ΟΥΦ !
Soulrain Falls, post: 28667, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Ότι ας πούμε δεν έχει υπάρξει ποτέ περίπτωση δυνατότητας απόκτησης root χωρίς κόπο σε Linux. Ας είμαστε λίγο λογικοί ρε παιδιά.

Εγώ έχω άλλο ερώτημα. Ποιος σοβαρός προγραμματιστής ανακοινώνει δημόσια κάτι τέτοιο, και μάλιστα στο Twitter;
Αρα δε χρειάζεται καν νάναι κανείς σοβαρός προγραμματιστής για να πάρει root σε mac.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Κάτι ακόμα που ίσως δεν γνωρίζετε για τα apple computers είναι ότι η υποστήριξη δεν το επισκευάζει (ακόμα κι αν είναι εντός εγγύησης) αν ο χρήστης είναι καπνιστής!
Υποτίθεται πως από το κάπνισμα κολλάνε τοξικές ουσίες στο υλικό και είναι επικίνδυνο για τους τεχνικούς. Θυμίζει εκείνο το ρητό που γράφαμε στις σχολικές τουαλέτες "μην πετάτε τσιγάρα στις λεκάνες, εμείς δε χέζουμε στα τασάκια σας".

Υ.Γ. Φυσικά η "ευαισθησία" της apple απέναντι στους τεχνικούς της εξαντλείται στο αντικαπνιστικό. Υπάρχουν σοβαρές καταγγελίες για υπερεκμετάλλευση προσωπικού και άδικες απολύσεις από την εταιρία.
  Απάντηση
DarkGoth, post: 28668, member: 1051 είπε κι ελάλησε:σε καποιο σημειο της συζητησης εκει στο χαζοπουλι που ανεβηκε αυτο το πραγμα, ειδα το ιδιο ερωτημα και απο καποιον συμμετεχοντα. συγκεκριμενα τον ειπε οτι δεν ηταν και πολυ υπευθυνο κατι τετοιο. να ανακοινωσει δηλαδη στο χαζοπουλι αυτη την ευπαθεια. αλλα δεν μπορει να μην το γνωστοποιησε και στην απλ απευθειας. θα ηταν μαλακια κατι τετοιο.
Dark, η συνήθης πρακτική σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να ειδοποιείς άμεσα τον εκάστοτε «υπεύθυνο» (άτομο, εταιρεία, οτιδήποτε) και να δίνεις περιθώριο μέχρι και 90 μέρες για να αντιδράσει. Ακόμα κι αν δεν το κάνει όμως, δεν το ανακοινώνεις δημόσια. Μπορείς να πεις δημόσια ότι υπάρχει τρύπα, ποτέ ποια είναι. Αυτός τώρα είπε βασικά "ψιτ, όσοι βρεθείτε κοντά σε macOS, να τι να κάνετε". Είναι απλά ηλίθιο.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
debianass, post: 28669, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Αρα δε χρειάζεται καν νάναι κανείς σοβαρός προγραμματιστής για να πάρει root σε mac.
Συγκεκριμένα σε macOS High Sierra και για όσο υφίσταται η τρύπα, όχι. Παρεμπιπτόντως, γίνεται με οποιοδήποτε password, όχι μόνο με κενό. Δεν ισχύει το ίδιο όμως για οποιαδήποτε έκδοση macOS ή OS X παλιότερα, τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Ούτε και αναιρεί το γεγονός ότι έχουν υπάρξει αντίστοιχα γελοίες περιπτώσεις και σε Linux.
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 28672, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Συγκεκριμένα σε macOS High Sierra και για όσο υφίσταται η τρύπα, όχι. Παρεμπιπτόντως, γίνεται με οποιοδήποτε password, όχι μόνο με κενό. Δεν ισχύει το ίδιο όμως για οποιαδήποτε έκδοση macOS ή OS X παλιότερα, τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Ούτε και αναιρεί το γεγονός ότι έχουν υπάρξει αντίστοιχα γελοίες περιπτώσεις και σε Linux.
Δεν έχω δοκιμάσει το "High Sierra" (τι όνομα κι αυτό! Μετά από μπάφινγκ στο βουνό το σκαρφίστηκαν;) αλλά όπως φαίνεται από την απάντηση, ο root έρχεται από προεπιλογή χωρίς password. Τι έλεγα παραπάνω; Αρκεί να τρέξει στο μηχανάκι του αφεντικού μέσα στο deadline. Και δε χρειάζεται να ξέρει κανείς τι είναι "root" για να είναι αφεντικό στην apple. Από κει κρίνε.
  Απάντηση
debianass, post: 28670, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Κάτι ακόμα που ίσως δεν γνωρίζετε για τα apple computers είναι ότι η υποστήριξη δεν το επισκευάζει (ακόμα κι αν είναι εντός εγγύησης) αν ο χρήστης είναι καπνιστής!
Υποτίθεται πως από το κάπνισμα κολλάνε τοξικές ουσίες στο υλικό και είναι επικίνδυνο για τους τεχνικούς. Θυμίζει εκείνο το ρητό που γράφαμε στις σχολικές τουαλέτες "μην πετάτε τσιγάρα στις λεκάνες, εμείς δε χέζουμε στα τασάκια σας".

Υ.Γ. Φυσικά η "ευαισθησία" της apple απέναντι στους τεχνικούς της εξαντλείται στο αντικαπνιστικό. Υπάρχουν σοβαρές καταγγελίες για υπερεκμετάλλευση προσωπικού και άδικες απολύσεις από την εταιρία.
Η (κάθε) εταιρεία μπορεί να θέσει τους όρους της (διαπίστωση είναι αυτό, δε συμφωνώ) και ο πελάτης έχει την ελευθερία να επιλέξει αν τους αποδέχεται. Εφόσον αγοράζει το προϊόν, τους αποδέχεται. Ακόμα κι αν στους όρους συμπεριλαμβάνεται το να κάνει κατακόρυφο και τριπλό άξελ. Κατά συνέπεια, εφόσον υπάρχουν βλαμμένοι, καλά τους κάνουν λέω εγώ.

Πέραν τούτου και όχι απαραίτητα για την Apple, υπάρχουν εκατοντάδες «τμήματα υποστήριξης» που θα σου πουν ιστορίες φρίκης για τον τρόπο που μεταχειρίζεται ο κόσμος τα μηχανήματα (και μετά ζητάει και τα ρέστα).

Όσο για το υστερόγραφο, είναι γνωστό πού και πώς ακριβώς παράγονται τα εξαρτήματα που χρησιμοποιεί η Apple, όπως επίσης είναι γνωστό ότι τεράστιο τμήμα του «πολιτισμού» μας βασίζεται στην εκμετάλλευση. Και σε αυτό είμαστε συμμέτοχοι και συνυπεύθυνοι όλοι.
  Απάντηση
debianass, post: 28673, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Δεν έχω δοκιμάσει το "High Sierra" (τι όνομα κι αυτό! Μετά από μπάφινγκ στο βουνό το σκαρφίστηκαν;) αλλά όπως φαίνεται από την απάντηση, ο root έρχεται από προεπιλογή χωρίς password. Τι έλεγα παραπάνω; Αρκεί να τρέξει στο μηχανάκι του αφεντικού μέσα στο deadline. Και δε χρειάζεται να ξέρει κανείς τι είναι "root" για να είναι αφεντικό στην apple. Από κει κρίνε.
και στο λινουκς, σε ολες τις διανομες δεν ειναι ο ρουτ απενεργοποιημενος και χωρις κωδικο; εκτος αν το ρυθμισεις εσυ να ειναι ενεργος, και να βαλεις κωδικο απο την αρχη, στην εγκατασταση.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
debianass, post: 28673, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Δεν έχω δοκιμάσει το "High Sierra" (τι όνομα κι αυτό! Μετά από μπάφινγκ στο βουνό το σκαρφίστηκαν;) αλλά όπως φαίνεται από την απάντηση, ο root έρχεται από προεπιλογή χωρίς password. Τι έλεγα παραπάνω; Αρκεί να τρέξει στο μηχανάκι του αφεντικού μέσα στο deadline. Και δε χρειάζεται να ξέρει κανείς τι είναι "root" για να είναι αφεντικό στην apple. Από κει κρίνε.
Από βουνά τση Καλιφόρνιας παίρνει τις ονομασίες πλέον. Είχαν τη Sierra, μετά μάλλον τους τελείωσε η έμπνευση και το είπαν High Sierra (που βασικά είναι ψηλότερα στο ίδιο βουνό).

Δε διαφωνώ με τη σοβαρότητα του θέματος, κάθε άλλο. Με το «sensationalism» της υπόθεσης διαφωνώ. Είναι βλακώδης απερισκεψία, ναι, αλλά να μην κάνουμε λες και δεν έχουμε δει τέτοια στο Linux (ή οπουδήποτε).
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 28674, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Πέραν τούτου και όχι απαραίτητα για την Apple, υπάρχουν εκατοντάδες «τμήματα υποστήριξης» που θα σου πουν ιστορίες φρίκης για τον τρόπο που μεταχειρίζεται ο κόσμος τα μηχανήματα (και μετά ζητάει και τα ρέστα).

αυτο το βλεπω και εγω. πολυ σπανια να δω μηχανηματα, οπουδηποτε που θα παω, να ειναι σε καλη κατασταση και φροντισμενα. τα περισσοτερα ειναι παραμελημενα και κακομεταχειρισμενα.

το δικο μου (το βασικο μου το desktop) ειναι το ακριβως αντιθετο:...

το εχω πανω στο γραφειο (δεν βαζω ΠΟΤΕ ηλεκτρονικα μηχανηματα κατω στο πατωμα)

το εχω μονιμα συνδεμενο πανω σε εφεδρικη μπαταρια για τις μαλακιες της αχρηστης ΕΛληνικης δεη

ολα τα καλωδια τα εχω ξεχωρισει, αλλου να περνανε τα υψηλης τασης (τροφοδοσιας) και αλλου τα καλωδια χαμηλων ρευματων (δηλαδη καλωδια σηματων. ηχος, dvi οθονης, πληκτρολογιο, δικτυο, usb, κλπ)

η μοναδα βρισκεται ακριβως διπλα απο την ξεχαρβαλωμενη μπαλκονοπορτα, για να τραβαει κατευθειαν τον παγωμενο αερα απεξω

το μηχανημα δεν μετακινειται ΠΟΤΕ, ουτε χιλιοστο (για να μην τρανταζονται οι σκληροι)

και καθε 3-6 μηνες ανοιγω το κουτι, και το καθαριζω παντου μεσα απο σκονες, φυσωντας το με ενα τραβηχτηρι που πηρα απο τα τζαμπο με 3 ευρω (δεν εχει νοημα για πιο συχνα, γιατι δεν πιανει ευκολα σκονη)

παλιοτερα που ο πατερας μου καπνιζε ηταν θεμα, αλλα με τσιγαρο δεν εμπαινε στο δωματιο. και η πορτα του δωματιου ηταν κλειστη, για να μην μπαινει η αηδια ο καπνος μεσα. μεχρι που για ενα διαστημα ειχα κολλησει στην πορτα του δωματιου ενα χαρτι που εγραφε κατι σαν «προσοχη, ευαισθητος ηλεκτρονικος εξοπλισμος. απαγορευεται το καπνισμα εντος του χωρου»

μεχρι που εχουν φτασει καποιοι γνωστοι να με δουλευουν κιολας τα κουναβια, οτι αν ειχα παιδι δεν θα το φροντιζα ετσι.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 28675, member: 1051 είπε κι ελάλησε:και στο λινουκς, σε ολες τις διανομες δεν ειναι ο ρουτ απενεργοποιημενος και χωρις κωδικο; εκτος αν το ρυθμισεις εσυ να ειναι ενεργος, και να βαλεις κωδικο απο την αρχη, στην εγκατασταση.

Άσχετο, είχα δοκιμάσει σε κάποια φάση να κάνω login σαν root σε διανομή από τη login screen. Μου απάντησε πως για λόγους ασφαλείας δεν μπορείς να κάνεις login σαν root από την login screen. Θα έπρεπε από το τερματικό, η ίσως από CLI κατά την διάρκεια του boot.

Αντίθετα σε Fedora, μου ζήτησε στην εγκατάσταση της διανομής να δημιουργήσω τον λογαριασμό root και την root password, και στη συνέχεια μου ζήτησε να δημιουργήσω τον δικό μου λογαριασμό και την δική μου password. Μάλιστα, αν θυμάμαι δεν δέχεται να είναι ίδιες οι passwords. Μου έκανε εντύπωση αυτό, σαν επαγγελματική προσέγγιση.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)