Αγορά κάρτας γραφικών
(22.08.2018 18:02)Χάρης είπε κι ελάλησε:
(22.08.2018 17:39)blackm76 είπε κι ελάλησε: Λοιπόν φίλε μου έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις. 
Εγώ κάνω πολλές δουλειές στον υπολογιστή. Τα περισσότερα τα έμαθα μόνος μου αλλά πήγα και σε σχολή έξω. 
Θέλω windows για τα προγράμματα που είπα και Λίνουξ θέλω για τις δουλειές που δεν μπορώ να κάνω σε windows. Παράδειγμα όταν θέλω να ψάξω ένα σκληρό δίσκο για ιούς ο ποιο σωστός τρόπος είναι να τον κουμπώσω σε Λίνουξ και να ψάξω για ιούς σε λειτουργικό Λίνουξ. 

Τώρα αν μπορέσω να περάσω και Mac καλύτερα αλλά δεν είναι κάτι που έχω ως προτεραιότητα. 
Θα το έκανα ποιο πολύ για εκμάθηση και εγκυκλοπαιδιακους σκοπούς. Δε νομίζω να κάνει κάτι παραπάνω που να μην μπορώ να το κάνω σε Windows και Λίνουξ. 

Τώρα συγκεκριμένα.. 
Ή μητρική μου είναι η asrock is a x470 taichi ultimate. 
Τον 2700x τον θέλω γιατί δεν έχει αντίπαλο σε αυτά τα λεφτά. 
Κάρτα γραφικών θέλω μια από τις 2 που έδειξα παραπάνω στις φωτογραφίες ,μιας και καταλήξαμε σε Rx580 8gb. 

Αλλά ποια από τις 2;
Την asrock που είναι ίδια μάρκα με την μητρική μου ή την gigabyte; 
Ή gigabyte θα δουλέψει με αυτή την μητρική; επειδή η μητρική είναι άλλη μάρκα, για αυτό ρωτάω και ρώτησα αν μπορεί κάποιος να έχει διαφορετικές μάρκες υλικό. 

Εγώ θα πρότειμουσα την asrock. Έχουν διαφορά; ίδιες φαίνονται. Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά.

Η απόφαση είναι δική σου, και οι δύο μάρκες μπορούν να μπουν χωρίς πρόβλημα. Αν πιστεύεις πως με Asrock μητρική / Asrock κάρτα θα έχεις την απόλυτη συμβατότητα, τότε προχώρησε, πάντως από το παρελθόν την μάρκα Asrock δεν την είχα σε υπόληψη και την απέφευγα. Σχετικά είναι βέβαια αυτά, γιατί είχα πέσει και σε προβληματική MSI. 
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας λόγω μάρκας. Απλώς θα έλεγα όσο μπορείς πρόσεξε το μαγαζί, την εγγύηση, και το σφραγισμένο φάκελλο της κάρτας, να είναι όλα εντάξει, γιατί όσο να ναι είναι πολλά τα λεφτά.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις και κάνεις.

Καταλαβα φίλε μου ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές και τις πληροφορίες. Την Rx580 8gb θα πάρω μιας και όπως είπαμε είναι all teren άσχετα που λέει ότι είναι για gaming
  Απάντηση
Γειά σας παιδιά. Καλά που δεν βιάστηκα να παραγγείλω κάρτα. 
Ανακάλυψα μια κάρτα γραφικών στο aliexpress μάρκας maxsun.
Είναι Rx580 8gb μάρκας maxsun και είναι 70 ευρώ ποιο φτηνει από τις επωνυμες. 
Τι γνωρίζεται; είναι καλή η θα έχω πουθενα πρόβλημα; 

Δείτε τη φωτογραφία.

[Εικόνα: IMG_20180901_082923.jpg]
  Απάντηση
Θα ήθελα την γνώμη σας  παρακαλώ.
  Απάντηση
Παιδιά γνωρίζει κανείς τίποτα για την συγκεκριμένη κάρτα;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Κάρτες γραφικών Nvidia και drivers Χάρης 3 173 24.07.2019 10:19
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης
  Αγορά Λάπτοπ blackm76 12 2.081 25.09.2018 20:29
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Αγορά ssd nvme blackm76 3 804 17.04.2018 20:40
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Αγορα Λαπτοπ stoiximan 9 2.725 20.04.2016 13:39
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Αγορα tablet Kotsos 3 1.962 04.01.2016 15:57
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)