και τους τρεις με καινούργιο προφίλ, χωρίς κανένα πρόσθετο και χωρίς να πειράξεις ρυθμίσεις. Και μας λες τα αποτελέσματα.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
sudo, post: 28271, member: 1309 είπε κι ελάλησε:στον FF έχω το no-script (το ειχα από πάντα δηλαδή), οπότε φαντάζομαι δεν τρέχει κάτι καινούργιο που δεν το ξέρω.

το noscript δεν πιστευω να δημιουργει θεμα. ποτε δεν με εχει δημιουργησει θεματα καπου. τεσπα, επειδη ομως ποτε δεν ξερεις, (εσυ εχεις μιντ, ενω εγω εχω ενα ξεγυμνωμενο custom debian, τερμα στις μοντες), δοκιμασε με νεο κενο προφιλ οπως ειπε και ο soulrain. ανοιγεις terminal, γραφεις
«firefox --ProfileManager»
και στην τσουτσου που θα βγει, επιλεγεις να δημιουργησεις νεο προφιλ, και ξεκινας τον γκοτζιλλα απο αυτο. και δοκιμασε ετσι και για το γαμωτο, και με safe mode (ειναι «περιπου» σαν νεο προφιλ). ο γκοτζιλλας εχει σιγουρα, γιατι το εχω χρησιμοποιησει. ανοιγεις terminal, και γραφεις
«firefox --safe-mode»

δες πρωτα τους browsers, και οταν λυθει αυτο, θα σε πω 2-3 ρυθμισεις να κανεις στο memory commit να μην ψοφαει ευκολα. θα χασεις βεβαια λιγο σε ταχυτητα (οσο ανεβαζεις αυτες τις ρυθμισεις, τοσο περισσοτερη ταχυτητα χανεις), αν και σε ενα καλο μηχανημα, μπορει και να μην δεις καμια διαφορα. με ανεβασμενες τις ρυθμισεις αυτες θα ειναι πολυ πιο σταθερο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Καλημέρα,

Μάλλον τα προβλήματα τα δημιουργούσε το ad-block, γιατί από τότε που το αφαίρεσα πάει πολύ καλύτερα , ειδικά ο FF.
Μου κάνει εντύπωση γιατί ακριβώς το ίδιο set-up στον FF έχω σε όλα τα μηχανήματα μου και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Απάντηση
με το adblock και εμενα σουρνωταν ελεεινα, για λιγο που το χρησιμοποιησα. για καποιο λογο δεν ειχα θεμα μνημης ομως (και εγω με 4GB ειμαι). αντι για το adblock βαλε το noscript και το umatrix. θελουν βεβαια αρκετη ρυθμιση αυτα, γιατι δεν ειναι κλικ-κλικ-οκ, αλλα αξιζει τον κοπο. υπαρχουν και πληρεις οδηγιες στις σελιδες τους για τη ρυθμιση τους. αν δεις τι σαβουρες και τι σκουπιδαριο μπλοκαρουν, θα μεινεις αναυδος.

ασχετο Υ.Γ:... αν μπορουσε καποιος να συνδυασει το noscript και το umatrix μαζι σε ενα πραγμα, θα ηταν θεος
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)