Αξίζει ένας SSD σε netbook;
καλημέρα!

Έχω netbook hp με έναν atom 1.6Ghz, 2gb ram . Λόγω ελεεινών επιδόσεων το έχω παροπλισμένο , αλλά τώρα θα χρειαστεί να μετακινούμε συνεχώς για κάποιο διάστημα και λέω να κουβαλάω αυτό αντί για το 17" που έχω.

Λέω να του βάλω έναν SSD μπας και ξυπνήσει λίγο, το μόνο που θα κάνει είναι firefox (κυρίως emails) και pdf (ανάγνωση). Πολύ σπάνια να χρειαστεί να συντάξω κάτι σε writer ή calc. Θα κερδίσω τίποτα ή θα πάει τσάμπα το 50ρι-60ρι;

ΥΓ. σε διανομή μάλλον θα πάω σε lubuntu/lxle
Linux Mint 19.1 Tessa | Kernel Linux 4.15.0-48-generic x86_64 | MATE 1.20.1

Απάντηση
χμμμ σχετικο. θα δεις βελτιωση στην αποδοση, αλλα μην περιμενεις και θαυματα απο ατομ επεξεργαστη και 2 GB μνημη. το ποση βελτιωση θα δεις, δεν μπορει κανεις να το ξερει απο πριν. μονο με πραγματικη δοκιμη το βλεπεις αυτο. εξαρταται και απο το λειτουργικο, περα απο τον ssd. σε καποια διανομη μπορει να δεις μεγαλυτερη βελτιωση, και σε καποια αλλη να δεις μικροτερη

αυτο τι διανομη εχει τωρα επανω; η, εχει ξωμεινει με τιποτα αρχαια παντζουρια; απο διανομη θα σε ελεγα κανα sparky που ειναι απευθειας απο το debian, και ειναι και παναλαφρο και ευκολο (σχεδον ετοιματζιδικο). το ουμπουντου ειναι ευκολο και ετοιματζιδικο, αλλα ετσι που εχει γινει παχυσαρκο πλεον, ειναι για να το βαλεις να περπατησει τη σανιδα και να παει στα μαυρα τα ψαρια
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
mint έχει αλλά είναι βαρύ. Του βαλα χτες Lxle (μιας που βγήκε η καινούργια έκδοση) , αν και αργεί να ανοίξει τα προγράμματα , μετά τρέχει αξιοπρεπέστατα. Δηλαδή κάνει μισό λεπτό να ανοίξει τον FF αλλά όταν ανοίξει σερφάρει χωρίς κολλήματα στις δύο καρτέλες που θέλω. Οπότε θα το αφήσω έτσι και δεν θα βάλω SSD. Αν βρω τα δύσκολα θα ζαλωθώ το 17ρι.

Απάντηση
ναι μετα τρεχει καλα, γιατι εχει φορτωσει στη μνημη, που ειναι πιο γρηγορη. ο ssd θα το βελτιωσει και στην εκκινηση και στα προγραμματα, αλλα οχι κατι δραματικο. τωρα περιμενεις π.χ. 30" να ανοιξει ο γκοτζιλλας. μην νομιζεις οτι ο ssd θα σε παει ξερω'γω στα 5". και κατι που με ηρθε μολις. αυτο τι σκληρο εχει επανω; εχει κλασσικο σκληρο, η, flash memory; γιατι τα περισσοτερα νετμπουκια ειχαν flash memory, οχι σκληρο. αν εχει flash memory δεν θα κανει τιποτα ο ssd. γιατι και η flash memory, ssd ειναι ουσιαστικα. αν εχει κλασσικο σκληρο δες αν ειναι 5400, η, 7200 στροφων (αν δεν το γραφει πανω του, ψαξε το μοντελο στο ιντερνετς και δες τα χαρακτηριστικα του). αν ειναι 5400, τον βγαζεις και βαζεις εναν 7200, αν εχεις καπου στην ακρη καναν 7200 σκληρο των 2.5 ιντσων (τους μικρους για λαπτοπ). βλεπεις με αυτον πως παει. αν πηγαινει καλυτερα, το κρατας με τον 7200 (προυποθεση βεβαια οτι τον εχεις ηδη τον 7200, οχι να τον αγορασεις καινουριο για το νετμπουκι)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Εγώ εδώ και 4 χρόνια άρχισα να ψωνίζω αρκετά refurbished στην Ελλάδα. Αρκετές εταιρείες οργανώθηκαν και πουλάνε με σχετική εγγύηση. Είχα ξανααναφέρει νομίζω για ένα μεταχειρισμένο managed switch με το οποίο έμεινα 1000% ευχαριστημένος. Από τότε έχω πάρει κάμερα, laptop, τηλέφωνα, οθόνες, μνήμες κ.α. Χωρίς μεγάλα προβλήματα. Όλα αυτά τα λέω γιατί ίσως απ'το να δώσεις ας πούμε 60 ευρώ για SSD ίσως να περιμένεις κ να δώσεις 200 για πιο δυνατό λάπτοπ ή 100 με κάποιο σπασιματάκι στα πλαστικά ή πλα'ι'νά. Εγώ βρήκα ότι από πολλές απόψεις με συμφέρει σε 2 περιπτώσεις να έχω server 2 λάπτοπ. Με αυτό το σύστημα έχω έξοδα για hardware περίπου 200ευρώ στα 4 ή 5 χρόνια. Σε μένα έτσι πάει. Δεν μπορώ να κάνω οδηγό σε αυτό το θέμα που να καλύπτει άλλους. Απλώς ιδέα καταθέτω. Το lxde σφυράει, ανάλαφρο κ σταθερό όπου το έχω δοκιμάσει.
  Απάντηση
@Goth, εχει μηχανικό 160ρι. Όσο το δούλεψα , καλά πάει.
@Pragma έχω ήδη ένα 17" με i7 και ουσιαστικά το netbook θα το χρησιμοποιήσω για σύντομο χρονικό διάστημα για αυτό και δεν θέλω να επενδύσω χρήματα.

Απάντηση
ναι μετα τρεχει καλα, γιατι εχει φορτωσει στη μνημη, που ειναι πιο γρηγορη. ο ssd θα το βελτιωσει και στην εκκινηση και στα προγραμματα, αλλα οχι κατι δραματικο. τωρα περιμενεις π.χ. 30" να ανοιξει ο γκοτζιλλας. μην νομιζεις οτι ο ssd θα σε παει ξερω'γω στα 5".

Σε αρκετές περιπτώσεις που είχα διαβάσει, αλλά για Laptop, ο SSD τους το έκανε πολύ γρήγορο όπως λένε, δηλαδή το εκμοντέρνισαν από πλευράς ταχύτητας. Επαναλαμβάνω όμως σε Laptop.

και κατι που με ηρθε μολις. αυτο τι σκληρο εχει επανω; εχει κλασσικο σκληρο, η, flash memory; γιατι τα περισσοτερα νετμπουκια ειχαν flash memory, οχι σκληρο. αν εχει flash memory δεν θα κανει τιποτα ο ssd. γιατι και η flash memory, ssd ειναι ουσιαστικα.

Και εγώ αυτό ήξερα, πως δεν είχαν σκληρό.

αν εχει κλασσικο σκληρο δες αν ειναι 5400, η, 7200 στροφων (αν δεν το γραφει πανω του, ψαξε το μοντελο στο ιντερνετς και δες τα χαρακτηριστικα του). αν ειναι 5400, τον βγαζεις και βαζεις εναν 7200, αν εχεις καπου στην ακρη καναν 7200 σκληρο των 2.5 ιντσων (τους μικρους για λαπτοπ). βλεπεις με αυτον πως παει. αν πηγαινει καλυτερα, το κρατας με τον 7200 (προυποθεση βεβαια οτι τον εχεις ηδη τον 7200, οχι να τον αγορασεις καινουριο για το νετμπουκι)

Όσον αφορά σε Laptop, ένας 7200 θα ανέβαζε τις επιδόσεις, το πόσο % δεν είναι σίγουρο, εξαρτάται ίσως και από άλλους παράγοντες αν είναι SATA II, III, και την cache του δίσκου. Σε fora λένε πως μερικοί που βάλανε σε Laptops (Notebooks), είχαν αύξηση της θερμότητας, και γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας. Επίσης, πως σε ένα περίπου χρόνο, ο 7200 τους έβγαινε off, λόγω μεγάλης θερμότητας. Βλέπεις στα Laptops δεν μπορείς να ψύξεις.
  Απάντηση
χαρη, προφανες, γιατι το λαπτοπ με τον κανονικο Χ86 ειναι πολυ πιο δυνατο απο το νετμπουκ με τον ατομ. οποτε ο ssd θα κανει τη διαφορα. αλλα οι ατομ επεξεργαστες ειναι αντιστοιχων δυνατοτητων με ενα φτηνο σελερον, η, με arm που εχουν τα κινητα. φτιαχτηκαν για φορητοτητα και οικονομια στην καταναλωση, οχι για αποδοση. αναποφευκτα για να εχουν μικρη καταναλωση και μικρη παραγωγη θερμοτητας, σακατεψαν την ισχυ και την αποδοση. δεν γινεται αλλιως. η, θα εχεις ενα δυνατο κυκλωμα, που ομως θα ζεσταινεται και θα καταναλωνει τον σκασμο, η, θα εχεις ενα κυκλωμα που θα μενει κρυο και θα «τρωει σαν σπουργιτακι», αλλα θα εχει εντελως ψοφια αποδοση. και γι'αυτο ακριβως πατωσαν και τα νετμπουκ. ηταν πολυ αδυναμα και πολυ ακριβα γι'αυτο που ηταν. ηταν κινητα σε σασι λαπτοπ με λειτουργικο desktop. ε, οσο και να θελεις, κατι τετοιο δεν τραβαει. αυτα ειναι να ριξεις επανω κανα ΤινυΛινουκς σε mybackup (σε καμια περιπτωση hybrid), κανα debian που θελει τοσο ξεγυμνωμα, που μονο εγω και ο debianass θα μπορουσαμε να το καταφερουμε (και επισης μονο εμεις οι 2 θα μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε μετα :D:p )

sudo, τωρα με ηρθε. αν μπορει να γινει κατι τετοιο, θα εχει καποια διαφορα, και ειναι και ευκολο και χωρις σημαντικο κοστος. μπας και παιρνει και sdcard το νετμπουκι; αν βαλεις ενα λειτουργικο μεσα σε καμια 16GB sdcard θα τρεξει καλουλια. οι sdcards ειναι σαν μικροι ssd, και ειναι και σχετικα φτηνες. και αν δεν κανει κατι στο νετμπουκακι, χαμενη δεν θα παει παντως. μπορεις να τη χρησιμοποιησεις σε κινητο, σε λαπτοπ, σε καμερα, σε κανα raspberryPI αν εχεις κατι τετοιο, οπουδηποτε. αν φτασεις να το κανεις, θα σε πω πως να κανεις την εγκατασταση εκτος νετμπουκ (για να γινει πολυ πιο γρηγορα και αξιοπιστα), και να φυτεψεις μετα την ετοιμη sdcard στο νετμπουκ και να το ξεκινησεις. θελει εναν εξομοιωτη και raw disk access στην sdcard, αλλα ειναι πολυ πιο ευκολο και απλο αποσο ακουγεται.
  Απάντηση
ναι έχει υποδοχή. Θα πρέπει να πάρω τουλάχιστον 32ρα και γρήγορη , δεν με συμφέρει (οικονομικά). Καλύτερα να πάρω SSD να μου μείνει κιόλας.

Απάντηση
sudo, post: 28664, member: 1309 είπε κι ελάλησε:ναι έχει υποδοχή. Θα πρέπει να πάρω τουλάχιστον 32ρα και γρήγορη , δεν με συμφέρει (οικονομικά). Καλύτερα να πάρω SSD να μου μείνει κιόλας.
για αυτα που λες οτι θα κανεις, δεν χρειαζεσαι 32αρα. ειναι υπερβολικο να παρεις τοσο μεγαλη. ακομα και μια 8αρα σε φτανει παραπανω απο ανετα αν δεν βαλεις swap. μια πολυ ελαφρια διανομη μονο με τον γκοτζιλλα και τα βασικα του φιδιου (οφις), ποσο νομιζεις οτι πιανει; εγω φαντασου με debian και με εγκατεστημενα διαφορα που χρησιμοποιω, γκοτζιλλα, openshot, κεραυνοπουλις, εξομοιωτες, ολοκληρο το φιδι, gimp (και αυτο με 2 προφιλ ρυθμισεων κιολας), ενα modulακι ελεγχου για τη γεννητρια μπαταριας που εχω πανω το πισι, και με γραφικο gnome, και με τον liquorix πυρηνα προσθετο, και ολο αυτο πιανει 8GB, ΜΑΖΙ με το swap που το εχω βαλει στα 4GB. αν βρεις καμια 8αρα, θα ειναι σιγουρα παμφθηνη. ακομα και 16αρα να παρεις, εχει σιγουρα πολυ λιγοτερα απο ssd. το γρηγορο δεν ισχυει σε τετοιες χωρητικοτητες. σε τετοια μεγεθη ειναι ολες απο τη μανα τους γρηγορες. αλλα ακομα και να μην ηταν, και παλι θα ηταν πολυ πιο γρηγορη απο τον 5400 μηχανικο σκληρο που ηδη εχει αυτο επανω.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Αλλαγή σκληρού δίσκου σε netbook [Λύθηκε] Επισκέπτης 4 1.625 16.04.2012 16:38
Τελευταία Ανάρτηση: Επισκέπτης
  Βοήθεια για επιλογή Netbook.[Επιλύθηκε] Nikos 14 3.255 12.04.2012 21:33
Τελευταία Ανάρτηση: Nikos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)