ΟΥΦ !
Τα πράγματα είναι απλά και κακά τα ψέματα .

Όταν ο άλλος είναι Xtreme Gamer θα βάλει windows τέλος .

Το ξέρω γιατί ήμουν χρόνια Gamer και δε γίνετε αλλιώς .

Θέλει ο Χ χρήστης να παίξει ένα παιχνίδι θα μπει θα το αγοράσει και θα το κατεβάσει να κάνει εγκατάσταση και να παίξει , αυτόν δεν τον αλλάζεις ότι και να κάνης .

Δεν θα βάλει εξομοιωτή επιδη δεν το υποστηρίζει το Linux ΟΎΤΕ Wine ....

Εάν θέλεις να σου αναλύσω για τους Gamers , ήμουν πολλά χρόνια και μπορώ να στο κάνω λιανό.

αυτή είναι μια μεγάλη μερίδα χρηστών ΗΥ που βάζουν windows μόνο και ΜΌΝΟ για να παίζουν παιχνίδια και καλός η κακός είναι πολυψήφια των χρηστών ΗΥ.

Για εμένα κακώς γιατί από κάποιο σημείο και μετά γινεσε καρτο - μηχάνημα όπου βάζεις λεφτά στον κουμπάρα των ετεριων και απλώς καίγεσαι . Βάλε και βάλε και βάλε λεφτά για εξοπλισμούς και παιχνίδια γινεσε ζόμπι καρτομηχανημα .

Το παράπονο με έπιασε γιατί είναι κάτι μηχανάκια γνωστών , παρωχημένα , που σηκώνουν μόνο windows xp ... και θέλουν να μου τ παίξουν Xtreme Gamers , ενώ αν τους έβαζα Linux θα είχαν ένα μηχάνημα που θα σήκωνε κάποια παιχνίδια Native και θα έκαναν σωστά τη δουλειά τους και έστω με αυτό τον τρόπο θα προωθούσα το Linux στην γειτονιά μου .

Το ότι δεν τους ενδιαφέρει αν τα δεδομένα τους καταγραφόντων από την Microsoft τι να πω , παιδιά ΟΎΤΕ την αδερφή μου συγκινησα .

Παρατηρώ επίσης και ντουβαρίαση δέν τους ενδιαφέρει να το ψάξουν λίγο , έμαθαν να πατάνε ένα exe. και αυτό να κάνει εγκατάσταση ΌΤΙ σκατά και νάνε αυτό , θέλουν το εύκολο και απλοποιημένο κιας κολλάνε ιούς .

Βρε έλα να σου βάλω Linux να ησυχάσεις να μην ξανακολισεις ιούς κτλπ κτλπ η απάντηση ήταν και εσένα γιατί σε έχω φίλο θα μου το ξανακάνεις format ...

Η φιλοσοφία του Linux σε αλλάζει εγώ χρόνια xtreme Gamer ξεκίνησα το Linux από περιέργεια και σταμάτησα να ασχολουμε με παιχνίδια και windows .

Εγώ ήμουν ένας δεν μιλώ για αυτή την κατηγορία αλλά για τους καθημερινούς χρήστες που θέλουν να μπούνε facebook να διαβάσουν τον καιρό η ακόμα και να δούνε ταινίες .

Η φιλοσοφία του οχαδερφισμου στο μεγαλείο της , έλα να σου βάλω Kodi να βλέπεις και του πουλιού το γάλα , φίλε ... ωχ μωρέ χέσε με έχω το μαματο τζι αρ τι το θέλω το kodi ?

Δεν ψάχνουν να βελτιώσουν κάτι να μάθουν κάτι η να χαρούν κάτι καινούργιο είναι παγιωμένοι σε αυτό που ξέρουν , τέλος !

Τού άλλου του είπα με το που θα σου βάλω windows για να έχεις και τις ενημερώσεις θα σου κολαει ,-Δεν με νοιάζει εγώ windows θέλω κιας κολαει Linux που να μαθαίνω τώρα .

Αυτός ο από πάνω ο συγκεκριμένος μου ζήτησε να του βάλω τα MAME ... ε και φίλε ακόμα και τα MAME του κολλάνε !!! Αλλααααααα windows .:angy

Ακόμα και η αδερφή μου Καλό Laptop αγορασμένο ακριβά , της κολαει κάνη σπασίματα κτλπ , φταίνε τα windows καλό μου , εσύ δεν κάνης τίποτα που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το Linux στο Laptop σου . ΈΛΑ να σου βάλω δοκιμαστικά Linux . - ΟΧΙ !!!

:wtf
  Απάντηση
Παράθεση: Θέλει ο Χ χρήστης να παίξει ένα παιχνίδι θα μπει θα το αγοράσει και θα το κατεβάσει να κάνει εγκατάσταση και να παίξει , αυτόν δεν τον αλλάζεις ότι και να κάνης .

Δεν θα βάλει εξομοιωτή επιδη δεν το υποστηρίζει το Linux ΟΎΤΕ Wine ....

οι περισσοτεροι ειναι ετσι. το ειπες και μονος σου. κατεβαζουν το exe και τα περιμενουν ολα ετοιμα. οχι οι gamers, γιατι αυτοι εχουν μια σχετικη ιδεα, επειδη ασχολουνται ενεργα. δεν ειναι οι κλασσικοι εντελως ασχετοι ΧΡΗΣΤΕΣ, αβουλα οντα, φεισμπουκιστας. οι φεισμπουκιστας δεν ενδιαφερονται ουτε να μαθουν κατι παραπανω, ουτε να αλλαξουν συνηθειες. και να σε πω καλυτερα που κατι τετοιοι δεν ερχονται σε λινουκς. ισως ακουστει ελιτιστικο, αλλα θα το εξηγησω. αυτοι δεν ενδιαφερονται για τιποτα ουτε στα παντζουρια. εχει κανεις την εντυπωση οτι θα αλλαξει αυτο στο λινουκς, και οτι ξαφνικα θα αρχισουν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο; οχι. μονο θα απαιτουν οπως κανανε τοσα χρονια στα παντζουρια, αλλα θα στη λενε κι'αποπανω πιστευοντας οτι δεν ειναι αυτοι οι απαιτητικοι, αλλα οτι εσυ εισαι ο σνομπ και ο ελιτιστης. και θα εχουμε περιστατικα σαν αυτο (αλλα σε εκδοχη λινουκς πλεον):...

Keravnos2, post: 28602, member: 1823 είπε κι ελάλησε:Βρε έλα να σου βάλω Linux να ησυχάσεις να μην ξανακολισεις ιούς κτλπ κτλπ. η απάντηση ήταν, και εσένα γιατί σε έχω φίλο θα μου το ξανακάνεις format ...

οχι ρε κουναβι δεν ειμαι η νταντα σου, ουτε ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι την καθε φορα που θα σε κατεβει εσενα να διαλυσεις κατι, και μετα να περιμενεις σταυροποδι την ετοιμη λυση. ετσι να τον πεις την επομενη φορα. ακου να σε αμολαει μεσ'τη μαπα οτι, σε εχει φιλο για να διορθωνεις τα δικα του αδιορθωτα. τι εχει την εντυπωση οτι εσαι; ο υπηρετης του, μονιμα επι'ποδως να διορθωνεις τα ιδια και τα ιδια, που κανει και ξανακανει, γιατι δεν λεει να βαλει μυαλο; οχι, κατι τετοιοι να λειπουν. να μην βαλουν ποτε λινουκς. στα αγγλικα ξερεις πως λεγονται αυτοι; help vampires. περιμενουν τα παντα ετοιμα σαν τα βαμπιρ να ρουφηξουν χωρις να δωσουν κατι πισω. απαιτητικοι, αδιαφοροι, επιμονοι, αγενεις. και βγαζουν και κακο ονομα και στην εννοια του βαμπιρ (αφου πλεον ο ορος δεν χρησιμοποιειται για να περιγραψει κατι σκοτεινο και μυστηριωδες, αλλα κατι αχορταγο, απληστο, και απαιτητικο)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
respect enot
  Απάντηση
Τα πράγματα είναι απλά και κακά τα ψέματα .

Όταν ο άλλος είναι Xtreme Gamer θα βάλει windows τέλος. Το ξέρω γιατί ήμουν χρόνια Gamer και δε γίνετε αλλιώς .
Θέλει ο Χ χρήστης να παίξει ένα παιχνίδι θα μπει θα το αγοράσει και θα το κατεβάσει να κάνει εγκατάσταση και να παίξει , αυτόν δεν τον αλλάζεις ότι και να κάνεις.

Αυτό είναι αλήθεια. Μην ξεχνάμε, πως αυτά που μένουν από τις καλύτερες αναμνήσεις από την ζωή μας με τα PC, είναι τα παιχνίδια. Είναι οι ωραιότερες αναμνήσεις και ώρες ίσως. Και όντως, τα παιχνίδια παίζονταν κατά κόρον σε περιβάλλον DOS / Windows. Μάλιστα, οι σκληροπυρηνικοί παιχνιδάδες ψάχνουν την έκδοση των Win όπου θα έχουν και τις καλύτερες επιδόσεις. Και μετά αποφασίζουν. Σε αυτό, έχουν ένα ατού τα Win 10, επειδή περιλαμβάνουν το Direct X 12. Όχι βέβαια πως δεν μπορείς να αναβαθμίσεις το Direct X σε άλλες εκδόσεις των Win. Μπορείς. Το έχω κάνει.

Η σημαντική λεπτομέρεια που δεν πρέπει να μας διαφεύγει, είναι πως στην Ελλάδα, μεγάλο μέρος των παιχνιδάδων, αν όχι το μεγαλύτερο, είναι τζαμπατζήδες. Δηλαδή, κατεβάζω το παιχνίδι πειρατικά, το σπάω, και το παίζω. Αυτό, δεν γίνεται σε άλλες χώρες με υψηλό επίπεδο ζωής, όπου έχουν και τα χρήματα, και πάνε και τα αγοράζουν γνήσια.

Ένα άλλο σημείο, είναι πως τελευταία ανέβηκε αρκετά ο Vulkan, και τον βλέπεις σε αρκετά τελευταίας τεχνολογίας παιχνίδια, άρα, θα υπέθετε κανείς πως και στο Linux υπάρχει μια προοπτική. Δυστυχώς όμως στο Steam κάνουν βλακείες. Μην ξεχνάμε πως στο Steam τα παιχνίδια είναι αγοραστά, φτηνά μεν, αλλά θέλεις πιστωτική κάρτα. Οι παιχνιδάδες αυτό δεν το θέλουν (στην Ελλάδα). Εξακολουθούν να έλκονται από το τσάμπα. Σε Linux, υπάρχουν εδώ και εκεί καλά, παιχνίδια για κατέβασμα, όμως εκτός Steam πρέπει να έχεις γνώσεις για να τα κάνεις να λειτουργήσουν. Μερικά δεν λειτουργούν, άλλα, αν λειτουργούν, είναι προβληματικά.

Ακόμα, για το gaming χρειάζεται power PC, και φυσικά λεφτά. Αν τα έχεις, φτιάξεις δηλαδή Power PC, και μια πιστωτική, δεν έχεις πρόβλημα να συμβληθείς με το Steam, και να κάνεις πολύ καλό Linux gaming, με συμβατή και ισχυρή κάρτα γραφικών. Άλλο σημείο που έλκει όσον αφορά το Steam, είναι το team gaming.

ΟΜΩΣ, ένα πολύ κακό του Steam, είναι πως το δωρεάν τμήμα παιχνιδιών, έχει παιχνίδια μάπες, και επίσης δεν έχουν φτιάξει μια καλή βιτρίνα παιχνιδιών στην εφαρμογή Steam, όχι σε Steam OS, εκεί πάνε πολύ καλά. Στην εφαρμογή, δεν τα βάζουν φάτσα για να σε δελεάσουν.

Δεν θα βάλει εξομοιωτή επειδη δεν το υποστηρίζει το Linux ΟΎΤΕ Wine ....

Φυσικά και δεν θα βάλει. Αφού μπορεί να το παίξει στην μητρική του πλατφόρμα (Win) με καλύτερες επιδόσεις.

Θυμίζω ακόμα ένα σημείο. Όπως υπάρχουν οι killer apps, δηλαδή εφαρμογές που σε εξαναγκάζουν να αλλάξεις λειτουργικό, έτσι υπάρχουν και killer games. Πχ. DOOM 4, το οποίο δεν βγήκε σε Linux.

Εάν θέλεις να σου αναλύσω για τους Gamers , ήμουν πολλά χρόνια και μπορώ να στο κάνω λιανό. αυτή είναι μια μεγάλη μερίδα χρηστών ΗΥ που βάζουν windows μόνο και ΜΌΝΟ για να παίζουν παιχνίδια και καλός η κακός είναι πολυψήφια των χρηστών ΗΥ.

Ναι, και επίσης, όσοι μια μειοψηφία είναι ματσό, παίρνουν PS/4, η Xbox, μια πολύ κακή απόφαση κατά τη γνώμη μου, διότι οι κονσόλες είναι ότι πιο κλειστό, ότι πιο προσδετικό σε μια εταιρία, βγάζουν μεγάλη θερμότητα λόγω του κουτιού και της απουσίας καλής ψύξης, και δεν επιδέχονται ψύξη με ματσακονιά.

Για εμένα κακώς γιατί από κάποιο σημείο και μετά γινεσε καρτο - μηχάνημα όπου βάζεις λεφτά στον κουμπάρα των ετεριων και απλώς καίγεσαι . Βάλε και βάλε και βάλε λεφτά για εξοπλισμούς και παιχνίδια γινεσε ζόμπι καρτομηχανημα .

Λες για την κάρτα γραφικών. Κοίτα, με τις AMD APU, που πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, δεν χρειάζεσαι επιπλέον κάρτα. Όμως, είναι ATI Randeon 7-9 το chip έτσι, οπότε πρέπει το Linux να έχει καλή υποστήριξη, πράγμα που σε μερικές εκδόσεις, κάτι Mir με Ubuntu και λοιπά, δεν ξέρω αν το φτιάξανε.

Το παράπονο με έπιασε γιατί είναι κάτι μηχανάκια γνωστών , παρωχημένα , που σηκώνουν μόνο windows xp ... και θέλουν να μου τ παίξουν Xtreme Gamers , ενώ αν τους έβαζα Linux θα είχαν ένα μηχάνημα που θα σήκωνε κάποια παιχνίδια Native και θα έκαναν σωστά τη δουλειά τους

Μα, εκεί είναι το κακό, σου λέω τα δωρεάν του Steam δεν είναι καλά. Δεν έχουνε μια καλή πολιτική, θα έπρεπε να εμπλουτίσουν το οπλοστάσιο τους με ορισμένα καλά δωρεάν, η με έναν τρόπο. Πχ, δυνατοί τίτλοι όπως Dota 2, έπρεπε κάτι να κάνουν.

και έστω με αυτό τον τρόπο θα προωθούσα το Linux στην γειτονιά μου.

Δύσκολο ξέρω.

Το ότι δεν τους ενδιαφέρει αν τα δεδομένα τους καταγραφόντων από την Microsoft τι να πω , παιδιά ΟΎΤΕ την αδερφή μου συγκινησα.

Όντως αυτό δεν τους ενδιαφέρει, σου λέει ε, με καταγράφει μια εταιρία της Αμερικής, και τι έγινε. Εδώ με καταγράφει πρώτος ο παροχέας.

Παρατηρώ επίσης και ντουβαρίαση δέν τους ενδιαφέρει να το ψάξουν λίγο , έμαθαν να πατάνε ένα exe. και αυτό να κάνει εγκατάσταση ΌΤΙ σκατά και νάνε αυτό , θέλουν το εύκολο και απλοποιημένο κιας κολλάνε ιούς. Βρε έλα να σου βάλω Linux να ησυχάσεις να μην ξανακολισεις ιούς κτλπ κτλπ η απάντηση ήταν και εσένα γιατί σε έχω φίλο θα μου το ξανακάνεις format ...

Η έχουν προγράμματα παραθυρικά που δεν θέλουν να αποχωριστούν. Σπασμένα φυσικά, μην μου πεις πως έχουν το Photoshop αγοραστό, η ακόμα και τα Windows αγοραστά. Φυσικά και όχι. Παιδιά έχετε δει πόσο κοστίζουν τα 8.1 και τα 10; Τα 10 Home κάνουνε 119 δολάρια, πες 110 Ε, θα έδινε κάποιος 110 Ε, για να πιάνει ιούς, να τον παρακολουθούνε, για ένα μηχάνημα, για Home. Τα 10 Pro, 200 δολάρια, κοντά 200 Ε, λες να τα δίνανε;

Όχι. Η προφόρτωση είναι, αλλά ξέρετε κάτι; Στην προφόρτωση πολλές φορές δεν σου δίνουνε DVD των Win, και άμα αχρηστευτούνε, και πας να ξαναβάλεις μια έκδοση με άλλη build, η διαφορά με Home / Pro, η έστω Downgrade έκδοση, με το serial από το αυτοκόλλητο ταμπελάκι, πολλές φορές δεν το δέχεται αυτό το Serial ! To έχω δοκιμάσει σε μηχάνημα που είχε προφορτωμένα τα 8.1, πήγα να τα ξαναβάλω, άχρηστο το Serial.

Η φιλοσοφία του Linux σε αλλάζει εγώ χρόνια xtreme Gamer ξεκίνησα το Linux από περιέργεια και σταμάτησα να ασχολουμε με παιχνίδια και windows. Εγώ ήμουν ένας δεν μιλώ για αυτή την κατηγορία αλλά για τους καθημερινούς χρήστες που θέλουν να μπούνε facebook να διαβάσουν τον καιρό η ακόμα και να δούνε ταινίες .

Η φιλοσοφία του οχαδερφισμου στο μεγαλείο της , έλα να σου βάλω Kodi να βλέπεις και του πουλιού το γάλα , φίλε ... ωχ μωρέ χέσε με έχω το μαματο τζι αρ τι το θέλω το kodi ?

Kodi έχουν και τα Win, αλλά και πάλι πάνε σε online sites για ταινίες.

Δεν ψάχνουν να βελτιώσουν κάτι να μάθουν κάτι η να χαρούν κάτι καινούργιο είναι παγιωμένοι σε αυτό που ξέρουν , τέλος! Τού άλλου του είπα με το που θα σου βάλω windows για να έχεις και τις ενημερώσεις θα σου κολαει ,-Δεν με νοιάζει εγώ windows θέλω κιας κολαει Linux που να μαθαίνω τώρα .
Αυτός ο από πάνω ο συγκεκριμένος μου ζήτησε να του βάλω τα MAME ... ε και φίλε ακόμα και τα MAME του κολλάνε !!! Αλλααααααα windows .:angy

Ακόμα και η αδερφή μου Καλό Laptop αγορασμένο ακριβά , της κολαει κάνη σπασίματα κτλπ , φταίνε τα windows καλό μου , εσύ δεν κάνης τίποτα που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το Linux στο Laptop σου . ΈΛΑ να σου βάλω δοκιμαστικά Linux . - ΟΧΙ !!!

Βάλε της Windows 8.1. Έχουν καλό ενσωματωμένο antivirus, firewall, αρκεί να τα μάθει λίγο.
  Απάντηση
Παράθεση:Για εμένα κακώς γιατί από κάποιο σημείο και μετά γινεσε καρτο - μηχάνημα όπου βάζεις λεφτά στον κουμπάρα των ετεριων και απλώς καίγεσαι . Βάλε και βάλε και βάλε λεφτά για εξοπλισμούς και παιχνίδια γινεσε ζόμπι καρτομηχανημα .

Λες για την κάρτα γραφικών. Κοίτα, με τις AMD APU, που πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, δεν χρειάζεσαι επιπλέον κάρτα. Όμως, είναι ATI Randeon 7-9 το chip έτσι, οπότε πρέπει το Linux να έχει καλή υποστήριξη, πράγμα που σε μερικές εκδόσεις, κάτι Mir με Ubuntu και λοιπά, δεν ξέρω αν το φτιάξανε.

Όχι δεν λέω αυτό σε όλα τα παιχνίδια πλέον που παιζόντανε multiplayer στο Internet , υπάρχει το online Market .

Αρκεί να δις πολύ γνωστά παιχνίδια φορoυμ η fb , παράδειγμα Cs Go world of tanks n Overwatch .

Θα δεις πάρα πολλούς πιτσιρικάδες με τις paysafe στο χέρι να αγοράζουν skins knifes pistol skins etc etc .

Στο LoL θα τούς δις κατά κόρον να αγοράζουν Hero carts .

world of Tanks αγορά Premium account έως αγορά Gold , Premium Tanks .

παράδειγμα δες εδώ που πάνε χιλλιάδες ευρώ την ημέρα .

https://eu.wargaming.net/shop/wot/main/?...wot-portal

https://eu.wargaming.net/shop/wot/vehicles/

Όταν ακολουθείς τίτλους όπως Battlefield Η CoD και άλλους της σειράς fps θα δεις ότι ο οκταπυρινος που είχες δεν κάνει, πλέον ζητάνε για normal Ryzen 5 που σημαίνει αλλαγή μητρικής, μνημών και επεξεργαστή κάθε 2-3 χρόνια .

Μηχανικά πληκτρολόγια , ποντίκια και ένα σορό παρελκόμενα αρκεί να κάνης μια βόλτα στο Twitch και να κοιτάξεις τα Specs σε κάθε Streamer .

Νέα παιχνίδια κάθε τρις και λίγο που ξεκινάνε από 30 ευρώ και φτάνουν και 120 ευρώ πολλές φορές .

Τέλος και όχι αμελετεο το ανταγωνιστικό παιχνίδι όπου κάνεις όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα για να παίξεις στις αρένες όπου ανταγονιζεσε με παίχτες από ολόκληρη την ευρωπη η και την Ελλάδα μόνο .( Υπήρξα διετητης αγόνων στην ελληνική σκηνή )

Όλα αυτά και άλλα πολύ περισσότερα κάνουν ένα παιδί μιας μέσης οικογενείας να μην έχει ζωή και να μην διασκεδάζει ΕΚΤΟΣ από τα παιχνίδια .

Παράθεση:Η σημαντική λεπτομέρεια που δεν πρέπει να μας διαφεύγει, είναι πως στην Ελλάδα, μεγάλο μέρος των παιχνιδάδων, αν όχι το μεγαλύτερο, είναι τζαμπατζήδες. Δηλαδή, κατεβάζω το παιχνίδι πειρατικά, το σπάω, και το παίζω. Αυτό, δεν γίνεται σε άλλες χώρες με υψηλό επίπεδο ζωής, όπου έχουν και τα χρήματα, και πάνε και τα αγοράζουν γνήσια.

Δεν έχεις μπει ποτέ σε αυτές τής κοινότητες Gamers πιτσιρικάδων και μη να δις ΠΟΣΕΣ Paysafe φεύγουν στο άκυρο την μέρα .Ρούχα να μην έχουν να πάρουν την Paysafe θα την σκάσουν , κυρίως στα Free tο play games όπως το Lol Dota Worldoftanks όπου για να παίξεις αξιοπρεπώς πρέπει να τα σκάσεις .
  Απάντηση
Όχι δεν λέω αυτό σε όλα τα παιχνίδια πλέον που παιζόντανε multiplayer στο Internet , υπάρχει το online Market .

Α.

Αρκεί να δις πολύ γνωστά παιχνίδια φορoυμ η fb , παράδειγμα Cs Go world of tanks n Overwatch .

Α, μάλιστα.

Θα δεις πάρα πολλούς πιτσιρικάδες με τις paysafe στο χέρι να αγοράζουν skins knifes pistol skins etc etc .

Πω πω, ολόκληρη αγορά δηλαδή. Όχι, εγώ δεν είχα φτάσει ποτέ σε τέτοιο σημείο. Στο Steam βέβαια υπάρχει κατά κόρον το Multiplayer και οι κοινότητες. Εγώ αυτό που ήξερα στα σίγουρα για το Multiplayer ήταν πως δεν μπορείς να έχεις πειρατικά το παιχνίδι πρώτον, και δεύτερον δεν μπορείς να εφαρμόσεις cheats. Αν το κάνεις, σε κόβει ο server.

Στο LoL θα τούς δις κατά κόρον να αγοράζουν Hero carts . world of Tanks αγορά Premium account έως αγορά Gold , Premium Tanks . παράδειγμα δες εδώ που πάνε χιλλιάδες ευρώ την ημέρα .

Καταλαβαίνω, κοίτα αυτά είναι αρωστημένες καταστάσεις, εθισμός, πόρωση, η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Ο μηχανισμός του εθισμού, μου λένε για παράδειγμα πως στη γειτονιά ορισμένοι φιλιππινέζοι παίζουν μανιωδώς Kino. Παλιά ήξερα επίσης τύπους που χαλάγανε πολλά λεφτά στο ΠΡΟΠΟ, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα ΠΡΟΠΟ η έχει μεταλλαχθεί σε κάτι άλλο.

Όταν ακολουθείς τίτλους όπως Battlefield Η CoD και άλλους της σειράς fps θα δεις ότι ο οκταπυρινος που είχες δεν κάνει, πλέον ζητάνε για normal Ryzen 5 που σημαίνει αλλαγή μητρικής, μνημών και επεξεργαστή κάθε 2-3 χρόνια .

Λοιπόν, κοίταξε να δεις, στα FPS και RPG, παίζει μεν ρόλο η CPU, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο η GPU (κάρτα γραφικών). Με λίγα λόγια, και στα δυσκολότερα παιχνίδια, ένας 4 Core / 3 + GHz σε καλύπτει. Αυτό μπορείς να το δεις και από το System Monitor / Task Manager. Θα δεις πως δεν κάνεις χρήση 100 % επεξεργαστή. Ας πούμε εμένα στο Crysis 3 μου έκανε χρήση 25% ανά πυρήνα.

Αυτό που θέλει καλά στο Gaming είναι, ταχύτητα μνήμης, καλό δίσκο, και πολύ καλή η κάρτα γραφικών. Η GPU παίζει τον πρώτο ρόλο. Καλή πρέπει να είναι και η ψύξη της GPU. Αυτό στο οποίο την πατάνε πιστεύω οι πιτσιρικάδες, είναι πως αγοράζουνε μεγάλες οθόνες (κάτι 22 ιντσών και άνω), οι οποίες θέλουν μεγάλες αναλύσεις. Βέβαια, το παιχνίδι μπορείς να το παίξεις και σε χαμηλότερες αναλύσεις, που είναι το πιο φρόνιμο, διότι σε μεγάλες αναλύσεις, και σου χαλάει το οπτικό πεδίο, και η κίνηση, γιατί όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο επιβαρύνεται η κάρτα γραφικών. Προσωπικά ποτέ δεν προτιμούσα τις μεγάλες αναλύσεις. Η ανώτερη μου ήταν η 1024 Χ 768.

Μηχανικά πληκτρολόγια , ποντίκια και ένα σορό παρελκόμενα αρκεί να κάνης μια βόλτα στο Twitch και να κοιτάξεις τα Specs σε κάθε Streamer .

Καταλαβαίνω. Όχι, αυτά είναι αρρώστια.

Νέα παιχνίδια κάθε τρις και λίγο που ξεκινάνε από 30 ευρώ και φτάνουν και 120 ευρώ πολλές φορές .

Όχι, ούτε για αστεία δεν θα τα έδινα.

Τέλος και όχι αμελετεο το ανταγωνιστικό παιχνίδι όπου κάνεις όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα για να παίξεις στις αρένες όπου ανταγονιζεσε με παίχτες από ολόκληρη την ευρωπη η και την Ελλάδα μόνο .( Υπήρξα διετητης αγόνων στην ελληνική σκηνή )

Όλα αυτά και άλλα πολύ περισσότερα κάνουν ένα παιδί μιας μέσης οικογενείας να μην έχει ζωή και να μην διασκεδάζει ΕΚΤΟΣ από τα παιχνίδια .

Ναι, δεν διαφωνώ, το καταλαβαίνω πλήρως.

Δεν έχεις μπει ποτέ σε αυτές τής κοινότητες Gamers πιτσιρικάδων και μη να δις ΠΟΣΕΣ Paysafe φεύγουν στο άκυρο την μέρα .Ρούχα να μην έχουν να πάρουν την Paysafe θα την σκάσουν , κυρίως στα Free tο play games όπως το Lol Dota Worldoftanks όπου για να παίξεις αξιοπρεπώς πρέπει να τα σκάσεις .

Φαντάζομαι πως μπαμπάδες και μαμάδες δεν θα έχουν ιδέα του τι συμβαίνει.
  Απάντηση
οι περισσοτεροι ειναι ετσι. το ειπες και μονος σου. κατεβαζουν το exe και τα περιμενουν ολα ετοιμα. οχι οι gamers, γιατι αυτοι εχουν μια σχετικη ιδεα, επειδη ασχολουνται ενεργα. δεν ειναι οι κλασσικοι εντελως ασχετοι ΧΡΗΣΤΕΣ, αβουλα οντα, φεισμπουκιστας. οι φεισμπουκιστας δεν ενδιαφερονται ουτε να μαθουν κατι παραπανω, ουτε να αλλαξουν συνηθειες. και να σε πω καλυτερα που κατι τετοιοι δεν ερχονται σε λινουκς. ισως ακουστει ελιτιστικο, αλλα θα το εξηγησω. αυτοι δεν ενδιαφερονται για τιποτα ουτε στα παντζουρια. εχει κανεις την εντυπωση οτι θα αλλαξει αυτο στο λινουκς, και οτι ξαφνικα θα αρχισουν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο; οχι. μονο θα απαιτουν οπως κανανε τοσα χρονια στα παντζουρια, αλλα θα στη λενε κι'αποπανω πιστευοντας οτι δεν ειναι αυτοι οι απαιτητικοι, αλλα οτι εσυ εισαι ο σνομπ και ο ελιτιστης. και θα εχουμε περιστατικα σαν αυτο (αλλα σε εκδοχη λινουκς πλεον):...

Υπάρχουνε τύποι και τύπισσες που όντως είναι φεισμπουκίστες, και δεν τους ενδιαφέρει κάτι άλλο πέρα από Facebook και Skype. Βασικά αυτοί είναι χρήστες για να κάνουνε ραντεβού, φιλίες, εξόδους, δεσμό, και παρεμφερή. Να φανταστείς ξέρω δύο τέτοιους που δεν χρησιμοποιούν καν Word. Μόνο ΙΕ / Chrome και Skype, και e-mail. Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το PC / OS, αρκεί να ανάβει, να μην κολλάει, να μην πιάνει ιούς, και να μπορούνε να κάνουνε κοινωνικά δίκτυα.

Άλλοι είναι χρήστες γραφείου η επιχείρησης. Πολύ Browser, Socials.

Η επόμενη συνομοταξία είναι επαγγελματίες. Χρησιμοποιούν Browser, Skype, Fb, Twitter, αλλά και Word, Excel, και ανάλογα αν έχουν σχετικό το επάγγελμα, προγράμματα ήχου η εικόνας.

οχι ρε κουναβι δεν ειμαι η νταντα σου, ουτε ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι την καθε φορα που θα σε κατεβει εσενα να διαλυσεις κατι, και μετα να περιμενεις σταυροποδι την ετοιμη λυση. ετσι να τον πεις την επομενη φορα. ακου να σε αμολαει μεσ'τη μαπα οτι, σε εχει φιλο για να διορθωνεις τα δικα του αδιορθωτα.

Αυτό μου το έχουν πει και εμένα.

τι εχει την εντυπωση οτι εσαι; ο υπηρετης του, μονιμα επι'ποδως να διορθωνεις τα ιδια και τα ιδια, που κανει και ξανακανει, γιατι δεν λεει να βαλει μυαλο; οχι, κατι τετοιοι να λειπουν. να μην βαλουν ποτε λινουκς. στα αγγλικα ξερεις πως λεγονται αυτοι; help vampires. περιμενουν τα παντα ετοιμα σαν τα βαμπιρ να ρουφηξουν χωρις να δωσουν κατι πισω.

Όχι μόνο δεν δίνουν, τα θέλουν όλα τσάμπα, άντε αφού σου βγει ο πάτος, να σου πουν να φάτε μαζί ένα φαγητό. Η χειρότερη περίπτωση είναι όταν έχουν ένα πολυμηχάνημα (εκτυπωτή + σαρωτή + φαξ), που αναγνωρίζεται ΜΟΝΟ στα Win XP, και σε έχουν αρκετές ώρες για να τους το κάνεις να δουλέψει σε 7. Αν τους πεις, δεν βγάζει οδηγούς η εταιρία για 7, σου λένε "και τι, να τον πετάξω, αυτή τη δουλειά θα κάνω";

απαιτητικοι, αδιαφοροι, επιμονοι, αγενεις. και βγαζουν και κακο ονομα και στην εννοια του βαμπιρ (αφου πλεον ο ορος δεν χρησιμοποιειται για να περιγραψει κατι σκοτεινο και μυστηριωδες, αλλα κατι αχορταγο, απληστο, και απαιτητικο)

Ακριβώς.
  Απάντηση
Keravnos2, post: 28609, member: 1823 είπε κι ελάλησε:Μηχανικά πληκτρολόγια , ποντίκια και ένα σορό παρελκόμενα αρκεί να κάνης μια βόλτα στο Twitch και να κοιτάξεις τα Specs σε κάθε Streamer.
τις οθονες 144ΗΖ, 200ΗΖ, κλπ , τα gaming headsets, κλπ, που τα πας. που απλα επειδη μαρκεταρονται σαν «gaming» τους ριχνουν στ'αυτια. πληκτρολογιο εγω εχω ενα generic ΗΡ με καλωδιο. (αυτα που τα δινουν σετ με ετοιμα συστηματα για εταιριες, γραφεια, κλπ), το οποιο το βρηκα σε σφραγισμενο stock 3 ευρω (το απογευμα το παραγγελνω και το βραδυ το αποθεμα του καταστηματος ειχε εξαντληθει). τη δουλεια του την κανει μια χαρα. γιατι να παρω μηχανικο με 100 ευρω; τι παραπανω θα προσφερει; η οθονη 144ΗΖ επισης τι παραπανω θα προσφερει; ποιος διακρινει διαφορα αναμεσα στα 75ΗΖ ξερω'γω και στα 144, η, τα 200. δεν ειναι 30 με 100, που και γκαβαδι να εισαι, βγαζει ματια η διαφορα στην αποκριση. ποντικι και ακουστικα μονο εχω παρει σχετικα «ακριβα». που και παλι δεν τα λες και ακριβα οταν τα κρατας για 10 χρονια, και διαμοιραζεις το κοστος αυτο, στα 10 χρονια.

εχω παρει ενα ασυρματο λειζερ logitech με 55 ευρω. λιγο ακριβο οντως, αλλα δεν γινοταν. οσο ειχα με καλωδιο, λογω του βαρους και του μηκους του καλωδιου, που τραβιωταν, η, σκαλωνε οπουδηποτε εβρισκε, με δυσκολευε στην κινηση και πιανοταν το χερι μου απο το τραβηγμα. συν ποσα ειχα αλλαξει των 5-10 ευρω σε 3 χρονια μεσα. τα επαιρνα και σε 3-4 μηνες χαλαγανε. και λεω ασιχτιρ θα παρω ενα καλο να το κρατησω αρκετα χρονια. και οντως. εδω και 3 χρονια, εχει χρειαστει μονο 2 φορες αλλαγη τις μπαταριες. και ακουστικα headset που εχω παρει ενα της creative που τοτε ειχαν καπου 60 ευρω (πριν 5-6 χρονια). τωρα εχουν καπου 25 (αν τα πουλανε ακομα βεβαια). επειδη ασχολουμαι παρα πολυ με ηχο, κλπ, ηθελα κατι αξιοπιστο και με καλη ποιοτητα ηχου. και αν ειχε και ενσωματωμενο μικροφωνο για κανα voiceover σε κανα βιντεακι δεν θα με χαλαγε. οποτε βρηκα αυτο της creative και το πηρα.

παντως οτι παιρνω το χρησιμοποιω μεχρι να ψοφησει, και να μην μπορω να το φτιαξω. αν μπορω να το φτιαξω, το φτιαχνω και συνεχιζω να το χρησιμοποιω. πριν κανα μηνα ας πουμε με ψοφησε η webcam, γιατι κοπηκε (αγνωστο πως) ενα καλωδιακι. την ανοιξα εκοψα το καλωδιο της εντελως και το ξανασυνδεσα κανονικα οπως ηταν. την εχω και λειτουργει μια χαρα. μπορει να παρω κατι λιγο πιο ακριβο, αλλα θα το κρατησω μεχρι τερμα. π.χ. το μηχανημα που εχω εδω το βασικο συστημα, το ειχα παρει πριν 10 χρονια καπου 2000 ευρω. και το εχω ακομα και κανω τα παντα χωρις να εχω κανενα απολυτως προβλημα. γιατι να παρω αλλο αφου αυτο με καλυπτει πληρως, με ισως καποιες φτηνοαλλαγες; π.χ. σημερα χρειαστηκε να αλλαξω ενα ανεμιστηρακι που ειχε κολλησει και ετριζε. και τελικα αφου εβαλα το καινουριο, καταφερα να αποσυναρμολογησω το παλιο και να το φτιαξω :angyαλλα κρατησα το παλιο στην ακρη. θα παρω μια φτηνη βαση, και θα το βαλω και αυτο καπου μεσα στο κουτι :rolleyes: , και πλεον θα εχω ΜΟΝΟ 7 ανεμιστηρια εκειμεσα (με 3 σκληρους και 7 ανεμιστηρια θα νομιζουν στη γειτονια οτι απογειωνεται ΑΡΕΟπλανο :D )
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Να σημειώσω ότι είμαι παλιός νέος στο Linux καθώς εποχές hack.gr ήξερα το backTrack αλλά το ήξερα σαν ένα εργαλείο για τσατσιές:barmy τότε δεν μπήκα στην κουλτούρα να το χρησιμοποιήσω σαν κύριο λειτουργικό όπως κάνω τώρα .

To Gaming με έχει σημαδέψει και παρόλο που μετά την μετά Linux εποχή Δεν παίζω πια παιχνίδια αν και έχω πολλά στο λογαριασμό μου στο steam , έχω και Steam δεύτερο στο Linux με Cs Go & Left 4 Dead 2 ..

Exω dual boot με windows δεν είναι ντροπή να το πω το κρατάω ακόμα , έχω πολλούς γνωστούς και φίλους και πρωτοχρονιά μαλον θα είμαι μαζί τους online να ρίξω τις πρώτες πιστολιές του χρόνου όπως κάνω κάθε χρόνο , χρονιά τώρα ποια .

DarkGoth να το έχεις άλλα είκοσι χρόνια το pc και να δουλεύει τέλια .

Απλά οι windows Gamers ανανεώνουν συνέχεια τον εξοπλισμό τους για να σηκώνει τα νέα παιχνίδια , κάτι που έκανα και εγώ για χρόνια .

Αγοράζουν εξοπλισμούς το οτιδήποτε ώστε να τούς δώσει το πλεονέκτημα έναντι άλλων .

Ποντίκια είχα ακριβά , τώρα έχω ένα με 10 ευρώ και πληκτρολόγιο ένα της αδερφής μου από τα παλιά που ήταν στην σχολή της και κάνω την δουλειά μου μια χαρουλα .

Παρόλο που loggaro σπάνια στα windows , μια βόλτα στο Twitch ΠΑΝΤΑ θα την κάνω , όπως και να έχει για να χαζέψω την Ελληνική σκηνή αν και δεν μου κάνει εμένα όρεξη να παίξω .

Δεν είχα ποτέ σοβαρό κώλυμα με παιχνίδια ( εκτός το Half Life 2 ) απλά μου άρεσε η συντροφικότητα και η παρέα και ακολουθούσα το ρεύμα για πολλά χρόνια , ώσπου ανακάλυψα το Linux ΞΑΝΑ και σταμάτησα να ακολουθώ . Team Speak Ventrilo Mumble Discord τα αναπολώ με νοσταλγία , απλά πλέον δεν αναλώνομαι
.

Δέν είναι στην ζωή ΟΛΑ άσπρο μαύρο υπάρχει και το γκρι .

Παράθεση:Πω πω, ολόκληρη αγορά δηλαδή. Όχι, εγώ δεν είχα φτάσει ποτέ σε τέτοιο σημείο. Στο Steam βέβαια υπάρχει κατά κόρον το Multiplayer και οι κοινότητες. Εγώ αυτό που ήξερα στα σίγουρα για το Multiplayer ήταν πως δεν μπορείς να έχεις πειρατικά το παιχνίδι πρώτον, και δεύτερον δεν μπορείς να εφαρμόσεις cheats. Αν το κάνεις, σε κόβει ο server.

Καταρχήν για να στο διευκρινίσω και αυτό στο multiplayer ΚΆΘΕ λογαριασμός είναι μοναδικός , υπάρχουν και τα Free to Play όπως είναι το world of Tanks που παίζει με wine στο Linux .
Πειρατικά το παιχνίδι ΔΕΝ μπορείς να το έχεις ένα αυτό .

Δεύτερων για τα Cheats κλέβουν κατά κόρον οι πιτσιρικάδες στα περισσότερα παιχνίδια Κυρίως όταν είναι ανώνυμοι παίχτες .

Στις οργανωμένες κοινότητες Gamers το Cheat ισοδυναμεί με θάνατο από την κοινότητα .

Ως Admin κλίθηκα κάποτε σε μια επιτροπή αγόνων να εξετάσω έναν παίχτη που λεγαν ότι έκλεβε .Σε Πανελλήνιο Ελληνικό Πρωτάθλημα .
Αφού εξετάσαμε τα Videos και τα Game data είδαμε ότι ο παίχτης αυτός όντος έκλεβε .
Το αποτέλεσμα ήταν η αποπομπή του από την κοινότητα με 2 χρόνια ban , αυτός ο παίχτης άλλαξε κοινότητες άλλα παιχνίδια δεν επέστρεψε ΠΌΤΕ πίσω στην κοινότητα και δεν το ν δέχθηκε ΚΑΝΕΙΣ πίσω.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στης κοινότητες ΕΆΝ πιαστείς να κλέβεις , χανεσε και είναι απαγορευμένο δια ροπάλου .

Φυσικά και οι ετεριες οι ίδιες έχουν anti cheats για την δουλειά αυτήν .

ΑΥΤΌ σημβενει και νικάει ο αντίχριστος Μπίλλ
οι εταιρίες θέλουν autocad & SolidWork και εξειδικευμένες λύσις που χρησιμοποιούν ΌΛΟΙ.

Ο μέσος χρήστης ΗΥ θέλει παιχνίδια . και όταν λέω μέσος λέω από 15 χρονών έχω δει και 60 ....

Μπορεί το Linux να είναι ένας μικρός θεούλης αλλά... ο μέσος ουγκαντιανος θέλει προ .

Εδώ ερχομέ εγώ ο μέσος ουγκαντινος που έχει δει περισσότερα επί του θέματος και προσπαθώ στην γειτονιά μου να διαδώσω το Linux σε ανθρώπους που δεν έχουν δει αυτά και άλλα πολλά που έχω δει εγώ και ΠΑΛΙ ΔΕΝ γίνετε .
  Απάντηση
Χάρης, post: 28611, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Υπάρχουνε τύποι και τύπισσες που όντως είναι φεισμπουκίστες, και δεν τους ενδιαφέρει κάτι άλλο πέρα από Facebook και Skype. Βασικά αυτοί είναι χρήστες για να κάνουνε ραντεβού, φιλίες, εξόδους, δεσμό, και παρεμφερή. Να φανταστείς ξέρω δύο τέτοιους που δεν χρησιμοποιούν καν Word. Μόνο ΙΕ / Chrome και Skype, και e-mail. Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το PC / OS, αρκεί να ανάβει, να μην κολλάει, να μην πιάνει ιούς, και να μπορούνε να κάνουνε κοινωνικά δίκτυα.

αυτο που δεν σκεφτονται ομως, ειναι οτι «για να μην κολησει το πισι ιους» και για να λειτουργει φυσιολογικα, θα πρεπει να βαλουν αυτο το μονοπυρηνο σελερον που εχουν για εγκεφαλο (εγω ειχα ryzen και δεν τραβαγε, οποτε τον αλλαξα με 4 epyc :D:p ) να λειτουργησει και λιγο... οχι πολυ... λιγο, οσο μπορει... να μην πατανε την καθε μαλακια που βλεπουν να χαριζει eyephone, κλπ. αηδιες. να μην κατεβαζουν και εγκαθιστουν οτι μαλακια βρισκουν σε χωματερες τυπου softpedia, cnet, κλπ, να μην δεχονται για «φιλους» ακομα και ολοφανερα σπαμ-μποτς.

Keravnos2, post: 28616, member: 1823 είπε κι ελάλησε:Exω dual boot με windows δεν είναι ντροπή να το πω το κρατάω ακόμα

Ποντίκια είχα ακριβά , τώρα έχω ένα με 10 ευρώ και πληκτρολόγιο ένα της αδερφής μου από τα παλιά που ήταν στην σχολή της και κάνω την δουλειά μου μια χαρουλα.

και εγω πριν ειχα ενα πληκτρολογιο dell, αυτα που εδιναν σετ με ποντικι (αλλα δεν ειχα το ποντικι) με αυτα τα μικρα πλακε πισακια που εβλεπες σε τραπεζες, εταιριες, κλπ. το ειχα καπου 10 χρονια, και ο φιλος που με το εδωσε το ειχε αλλα τοσα. αφου τα'παιξε (καποια κουμπια κολλανε στο πατημα, αλλα θα προσπαθησω παρολα αυτα να το φτιαξω), πηρα αυτο το ΗΡ που εχω τωρα με 3 ευρω. ποντικια πεταξα 3 των 5 ευρω και 2 των 10. σε ολα ηταν κατι ελαττωματικο. σε αλλα ο αισθητηρας, σε αλλα οι διακοπτες, και σε ολα ηταν το ροδακι (και μολις ξεκοιλιασα το ασυρματο logitech που εχω τωρα, για να το καθαρισω, καταλαβα γιατι)

εγω ειμαι καπου 12 χρονια μονο λινουκς. ειχα ενα παντζουρι 7 καποτε στον εξομοιωτη, που ειχε ανοιξει 2-3 φορες μονο. παλιωσε και ειπα να δοκιμασω τα πλακακια τουαλετας (8/8.1). δεν ηταν τελικα αθλια εμφανισιακα. ηταν απλα ασχημα. με θυμιζαν στραβοχυμενο gnome-shell beta.

τα ειχα οσο τα ειχα (και αυτα ανοιξαν αλλες 2-3 φορες), και βγηκε το σκατο10 ο ρουφιανος. ειπα να το δω ποσο ρουφιανος ειναι, προφανως στον εξομοιωτη.κατεβαζω τον ρουφιανο, παιρνω backup το partitionακι του εξομοιωτη που ειχα τα παντζουρια 8/8.1, να το εχω σε μια ακρη (τρεχω με μοντα τον εξομοιωτη με raw disk access σε loopdevs, για native αποδοση). εγκαθιστω τον ρουφιανο στον εξομοιωτη (το ξερω φερθηκα πολυ βαναυσα στον εξομοιωτη)

στην 2η-3η κιολας εκκινηση, το partitionακι του εξομοιωτη (μεγεθους 40GB) γεμισε καπου στο 70%. αναγκαστικα επρεπε να μεγαλωσει. δινω μια dd απο το βασικο συστημα για να προσθεσω αλλα 40GB (που και αυτα αποδειχτηκαν λιγα για τον αχορταγο ρουφιανο). δεν χωραγε ολοκληρο εκει που το ειχα. επρεπε να σπασει σε 2-3 κομματια. οποτε, η, θα το εσπαγα (με δραματικη απωλεια στην αποδοση), η, θα θυσιαζα το partitionακι backup με τα 8/8.1

δυστυχως επελεξα να θυσιασω το backup partitionακι των 8/8.1, για να μεινει το partitionακι του εξομοιωτη σε ενα κομματι, και να μην χασω αποδοση. οποτε τα 8/8.1 μας τελειωσαν. τον ρουφιανο τον ανοιξα 1 φορα χωρις ιντερνετς, και 2-3 φορες με ιντερνετς, μονο για να παρει κανα update (updates, «κακη» συνηθεια απο το λινουκς). τι αλλα «updates» πηρε (χωρις καν να με ρωτησει), περα απο τα κλασσικα του λειτουργικου; θαυμαστε:...
[IMG]pantzouria-privacy-lol-1.gif[/IMG]
ε, μολις το ειδα αυτο, παω στο commandline «προγραμματακι» που εχω φτιαξει για τον εξομοιωτη, «κλικ>kill>κλικ>delete» και τελος ο ρουφιανος. ασιχτιρ, που το πασαρουν και για το φοβερο λειτουργικο της εποχης. ναι, και τα @@ μου ειναι αστροναΠτες :D:p 80GB σαβουρα και σκουπιδαριο
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)