Εξελίξεις στο Linux
asinoro, post: 28594, member: 1760 είπε κι ελάλησε:Η 17b-1 είχε τον πυρήνα του Debian τον 4.9 η 17b-2 έχει τον 4.13 την κατεβάζετε για δοκιμή από εδώ:
https://sourceforge.net/projects/mx-linu...X17/beta2/

asinoro, βγηκε καινουριο ΜΧ; τι εγινε, βαλατε systemd η, οχι ακομα; :p:rolfx

debianass, post: 28588, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Πράγματι, δεν είναι κανονικός χρήστης ο guest, μπορεί να κάνει login αλλά δε σηκώνει desktop. Μάλλον θα πρέπει να ανοίξεις κανονικά νέο χρήστη για να τρέξει.

Ενα άλλο πρόβλημα που συνάντησα ήταν με το syslinux σε ένα στικάκι. Αφού αντέγραψα τα αρχεία συστήματος και τα changes από τον εξομοιωτή, έτρεξα το script /slax/boot/bootinst.sh από το κανονικό σύστημά μου (debian stretch). Οταν προσπάθησα να bootάρω έβγαλε "failed to load com32 file /slax/boot/vesamenu.c32".
Δοκίμασα να αντιγράψω ενημερωμένα αρχεία syslinux όπως προτείνεται στο blog του slax (https://www.slax.org/en/blog/24357-vesam...ot-problem) αλλά δε διορθώθηκε.
Κάρφωσα το στικάκι στον εξομοιωτή και εκτέλεσα το /slax/boot/bootinst.sh σε περιβάλλον slax και το πρόβλημα διορθώθηκε.

το guest, αν εχεις καπου ενα προχειρο xinitrc, και το χωσεις μεσα στο home του, οταν συνδεθεις, κανεις login, και δωσεις startx, δεν θα σηκωσει γραφικο; για δοκιμασε το απο περιεργεια. και μετα βλεπουμε πως θα μπορουσε να ενσωματωθει. αν εχει το xinitrc ο guest και εχει το συστημα εγκατεστημενο γραφικο, δεν βλεπω το λογο γιατι να μην μπορει ο guest να σηκωσει γραφικο.

για το vesamenu κατι παρεμφερες ηταν και σε εμενα το προβλημα. εγω περασα τον extlinux εντελως χειροκινητα. ο βασικος extlinux/syslinux ειναι 3 αρχειακια ολα-ολα (το extlinux/syslinux.conf, ενα ldlinux.sys και ενα extlinux.sys αν θυμαμαι καλα το ονομα). αυτο απλα φορτωνει το λειτουργικο, δεν εχει τιποτα να πατησεις, η, να επιλεξεις. αργοτερα εγω εβαλα το μενου (το σκετο text mode μενου, οχι το γραφικο vesamenu), γιατι βολευει στον κλωνο στον εξομοιωτη. βρηκα παρομοιες οδηγιες που ελεγαν να αντιγραψω αλλα 2-3 αρχειακια απο το πακετακι του syslinux (/usr/lib/syslinux/modules/bios)στο /boot/extlinux. τα αντεγραψα, εκανα επανεκκινηση και... τον ηπια... οποτε πηρα ολα τα αρχειακια αποκειμεσα τα πεταξα μεσα στον extlinux, εκανα reboot και βγηκε μια χαρα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Μπά, με το .xinitrc του root και chown σε guest:guest βγάζει πάλι τα ίδια errors, "operation not permitted".
Με su (δεν έχει sudo) εκκινεί το desktop, αλλά, εννοείται, ως root.

Ενα ακόμα πρόβλημα που εντόπισα στο slax είναι με ορισμένες gpu που εμφανίζει χάλια το βελάκι του κέρσορα του ποντικιού. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό, το βγάζει τραβηγμένο και κομματιασμένο. Παρόλα αυτά λειτουργεί.
Αλλο ένα θέμα που εντόπισα είναι η αδυναμία να ορίσει proxy γενικότερα στο σύστημα. Ο chromium δεν έχει τα γνωστά πεδία που ορίζεις proxy, έχουν αφαιρεθεί μάλλον για οικονομία χώρου.
Ο μόνος τρόπος είναι να δώσεις στο τερματικό (ή στο profile) "export http_proxy=x.x.x.x:port" και μετά chromium. Αλλά και πάλι είναι παρακινδυνευμένο, αφού ουσιαστικά είσαι root και καλείς gui από την κονσόλα. Επιπλέον είναι τραβηγμένο να ζητάει κανείς τέτοιες εντολές από τους χρήστες στους οποίους απευθύνεται το slax.
Πιστεύω ότι στην επόμενη έκδοση θα διορθώσουν πολλά από αυτά τα προβλήματα (ίσως στην έκδοση 10) ώστε να γίνει χρηστική η διανομή.

Αυτό που ψάχνω τώρα είναι πως να δημιουργήσω με aufs (υπόψην, το aufs και aufs_utils υπάρχει στη jessie αλλά όχι στην stretch), ένα module.sb για να αντικαταστήσω το chromium με palemoon ή ένα πλήρως λειτουργικό chromium. Στο porteus υπάρχει το script που εκτελεί αυτή τη λειτουργία. Δε θα ήταν τίποτα να το περιλαμβάνει και το slax, ουσιαστικά μια αναδιάταξη του deb είναι.

Ο τρόπος που προτείνεται είναι λίγο κάφρικος:
1. Bootάρεις απείραχτο (χωρίς αλλαγές) το slax
2. Κάνεις εγκατάσταση (π.χ. apt-get install palemoon)
3. savechanges /05_palemoon.sb
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
δεν δοκιμαζεις ετσι απο περιεργεια να βαλεις και το sudo; εκτος αν λειπει τιποτα PAM και τετοια, αφου αυτο εχει μονο τον ρουτ απο τη μανα του, οποτε το PAM ειναι μαλλον περιττο (δεν εχει νοημα για login/logout και χρηση κωδικου, αφου μονο ο ρουτ υπαρχει εξαρχης)

ο τροπος που λες οτι ειναι καφρικος για την αλλαγη του μηρυκαστικου, δεν θα ελεγα οτι ειναι και τοσο. εχεις δουλεψει και το Τινυ, που εχει ιδιου τυπου συστημα, να σωζεις τις αλλαγες με το mybackup.gz. εγω βεβαια ποτε δεν το συμπαθησα το mybackup, και φορτωνα το Τινυ παντα σε hybrid mode. το mybackup, αργουσε, λαγκαριζε, κατι φορες κολλαγε και εμενε στον τοπο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το καφριλίκι είναι ότι ενσωματώνει όλες τις αλλαγές. Αν π.χ. προσθέσεις κάποια αποθετήρια και εγκαταστήσεις μια εφαρμογή, με το savechanges αποθηκεύει και τη list των αποθετηρίων. Αν θυμάμαι καλά το τινυ σου δίνει δυνατότητες να επιλέξεις τι θα αποθηκεύσεις.
Πάντως είναι ένα τρομερά συμπυκνωμένο dedian, μια καλή βάση για πολλούς πειραματισμούς.
  Απάντηση
ναι, στο τινυ εχει 2 αρχειακια μεσα στο //opt αν θυμαμαι καλα, που το ενα κανει exclude και το αλλο προσθετει. και εκειμεσα εβαζες τα paths που ηθελες, ειτε να αποθηκευονται, ειτε να τα αγνοει. οσον αφορα το debian, και εγω τωρα αυτο εχω βαλει σκοπο να κανω. ξεγυμνωνω το debian απ'οπου παιρνει, ωστε να το κανω οσο το δυνατον γυμνο, για πιο γρηγορο και μικρο (χωρις σαβουρες δηλαδη)και πιο custom (να μπορω δηλαδη να βαζω διαφορα και να κανω δοκιμες, χωρις να μπλεκονται πολλα dependencies στη μεση, και να διαλυουν πραγματα)
  Απάντηση
Ποιά διανομή linux είναι ταχύτερη κατά την εκκίνηση;

Σε αγώνα "σπριντ" μεταξύ διανομών linux που έλαβαν χώρα στο ίδιο μηχάνημα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
Intel Core i5 7600K
Ιntegrated HD Graphics 630
Gigabyte Z270 motherboard
8GB DDR4 memory
Samsung 850 256GB SSD

διαγωνίστηκαν οι παρακάτω διανομές:
  1. Antergos 17.11 - This Arch-based Linux distribution currently ships with the Linux 4.13 kernel, GNOME Shell 3.26.2 by default, and an EXT4 file-system.
  2. CentOS 7 - The community flavor of Red Hat Enterprise Linux 7. CentOS Linux 7 latest has Linux 3.10, GNOME Shell 3.22, and uses an XFS file-system.
  3. Clear Linux 19260 - Intel's performance-optimized Linux distribution presently ships with the Linux 4.13 kernel, GNOME Shell 3.26.2, and EXT4.
  4. Debian 9.2.1 - The latest stable release of Stretch is using the Linux 4.9 kernel and GNOME Shell 3.22.3 atop EXT4.
  5. Fedora Workstation 27 - Fedora 27 has the Linux 4.13 kernel, GNOME Shell 3.26.1 with Wayland, and EXT4.
  6. Manjaro 17.0.6 - Some more Arch Linux based action happening. Manjaro 17.0.6 has Linux 4.9, Xfce 4.12, and EXT4.
  7. Solus 3 - The Solus Linux distribution that continues growing in popularity currently has Linux 4.13, its GNOME-derived Budgie desktop environment, and EXT4 file-system.
  8. Ubuntu 16.04.3 LTS - The current LTS release of Ubuntu Linux with Linux 4.10, Unity 7.4, and EXT4.
  9. Ubuntu 17.10 - The latest Ubuntu stable release with Linux 4.13, GNOME Shell 3.26.1 atop Wayland, and EXT4.
  10. openSUSE Leap 42.3 - The current stable release of openSUSE built from SUSE Linux Enterprise sources with the Linux 4.4 kernel, KDE Plasma 5, and XFS file-system.
  11. openSUSE Tumbleweed - The rolling-release version of openSUSE with the Linux 4.14 kermel, KDE Plasma 5 desktop, and XFS file-system.
Τα αποτελέσματα πάρθηκαν σε κάθε περίπτωση από το systemd των διανομών και ήταν τα εξής:

1.Φόρτωση kernel:
[Εικόνα: kernel.png]

2. Φόρτωση loader:
[Εικόνα: total.png]

3. Συνολικός χρόνος (μέχρι την πλήρη φόρτωση του DE, εξαιρούμενου του χρόνου διάδρασης, π.χ. του login):
[Εικόνα: systemd.png]

Όπως βλέπουμε, παρόλο που ο πυρήνας του CentOS φορτώνει ταχύτερα, στο συνολικό χρόνο το CentOS έρχεται τελευταίο, ενώ στην πρώτη θέση βρίσκονται το Clear Linux και το Solus.

Η διαφορά έγκειται στον UEFI bootloader, ο οποίος είναι ελαφρότερος στις 2 αυτές διανομές.

πηγή: https://www.phoronix.com/scan.php?page=a...linux-boot
  Απάντηση
Τέρμα οι Chrome Apps

H google αποφάσισε να "σκοτώσει" τις εφαρμογές chrome-chromium στα windows, macOS και Linux. Προς το παρόν θα είναι διαθέσιμες μόνο για το chromeOS και πιθανότατα έτσι θα μείνουν.
Οι apps που έχουμε εγκαταστήσει ήδη θα εξακολουθούν να εκτελούνται για περιορισμένο χρονικό διάστημα και θα σταματήσουν μέσα στο πρώτο 6μηνο του '18.

Η απόφαση της google είναι να διατηρήσει τις chrome apps μόνο για το chrome OS, αφού -όπως ισχυρίζεται- όλες μπορούν να αντικατασταθούν από τις υπηρεσίες κανονικών web ιστοσελίδων.

Εννοείται ότι δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, εφαρμογές όπως ο enjoy music player ή ο Simple music player που παίζουν offline μουσικά αρχεία, και πολύ περισσότερο ο ARC Welder που τρέχει εφαρμογές android δε μπορούν να αντικατασταθούν από τις υπηρεσίες καμιάς ιστοσελίδας.
Απλά η google προσπαθεί να καταστήσει το CromeOS πιο ανταγωνιστικό απέναντι, όχι μόνο στα windows και το MacOS αλλά και τις ανοιχτού/ελεύθερου κώδικα linux διανομές.
  Απάντηση
debianass, post: 28730, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ποιά διανομή linux είναι ταχύτερη κατά την εκκίνηση;
Άλλο ένα από τα «ό,τι να 'ναι» benchmarks του Phoronix. Δε νοείται σύγκριση μεταξύ διανομών με διαφορετικούς πυρήνες (και διαφορετικό build αυτών προφανώς), διαφορετικά DE, διαφορετικές default εφαρμογές και τα συναφή.

Το Clear Linux πάντως είναι σίγουρα «γρήγορο», ως διανομή ειδικού σκοπού, και αυτό αντικατοπτρίζεται και στο Solus (ο Ikey δούλευε στην Intel και το Clear πριν παραιτηθεί).
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
debianass, post: 28731, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Τέρμα οι Chrome Apps
Έρχεται νέο φρούτο: Progressive Web Apps. Θα είναι λέει web apps (αυτή η μάστιγα) αλλά θα δουλεύουν περισσότερο σαν native. Και σταδιακά (αν όλα πάνε κατ' ευχήν για τους δημιουργούς αλλά κατά διαόλου για τους χρήστες) θα καταλήξουμε με υπολογιστές που θα φορτώνουν αρχεία από «το cloud», θα χρησιμοποιούν «web εφαρμογές» που φυσικά κι αυτές από κάπου αλλού θα έρχονται και -γιατί όχι;- ίσως να φορτώνουν και ολόκληρο το λειτουργικό από κάποιο container στου βοδιού το κέρατο.

Κάποιοι λένε ότι έτσι αφαιρείται πλήρως ο έλεγχος του μηχανήματος από το χρήστη αλλά δεν ξέρουν αυτοί. Η μάζα (βλέπε καταναλωτές) μίλησε και δεν της καίγεται καρφί.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
debianass μπορεις να κανεις και εσυ τετοια τεστακια εκκινησης συστηματων με εξομοιωτες. φτιαχνεις μερικους με το ιδιο ακριβως «hardware» (το τερματιζεις οσο πανω σε επιτρεπει), και τρεχεις μεσα στον καθενα ενα συστημα. και παιρνεις κατα προτιμηση το χρονο της πρωτης εκκινησης, γιατι στις επομενες εχει και το caching απο τα snapshots (αν εχει παρει καποιο), που αυτο μειωνει δραματικα το χρονο εκκινησης (εγω π.χ. εχω 16-20" πρωτη εκκινηση και 8" οι επομενες. και μετραω απο οταν εμφανιζει τον bootloader μεχρι να σηκωσει γραφικο,, χωρις να πιανω μεσα τη bios/uefi). αυτο δηλαδη που εκανα εγω οταν συγκρινα το «υπερτατο ΜΧ» με το βαρια μονταρισμενο και «ελαφρα χρησιμοποιημενο» debian μου (σε εκεινα τα βιντεακια που ειχα βαλει στο θεμα του... «ακατανομαστου»).

οσο για τα chrome apps, βλεπω να πατωνει ο χρωμιακης τωρα, αν τα καταργησουν. τα «apps» και τα προσθετα ηταν κυριως αυτα που τον ανεβασαν (οπως ειναι τα extensions στον γκοτζιλλα), σε συνδυασμο με την ευκολοτερη χρηση. τωρα θα ειναι μονο ενα απλα ευχρηστο μηρυκαστικο, χωρις τιποτα που να τον ξεχωριζει σε προτιμηση. ο γκοτζιλλας τουλαχιστον ακομα και χωρις τα προσθετα, παραμενει ενα καλα εξοπλισμενο και προσφορο για μοντες μηρυκαστικο. οσο για το chrome«OS», μονο OS δεν τη λες αυτη τη μαλακια. ενα μηρυκαστικο με μεγεθος 2GB. χειροτερο και πιο λειψο και πιο προβληματικο απο το ηδη σκουπιδι android. πραγματικα, ακομα και τα ξεδιαντροπα παντζουρια 10 ειναι πιο αξιοπιστα απο αυτα τα μπαζα. απορω πως μια εταιρια σαν τη γουγλ κυκλφορησε τετοια σκουπιδια

ειχα δοκιμασει το chrome«OS» στον εξομοιωτη. ετρεξε κανονικα μπορω να πω, αλλα παιζει να ειναι το πιο για τον !@#^&*, πετσοκομμενο, λειψο, και αδειο «λειτουργικο συστημα» που εχω δει ποτε μου (χειροτερο και απο παντζουρια 3.1). ουτε desktop, ουτε καποιο μενου, ουτε καποιο offline app να υπαρχει προεγκατεστημενο, τιποτα απολυτως. ουτε καν τις στοιχειωδεις ρυθμισεις, π.χ. για ενταση ηχου, για αναλυση οθονης, (ουτε καν vga bootcodes δεν αναγνωριζε) για δικτυο ηθελε σωνει και ντε dhcp, (και εγω που εχω ρυθμισει το δικτυο μου να δεχεται μονο στατικες, δεν το δεχοταν γιατι το μπαζο δεν εχει καν ρυθμισεις για στατικες, οποτε δεν συνδεοταν καν στο δικτυο). μονο ενα μηρυκαστικο fullscreen, σαν να σηκωνω ενα εντελως ξεγυμνωμενο commandline debian, με τον ποντικοφαρμακο και τον γκοτζιλλα μονο. @@ρια βραστα δηλαδη. αυτο το κανω 100 φορες καλυτερα και με ενα debian netinstall :pEek
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)