ΟΥΦ !
ΕΚΕΊ που εμένα μου την έδωσε στα νεύρα είναι ότι εμφανίστηκαν καπιοι γνωστοί με υπολογιστές παρωχημένους και πολύ μικρής δυναμικότητας πλέον και να μην αποχοριζοντε αυτό ! ότι ξέρεις δεν θα μπορώ να παίζω παιχνίδια σε Linux !!!

Δεν είναι πως δεν μπορεί να παίζει παιχνίδια σε Linux. Αν πας από το Steam, θα δεις πως υπάρχουν εξαιρετικοί τίτλοι σε Steam OS / Linux, αλλά είναι αγοραστοί. Αν θέλει κανείς και είναι γερό πορτοφόλι, φτιάχνει μια παιχνιδομηχανή Steam OS, και γίνεται ένας Linux gamer. Το θέμα, θα επιμείνω, είναι στα λεφτά.

Άλλο σημείο είναι πως αρκετοί δυνατοί και τελευταίοι τίτλοι, δεν έχουν έρθει σε Linux, και πιθανόν δεν θα έρθουν. Αλλά δεν νομίζω ένας μη επαγγελματίας παιχνιδάς να κόπτεται γι' αυτό. Πως δεν θα παίξει το τελευταίο Battlefield ας πούμε.

Δηλαδή το Call of Cthulu, σε Linux δεν το βλέπω. Σε PS/4, PC, Mac, το βλέπω.

Μα καλέ μου και ΤΏΡΑ δεν παίζεις παιχνίδια όπως είναι απλά θα τον βελτιώσεις με Linux και θα παίζεις και κάποια παιχνίδια .

Ξέρεις λέω, ψυχολογικό, ηλικιακό, αλλά κάτι με τρώει πως αν ήταν εντάξει η τσέπη, και μπορούσες να φτιάξεις ένα καλό gaming μηχάνημα, αυτό θα σε παρέσυρε, να παίξεις και απαιτητικά games.
  Απάντηση
χαρη, οταν σε δινουν οι ιδιοι το iso του 10 «δωρεαν», για κατεβασμα απευθειας απο την ιδια τους τη σελιδα, εκει μπορεις να καταλαβεις ποση σκορδοκαηλα εχουν να τα δουν εγκατεστημενα παντου. ειναι βεβαια πολλα τα λεφτα απο την εκμεταλλευση των προσωπικων δεδομενων που κλεβουν. που μεχρι πριν τα 10 δεν μπορουσες να βρεις iso των παντζουριωνε πουθενα «νομιμο» (μονο τορρεντ και κρακαρισμενα θα τα εβρισκες). ειτε μονο αν το αγοραζες σε φυσικο αντιγραφο, ειτε επρεπε ηδη να εχεις αγορασει κωδικο που με αυτον σε ανοιγε το κατεβασμα

τωρα τη νεα μοδα με τα 10S την εχεις δει; ειναι παντζουρια 10 αλλα με περισσοτερη παρακολουθηση και φακελωμα (λειτουργουν μονο με λογαριασμο microsoft, οχι τοπικο), ενω μπορεις να εγκαταστησεις προγραμματα μονο απο το windows store (δεν θελεις παραπανω απο 10 λεπτα για να δεις οτι το windows store ειναι γεματο σαβουρες), ενω λειπουν και πολλα ακομα και στοιχειωδη χαρακτηριστικα. κατι σαν android δηλαδη. τα ιδια σκατα αλλα σε εκδοση παντζουρια. αυτα ειναι δωρεαν προεγκατεστημενα, αλλα πληρωνεις για να αναβαθμισεις σε παντζουρια 10

εγω δεν απογοητευομαι απο τα παντζουρια, που δεν προκειται να χρησιμοποιησω. εγω απογοητευομαι γενικα, που προσπαθουν ολοι να σπρωξουν την ιδεα του ηλιθιου φορητου αναιμικου γκατζετ, με cloud στα παντα. αναιμικα λοβοτομημενα γκατζετακια, με αναιμικα λοβοτομημενα λειτουργικα, που ειναι ανικανα για σοβαρη δουλεια γινονται μοδα, και το κλασσικο πισι desktop «σνομπαρεται» απο τους γκατζετοφιλους, σαν κατι το «ξεπερασμενο» απο τα τρεντυ χαζογκατζετ (ασχετα βεβαια αν το 10ετιας πισι μου, βαζει κατω για πλακα χωρις καν να σηκωσει τα clockspeeds στο 100%, 10 απο τα πιο «δυνατα» απο αυτα τα γκατζετακια ΜΑΖΙ). και πανε δυστυχως και καποια desktop σε αυτη την κατευθυνση. wifi, οθονες αφης, cloud μαλακολειτουργικα, κλπ φορητες ηλιθιοτητες... το εχω ξαναπει, αλλα ΟΧΙ... θελω desktop... οχι ενα ηλιθιο φορητο γκατζετακι σε μεγαλυτερη εκδοση.

θελω να μπορω να εχω σοβαρο και δυνατο local data processing με σοβαρα προγραμματα και σοβαρο hardware, οχι πετσοκομμενα μωρουδιστικα ηλιθια apps, και hardware αριθμομηχανης

θελω να εχω το desktop να μουγκριζει σαν φισκα φορτωμενο αεροπλανο σε απογειωση και να μην καταλαβαινει μια απο θερμοκρασιες, οχι ενα ηλιθιο αναιμικο επεξεργαστουλι με τη χειροτερη παθητικη ψυξη που μπορει να υπαρξει, που πανω απο τους 30 βαθμους βραζει

θελω να τρεχω τους εξομοιωτες μου σαν ανθρωπος, οχι να συμβιβαζομαι με παιχνιδακια για μωρα οπως τα sandboxies

θελω ποντικι που εχει ακριβεια και ταχυτητα που ΚΑΜΙΑ οθονη αφης δεν προκειται ποτε να δωσει

θελω πληκτρολογιο που να ακουγεται το κλακα-κλακα, οταν το παταω με νευρα, ελπιζωντας οτι η εντολη σιδηροδρομος που μολις ξαναγραψα, θα βγαλει κατι σωστο αυτη τη φορα (και βλεπω οτι παλι εβγαλε μαλακιες... ΠΑΛΙ... για μια ακομα φορα...)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
τωρα τη νεα μοδα με τα 10S την εχεις δει;

Όχι. Διάβασα πάντως πως θα προσθέσουν περισσότερες διαφημίσεις.

ειναι παντζουρια 10 αλλα με περισσοτερη παρακολουθηση και φακελωμα (λειτουργουν μονο με λογαριασμο microsoft, οχι τοπικο),

Α, κακό αυτό.

ενω μπορεις να εγκαταστησεις προγραμματα μονο απο το windows store (δεν θελεις παραπανω απο 10 λεπτα για να δεις οτι το windows store ειναι γεματο σαβουρες), ενω λειπουν και πολλα ακομα και στοιχειωδη χαρακτηριστικα. κατι σαν android δηλαδη.

Πω πω χάλια.

τα ιδια σκατα αλλα σε εκδοση παντζουρια. αυτα ειναι δωρεαν προεγκατεστημενα, αλλα πληρωνεις για να αναβαθμισεις σε παντζουρια 10

Μάλλον θα πάνε μόνο για ταμπλέτες, σε κάτι fan boys που θα νομίζουν πως είναι σαν το Android, και θα πηγαίνουν από το Windows Store.

εγω δεν απογοητευομαι απο τα παντζουρια, που δεν προκειται να χρησιμοποιησω. εγω απογοητευομαι γενικα, που προσπαθουν ολοι να σπρωξουν την ιδεα του ηλιθιου φορητου αναιμικου γκατζετ, με cloud στα παντα. αναιμικα λοβοτομημενα γκατζετακια, με αναιμικα λοβοτομημενα λειτουργικα, που ειναι ανικανα για σοβαρη δουλεια γινονται μοδα, και το κλασσικο πισι desktop «σνομπαρεται» απο τους γκατζετοφιλους, σαν κατι το «ξεπερασμενο» απο τα τρεντυ χαζογκατζετ

Είναι μία μόδα, η οποία όμως έπιασε, και έπιασε πολύ καλά. Δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να αλλάξει, και να φύγει. Βασικά η όλη ιστορία ξεκινά περίπου μετά το 2010 (θα πω εγώ), όπου προωθούνται τα Smartphones. Αυτά προωθούν και την φιλοσοφία της φορητής συσκευής, και παρασύρουν μαζί τα mobile Λ/Σ όπως Android, IOS, Chrome OS. Πρόκειται για μια τεράστια αγορά, με ασύλληπτα κέρδη, με στόχο κυρίως την πολυτελή συσκευή.

Έως τότε, είχαμε το PC, με τα Win 7, ενώ τα 8.1 στο 2013 σηματοδοτούν αυτή τη νέα τάση (ταμπλέτας). Συνεπώς, έως το 2013, ο χρήστης κοίταγε ακόμα για ισχυρό PC. Μετά, τα πράγματα αλλάζουν.

(ασχετα βεβαια αν το 10ετιας πισι μου, βαζει κατω για πλακα χωρις καν να σηκωσει τα clockspeeds στο 100%, 10 απο τα πιο «δυνατα» απο αυτα τα γκατζετακια ΜΑΖΙ). και πανε δυστυχως και καποια desktop σε αυτη την κατευθυνση. wifi, οθονες αφης, cloud μαλακολειτουργικα, κλπ φορητες ηλιθιοτητες... το εχω ξαναπει, αλλα ΟΧΙ... θελω desktop... οχι ενα ηλιθιο φορητο γκατζετακι σε μεγαλυτερη εκδοση.

Φυσικά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

θελω να μπορω να εχω σοβαρο και δυνατο local data processing με σοβαρα προγραμματα και σοβαρο hardware, οχι πετσοκομμενα μωρουδιστικα ηλιθια apps, και hardware αριθμομηχανης

Ακριβώς. Κοίταξε να δεις, έως τότε αν θυμάσαι, κυριαρχούσε και το DVD, αλλά και το DVD double layer. Συνεπώς οι χρήστες έψαχναν την επεξεργαστική ισχύ, για να σπάσουν DVDs, να τα αποκωδικοποιήσουν, και να τα μεταγράψουν σε κόπια. Εκεί, θυμάσαι πως ήθελες δυνατή CPU. Αργότερα όμως, το DVD ξεθωριάζει, γιατί ξεκίνησαν τα sites με τις online ταινίες. Συνεπώς, το ενδιαφέρον έπεσε κατακόρυφα. Σήμερα, βρες χρήστη που θα έχει πρεμούρα να κάτσει να κάνει DVD copy.

θελω να εχω το desktop να μουγκριζει σαν φισκα φορτωμενο αεροπλανο σε απογειωση και να μην καταλαβαινει μια απο θερμοκρασιες, οχι ενα ηλιθιο αναιμικο επεξεργαστουλι με τη χειροτερη παθητικη ψυξη που μπορει να υπαρξει, που πανω απο τους 30 βαθμους βραζει

Ακριβώς. Αλλά ποιες είναι οι εφαρμογές που θα κάνουν έναν χρήστη σήμερα να αναζητήσει και να αποκτήσει ισχυρό υπολογιστή; Κυρίως τα games. Διότι το ενδιαφέρον του οικιακού, πήγε πολύ στο Facebook, έφυγε δηλαδή από την δημιουργία CDs / DVDs, άρα είχαμε την επεξεργασία ήχου, εικόνας, και άλλα που χρειαζόντουσαν επεξεργαστική ισχύ. Άντε να κάνει επεξεργασία φωτογραφίας η και ταινιών από κάμερες, selfie (αυτή τη λέξη σέλφι, την ακούω και εκνευρίζομαι), για να τις ανεβάσει στο Fb.

Η ένας ισχυρός υπολογιστής που να τρέχει πιο άνετα το Λ/Σ και τις εφαρμογές, αλλά ποιες...αφού γίνανε πια φεισμπουκίστες και φεισμπουκίστριες οι χρήστες...

θελω πληκτρολογιο που να ακουγεται το κλακα-κλακα, οταν το παταω με νευρα, ελπιζωντας οτι η εντολη σιδηροδρομος που μολις ξαναγραψα, θα βγαλει κατι σωστο αυτη τη φορα

Τι ωραία, είδες συμφωνούμε απόλυτα. Θες το clicky keyboard το IBM γνήσιο, που σήμερα δεν βγαίνει, και αν υπάρχουν μερικά σε ξένα sites πουλιούνται ακριβά. Και εγώ ξέρεις πως ψάχνω ένα τέτοιο; Διότι και τα πληκτρολόγια τα κάναν και χάλια και ασύμβατα (τα κουμπιά πλέον τα βάζουν όπου θέλουνε, ψάχνεις το delete, μια είναι εδώ, μια εκεί).

Απάντηση
Χάρης, post: 28659, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Τι ωραία, είδες συμφωνούμε απόλυτα. Θες το clicky keyboard το IBM γνήσιο, που σήμερα δεν βγαίνει, και αν υπάρχουν μερικά σε ξένα sites πουλιούνται ακριβά. Και εγώ ξέρεις πως ψάχνω ένα τέτοιο; Διότι και τα πληκτρολόγια τα κάναν και χάλια και ασύμβατα (τα κουμπιά πλέον τα βάζουν όπου θέλουνε, ψάχνεις το delete, μια είναι εδώ, μια εκεί).

στα «σοβαρα» πληκτρολογια τα κουμπια ειναι στανταρ. δεν ειναι ανω-κατω. ναι εχω δει και κατι περιεργα οτιναναι, αλλα ειναι, η, κατι noname κινεζιες του κιλου που πανε να το παιξουν και «gaming», η, μικροσοφτικα που παει τωρα η μικρη και απαλη να σπρωξει καινουριο layout, με τα εξτρα κουμπια (insert, delete, page up-down), κλπ ολα στο πλαι σαν στηλη το ενα κατω απο το αλλο, και οχι οπως ειναι τωρα σε ενα τετραγωνο (ηλιθιο mobile layout και καλα για εξοικονομηση χωρου). ασυμβατα ειναι κυριως στα πρωτοκολλα συνδεσης και τους οδηγους. γι'αυτο εγω εχω μονο ps2, οχι usb. το ps2 ξερεις οτι λειτουργει ΠΑΝΤΟΥ χωρις να θελει οδηγους και μαλακιες. ειχα πριν ενα dell generic ps2 αυτα τα παλια χοντροκομμενα. ψοφησε απο τη χρηση και εψαχνα ps2 πληκτρολογιο για 3 μηνες και δεν εβρισκα. ολα ειναι usb. βρηκα με πολυ δυσκολια ενα old stοck απο την ΗΡ σε ps2 (το ιδιο χοντροκομμενο με το dell) και το προλαβα στο τσακ πριν εξαντληθει. τα ibm clicky μην με τα θυμιζεις γιατι το μετανιωνω. ειχα τετοιο γνησιο με ενα παλιο ibm 486 ps2, και το πεταξα. γιατι εκανα τετοια μαλακια ακομα το σκεφτομαι. ημανε βεβαια καπου 15 οποτε που να ξερω τι αξια θα ειχε, αλλα τωρα το σκεφτομαι και ανατριχιαζω που εκανα κατι τετοιο.

Χάρης, post: 28659, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Ακριβώς. Αλλά ποιες είναι οι εφαρμογές που θα κάνουν έναν χρήστη σήμερα να αναζητήσει και να αποκτήσει ισχυρό υπολογιστή; Κυρίως τα games. Διότι το ενδιαφέρον του οικιακού, πήγε πολύ στο Facebook, έφυγε δηλαδή από την δημιουργία CDs / DVDs, άρα είχαμε την επεξεργασία ήχου, εικόνας, και άλλα που χρειαζόντουσαν επεξεργαστική ισχύ. Άντε να κάνει επεξεργασία φωτογραφίας η και ταινιών από κάμερες, selfie (αυτή τη λέξη σέλφι, την ακούω και εκνευρίζομαι), για να τις ανεβάσει στο Fb.

για λοβοτομημενους γκατζετοφιλους φεισμπουκιστας οντως δεν ξερω τι θα μπορουσε να τους κανει να θελουν σοβαρο hardware. αλλα για τεχνικους αναλυτες, προγραμματιστες, τεχνικους multimedia, κλπ, ξερω να σε πω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ λογους και προγραμματα που θα χρησιμοποιουσαν καποιο σοβαρο hardware. για τους φεισμπουκιστας που λες, σιγα την επεξεργασια φωτογραφιας που κανουν. νομιζεις οτι εχουν ιδεα τι ειναι αυτο; απλα τραβανε τη φωτογραφια με καποιο ετοιματζιδικο app με ετοιμα σετ φιλτρων και ρυθμισεων (π.χ. ινστακραπ), και στο παιζουν και «καλλιτεχνες» μετα (και αν τους πεις να φτιαξουν το ιδιο πραγμα στο gimp, ουτε το προγραμμα δεν ξερουν να ανοιξουν). στο βιντεακι αυτο π.χ. εδω αποκατω, εγω εκανα τα ιδια με το ινστακραπ (και καλυτερα μην σε πω) με χειροκινητα layers. βλεπεις ποσο λεπτομερεια και ψειρισμα θελει με ρυθμισεις. σιγα μην ξερει το χιπστερακι του φεισμπουκ να τα κανει αυτα:...
εγω δεν συφιλιαζω μονο με τις χαζοσελφι, αλλα με τις ηλιθιες χαζοσελφι. τωρα βεβαια θα με πεις οτι δεν υπαρχουν καν εξυπνες για να τις ξεχωρισω, αλλα τεσπα. κατι βλακειες που βγαζουν κατι χαζοκοπελιτσες με τα χειλια ζαρωμενα σαν σουφρι, το λεγομενο «duckface» (νομιζεις τωρα οτι περνεσαι και για ομορφη, ε; μαλλον buttface θα ονομαζα εγω αυτη την αηδια, που σε κανει να μοιαζεις με κινητη αιμορροϊδα :D:p ), η, κατι αλλα χαζοπουλια του ελεους που εκτος του buttface, ταυτοχρονα εχουν στησει και κ@λ@ λες και περιμενουν το... σαπουνι (φωναξε τον κλειδαρα για τη ζωνη αγνοτητας. ηρθε η ωρα για να τον φ@$ :D:p )
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
στα «σοβαρα» πληκτρολογια τα κουμπια ειναι στανταρ. δεν ειναι ανω-κατω. ναι εχω δει και κατι περιεργα οτιναναι, αλλα ειναι, η, κατι noname κινεζιες του κιλου που πανε να το παιξουν και «gaming», η, μικροσοφτικα που παει τωρα η μικρη και απαλη να σπρωξει καινουριο layout, με τα εξτρα κουμπια (insert, delete, page up-down), κλπ ολα στο πλαι σαν στηλη το ενα κατω απο το αλλο, και οχι οπως ειναι τωρα σε ενα τετραγωνο (ηλιθιο mobile layout και καλα για εξοικονομηση χωρου).

Τα έχω δει. Και εγώ έψαχνα ένα εντελώς κλασσικό πληκτρολόγιο, και ευτυχώς βρήκα ένα Microsoft παλιότερο μοντέλο, που η διάταξη είναι κανονική ΙΒΜ.

ασυμβατα ειναι κυριως στα πρωτοκολλα συνδεσης και τους οδηγους.

Βέβαια. Παρόλο που το Linux έχει εξελιχθεί στις τελευταίες διανομές, και αναγνωρίζει κανονικά τα bluetooth πλκηκτρολόγια. Το Windows πλήκτρο σε εμένα, αναγνωριζόταν σαν Ubuntu πλήκτρο.

γι'αυτο εγω εχω μονο ps2, οχι usb. το ps2 ξερεις οτι λειτουργει ΠΑΝΤΟΥ χωρις να θελει οδηγους και μαλακιες.

Πολύ σωστά.

ειχα πριν ενα dell generic ps2 αυτα τα παλια χοντροκομμενα. ψοφησε απο τη χρηση και εψαχνα ps2 πληκτρολογιο για 3 μηνες και δεν εβρισκα. ολα ειναι usb. βρηκα με πολυ δυσκολια ενα old stοck απο την ΗΡ σε ps2 (το ιδιο χοντροκομμενο με το dell) και το προλαβα στο τσακ πριν εξαντληθει.

Α, δες τι θα κάνεις: Υπάρχουν ανταπτοράκια. Υπάρχει ανταπτοράκι απο PS2 σε USB, και πρέπει να υπάρχει και το αντίστροφο. Αν δεν τα βρεις σε κομπιουτεράδικα, ψάξε τα σε καταστήματα ηλεκτρονικών, για παράδειγμα Ράδιο Κατουμά, και παρεμφερή. Επίσης, τα καταστήματα ηλεκτρονικών διαθέτουν πληκτρολόγια παλιάς σχολής, και καλές θερμοαγώγιμες πάστες να ξέρεις. Ακόμα, βρίσκεις εκεί ολοκαίνουργιες ψήκτρες παλιού τύπου όπως 775, και λοιπά, και γνήσιες Intel μάλιστα σε φτηνές τιμές!

τα ibm clicky μην με τα θυμιζεις γιατι το μετανιωνω. ειχα τετοιο γνησιο με ενα παλιο ibm 486 ps2, και το πεταξα. γιατι εκανα τετοια μαλακια ακομα το σκεφτομαι. ημανε βεβαια καπου 15 οποτε που να ξερω τι αξια θα ειχε, αλλα τωρα το σκεφτομαι και ανατριχιαζω που εκανα κατι τετοιο.

Και εγώ δυστυχώς, είχα πετάξει του 386 και ήτανε κλασσικό, άστα. Όμως ξέρεις τι γινότανε σε αυτά; Αν θυμάσαι, αυτά είχαν το πενταπολικό jack DIN. Δεν είχανε καν PS2 της εποχής εκείνης. Όμως, κυκλοφορούσαν ανταπτοράκια στη μεταβατική περίοδο από πενταπολικό DIN (θηλυκό), σε PS2 (αρσενικό). Κάνε έρευνα στα καταστήματα ηλεκτρονικών και θα με θυμηθείς.

για λοβοτομημενους γκατζετοφιλους φεισμπουκιστας οντως δεν ξερω τι θα μπορουσε να τους κανει να θελουν σοβαρο hardware. αλλα για τεχνικους αναλυτες, προγραμματιστες,

Βέβαια! Α, λες για προγραμματιστές που κάνουνε κάθε τρεις και λίγο compile τον πυρήνα Linux, η τίποτα χρήστες διανομών που κάνουνε compile μόνοι τους πηγαίο κώδικα, α βέβαια...συμφωνώ απόλυτα.

τεχνικους multimedia, κλπ,

Ακριβώς. Εγώ δουλεύω σε multimedia database, μεγάλου μεγέθους. Χρειάζομαι συνέχεια επεξεργασία ήχου, και κωδικοποιήσεις, επανακωδικοποιήσεις. Τώρα έχω έναν παλιό HP στην εργασία, 10 + χρόνων πρέπει να είναι, Xeon 2 GHz, και 2 Gb μνήμης. Καβουρδιστήρι του κερατά, πάναργος δίσκος. Ταλαιπωρούμαι πολύ. Κανονικά θα έπρεπε να έχω το λιγότερο 2 - 4 cores 3 GHz, 8 Gb μνήμη DDR 2 η 3, και SATA II / III στα 2 Tb το λιγότερο.

ξερω να σε πω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ λογους και προγραμματα που θα χρησιμοποιουσαν καποιο σοβαρο hardware.

Ναι, όπως ας πούμε ηχογραφήσεις και επεξεργασία.

για τους φεισμπουκιστας που λες, σιγα την επεξεργασια φωτογραφιας που κανουν. νομιζεις οτι εχουν ιδεα τι ειναι αυτο; απλα τραβανε τη φωτογραφια με καποιο ετοιματζιδικο app με ετοιμα σετ φιλτρων και ρυθμισεων (π.χ. ινστακραπ), και στο παιζουν και «καλλιτεχνες» μετα (και αν τους πεις να φτιαξουν το ιδιο πραγμα στο gimp, ουτε το προγραμμα δεν ξερουν να ανοιξουν). στο βιντεακι αυτο π.χ. εδω αποκατω, εγω εκανα τα ιδια με το ινστακραπ (και καλυτερα μην σε πω) με χειροκινητα layers. βλεπεις ποσο λεπτομερεια και ψειρισμα θελει με ρυθμισεις. σιγα μην ξερει το χιπστερακι του φεισμπουκ να τα κανει αυτα:...

Κοίτα, υπάρχουνε τύποι βιντεάδες στο YT, που έχουν κανάλι και κάνουν συνέχεια βιντεάκια με κάμερες υψηλής ανάλυσης. Κάτι How To, κάτι παρουσιάσεις παιχνιδιών, οτιδήποτε. Πιστεύω πως αυτοί κάνουν πολύ video editing. Δεν ξέρω τι ισχύς χρειάζεται, μπορεί να μετατρέπουν φορμά ταινίας από κάμερα σε YT φορμά, για να ανεβαίνει πιο γρήγορα, εύκολα, και δεν ξέρω τι, αυτοί ίσως είναι Power Users.
  Απάντηση
τα ανταπτορακια usb/ps2 τα ξερω. αλλα εχω δει πολλα reviews και πολλα βιντεακια, και ολοι λενε οτι ειναι εντελως random η λειτουργια τους. δηλαδη μπορει να δουλευει σε αλλου το πισι και στο δικο τους οχι. η, να δουλευει με καποιο πληκτρολογιο, αλλα με καποιο αλλο οχι (η, να δουλευει προβληματικα). δηλαδη θελει κυριολεκτικα κατα τυχη να πετυχεις καποιο που να δουλευει. και δεν ειναι ουτε καν συγκεκριμενες μαρκες, να πεις οτι θα παρεις την ταδε μαρκα που εχεις δει οτι δουλευει πιο καλα. ειναι οτιναναι noname. το παιρνεις και οτι σε τυχει. τωρα θα δω μπας και καταφερω να φτιαξω και το dell, να το εχω στην ακρη και αυτο να υπαρχει. το παλιο ibm ηταν ps2. τα ξερω και αυτα τα DIN που λες, αλλα το δικο μου δεν ηταν τετοιο. το δικο μου πισακι ηταν 486 με κατι παντζουρια 3.1. ηταν λιγο πιο καινουριο απο 386, και ειχε και αλλη μια ps2 για το ποντικι (ειχα και ποντικι κανονικα)

αυτοι οι βιντεαδες youtube κλπ που λες, επειδη ειναι επαγγελματιες, οντως θελουν καλο hardware. γιατι οταν τραβανε βιντεο π.χ. σε 4Κ και θελουν ολο αυτο το πραγμα να το επεξεργαστουν, θελει πολυ τουμπανο συστημα να σηκωσει τοσα δεδομενα. editing, κωδικοποιησεις, rendering, και οχι μονο postprocess, αλλα και «πανω στη μυιγα» (on the fly, live streaming), που αυτο θελει τα αντερα του σε απαιτησεις. καναλι που λες, ολοι εχουν. οχι μονο οι προαναφερομενοι επαγγελματιες. ακομα και ενα βιντεακι να εχεις ανεβασει, το καναλι υπαρχει. απλα εχει το ελαχιστο περιεχομενο που θα μπορουσε. ακομα και αυτο το αισχος που ειδες για καναλι μου (εγω εχω ανεβασει καμια 30ρια βιντεακια νομιζω), που μπηκες για να δεις το βιντεακι για το «ινστακραπ» στο gimp, ειναι καναλι youtube. ασχετα αν ειναι σαν γ@μ0 τη μανα του :D:p βεβαια εγω το εχω για χαβαλε και για κανα how-to, οχι επαγγελματικα
  Απάντηση
Για όσους θεωρούν το MacOSX "σοβαρό OS", έρχεται να τους διαψεύσει ο Τούρκος προγραμματιστής Lemi Orhan Ergin. Ο λόγος για την τελευταία έκδοση "High Sierra", στην οποία μπορεί όποιος γουστάρει να πάρει δικαιώματα διαχειριστή, κάνοντας login σαν root και πατώντας μερικές φορές το enter. Καλά ακούσατε. Η apple πήρε το FreeBSD και το κατάντησε σαν τα μούτρα της.
Η ανακοίνωση του Ergin στο twitter: https://twitter.com/lemiorhan/status/935578694541770752
και η κατάπτυστη απάντηση της apple που δεν έχει καν την αξιοπρέπεια να παραδεχτεί το σφάλμα της: https://support.apple.com/en-us/HT204012
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, και στο λινουκς δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να παρει πληρη δικαιωματα αν κανει login σαν ρουτ; και εγω τωρα αν παω σε δευτερο tty και κανω login σαν ρουτ, θα εχω πληρη δικαιωματα παντου, ετσι απλα. βεβαια θα πρεπει να ξερω τους κωδικους, για να το κανω. η κατι δεν καταλαβα εγω καλα απο αυτο...

...α, αστο τωρα μολις ειδα τα λινκ (στραβωμαρα). απ'οτι καταλαβα δηλαδη βαζεις στο login screen σαν ονομα χρηστη τον ρουτ, και πατωντας μερικες φορες το enter, σε κανει login σαν ρουτ ετσι απλα χωρις κωδικο;... ε, ναι, οντως, ειναι οντως χοντρη μαλακια αυτο. το μακ εγω το θεωρουσα γενικα σοβαρο σαν λειτουργικο (περα απο τον παρανοικα περιοριστικο χαρακτηρα του), αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε καλα να το δω. φευγαλεα το εχω δει μονο.
  Απάντηση
Ότι ας πούμε δεν έχει υπάρξει ποτέ περίπτωση δυνατότητας απόκτησης root χωρίς κόπο σε Linux. Ας είμαστε λίγο λογικοί ρε παιδιά.

Εγώ έχω άλλο ερώτημα. Ποιος σοβαρός προγραμματιστής ανακοινώνει δημόσια κάτι τέτοιο, και μάλιστα στο Twitter;
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 28667, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Ότι ας πούμε δεν έχει υπάρξει ποτέ περίπτωση δυνατότητας απόκτησης root χωρίς κόπο σε Linux. Ας είμαστε λίγο λογικοί ρε παιδιά.

Εγώ έχω άλλο ερώτημα. Ποιος σοβαρός προγραμματιστής ανακοινώνει δημόσια κάτι τέτοιο, και μάλιστα στο Twitter;

σε καποιο σημειο της συζητησης εκει στο χαζοπουλι που ανεβηκε αυτο το πραγμα, ειδα το ιδιο ερωτημα και απο καποιον συμμετεχοντα. συγκεκριμενα τον ειπε οτι δεν ηταν και πολυ υπευθυνο κατι τετοιο. να ανακοινωσει δηλαδη στο χαζοπουλι αυτη την ευπαθεια. αλλα δεν μπορει να μην το γνωστοποιησε και στην απλ απευθειας. θα ηταν μαλακια κατι τετοιο.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)