Ερώτηση για υπότιτλους
Καλησπέρα να ρωτήσω αν και πρέπει να είναι δύσκολο.

Το τελευταίο καιρό ασχολούμαι με τον υποτιτλισμό .

Μπήκα σε μια ομάδα υποτιτλισμού και υποτιτλίζουμε σειρές .

Σε γενικά πλαίσια αυτές οι υποτιτλίστηκες ομάδες ( Όλες ) , αντιμετωπίζουν το εξής πρόβλημα.

Τους αλλάζουν η σβήνουν τα Credits ( δηλαδή ποια ομάδα , ποίοι άνθρωποι και ποιο σίτε έκανε την μετάφραση ).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κλειδώνει το str ?

Να κλειδώνει αλλά να μπορεί ο θεατής να παρακολουθεί την ταινία.

Ξέρω ότι είναι ίσως λάθος μου να το ποστ άρω εδώ αλλά ίσως έχετε ακούσει κάτι ποιος ξέρει .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .
  Απάντηση
Θα σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει τρόπος. Είναι απλά αρχεία κειμένου και ο σκοπός τους είναι να διαμοιράζονται. Δε μπορείς να τους κάνεις κάτι ώστε να μη δέχονται επεξεργασία αλλά ταυτόχρονα να είναι αναγνώσιμα από τις εφαρμογές των τρίτων. Με δεδομένο επίσης ότι η δραστηριότητα είναι «παράνομη», δε μπορεί να υπάρξει και κάποιου είδους άδεια χρήσης.

Η εξαπάτηση είναι, δυστυχώς, μέσα στο παιχνίδι του ελεύθερου διαμοιρασμού και δε μπορεί να σταματήσει παρά μόνο αν υπάρχει υγιής κουλτούρα και αλληλοσεβασμός. Εδώ βλέπεις ότι ακόμα και από ιστοσελίδες που έχουν σαφείς και νομικά έγκυρους όρους χρήσης κλέβεται υλικό, στα .srt θα κολλήσουν;

Αυτό που κάνουν κάποιες ομάδες υποτιτλισμού ώστε να αναγνωρίζουν την αντιγραφή είναι να βάζουν σε τυχαία σημεία κάποιες λέξεις ή χαρακτήρες. Δε σταματάει την αντιγραφή όμως και είναι και ενοχλητικό για τους θεατές.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου , είπα να ρωτήσω ανθρώπους που ξερουν περισοτερα απο εμενα αλλα σε πιστευω , καλο βραδυ .
  Απάντηση
Καλημέρα καλή αρχή, καλώς σας βρίσκω πάλι.

Επειδή ο διαμοιρασμός της πληροφορίας  είναι κάτι που κάνω πάντα.

Τελικά βρήκα τρόπο  να σημαδεύω  τους υποτίτλους θα το αναφέρω και εδώ να υπάρχει σαν πληροφορία.

Είναι ένα πρόγραμμα στενογραφίας στο Λίνουξ που κάνει την δουλειά όπως θέλω.

Stegsnow

Σας έβαλα και ένα βιντεάκι  να το δείτε και εσείς.

Δυστυχώς αν και κάνει την δουλειά οι υπόλοιποι μεταφραστές χρησιμοποιούν προγράμματα σε Windows  και ψάχνω έναν τρόπο να το υλοποιήσω, άλλα δεν το βλέπω.

Πάντως θεωρώ ότι καλό είναι να υπάρχει και εδώ σαν πληροφορία.
  Απάντηση
Στεγανογραφίας βρε, όχι στενογραφίας. Η στενογραφία είναι μέθοδος γρήγορης γραφής.

Έχω όμως την εντύπωση ότι ή εγώ δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις ή εσύ δεν έχεις καταλάβει τι κάνει αυτό που βρήκες. Θέλεις να μην αντιγράφουν τους υπότιλους που φτιάχνεις και να τους πλασάρουν για δικούς τους, σωστά; Πες ότι εγώ βρήκα ένα δικό σου .srt. Πώς θα με εμποδίσει αυτό που δείχνεις να το αντιγράψω; Copy-paste μπορώ να κάνω, οι θεατές δε θα βλέπουν το κρυφό σου μήνυμα και δε θα το δω ούτε κι εγώ. Που και να το έβλεπα δηλαδή, δε θα με συγκινούσε εφόσον έκλεψα ήδη τη δουλειά σου.

Η στεγανογραφία δεν είναι κάτι σαν watermark ή κάτι τέτοιο. Είναι απλά ένας τρόπος για να ανταλλάσσεις κρυφά μηνύματα.
  Απάντηση
(29.07.2018 04:33)Soulrain είπε κι ελάλησε: Στεγανογραφίας βρε, όχι στενογραφίας. Η στενογραφία είναι μέθοδος γρήγορης γραφής.

Έχω όμως την εντύπωση ότι ή εγώ δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις ή εσύ δεν έχεις καταλάβει τι κάνει αυτό που βρήκες. Θέλεις να μην αντιγράφουν τους υπότιλους που φτιάχνεις και να τους πλασάρουν για δικούς τους, σωστά; Πες ότι εγώ βρήκα ένα δικό σου .srt. Πώς θα με εμποδίσει αυτό που δείχνεις να το αντιγράψω; Copy-paste μπορώ να κάνω, οι θεατές δε θα βλέπουν το κρυφό σου μήνυμα και δε θα το δω ούτε κι εγώ. Που και να το έβλεπα δηλαδή, δε θα με συγκινούσε εφόσον έκλεψα ήδη τη δουλειά σου.

Η στεγανογραφία δεν είναι κάτι σαν watermark ή κάτι τέτοιο. Είναι απλά ένας τρόπος για να ανταλλάσσεις κρυφά μηνύματα.

Είναι ένας τρόπος να μπορείς να αποδείξεις ότι εσύ το έκανες.

Μπορείς να βάλεις και κωδικό στο μήνυμα σου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ώστε να μην  αγγίζουν το κρυφό μήνυμα.

Η αντιγραφή θα γίνετε...αλλά το μήνυμα  θα υπάρχει.

Κάτι έχω στα σκαρία αν πετύχει....θα επανέλθω.
  Απάντηση
Είναι πολύς κόπος για το τίποτα. Εγώ σε καταλαβαίνω αλλά για να αποδείξεις ότι είναι δική σου δουλειά, πρέπει να κάτσεις να φτιάξεις βίντεο όπου θα κατεβάζεις το κλεμμένο .srt και θα χρησιμοποιείς μετά το πρόγραμμα για να εμφανιστεί το κρυμμένο μήνυμα. Και όλο αυτό γιατί; Οι 9 στους 10, δυστυχώς, είναι μαζικοί καταναλωτές και δεν τους ενδιαφέρει καν ποιος έφτιαξε τους υπότιλους για να πεις ότι τουλάχιστον θα πάψουν να τους κατεβάζουν από ομάδες που κλέβουν.

Για να κάνω και λίγο το συνήγορο του διαβόλου, εσύ μεταφράζεις εξ ακοής;
  Απάντηση
(29.07.2018 11:12)Soulrain είπε κι ελάλησε: Είναι πολύς κόπος για το τίποτα. Εγώ σε καταλαβαίνω αλλά για να αποδείξεις ότι είναι δική σου δουλειά, πρέπει να κάτσεις να φτιάξεις βίντεο όπου θα κατεβάζεις το κλεμμένο .srt και θα χρησιμοποιείς μετά το πρόγραμμα για να εμφανιστεί το κρυμμένο μήνυμα. Και όλο αυτό γιατί; Οι 9 στους 10, δυστυχώς, είναι μαζικοί καταναλωτές και δεν τους ενδιαφέρει καν ποιος έφτιαξε τους υπότιλους για να πεις ότι τουλάχιστον θα πάψουν να τους κατεβάζουν από ομάδες που κλέβουν.

Για να κάνω και λίγο το συνήγορο του διαβόλου, εσύ μεταφράζεις εξ ακοής;

Ναι εκεί καταλήγουν και τα παιδιά της ομάδας μου, έχεις δίκιο απλά είπα να κάνω μια προσπάθεια.

Όχι δεν μεταφράζω εξ ακοής αν και έχω και αυτή την δυνατότητα.

Παίρνουμε τους Αγγλικούς υπότιτλους  έτοιμους και μεταφράζουμε πάνω σε αυτούς.
  Απάντηση
Από τη στιγμή που διαθέτεις κάτι ελεύθερα, η κλοπή είναι μέσα στο παιχνίδι. Άσχημο μεν αλλά έτσι είναι. Αλλιώς θα έπρεπε να φτιάχνεις ζιπαρισμένα αρχεία και να σου ζητάνε όλοι κωδικό, αλλά αυτό δεν είναι «ελεύθερα». Άλλωστε, δεν το κάνεις για να γίνεις διάσημος, σωστά; Τώρα αν είσαι από εκείνους που φτιάχνουν υπότιτλους για να προσφέρουν υποτίθεται αλλά δέχονται και διαφημίσεις άμα λάχει, πάει αλλού το πράγμα.

Credits βάζετε για τους Αγγλικούς υπότιτλους; Το λέω γιατί πολλοί παραπονιούνται όπως εσύ αλλά δεν αναφέρουν καν αυτούς που έφτιαξαν το Αγγλικό πρωτότυπο.
  Απάντηση
(29.07.2018 23:50)Soulrain είπε κι ελάλησε: Από τη στιγμή που διαθέτεις κάτι ελεύθερα, η κλοπή είναι μέσα στο παιχνίδι. Άσχημο μεν αλλά έτσι είναι. Αλλιώς θα έπρεπε να φτιάχνεις ζιπαρισμένα αρχεία και να σου ζητάνε όλοι κωδικό, αλλά αυτό δεν είναι «ελεύθερα». Άλλωστε, δεν το κάνεις για να γίνεις διάσημος, σωστά; Τώρα αν είσαι από εκείνους που φτιάχνουν υπότιτλους για να προσφέρουν υποτίθεται αλλά δέχονται και διαφημίσεις άμα λάχει, πάει αλλού το πράγμα.

Credits βάζετε για τους Αγγλικούς υπότιτλους; Το λέω γιατί πολλοί παραπονιούνται όπως εσύ αλλά δεν αναφέρουν καν αυτούς που έφτιαξαν το Αγγλικό πρωτότυπο.

Ναι ελεύθερα τους διανέμουμε χωρίς περιορισμούς η κάτι.

Ούτε με ενδιαφέρει να <κάνω όνομα> το κάνω γιατί  μου αρέσει και προσφέρω.

Η αλήθεια  επίσης είναι ότι δεν βάζουμε  αυτόν που έφτιαξε τον Αγγλικό υπότιτλο. Υποτίθεται και είναι ... υπότιτλοι για κωφούς.

Παραπονέθηκα  γιατί έχουμε στην < Γειτονιά > έναν τύπο με σίτε που κάνει και δικά του οκ... αλλά παίρνει και τα δικά μας και τους αλλάζει τα Credits  , δήθεν ότι τα έφτιαξε αυτός.

Υπάρχουν σελίδες που διανέμουμε την δουλειά μας και διατίθεται προς όλους  δωρεάν.

Και υπάρχουν και σελίδες που διαθέτουν την δουλειά τους και  σε δικό τους σίτε και στο σίτε για όλους ΔΩΡΕΑΝ.
Σε μια τέτοια ομάδα είμαι και εγώ.

Όταν του παραπονέθηκα μου έκανε και τον έξυπνο .

Γιατί το να διαμοιράζω ελεύθερα την δουλειά μου ...ναι... αλλά να του λένε ευχαριστώ...για τις ώρες που εγώ τρώω καθημερινά για να γράψω τους υποτίτλους...και το γαϊδούρι να λέει παρακαλώ.... με εκνεύρισε αφάνταστα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Δείτε την ταινία Antitrust με ελληνικούς υπότιτλους 0 311 Λιγότερο από 1 λεπτό πριν
Τελευταία Ανάρτηση:

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)