Προβλημα με λαπτοπ στa usb
debianass, post: 29341, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Συνήθως τα laptops έχουν pcmcia slot, δηλαδή μια υποδοχή για κάρτα (ή κάρτες) pcmcia.
[Εικόνα: PCMCIA-Insert-Notebook.jpg]
Αν έχεις τέτοια και εφόσον λειτουργεί, μπορείς να προμηθευτείς μια pcmcia με θύρες usb:
[Εικόνα: sku_5558_1.jpg]

Δυστηχως δεν εχει ουτε απο αυτην φιλε μου.Σε ευχαριστω παντος.Ιδου το μοντελο https://www.notebookcheck.net/Review-Ace...ok.19255.0
  Απάντηση
stoiximan, post: 29342, member: 1262 είπε κι ελάλησε:Με το blog τι γινεται δε μου ειπατε ομως?Σας ευχαριστω για την βοηθεια
Το blog έχει μεταφερθεί σε άλλη πλατφόρμα και οσονούπω θα περιλάβουμε και το forum, για να λειτουργήσουν και τα δύο ταυτόχρονα με τους καινούργιους εαυτούς τους.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
α, με ηρθε μια αλλη καφριλα. αλλα θελει να εχεις και καποιον αλλον υπολογιστη κοντα (με λινουκς εννοειται), με το ποντικι του ασυρματο (προφανως, για να μπορεις να το εχεις κοντα σου στο λαπτοπ)... το xvnc... εχεις ενα ποντικι/πληκτρολογιο για πολλους υπολογιστες. αυτο εχει 2 modules. το x2vnc και το x11vnc. το ενα παει στον υπολογιστη «δεκτη» (το λαπτοπ), και το αλλο στον υπολογιστη «πομπο». αυτο που δεν θυμαμαι, ειναι, ποιο παει που (το εχω χρησιμοποιησει αρκετα, αλλα παντα τα μπερδευα αυτα τα 2)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 29352, member: 1051 είπε κι ελάλησε:α, με ηρθε μια αλλη καφριλα. αλλα θελει να εχεις και καποιον αλλον υπολογιστη κοντα (με λινουκς εννοειται), με το ποντικι του ασυρματο (προφανως, για να μπορεις να το εχεις κοντα σου στο λαπτοπ)... το xvnc... εχεις ενα ποντικι/πληκτρολογιο για πολλους υπολογιστες. αυτο εχει 2 modules. το x2vnc και το x11vnc. το ενα παει στον υπολογιστη «δεκτη» (το λαπτοπ), και το αλλο στον υπολογιστη «πομπο». αυτο που δεν θυμαμαι, ειναι, ποιο παει που (το εχω χρησιμοποιησει αρκετα, αλλα παντα τα μπερδευα αυτα τα 2)

Thanks αλλα ο μονος τροπος ειναι πλεον η αποσυρση του και αγορα καινουργιου γιατι χρειαζομαι και θυρα usb για midi γιατι ασχολουμαι και με μουσικη παραγωγη.Ευχαριστω ολους καλη συνεχεια
  Απάντηση
DarkGoth, post: 29352, member: 1051 είπε κι ελάλησε:α, με ηρθε μια αλλη καφριλα. αλλα θελει να εχεις και καποιον αλλον υπολογιστη κοντα (με λινουκς εννοειται), με το ποντικι του ασυρματο (προφανως, για να μπορεις να το εχεις κοντα σου στο λαπτοπ)... το xvnc... εχεις ενα ποντικι/πληκτρολογιο για πολλους υπολογιστες. αυτο εχει 2 modules. το x2vnc και το x11vnc. το ενα παει στον υπολογιστη «δεκτη» (το λαπτοπ), και το αλλο στον υπολογιστη «πομπο». αυτο που δεν θυμαμαι, ειναι, ποιο παει που (το εχω χρησιμοποιησει αρκετα, αλλα παντα τα μπερδευα αυτα τα 2)

Στο gnome δε χρειάζεται καν ο x11vnc. Έχει από τη "μάνα" του το vino, από τους καλύτερους vnc servers για linux (από άποψη σταθερότητας, οικονομίας πόρων και ταχύτητας). Το μόνο άσχημο είναι το γεγονός ότι έχει σταματήσει η ανάπτυξη του vino-preferences που ρύθμιζε εύκολα τις παραμέτρους (password και port). Για να ρυθμίσεις το vino σε gnome και mate χρειάζεται ο dconf-editor.
Συνοπτικά, ανοίγεις τον dconf-editor και πας στο org->gnome->desktop->remote-access
όπου συμπληρώνεις:
authentication-methods ['vnc']
notify on connect check (αν θες να σε ειδοποιεί ότι κάποιος συνδέεται με vnc)
require encryption check
vnc-password passwordhash
Το "passwordhash" είναι το κωδικοποιημένο σου password που το βρίσκεις με την εντολή:
Κώδικας:
echo "password" | base64

π.χ με password "password" σου επιστρέφει: cGFzc3dvcmQK
εκκινείς το vino vnc server με την εντολή:
Κώδικας:
/usr/lib/vino/vino-server

Από κει και πέρα μπορείς να συνδεθείς με οποιονδήποτε client, π.χ. το remmina, σε πρωτόκολλο vnc, port 5900 (ή αν έχεις βάλει κάποια άλλη) και με το password που έχεις βάλει.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, το vino δεν ειναι το κλασσικο remote access με desktop share; το desktop share ειναι τελειως περιττο εδω, και μονο καθυστερησεις δημιουργει. εδω θελεις να αποφυγεις εντελως το κομματι desktop share, και να μεταφερεις μονο τα σηματα ποντικιου/πληκτρολογιου. κατι δηλαδη σαν software kvm μεσω δικτυου
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 29359, member: 1051 είπε κι ελάλησε:debianass, το vino δεν ειναι το κλασσικο remote access με desktop share; το desktop share ειναι τελειως περιττο εδω, και μονο καθυστερησεις δημιουργει. εδω θελεις να αποφυγεις εντελως το κομματι desktop share, και να μεταφερεις μονο τα σηματα ποντικιου/πληκτρολογιου. κατι δηλαδη σαν software kvm μεσω δικτυου
Το x11vnc αυτό κάνει. vnc desktop sharing. Για να αποφύγεις τον vnc server είναι προτιμότερος ο διαμοιρασμός της usb θύρας στο δίκτυο, όπως ειπώθηκε παραπάνω.
Επειδή όμως μίλησες για vnc server σου απάντησα για το vino του gnome. Προσωπικά αυτό χρησιμοποιώ, αν δεν είμαι σε gnome/ΜΑΤΕ τότε χρησιμοποιώ τον x11vnc server.
  Απάντηση
εχει desktop share το xvnc; και πως το τρεχεις σαν desktop share; γιατι οταν το χρησιμοποιουσα δεν το βρηκα καπου. το ετρεχα απλα σαν εντολη απο terminal (και το server side και το client side), και απλα περνουσε το ποντικι/πληκτρολογιο, απο οθονη σε οθονη, αναμεσα στα 2 συστηματα. επρεπε δηλαδη, να βλεπω οπωσδηποτε και την οθονη του 2ου συστηματος, γιατι δεν μπορουσα να δω απο καπου αλλου τι κανω (λειτουργουσε δηλαδη ακριβως οπως ενα kvm, που βεβαια ηταν αυτο ακριβως που ηθελα, γι'αυτο και το χρησιμοποιουσα, αντι του vino)
  Απάντηση
Φυσικά ρε γκοθά, vnc server είναι. Δες κι εδώ https://wiki.archlinux.org/index.php/x11vnc

Φτιάχνεις ένα αρχείο με το password (π.χ. "password"):
Κώδικας:
x11vnc -storepasswd password ~/.vnc/passwd
και στη συνέχεια τρέχεις το x11vnc για το display 0 (την πρώτη οθόνη), με την παράμετρο -forever (για να σηκωθεί ξανά αν σκάσει) και -many για να μπορούν να συνδεθούν άνω του ενός χρήστες και -noxdamage για συμβατότητα με gnome 3, με το αρχείο password που έφτιαξες:
Κώδικας:
x11vnc -display :0 -forever -rfbport 5900 -many -rfbauth ~/.vnc/passwd -noxdamage
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Αγορά Λάπτοπ blackm76 12 2.081 25.09.2018 20:29
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Αγορα Λαπτοπ stoiximan 9 2.725 20.04.2016 13:39
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)