Λύθηκε ενοχλητικο χαζοbugακι ( ; ) στον mutter-gnome
ειπα πριν κανα μηνα να πεταξω τον ποντικοφαρμακο (απο μνημη και ταχυτητα γ@μ3!, αλλα ειναι δυσχρηστος ο π$%@της). σκεφτηκα να τον ακτικαταστησω με τον mutter αφου ηδη τον εχω λογο gnome. να σηκωνω δηλαδη χειροκινητο xinitrc με μονο τον mutter και ενα terminal μονο για τα βασικα (αν ηθελα να κανω και λιγη ποζερια πεταγα και ενα xfce panel μεσα). εβαλα πρωτο τον mutter και μετα το xfce panel

και ιδου το χαζοbugακι. κανω τη δοκιμη στον εξομοιωτη και σηκωνει κανονικα τον mutter και το xfce panel αμεσως μετα. ωραια λεω το κανω κανονικα. φτιαχνω ενα «ψευτικο» xintrc με τον mutter και το xfce panel (το κανονικο με το gnome δεν το πειραζω), σηκωνω γραφικο, και βλεπω μονο μια μαυρη οθονη με τον δεικτη του ποντικιου σαν «Χ» και το xfce panel, αλλα mutter πουθενα (ο mutter την εκανε; δεν φορτωσε ποτε;)

το ερωτημα: πως και στον εξομοιωτη που ειναι με assisted graphics δουλεψε κανονικα, ενω στο βασικο συστημα με φουλ hardware graphics την ακουσε; θα περιμενα το αντιθετο που θα ηταν και το πιο λογικο (τα assisted graphics δεν ειναι τοσο δυνατα οσο τα φουλ hardware). πιο πολυ ειναι απορια μου και οχι για φτιαξιμο, γιατι τελικα ξαναβαλα τον ποντικοφαρμακο. αλλα γιατι ψοφαει ο mutter στο κανονικο μου συστημα οταν τον τρεχω σκετον; τα 2 συστηματα ειναι ακριβεις κλωνοι (αρα θα αναμενοταν παρομοια συμπεριφορα)

και κατι αλλο:. πως απενεργοποιω το compositing στο gnome; (σκεφτηκα καποια στιγμη μηπως φταιει αυτο και ψοφαει ο mutter οταν παει να τρεξει σκετος) μην με πειτε για settings και τετοια. settings, sessions, extensions, ολα εχουν περπατησει τη σανιδα και εχουν παει στα μαυρα τα ψαρια (ετσι'κι'αλλιως ποτε δεν τα ειχα χρησιμοποιησει). τρεχω το gnome-shell εντελως γυμνο απο το xinitrc (150ΜΒ συνολικη χρηση μνημης... ΧΑ!...). οι ρυθμισεις στο dconf επισης δεν κανουν τιποτα γιατι δεν υπαρχει session-manager για να τις τρεξει
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Άμα θέλεις μόνο τερματικό, γιατί όχι tty και να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία; Ή καλύτερα, γιατί δεν ενδιαφέρεσαι για κάποιον πιο σοβαρό WM απ' τον ποντικοφάρμακο; Αφού για εκεί πας σιγά-σιγά. Μήπως στην πραγματικότητα πάσχεις από την πάθηση «θέλω να υπάρχουν πράγματα για να ξηλώνω»;

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι δε γίνεται να τρέξεις τον Mutter χωρίς καθόλου GNOME γιατί παραπονιέται ότι δε βρίσκει session και κάτι τέτοια. Το αντιστροφο ισχύει σίγουρα, δηλαδή δε μπορείς να τρέξεις το GNOME με άλλον WM, οπότε ίσως τα έχουν τόσο πολύ δεμένα.

Ας το παραβλέψουμε όμως. Όταν λες ότι στο virtual τον σηκώνει, τι βλέπεις διαφορετικό; Κάτι οπτικά; Απλά υπάρχει το process ενώ στο κανονικό δεν υπάρχει; Οι WM «σκέτοι» συνήθως είναι ακριβώς αυτό που λες. Μια μαύρη οθόνη κι ένα X για κέρσορας.

Ούτε το compositing απενεργοποιείται εντελώς νομίζω. Γι' αυτό έχουν το Flashback.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
το gnome ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τρεχει με αλλον WM γιατι το εχω δοκιμασει. o mutter ομως μπορει να λειτουργησει και χωρις το gnome. δεν ειναι θεμα αν εχει το gnome γιατι στον εξομοιωτη σηκωνει κανονικα ο mutter και μονος του. βλεπω ενα μονοχρωμο γκρι φοντο αντι για μαυρη οθονη και ο δεικτης του ποντικου ειναι κανονικος, οχι σαν «Χ» (και δουλευει κανονικοτατα, alt-drag, alt-F4, κλπ). απο processes απλα ειδα οτι στο κανονικο συστημα δεν υπαρχει ο mutter οταν προσπαθω να τον σηκωσω μονο του. αυτο μονο. η μονη διαφορα εξομοιωτη-κανονικου, ειναι τα γραφικα. το κανονικο εχει τα φουλ gpu, xorg, nouveau, κλπ, ενω ο εξομοιωτης δουλευει σε cpu/gpu assisted γραφικα (SDL mode)

οσο για το ξηλωμα, ξερεις τι εγινε; το ειχα ετσι γυμνο εξαρχης. καποια φορα χρειαστηκε να βαλω κατι, βαρεθηκα να το βαλω μονο του, και εκανα το λαθος να εγκαταστησω το «gnome». ε, κατεβασε οτι μαλακια του ηρθε και με γεμισε σαβουρα. αρχιζα να ξηλωνω τις βλακειες για να το ξαναγδυσω. εβγαζα, εβγαζα, εβγαζα. και βλεπωντας οτι πεταω και πολλες αυτοματοποιημενες λειτουργιες (gdm, network manager sessions, κλπ μαλακιες), και οτι μπρουσα να κανω τα ιδια με μοντες αρχειακια, ειδα οτι με αρεσε καλυτερα να πειραζω πραγματα σε αρχειακια, απο το να κανω κλικ σε κουμπακια, γιατι εκανα πραγματα πολυ πιο γρηγορα και προπαντως ΕΒΛΕΠΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΑ

το flashback το πεταξα, γιατι 2 φορες που το δοκιμασα (και στον εξομοιωτη και στο κανονικο), πας να κανεις το οτιδηποτε και  κρασαρει για πλακα. οποτε δεν σκοπευα να το χησιμοποιησω ξανα και το φαγανε (και αυτο) τα ψαρια. συγκεκριμενα κρασαριζε το «gnome-panel» καθε φορα που τυχαινε να ανοιξω καποιο προγραμμα, η, οταν «εκανα το λαθος» να κανω κλικ πανω στο «gnome-panel» (γιατι στο terminal οταν με πεταγε απο το γραφικο ανεφερε κατι σαν gnome-panel has exited, κατι τετοιο). δοκιμασα απο περιεργεια να σηκωσω metacity μονο του. εκανε το ιδιο ακριβως πραγμα, οποτε αφου δεν χρησιμοποιειται απο το gnome-shell, τον φαγανε τα ψαρια ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Ιδέα δεν έχω. Απλά θυμάμαι έναν από το forum του Arch που το προσπαθούσε με XFCE και δε σηκωνόταν με τίποτα. Είναι και αχαρτογράφητα νερά τόση ανωμαλία και δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν αναφέρει κάτι σχετικό.

Γι' αυτό σου λέω, βρες εκεί έναν WM να ευχαριστηθείς. Αυτοματοποιημένο δε θα έχεις απολύτως τίποτα, ρυθμίσεις θα κάνεις σαν να μην υπάρχει αύριο και θα έχεις και τη μαυρίλα σου.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
ε, ναι αν πας να σηκωσεις xfce με xfwm και μετα πας να κανεις replace τον xfwm με τον mutter, η, τον οποιονδηποτε mutter, αν το εχεις σηκωσει χειροκινητα με xinitrc σε πεταει. το ιδιο και το gnome. λογικο ειναι. οταν εχω σηκωσει gnome και μετα παω να κανω replace, με πεταει επειδη προφανως το γραφικο το βαζεις στο τελος του xinitrc (οποτε οταν κλεινει για να γινει replace σε πεταει εξω). τον ποντικοφαρμακο τον χρησιμοποιω μονο στο βασικο συστημα. δεν τον χρησιμοποιω συνεχεια, γιατι για συνεχεια εχω το gnome. ξερεις σε τι με βολευει ο ποντικοφαρμακος; αν θελω να τερματισω τον εξομοιωτη (αυτο θα συμβει μονο στην σπανια περιπτωση που θα τρεξω τα ρουφιανο10 στον εξομοιωτη), για να παρω λιγη μνημη ακομα σηκωνω τον ποντικοφαρμακο (και η χρηση ram του λινουκς κατεβαινει στα 80-90ΜΒ)
  Απάντηση
τελικα δεν ηταν τιποτα. για καποιο λογο τον ειχε γκ@#$%^σει προχθες και δεν ετρεχε με τιποτα μονος του o mutter στο βασικο συστημα. δοκιμασα 3-4 φορες σημερα (για να σιγουρευτω οτι δεν ηταν τυχαιο) και τρεχει κανονικα και μονος του και στο βασικο συστημα (χωρις να αλλαξω τιποτα απολυτως). οποτε θεωρειται «λυμενο» («λυμενο» γιατι ισως να μην υπηρχε καν προβλημα απο την αρχη)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  gnome-shell & unity Vs gnome 2 & windows (Λύθηκε) διονυσης 8 1.104 03.06.2011 18:59
Τελευταία Ανάρτηση: minios67

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)