intel ή AMD;
Παιδιά κάπου είδα ότι οι AMD δεν είναι ότι καλύτερο για το linux και πως καλύτερα να έχουμε intel.
Πίστευα το ακριβώς αντίθετο.
Θέλω να φτιάξω ένα desktop και κοίταζα τιμές για RYZEN. Μάλιστα είχα ακούσει ότι τώρα τον Μάρτιο θα
βγάλει και στα 12 nm.
Τι να κάνω; Να κοιτάξω για intel;

Επίσης το ίδιο έλεγαν και για τις nvidia κι εγώ πάντα nvidia είχα και δεν μπορώ να κρίνω αν είναι καλύτερα από το να είχα κάτι άλλο.

Υπάρχει κάποια γενική άποψη για όλα αυτά;
  Απάντηση
Αν έχεις χρήμα άφθονο, πάρε Ryzen και μην ακούς κανέναν. Αυτή τη στιγμή είναι μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει. Σκέψου μόνο ότι, πέρα από το γεγονός ότι οι AMD επεξεργαστές έχουν τα μισά προβλήματα ασφάλειας σε σχέση με τους Intel, η ρουφιάνα (η Intel) επιδίδεται εδώ και καιρό σε πόλεμο λάσπης, με τελευταίο κατόρθωμα τη χρηματοδότηση μιας «εταιρείας ασφάλειας» που μέχρι χθες δεν την ήξερε ούτε η μάνα της και η οποία, ξαφνικά, ανακάλυψε 13 «κενά ασφάλειας» στους AMD επεξεργαστές (μούφα είναι) και αγόρασε τσακ μπαμ ένα domain για να τα προβάλει, αφού πρώτα έδωσε στην AMD ως περιθώριο αντίδρασης 24 ολόκληρες ώρες (το ελάχιστο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι 90 ημέρες).

Ψάξ' το όμως λίγο και μην πάρεις την τελευταία γενιά που θα βγει, για να έχεις επαρκή υποστήριξη. Άνθρωποι είναι και οι προγραμματιστές του πυρήνα, δεν προλαβαίνουν.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
το ακουσα αυτο το καινουριο με τη ρουφιανα την ιντελ, προχθες απο κατι τυπους gamer που βλεπω στον σωληνα. και αυτοι το ιδιο λεγανε. κραξανε την ιντελ για αυτο το πραγμα, και λεγανε και αυτοι το ιδιο. οτι αν οντως υπηρχε κατι, επρεπε να το πουν πρωτα στην AMD και να περιμενουν 4 μηνες πριν το αναφερουν δημοσια (αν θυμαμαι καλα ειπαν για 4 μηνες αυτοι). και ανεφεραν οτι ειναι σιγουρα μουφιες και λασπη της ιντελ, γιατι το ειχε ξανακανει και στο παρελθον αυτο το πραγμα, νομιζω ειπαν παλι με την AMD, αλλα δεν θυμαμαι σιγουρα. ξερει κανεις κατι περισσοτερο γι'αυτο; τι ειχαν κανει και ποτε; γιατι δεν ανεφεραν ακριβως

οι ryzen παντως δεν ειναι ακριβοι, soulrain. δεν χρειαζεσαι αφθονο χρημα. αν παρεις εναν απλο ryzen 3, που κανει μια χαρα τη δουλεια του, και μια nvidia 1030, εισαι μια χαρα. οι τελευταιοι ειναι apu, δηλαδη με ενσωματωμενη καρτα γραφικων. εγω δεν θα επαιρνα apu, γιατι και πιο πολυ ζεσταινεται, και δεν ειναι και τοσο καλη η καρτα γραφικων που ενσωματωνουν, λογω φυσικων περιορισμων, οπως απουσια dedicated gpu ram που ειναι πολυ γρηγοροτερη απο τη system ram, και περιορισμο μεγεθους αφου για να χωρεσουν και καρτα γραφικων στο ιδιο τσιπακι, αφαιρουν ισως καποια πραγματα που μια αυτονομη θα ειχε στανταρ
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Εδώ το είδα. https:// forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=14&t=33214#p342915

Μα κι εγώ μόνο αρνητικά άκουγα για την intel. Και μάλιστα από γουιντοζάδες, φιλελέδες. Για την AMD είχα την εντύπωση ότι είχε ανοίξει τον κώδικα και μπορέσαμε εμείς (οι καλοί) να κάνουμε πράματα. Στον δύλλογο (χελούγκ) όταν είχα πρωτοπάει θυμάμαι αφίσσα με τον πιγκοπυίνο και έγραφε AMD και κάτι άλλα και κάποιος μου είχε πει σχετικά με αυτό, έτσι μου έμεινε η εντύπωση.
Ιντέλ δεν είχα ποτέ και μια χαρά ήμουν.

Ούτε για την nvidia ισχύει έτσι;

ήξερα ότι η ATI "φρενάρει" την απόδοση του κομπιούτερ γενικά. Κι αυτό σε ένα περιοδικό 2001 το είχα δει.
Όπως καταλαβαίνετε καφενειακή πληροφόρηση έχω αλλά είναι πάντα ικανή να επηρεάζει τις αποφάσεις σου.
Σκέφτομαι σήμερα που δεν υπάρχει ΑΤΙ (ότι την αγόρασε η AMD αυτό ξέρω) ότι οι καρτες γραφικών AMD θα συνεργάζονται καλύτερα με τον επεξεργαστή (RYZEN εν προκριμένω).

Αλλά η nvidia μου άρεσε που κατέβαζα τον κλειστό οδηγό, τη διαδικασία που τον έβαζα στη Σούσι. Και το ουμπουντοειδές εργαλειάκι μου άρεσε που έψαχνε τους κλειστούς οδηγούς και έβαζε τον κατάλληλο.

Τελικά nvidia ή AMD;

RYZEN θέλω να πάρω τον ακριβό (7 1800 χ). Είμαι σε φάση που μπορώ να το κάνω και το έχω απωθημένο να έχω ένα καλό μηχάνημα
  Απάντηση
η amd δεν εχει ανοιξει τον κωδικα της, να ειναι δηλαδη πραγματικα «open sores» (sic:. open source), αλλα ειναι πολυ πιο ανοιχτη και πολυ πιο διαφανη απο τη ρουφιανα την ιντελ (δεν εχει κανει ποτε μεχρι στιγμης πουστιες σαν την ιντελ). εγω παντα amd ημανε και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. απο καρτες γραφικων προτιμουσα παντα nvidia, αφου οντως μεχρι καποια στιγμη ηταν σχεδον μονοδρομος, εναντι της AMD/ATI που δεν ειχαν καλη συμβατοτητα (δεν ξερω ποσο εχει αλλαξει αυτο τωρα. πολλοι λενε οτι εχει βελτιωθει κατα πολυ). αν η καρτα γραφικων ειναι συμβατη, δεν εχει σημασια τι επεξεργαστη εχεις. και εγω εχω nvidia σε amd επεξεργαστη, και παει μια χαρα. οι amd καρτες γραφικων ειναι γενικα πιο φτηνες απο τις nvidia, αλλα λενε οτι εχουν λιγο χαμηλοτερη αποδοση (αν δεν προκειται να κανεις gaming δεν σε νοιαζει. εγω ειμαι ακομα με μια αρχαια nvidia 9400GTX και δεν εχω κανενα θεμα με αυτην). τωρα με τα mining και τις μαλακιες που εχουν γινει μοδα, εχουν ανεβει αρκετα οι τιμες των καρτων γραφικων (ελπιζω να σκασει γρηγορα η φουσκα, για να πεσουν παλι στα φυσιολογικα). εγω τωρα θα πηγαινα σε μια συμβατη amd, που ειναι πιο φτηνες

για ιντελ Ι9 επεξεργαστη μην πας με καμια (ΑΝ το σκεφτοσουν για ιντελ). η πλατφορμα τους (Χ299) ειναι τελειως πετσοκομμενη, και πανακριβη για οτι (δεν) προσφερει. δεν εχουν cpu cache (η, εχουν αστεια μικρη, δεν θυμαμαι καλα), δεν εχουν παραλληλη επικοινωνια μεταξυ των πυρηνων, εχουν γελοια λιγα pci lanes (γραμμες επικοινωνιας/δεδομενων των υποσυστηματων του υπολογιστη, π.χ. καρτες δικτυου, καρτες γραφικων, καρτες ηχου, κλπ), που προφανως επειδη ειναι λιγα δεν αντεχουν μεγαλο ογκο δεδομενων και συνδεση με πολλαπλα υποσυστηματα ταυτοχρονα (24 μονο, σε συγκριση με τους ryzen που εχουν 48 και τους threadripper που εχουν 64), κανουν πολυ καλα ενα πραγμα (γιατι δινουν ολα τα pci lanes σε ενα πραγμα τη φορα, για να εχουν καλη μεταφορα δεδομενων), αλλα στο multitasking τον παιζουν. οι ryzen που εχουν πολλα pci lanes, τα διαμοιραζουν παντου, και επαρκουν ανετα, οποτε στο multitasking παιρνουν παραμαζωμα τους Ι9 για πλακα. σε benchmarks και τετοια, οι ryzen υστερουν λιγο λογω της πολυ μικροτερης συχνοτητας τους (οι Ι9 πιανουν σταθερα 4.7 για πλακα, ενω οι ryzen πανε σταθερα μεχρι 3.9 στην καλυτερη)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
ΟΚ θενκς ρε. Μα κι εγώ για κάποιο λόγο δεν τη χώνευα την ιντελ.
  Απάντηση
DarkGoth, post: 29370, member: 1051 είπε κι ελάλησε:οι ryzen παντως δεν ειναι ακριβοι, soulrain. δεν χρειαζεσαι αφθονο χρημα. αν παρεις εναν απλο ryzen 3, που κανει μια χαρα τη δουλεια του, και μια nvidia 1030, εισαι μια χαρα. οι τελευταιοι ειναι apu, δηλαδη με ενσωματωμενη καρτα γραφικων. εγω δεν θα επαιρνα apu, γιατι και πιο πολυ ζεσταινεται, και δεν ειναι και τοσο καλη η καρτα γραφικων που ενσωματωνουν, λογω φυσικων περιορισμων, οπως απουσια dedicated gpu ram που ειναι πολυ γρηγοροτερη απο τη system ram, και περιορισμο μεγεθους αφου για να χωρεσουν και καρτα γραφικων στο ιδιο τσιπακι, αφαιρουν ισως καποια πραγματα που μια αυτονομη θα ειχε στανταρ

Η απόδοση σε σχέση με την τιμή, τους κάνει άριστη αγορά. Η θερμότητα δεν είναι τόσο θέμα, με μια καλή ψήκτρα καθάρισες. Ο αντίλογος είναι πως τη στιγμή που το RAndeon 7, 9, Vega είναι μέσα στο τσίπ του επεξεργαστή, έχει απευθείας επικοινωνία CPU / GPU, και έτσι είναι ένα πλεονέκτημα. Ναι, το μειονέκτημα είναι αυτό που λες, αλλά το αποτέλεσμα χειροπιαστά, είναι πολύ καλό.

Στα Videos που είδα, ο Ryzen 5 σε Gaming με την APU μόνο (ενσωματωμένη), με εξέπληξε. Χωρίς κάρτα γραφικών; Βρε ούτε του παπά μην το πεις!
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Thunderbolt mono Intel ; blackm76 0 489 19.07.2017 01:40
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Απορία CPU-ClockSpeed: Intel vs AMD modenas88 2 1.387 20.09.2011 23:39
Τελευταία Ανάρτηση: Panos Georgiadis
  ερώτηση για intel vga (Λύθηκε) ditsikts 1 726 08.05.2011 14:35
Τελευταία Ανάρτηση: Tedy

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)