H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux!
debianass, post: 28508, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Να σου πω την αλήθεια, μόνο μια φορά δοκίμασα liquorix για μια κάρτα ήχου που δεν την έβλεπε η alsa. Από το sparky-aptus εγκαταστάθηκε κανονικά, αλλά το aptus δεν έχει τίποτα περίεργο, απλά skriptάκια bash καλεί. Ούτε με liquorix την είδε. Δοκίμασα τελικά windows με τους drivers της μάνας της και διαπίστωσα ότι τάχε φτύσει το υλικό. Δεν ξέρω κανέναν να χρησιμοποιεί μόνιμα liquorix kernel. Συνήθως χρησιμεύει για να εντοπίσεις αν το υλικό σου ανταποκρίνεται σε κάποια kernel modules και μετά να τα ενσωματώσεις στον "κανονικό" σου kernel. Ο liquorix ενσωματώνει σχεδόν τα πάντα (όχι αυτά που τρώνε μπαμπού), δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς τόσα τσουμπλέκια που δε θα τα χρησιμοποιείς.
Η κουβέντα περί systemd καταντάει γραφική και κυρίως μη-παραγωγική. Αν είναι να την επαναφέρετε τουλάχιστον ας προσφέρει κάτι περισσότερο σε όσους τη διαβάζουν (χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις σε κανέναν, απλά εκφέρω μια άποψη).

Υ.Γ. Πολύ γουστάρω τα δρακουλιάρικα desktops σου :)

το liquorix δεν ειναι kernel γδυμενος απο τα πολλα πολλα, για να ειναι πιο ελαφρυς απο τον κλασσικο generic kernel; γιατι αυτη την εντυπωση ειχα εγω. ο liquorix δηλαδη εχει πιο πολλα μπουρμπουτσαλα μεσα απο τον κλασσικο generic; δεν λεω οτι δεν θα τον ηθελα, αλλα αν δεν κανει για μονιμη χρηση, παρατα τον.

για το systemd και εγω μαζι σου, αλλα δεν βλεπεις; (για την ακριβεια οντως δεν βλεπεις) ο αλλος ο απρογραμματιστος, καθε φορα που βλεπει για systemd βγαζει φουσκαλες στις μασχαλες, και αρχιζει τις αμπελοφιλοσοφιες, αντι να δωσει τεχνικα επιχειρηματα. systemd-κυβερνηση λεει, και κατι τετοιες παρλαπιπες

το να μην το ηθελε, γιατι π.χ. ειχε μια παλια εφαρμογη που δεν λειτουργει σε systemd, και δεν υπαρχει πλεον, και τη χρειαζοταν οπωσδηποτε, θα το καταλαβαινα. ολοι θα το καταλαβαιναμε. αλλα να λεει για κυβερνησεις και πολιτικα σε ενα λειτουργικο συστημα; εννοειται οτι γινεται γραφικος και ενοχλητικος

Υ.Γ:... και εγω τα γουσταρω... αλλα ολοι οι αλλοι οχι :D:p ... αν και τωρα (απο χθες) με εχει χασει το ασπρομαυρο icon theme και εχει βαλει το ηλιθιο adwaita, γιατι εχω πεταξει το session και δεν φορτωνει ρυθμισεις χρηστη. φτιαχνεται ευκολα και μονιμα αν πειραξω ενα αρχειακι, αλλα τωρα βαριεμαι :pEek
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το αντίθετο, ο liquorix έχει επιπλέον οδηγούς γι αυτό είναι αρκετά βαρύτερος. Δες κι εδώ: https://liquorix.net/

Υ.Γ. Ο Van Gong προσπαθούσε να πληρώσει με τους πίνακές του το μπακάλη κι αυτός δεν τους δεχόταν. Μόνο ο γιατρός του τους δεχόταν κι αυτό για λόγους φιλανθρωπίας. Οταν έστησε ένα κοινοβιακό εργαστήριο και κάλεσε άλλους ζωγράφους να το πλαισιώσουν, δεν ανταποκρίθηκε κανείς επειδή θεωρούσαν το Van Gong χαμηλής ποιότητας ζωγράφο. Σήμερα ένας και μόνο πίνακας Van Gong αξίζει όσο όλοι οι πίνακες των ζωγράφων που τον αγνόησαν.
Και αντίστροφα, όλοι αναγνωρίζουν τον Pablo Picasso σαν κορυφαίο ζωγράφο. Ωστόσο ο Salvador Dali είχε δηλώσει ότι "δε θα λέρωνε τους τοίχους του με έναν Picasso".
Προσωπικά θεωρώ το Dali τον πιο "παρανοικό" (κατα τον ορισμό του ίδιου) ζωγράφο. Δεν παραλείπω όμως να "λερώνω" τον τοίχο μου με μια κόπια της Guernica του Picasso.
Το εικαστικό γούστο είναι τόσο υποκειμενικό που τελικά δεν παίζει κανένα ρόλο η γνώμη των άλλων, ακόμα και όσων το παίζουν "ειδικοί".
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
καταφερα να περασω τελικα τον liquorix, αλλα οχι απο το apt-get. πιο πολυ το εκανα σαν πειραμα στον εξομοιωτη βεβαια, για να δω αν τρεχει στο σαπιο debian μου. κατεβασα τα αρχεια του, και τα εγκατεστησα με dpgk --install. μετα βεβαια το apt-get βγαζει καποιο σπασμενο dependency (ενας gcc compiler που υπαρχει μονο στο debian sid, που επειδη δεν υπαρχει στο σαπιο debian μου, δεν με αφηνει να κανω εγκατασταση τον liquorix απο apt-get). το συστημα ξεκιναει και τρεχει κανονικοτατα, αλλα οπως ειναι ευνοητο δεν κανει ουτε update ουτε τιποτα, αν δεν κανω fix αυτο το πραγμα. αν κανω fix οπως ζηταει, τοτε πεταει τον liquorix (προφανες). υπαρχει μια επικη μουφια τυπου ΜΧ, να εξαιρεσω τον liquorix αφαιρωντας τον απο τις λιστες του apt-get/dpkg (και «κλεινοντας» τις πηγες του liquorix στο sources.list), ωστε να το ξεκολλησω και να μην τον πεταξει, αλλα εννοειται οτι ΔΕΝ κανω τετοια καραγκιοζιλικια.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Μια σχετικά πρόσφατη κουβέντα για τον liquorix στη stretch: https://forums.bunsenlabs.org/viewtopic.php?id=3798
  Απάντηση
debianass, post: 28517, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Μια σχετικά πρόσφατη κουβέντα για τον liquorix στη stretch: https://forums.bunsenlabs.org/viewtopic.php?id=3798

απ'οτι καταλαβα απο το παραπανω, (και κατι αλλα που βρηκα και εγω), μαλλον δεν γινεται στο σαπιο debian μου...
...μαμησε'το... εκτος αν κανω την υπερτατη καφριλα... να τον εγκαταστησω χειροκινητα, (οπως ειχα κανει δηλαδη), να μετακινησω τα αρχειακια του καπου αλλου (τα headers και το vmlinuz), να κανω μετα fix απο το apt-get για να τον πεταξει, και να ξαναμετακινησω τα αρχειακια στον φακελο boot, οπως ηταν (ΛΟΛ!... αυτο νομιζω οτι ειναι χειροτερο απο τις μαλακιες του ΜΧ... αλλα θα το κανω σαν πειραμα στον εξομοιωτη ετσι για τον χαβαλε :D:p )

ασχετο Υ.Γ:... τελικα και τον gnome-session πηρε τον αετο (την ωρα που γραφω αυτη την απαντηση -- το αρχειακι ΠΑΛΙ βαριομανε να το πειραξω :p ). οπως και το rsyslog γιατι με καθυστερουσε καπου 5" στην εκκινηση.
  Απάντηση
O liquorix όπως θα είδες, είναι compilation της τελευταίας έκδοσης του kernel μαζί με όλα τα διαθέσιμα modules. Εννοείται ότι, από τη στιγμή που το debian υποστηρίζει συγκεκριμένη έκδοση kernel (και συγκεκριμένο compilation), με την εγκατάστασή του βγαίνεις εκτός διανομής. Γι αυτό άλλωστε τον βρίσκεις μόνο στα αποθετήρια της unstable (sid). Ορθά λοιπόν χρησιμοποιείται για πειραματισμούς και μόνο. Υπάρχουν βέβαια διανομές που τον έχουν από προεπιλογή (έχω δει κάτι ubuntu based), αλλά δε νομίζω ότι ψάχνεις κάτι τέτοιο :)
Κατα τα άλλα είναι αναμενόμενο ότι θα εκκινεί σε κάποιο σύστημα που εκκινεί ήδη με τον kernel του. Επιπλέον είναι αναμενόμενο ότι θα υποστηρίζει εξεζητημένο υλικό που δεν υποστηρίζουν οι kernels γενικής χρήσης. Σ'αυτή την περίπτωση απλά προσθέτεις το συγκεκριμένο module στον υπάρχοντα kernel ή του κάνεις δικό σου compilation περιλαμβάνοντας το module στο .config της μεταγλώττισης. Υπάρχουν και διάφορα βοηθητικά εργαλεία γι αυτό το σκοπό, φαντάζομαι θα τα ξέρεις.
Και πάλι θα είσαι εκτός διανομής βέβαια αφού θα χρησιμοποιείς "σπιτικό" kernel, αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί κανονικά το υλικό σου.
Μόνο αν δεν αποδώσει αυτή η διαδικασία μένεις στον liquorix.
  Απάντηση
Παραθέτω και πως απεγκαθιστά το systemd από το debian όποιος θέλει (για το γαμώτο της υπόθεσης) να παραμείνει στη διανομή αλλά τραβάει ζόρια (με το systemd):

1. Εγκαθιστούμε το sysvinit:
Κώδικας:
sudo apt-get install sysvinit-core sysvinit sysvinit-utils

2. Επανεκκινούμε και απεγκαθιστούμε το systemd:
Κώδικας:
sudo apt-get remove --purge --auto-remove systemd

3. Τώρα θα πρέπει να ενημερωθεί το σύστημα να μην ενημερώνει το systemd. Αλλά το apt-pinning δεν προσφέρεται για το σκοπό αυτό καθώς θα μας απεγκαταστήσει αρκετές libs που είναι απαραίτητες για τις εφαρμογές μας. Έτσι πάμε σε έναν πιο "παραδοσιακό" debian τρόπο, δημιουργώντας ένα αρχείο "90no-recommend" στο /etc/apt/apt.conf.d με το περιεχόμενο:
Παράθεση:APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";

Από κει και πέρα, όποτε εγκαθιστούμε κάτι νέο, μπορούμε να τσεκάρουμε αν έχει εξαρτήσεις systemd/dbus με τις εντολές:
Κώδικας:
sudo dpkg -l *dbus* | grep ii
sudo dpkg -l *systemd* | grep ii

Υ.Γ. Το βήμα 3 μπορεί να χρησιμεύσει και στην περίπτωση που θέλουμε ένα ελαφρύ σύστημα, αφού δε θα εγκαθιστά τα συνιστώμενα πακέτα όποτε εγκαθιστούμε κάποιο πακέτο επιλογής μας.

Υ.Γ.2 Πολλές από τις υπηρεσίες (daemons) και εφαρμογές που ενδεχομένως εγκαταστήσαμε με systemd μπορεί να μην εκκινούν μετά την απεγκατάσταση του (μέχρι και το περιβάλλον εργασίας μας). Πριν το εφαρμόσουμε το τεστάρουμε ανώδυνα σε κάποιο δοκιμαστικό σύστημα.
  Απάντηση
debianass, post: 28522, member: 1803 είπε κι ελάλησε:O liquorix όπως θα είδες, είναι compilation της τελευταίας έκδοσης του kernel μαζί με όλα τα διαθέσιμα modules.
Δεν έχει όλα τα διαθέσιμα modules. Θα ήταν «τεράστιος» και αχρείαστος έτσι. Βελτιστοποιημένος είναι, με κάποια out-of-tree συστατικά για καλύτερη απόδοση (έναντι μεγαλύτερης κατανάλωσης ρεύματος). Στην πράξη βέβαια, όλοι αυτοί οι «πειραγμένοι» πυρήνες είναι ολίγον τι placebo και βλέπεις απειροελάχιστες διαφορές στην απόδοση μόνο σε εξεζητημένες περιπτώσεις.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, το πρόβλημα είναι η μεταγενέστερη έκδοση του gcc που χρειάζεται ο Liquorix και δεν έχει το Debian Stable. Δεν καταλαβαίνω γιατί το Debian εγκαθιστά και τα kernel headers (χρειάζονται μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις) αλλά ενδεχομένως να μπορεί να γίνει εγκατάσταση και χωρίς αυτά. Όπως και να έχει όμως, το καλύτερο είναι να γίνεται compilation τοπικά, για να είναι ο πυρήνας κομμένος και ραμμένος για το μηχάνημά μας. Τα modules που χρειάζονται μπορούμε να τα πάρουμε από τον υπάρχοντα με localmodconfig.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
debianass, post: 28523, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Παραθέτω και πως απεγκαθιστά το systemd από το debian όποιος θέλει (για το γαμώτο της υπόθεσης) να παραμείνει στη διανομή αλλά τραβάει ζόρια (με το systemd):
Βάλε κι ένα disclaimer «ενδέχεται να σας φάει το χάμστερ, πιθανότατα θα χρειαστεί να φτιάξετε init scripts, χρησιμοποιήστε κοινή λογική» κλπ., γιατί πολλοί εφαρμόζουν πράγματα όπως τα διαβάζουν και μετά τρέχουν και δε φτάνουν (υπάρχει σχετικό παράδειγμα από αλλού -ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε).
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 28524, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Δεν έχει όλα τα διαθέσιμα modules. Θα ήταν «τεράστιος» και αχρείαστος έτσι. Βελτιστοποιημένος είναι, με κάποια out-of-tree συστατικά για καλύτερη απόδοση (έναντι μεγαλύτερης κατανάλωσης ρεύματος). Στην πράξη βέβαια, όλοι αυτοί οι «πειραγμένοι» πυρήνες είναι ολίγον τι placebo και βλέπεις απειροελάχιστες διαφορές στην απόδοση μόνο σε εξεζητημένες περιπτώσεις.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, το πρόβλημα είναι η μεταγενέστερη έκδοση του gcc που χρειάζεται ο Liquorix και δεν έχει το Debian Stable. Δεν καταλαβαίνω γιατί το Debian εγκαθιστά και τα kernel headers (χρειάζονται μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις) αλλά ενδεχομένως να μπορεί να γίνει εγκατάσταση και χωρίς αυτά. Όπως και να έχει όμως, το καλύτερο είναι να γίνεται compilation τοπικά, για να είναι ο πυρήνας κομμένος και ραμμένος για το μηχάνημά μας. Τα modules που χρειάζονται μπορούμε να τα πάρουμε από τον υπάρχοντα με localmodconfig.

Τα headers τα χρησιμοποιεί στο compilation (γι'αυτό απαιτεί και τον gcc). Μην ξεχνάμε πως το sparky αναπτύσσεται κυρίως στην testing branch, όχι στη stable, γι αυτό περιλαμβάνει τον liquorix και τον sparky kernel που είναι δοκιμασμένος από την κοινότητα ανάπτυξης του sparky (και όχι του debian). Κι εγώ αυτής της αντίληψης είμαι σχετικά με τους σπιτικούς kernels. Ετσι όμως χάνεται η "εγγύηση" σταθερότητας του debian. Η πρακτική που ακολουθώ είναι σπιτικός για το workstation και αυστηρά της διανομής για τους servers.
Στο debian και παράγωγες διανομές το υπάρχον compilation config υπάρχει στο /boot με ονομασία τύπου config-X.X.X-X-amd64. Το αντιγράφεις στο φάκελο που επεξεργάζεσαι τον kernel, το κάνεις edit αν χρειάζεται και το αποθηκεύεις σαν .config. Λίγο ρετρό αυτή η διαδικασία αλλά έχεις πλήρη έλεγχο στο compilation.
Μια διαδικασία με την ανάλογη συναισθηματική φόρτιση κάποτε που παλιότερα "κόστιζε" πολλές μπύρες και τσιγάρα, μέχρι και σουβλάκια.

Υ.Γ. Αμα νοιώθετε έτσι κατα τη διάρκεια του compilation πηγαίνετε να σας δει κανένας γιατρός.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.867 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Περί Arch Linux... διάφορες απορίες Ammer 288 30.456 22.09.2016 09:41
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.609 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros
  Arch Linux Anywhere Keravnos2 1 1.225 02.06.2016 22:00
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Arch linux γιατί αξίζει να ασχοληθεί κάποιος mikeius666p 19 2.126 20.04.2016 17:10
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)