Εφέ μεγέθυνσης οθόνης στο kde και η εντολή της.
Καλησπέρα. Να ρωτήσω; Φχαριστώ.

Στις ρυθμίσεις του kde ή plasma έχει μέσα τα λεγόμενα εφέ Επιφάνειας εργασίας. Εκεί μέσα τώρα υπάρχει ένα εφέ που ζουμάρει την οθόνη και βλέπεις κι από μακριά. Το λέει "Εστίαση" στην ελληνική μετάφραση. Πατάς το Ctrl και το = μεγαλώνει και με άλλα κουμπιά μικραίνει και έρχεται στο ίσιο του.

Το ερώτημα είναι "Ποια εντολή εκτελείται εκείνη τη στιγμή;"

Στα πλαίσια αυτά θα ήθελα να κατανοήσω πως γίνεται μια αλλαγή στην εμφάνιση αφού δεν έχει αποθηκευτεί η πληροφορία σε κάποιο αρχείο. Για παράδειγμα, στο mate-panel (την μπάρα κάτω), έχουμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε χρώμα και διαφάνεια. Πατάμε κλικ στο πλασιάκι του χρώματος και ανοίγει το εργαλειάκι που έχει ένα συρόμενο διακοπτάκι δρξιά-αριστερά. Όταν το παίζεις βλέπεις την αλλαγή αμέσως. Πως γίνεται; Στα win ή στο kde κάθε γραφικό εργαλείο ρύθμισης έχει το κουμπί "Εφαρμογή" και καταλαβαίνω ότι σώζεται η αλλαγή ενός αρχείου.
Ένα άλλο που μου ήρθε τώρα κι ενώ το έχω δεδομένο και αναμενόμενοι ως συμπεριφορά είναι η ένταση ήχου. Το ανεβάζεις και το κατεβάζεις και ακούς τη διαφορά άμεσα. Πως;

Αν είναι μεγάλη κουβέντα και όχι της παρούσης παρακαλώ για απάντηση στο πρώτο ερώτημα. Πια εντολή εκτελεί η συντόμευση Ctrl+= ;
  Απάντηση
βαλε το htop και βαλτο να βγαζει σε tree και να εμφανιζει και τα threads. πατα το zoom και προσεξε στο htop αν αλλαζει κατι. αυτο θα ειναι και η εντολη του zoom. αν και δεν ειναι παντα εντολες. πολλες φορες καποια πραγματα τρεχουν μεσα απο containers και processes που ειναι ηδη ανοιχτα, οποτε δεν θα δεις κατι να αλλαζει

οσον αφορα τις αλλαγες στο συστημα, τα παντα αποθηκευονται καπου. π.χ. στο xfce panel που ειναι αντιστοιχο, ολες οι αλλαγες αποθηκευονται στο ~/.config/xfce4, μεσα σε διαφορα αρχειακια μεσα στον φακελο αυτον. στο gnome οι αλλαγες αποθηκευονται στα, ~/.config/dconf/user, ~/.gtkrc-2.0, ~/.config/gtk-3.0/settings.ini. στο kde αν θυμαμαι καλα ειναι ~/.local/share/kde, η, κατι τετοιο (εχω χρονια να δω το kde αλλα αποσο θυμαμαι εκειμεσα ειναι οι ρυθμισεις του)

στον ηχο παιζεις με τη τροφοδοσια της καρτας ηχου. τουλαχιστον για την pulse console που τρεχει απευθειας σε επιπεδο hardware (οι διαφοροι players παιζουν σε software αυξομειωση. αυτο δεν εχω ιδεα πως γινεται). μειωνεις την τροφοδοσια ρευματος, οποτε χαμηλωνει και ο ηχος. αυξανεις την τροφοδοσια δυναμωνει και ο ηχος (με την καλη καρτα ηχου μου εχω καψει επαγγελματικα ακουσικα στουντιο καταλαθος. ανεβασα την ενταση «λιγακι» παραπανω, ξαφνικα ακουω ενα «κριτς», και παει η μεμβρανη στο ενα ακουστικο)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Πως να τα δουλέψω στην κονσόλα; Πληκτρολογώ htop και το βλέπω τι κάνει;

Μόλις είδα ότι δεν τις ξέρει ως εντολές

bash: htop: εντολή δεν βρέθηκε
bash: tree: εντολή δεν βρέθηκε
  Απάντηση
το htop θελει εγκατασταση. βαλτο και κρατα το. ειναι πολυ πιο βολικο απο τη σαχλα τον task manager. οταν το εγκαταστησεις και δωσεις htop στο terminal, θα ανοιξει. το tree δεν ειναι εντολη. ειναι λειτουργια του htop. αντι να βγαζει μια λιστα με processes, βγαζει διαγραμα με οτι τρεχει, και τι συνδεεται με τι. για να μπεις στις ρυθμισεις του htop, πατας το F2 (γραφει στο κατω μερος τις λειτουργιες του και με τι κουμπι τις επιλεγεις). θα πρεπει να βλεπεις κατι σαν αυτο:.

ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Δεν έβγαλα άκρη ρε. Θα είναι κάποιο procces που λες. Αλλά κάπου το σύστημα δεν είναι καταχωρημένη η συντόμευση;

Έβαλα ας πούμε το gnome-screenshot 
(Ναι kde έχω, αλλά το gnome-screenshot μου αρέσει γιατί πρώτον: βγάζει τη φωτογραφία αμέσως και όχι να ανοίξει το παραθυράκι και να περιμένει αποθήκευση ή απόρριψη και δεύτερον: κάνει τον ήχο φωτογραφικής μηχανής και γουστάρω)
και του όρισα μια συντόμευση. Εκεί που φτιάχνω τις συντομεύσεις όρισα Εκτέλεσε την εντολή τάδε και όρισα και το κουμπί.

Η ίδια διαδικασία δεν είναι; Μπας και το βρω έτσι λέω.
  Απάντηση
το gnome-screenshot ειναι αυτονομο προγραμματακι, οποτε οταν το χρησιμοποιεις φαινεται οτι ανοιγει κατι. το zoom του kde ειναι εσωτερικη ενσωματωμενη λειτουργια στον kwin, οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα φανει τιποτα στα processes, ουτε καποια εντολη να τρεχει

εγω για screenshots χρησιμοποιω το gimp. αν θελω να πιασω κατι που δεν ξερω ποτε μπορει να εμφανιστει, χρησιμοποιω το byzanz (ουτε αυτο ειναι εγκατεστημενο απο default) που τραβαει βιντεο. και μετα το παω step-by-step, βρισκω αυτο που θελω και το αποθηκευσω σαν εικονα

εχω φτιαξει και εγω κατι τετοια χαζοσκριπτακια και τα εχω βαλει σε συντομευσεις, για διαφορες μαλακιτσες (αλλαγη γλωσσας, φορτωση προφιλ για ενα playstation controller που εχω συνδεμενο, αλλαγη γραφικου με 2-3 ψευτικα xinitrc, εκτος του κανονικου που ειναι μονιμα σε gnome)
  Απάντηση
(31.07.2018 23:45)Πράος είπε κι ελάλησε: Καλησπέρα. Να ρωτήσω; Ψχαριστώ.

Στις ρυθμίσεις του kde ή plasma έχει μέσα τα λεγόμενα εφέ Επιφάνειας εργασίας. Εκεί μέσα τώρα υπάρχει ένα εφέ που ζουμάρει την οθόνη και βλέπεις κι από μακριά. Το λέει "Εστίαση" στην ελληνική μετάφραση. Πατάς το Ctrl και το = μεγαλώνει και με άλλα κουμπιά μικραίνει και έρχεται στο ίσιο του.

Το ερώτημα είναι "Ποια εντολή εκτελείται εκείνη τη στιγμή;"

Δεν είναι η ακριβής εντολή και μην το χρησιμοποιήσεις αλλά είναι κάτι σαν αυτό

Κώδικας:
qdbus org.kde.kglobalaccel /component/kwin invokeShortcut view_zoom_in

Κάθε σύστημα έχει τις δικές του εσωτερικές διεργασίες (δηλαδή λειτουργίες που δε φτιάχτηκαν για να τις χρησιμοποιείς απευθείας σε scripts για παράδειγμα). Αυτό είναι μία τέτοια διεργασία. Εδώ χρησιμοποιείται ένα σύστημα που λέγεται «D-Bus», το οποίο είναι μια «δίοδος μηνυμάτων». Αυτό λοιπόν, όταν εσύ πατάς τη συντόμευση, λέει στον «KWin», που είναι ο υπάλληλος που τρέχει το Plasma ότι «μου είπαν ότι τώρα πρέπει να ζουμάρεις» και ο KWin κάνει αυτό που πρέπει.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
(31.07.2018 23:45)Πράος είπε κι ελάλησε: Στα πλαίσια αυτά θα ήθελα να κατανοήσω πως γίνεται μια αλλαγή στην εμφάνιση αφού δεν έχει αποθηκευτεί η πληροφορία σε κάποιο αρχείο. Για παράδειγμα, στο mate-panel (την μπάρα κάτω), έχουμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε χρώμα και διαφάνεια. Πατάμε κλικ στο πλασιάκι του χρώματος και ανοίγει το εργαλειάκι που έχει ένα συρόμενο διακοπτάκι δρξιά-αριστερά. Όταν το παίζεις βλέπεις την αλλαγή αμέσως. Πως γίνεται;

Στο απάντησε και ο Dark αυτό αλλά θα σου πω κι εγώ ότι κάθε αλλαγή αποθηκεύεται. Σκέψου ότι το σύστημα λειτουργεί με «καταστάσεις». Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε μια «κατάσταση» η οποία προκύπτει από τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις (γι' αυτό και τις θυμάται την επόμενη φορά). Αν αλλάξεις κάτι, αλλάζεις αυτήν την «κατάσταση» με μια νέα. Αυτή η νέα κατάσταση, ανάλογα με στο σύστημα, μπορεί να εφαρμόζεται άμεσα, μπορεί να χρειάζεται να επανεκκινήσει η διεργασία για να εφαρμοστεί ή μπορεί να παραμένει αποθηκευμένη σε ένα προσωρινό αρχείο ή στη RAM μέχρι να πατήσεις «Εντάξει», «Εφαρμογή» κλπ.

Στο Plasma μιας και ρώτησες, αν αλλάξεις κάτι από τις ρυθμίσεις αλλά δεν πατήσεις «Εφαρμογή», όταν πας να φύγεις θα σε ρωτήσει αν θέλεις να αποθηκευτεί μόνιμα η αλλαγή που έκανες. Σε ρωτάει ακριβώς γιατί ξέρει ότι κάτι άλλαξες και το ξέρει γιατί αυτή η αλλαγή είναι κάπου σημειωμένη.

Τα αρχεία ρυθμίσεων τώρα, παραδοσιακά πάνε στο $HOME/.config ή/και στο $HOME/.local/share/onoma-efarmoghs. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος. Επειδή όμως αρκετοί προγραμματιστές υψώνουν το μεσαίο δάχτυλο στα standards, μπορεί ένα πρόγραμμα ή μια εφαρμογή να έχει το αρχείο ρυθμίσεων ως κρυφό μέσα στο $HOME ή σε οποιαδήποτε άκυρη τοποθεσία.
  Απάντηση
Ρε Θεούληδοι!  Flat_ginger

Βασικά πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Εντάξει είστε ρουφιάνοι! Γιατί ρε ρουφιανεύετε το σύστημα σε κάποιον που δηλωμένα είναι κακόβουλος και συχνά καταπιέζει συστήματα;

Λοιπόν αυτό το dbus που το βλέπω χρόνια θα πρέπει κάποια στιγμή να το μελετήσω έτσι ακαδημαϊκά. Βικιπέδια τύπου γνώσεις δηλαδή.
Πρέπει γιατί είναι άδικο να κοντεύω να καταλάβω εντελώς το systemd που έσκασε πιο τελευταία έχω την εντύπωση.

Η εντολή είναι αυτή ακριβώς  Meme_expected  Peng_oklasky 
Την έκανα και με out και ήρθε στο ίσιο του. Το βήμα ζουμαρίσματος (η δόση. Πως το λένε;) είναι ήδη προρυθμισμέρνο και ικανοποιητικό. Πατώντας έντερ δηλαδή... τσουπ, μεγαλώνει λίγο. Πάνω Βελάκι για προηγούμενη εντολή και έντερ και μεγαλώνει κι άλλο λίγο ακριβώς σαν κάθε πάτημα της συντόμευσης.

Επί τέλους θα κάνω αυτό που θέλω.

Στο κινητό έχω το kdeconnect. Έχει τρελές δυνατότητες (για μένα τουλάχιστον). 

Πέρα από SMS από το κομπιούτερ που βολεύει λόγω στραβομάρας και χειρισμού του πληκτρολογίου του κινητού (μιλάμε έχω να στείλω sms από κινητό πολλά χρόνια. Δεν μπορώ ρε. Τα στέλνω όλα ή από το otenet.tools ή άμα είμαι μακριά από κομπιούτερ το υπαγορεύω με φωνή - MLS το κινητό)

Έχει λοιπόν το kdeconnect και μια φάση που εκτελείς εντολές του bash. Τις περνάς στο λινουξάκι γιατί πρέπει και κει να εγκαταστήσεις το kdeconnect πέραν του κινητού, τις ονομάζεις, στις βγάζει σε λίστα στο κινητό σου και τις εκτελείς από κει με τατς (agigma tis othonis).
Έχω βάλει διάφορα σκριπτάκια, τους μπρόουζερς, το krunner (το Alt και F2 φάση είναι αυτό) και άλλα.

Θα βάλω τώρα αυτά τα δύο, zoom in και zoom out και θα μπορώ να παίζω κομπιούτερ από το ντιβάνι ξαπλωμένος.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ρε σεις εν τάξει μπορεί να μην χρειάζεται να το λέω αλλά είναι πολύ γαμάτο αυτό το φόρουμ.

Φιλιά κι ευχαριστώ.
  Απάντηση
Για να δεις και τα υπόλοιπα που κάνει ο KWin από τις συντομεύσεις, θα δώσεις

Κώδικας:
qdbus org.kde.kglobalaccel /component/kwin org.kde.kglobalaccel.Component.shortcutNames

και αν θέλεις κάποιο θα το συμπληρώσεις αντί του view_zoom_in στην εντολή που είπαμε παραπάνω, κλεισμένο σε εισαγωγικά αν έχει κενά.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  εντολη για exit σε looped script DarkGoth 3 1.068 02.10.2016 22:34
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Mint Mate driver Οθόνης Speaky 8 1.974 23.07.2016 18:37
Τελευταία Ανάρτηση: Speaky

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)