Λύθηκε Manjaro: Αποτυχία εγκατάστασης των τελευταίων ενημερώσεων
Πληροφορία 
Το Manjaro τους τελευταίους μήνες έχει καταντήσει μία ταλαιπωρία και μου βγάζει ένα σωρό bugs. Τι μια δε μου εμφανίζει τις ενημερώσεις, την άλλη μου ανακατεύει τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, την άλλη κάνει εκκίνηση χωρίς να μου έχει ενεργοποιημένο  το Wi-fi και πολλά πολλά ακόμα. Τέλος πάντων.
Χτες περίμενα 50 ώρες (που λέει ο λόγος =) να εγκαταστήσει ενημερώσεις μεγέθους περίπου 2.9G (wtf?) και δε φτάνει που βαρέθηκα να περιμένω μέχρι να τελειώσει τη διαδικασία αλλά στο τέλος τσουπ νασου κι ενα σφάλμα να σου πετάει στη μούρη χωρίς να καταλαβαίνω τι εννοεί. Μου πέταξε ένα παράθυρο που έλεγε " Διένεξη αρχείων, thunar-archive-plugin:Το /lib/xfce4/thunar-archive-plugin/egrampa.tap υπάρχει ήδη στο σύστημα σας.

Και στο Τερματικό ένα κατεβατό από σφάλματα

Κώδικας:
sudo pacman -Syu
[sudo] password for mikep666:
:: Συγχρονισμός βάσεων πακέτων...
σφάλμα: αποτυχία λήψης αρχείου 'core.db' από ftp.cc.uoc.gr : Resolving timed out after 10522 milliseconds
σφάλμα: αδυναμία ενημέρωσης core (σφάλμα βιβλιοθήκης λήψης)
σφάλμα: αποτυχία λήψης αρχείου 'extra.db' από ftp.cc.uoc.gr : Resolving timed out after 10523 milliseconds
σφάλμα: αδυναμία ενημέρωσης extra (σφάλμα βιβλιοθήκης λήψης)
σφάλμα: αποτυχία λήψης αρχείου 'community.db' από ftp.cc.uoc.gr : Resolving timed out after 10522 milliseconds
σφάλμα: αδυναμία ενημέρωσης community (σφάλμα βιβλιοθήκης λήψης)
σφάλμα: αποτυχία λήψης αρχείου 'multilib.db' από ftp.cc.uoc.gr : Resolving timed out after 10520 milliseconds
σφάλμα: αδυναμία ενημέρωσης multilib (σφάλμα βιβλιοθήκης λήψης)
σφάλμα: failed to synchronize all databases

Τι να κάνω εγώ τώρα που μου έχει δέσει τα χέρια το ίδιο το λειτουργικό μου σύστημα;

Συνημμένα Αρχεία Εικόνα(ες)

Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Αν είναι το μοναδικό σφάλμα που σου βγάζει, δίνεις πρώτα

Κώδικας:
sudo pacman -R engrampa-thunar-plugin

για να απεγκατασταθεί το στοιχείο που τρακάρει και που πλέον παρέχεται διαφορετικά και μετά κάνεις το upgrade σου κανονικά.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
(20.08.2018 16:53)Soulrain είπε κι ελάλησε: Αν είναι το μοναδικό σφάλμα που σου βγάζει, δίνεις πρώτα

Κώδικας:
sudo pacman -R engrampa-thunar-plugin

για να απεγκατασταθεί το στοιχείο που τρακάρει και που πλέον παρέχεται διαφορετικά και μετά κάνεις το upgrade σου κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ Soulrain! Ήθελα να σας πω καλώς ήρθατε μετά από τόσο καιρό αλλά δε μπορούσα να επεξεργαστώ το νήμα. Προσπάθησα να μπω και με το παλιό μου λογαριασμό και δε μπορούσα οπότε έφτιαξα ένα καινούργιο. Peng_oklasky   Δε βαριέσαι λίγο με νοιάζει. Τα καινούργια emoticons σας είναι γαμάτα
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Είσαι ο @mikeius666p έτσι; Πες μου ποιον από τους δύο λογαριασμούς θέλεις να κρατήσεις για να διαγράψω τον άλλο. Αν θέλεις τον παλιό αλλά με το καινούργιο email, γίνεται.
  Απάντηση
(20.08.2018 18:09)Soulrain είπε κι ελάλησε: Είσαι ο @mikeius666p έτσι; Πες μου ποιον από τους δύο λογαριασμούς θέλεις να κρατήσεις για να διαγράψω τον άλλο. Αν θέλεις τον παλιό αλλά με το καινούργιο email, γίνεται.

Κάνε μου το δεύτερο
  Απάντηση
Τραγικό, παιδιά.
Εγώ είχα το Manjaro XFCE σε ένα εφεδρικό PC, dual boot μαζί με Windows, μήπως χρειαστεί σε ώρα ανάγκης.
Ξεκίνησα από την έκδοση 17.1.8 αλλά πριν φτάσει στην 17.1.11 το λειτουργικό χάλασε μόνο του!* Δεν το χρησιμοποιούσα καν, έκανα κατά καιρούς μόνο τα updates. Και μας το διαφημίζει σαν μεγάλο προσόν το ότι είναι rolling release ή πώς το λένε. Άλλο να κολλάνε-χαλάνε τα Windows σε 1 χρόνο επειδή τα δούλεψες, τα φόρτωσες με εκατοντάδες άχρηστα προγράμματα, πήγες σε κάθε καρυδιάς σελίδα, κτλ. Αλλά να αχρηστεύεται το rolling release από τα ίδια του τα update...

Είμαστε ακόμα πολύ πίσω μιλάμε. Το λέω εδώ και χρόνια, το Linux πρέπει να διαφημίζει ΜΟΝΟ ότι είναι τσάμπα. Τίποτα άλλο. Αυτό είναι το μόνο ειλικρινές προσόν του. Όλα τα άλλα είναι υποσχέσεις τύπου Τσίπρα. Άσε τον χρήστη να φάει τα μούτρα του και να διαπιστώσει αν είναι καλύτερο ή χειρότερο, ή για ποιον κάνει και για ποιον δεν κάνει. 

* Χάλασε beyond repair, επιβεβαιωμένο από γνώστες λινουξάδες που ήρθαν όλοι με ένα πονηρό χαμόγελο να μου δείξουν πώς φτιάχνεται αλλά απέτυχαν.
  Απάντηση
Αν και προσωπικά είμαι αντίθετος και μόνο με την ύπαρξη της συγκεκριμένης διανομής, η προσέγγισή σου δε βοηθάει κανέναν. Θα μπορούσες να τους αναφέρεις το πρόβλημά σου και αν δε σε ικανοποιούσε η αντιμετώπιση, τότε θα μπορούσες να τους πεις ό,τι ήθελες.

Το να τσουβαλιάζεις όμως όλες τις διανομές εξαιτίας της κακής εμπειρίας που σου προσέφερε μία, δεν είναι σωστό. Δεν έχουν όλες ίδια φιλοσοφία, ούτε και προγραμματιστές με τις ίδιες ικανότητες. Και βεβαίως το «rolling release» από μόνο του δε λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητα μιας διανομής, ειδικά όταν αυτή το εφαρμόζει με τρόπο αντίθετο από τη μητρική της.

Ούτε και υπάρχει κάποιο λειτουργικό το οποίο μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις «για πάντα» χωρίς να χαλάσει ποτέ. Είναι τεχνικά αδύνατο. Αν διάβαζες κάθε φορά τις σημειώσεις έκδοσης πριν αναβαθμίσεις, δεν αναφέρθηκε πουθενά πρόβλημα σαν το δικό σου και δεν έχεις κάποιο «εξωτικό» στήσιμο, τότε έχεις κάθε δικαίωμα ακόμα και να τους εγκαλέσεις για το ότι μία αναβάθμιση σου κατέστρεψε την εγκατάσταση. Αν όμως δεν ισχύουν τα παραπάνω, τότε απλά φωνάζεις χωρίς λόγο ενώ αμέλησες να φροντίσεις το λειτουργικό σου.
  Απάντηση
(23.08.2018 18:08)George K. είπε κι ελάλησε: Τραγικό, παιδιά.
Εγώ είχα το Manjaro XFCE σε ένα εφεδρικό PC, dual boot μαζί με Windows, μήπως χρειαστεί σε ώρα ανάγκης.
Ξεκίνησα από την έκδοση 17.1.8 αλλά πριν φτάσει στην 17.1.11 το λειτουργικό χάλασε μόνο του!* Δεν το χρησιμοποιούσα καν, έκανα κατά καιρούς μόνο τα updates. Και μας το διαφημίζει σαν μεγάλο προσόν το ότι είναι rolling release ή πώς το λένε. Άλλο να κολλάνε-χαλάνε τα Windows σε 1 χρόνο επειδή τα δούλεψες, τα φόρτωσες με εκατοντάδες άχρηστα προγράμματα, πήγες σε κάθε καρυδιάς σελίδα, κτλ. Αλλά να αχρηστεύεται το rolling release από τα ίδια του τα update...

Είμαστε ακόμα πολύ πίσω μιλάμε. Το λέω εδώ και χρόνια, το Linux πρέπει να διαφημίζει ΜΟΝΟ ότι είναι τσάμπα. Τίποτα άλλο. Αυτό είναι το μόνο ειλικρινές προσόν του. Όλα τα άλλα είναι υποσχέσεις τύπου Τσίπρα. Άσε τον χρήστη να φάει τα μούτρα του και να διαπιστώσει αν είναι καλύτερο ή χειρότερο, ή για ποιον κάνει και για ποιον δεν κάνει. 

* Χάλασε beyond repair, επιβεβαιωμένο από γνώστες λινουξάδες που ήρθαν όλοι με ένα πονηρό χαμόγελο να μου δείξουν πώς φτιάχνεται αλλά απέτυχαν.

δεν λεμε οτι το λινουκς ειναι αφθαρτο (ενταξει, το Τινυ Λινουκς και το σαπιο debian liquorix ειναι, αλλα αυτα ειναι αλλη ιστορια), αλλα οπως σε ειπε και ο soulrain δεν ειναι «ομορφη» ουτε αντικειμενικη προσεγγιση να τσουβαλιαζεις τα παντα. το manjaro ειναι ουσιαστικα το ουμπουντου του arch. δεν κανει αυτα που κανει το arch και δεν προκειται να συμπεριφερθει με τον ιδιο τροπο. δεν ειναι ολα τα λειτουργικα ιδια. εκανες τα updates αλλα τα dist-upgrades δεν πετυχαινουν παντα (στο κανονικο arch, οπως και στο debian, τα επισημα updates/dist-upgrades βγαινουν στη σελιδα τους και εξηγουν τα παντα). πολλες φορες υπαρχουν ασυμβατοτητες αναμεσα στις εκδοσεις που δεν επιτρεπουν την αναβαθμιση. επισης τα διαφορα προσθετα ΡΡΑ κανουν πολλες ζημιες. να ενα πολυ φρεσκο θεμα που εγινε ζημια απο προσθετα ΡΡΑ https://forum.osarena.net/thread-5382

και εγω δεν μπορω να κανω dist-upgrade απο debian 8 σε debian 9 γιατι τον παιρνει και το εχω αφησει ετσι. αλλα τα δικα του updates περνανε ΟΛΑ μια χαρα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, κατι που δεν συνεβαινε στο ουμπουντου. ολο και κατι θα χαλαγε με πολλα updates. οχι σοβαρα που να το τρωνε τα ψαρια, αλλα εβγαζε θεματακια. εχω ομως ΜΟΝΟ τις δικες του πηγες (debian8 και liquorix). και ουτε εχω χαλασει το συστημα απο κατι (ενα λειτουργικο δεν χαλαει μονο απο ιους και @@ριες. μπορει να ειναι οποιοσδηποτε λογος). το σαπιο debian το εχω καπου 1μιση χρονο και το τι μοντες το εχω κανει, θα σε σηκωθει η τριχα μονο να τις ακουσεις. π.χ. ετσι, χωρις λογο, το εκανα 2 φορες regression απο stable σε sid και ξανα πισω σε stable. χαλασε αλλα μπορουσε να λειτουργησει αρκετα για να το επαναφερω σε πληρως λειτουργικη κατασταση (και ακομα λειτουργει ΤΕΛΕΙΑ). αν το εκανα αυτο σε ουμπουντου δεν υπηρχε περιπτωση να επιβιωσει απο κατι τετοιο γιατι ΔΕΝ ΕΝΑΙ debian
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
(23.08.2018 21:33)DarkGoth είπε κι ελάλησε:
(23.08.2018 18:08)George K. είπε κι ελάλησε: Τραγικό, παιδιά.

δεν λεμε οτι το λινουκς ειναι αφθαρτο (ενταξει, το Τινυ Λινουκς και το σαπιο debian liquorix ειναι, αλλα αυτα ειναι αλλη ιστορια), αλλα οπως σε ειπε και ο soulrain δεν ειναι «ομορφη» ουτε αντικειμενικη προσεγγιση να τσουβαλιαζεις τα παντα. το manjaro ειναι ουσιαστικα το ουμπουντου του arch. δεν κανει αυτα που κανει το arch και δεν προκειται να συμπεριφερθει με τον ιδιο τροπο. δεν ειναι ολα τα λειτουργικα ιδια. εκανες τα updates αλλα τα dist-upgrades δεν πετυχαινουν παντα (στο κανονικο arch, οπως και στο debian, τα επισημα updates/dist-upgrades βγαινουν στη σελιδα τους και εξηγουν τα παντα). πολλες φορες υπαρχουν ασυμβατοτητες αναμεσα στις εκδοσεις που δεν επιτρεπουν την αναβαθμιση. επισης τα διαφορα προσθετα ΡΡΑ κανουν πολλες ζημιες. να ενα πολυ φρεσκο θεμα που εγινε ζημια απο προσθετα ΡΡΑ https://forum.osarena.net/thread-5382

και εγω δεν μπορω να κανω dist-upgrade απο debian 8 σε debian 9 γιατι τον παιρνει και το εχω αφησει ετσι. αλλα τα δικα του updates περνανε ΟΛΑ μια χαρα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, κατι που δεν συνεβαινε στο ουμπουντου. ολο και κατι θα χαλαγε με πολλα updates. οχι σοβαρα που να το τρωνε τα ψαρια, αλλα εβγαζε θεματακια. εχω ομως ΜΟΝΟ τις δικες του πηγες (debian8 και liquorix). και ουτε εχω χαλασει το συστημα απο κατι (ενα λειτουργικο δεν χαλαει μονο απο ιους και @@ριες. μπορει να ειναι οποιοσδηποτε λογος). το σαπιο debian το εχω καπου 1μιση χρονο και το τι μοντες το εχω κανει, θα σε σηκωθει η τριχα μονο να τις ακουσεις. π.χ. ετσι, χωρις λογο, το εκανα 2 φορες regression απο stable σε sid και ξανα πισω σε stable. χαλασε αλλα μπορουσε να λειτουργησει αρκετα για να το επαναφερω σε πληρως λειτουργικη κατασταση (και ακομα λειτουργει ΤΕΛΕΙΑ). αν το εκανα αυτο σε ουμπουντου δεν υπηρχε περιπτωση να επιβιωσει απο κατι τετοιο γιατι ΔΕΝ ΕΝΑΙ debian
Δε μαρέσει να κρίνω για κάτι που δε γνωρίζω αλλά εκείνοι οι προγραμματιστές που αναπτύσουνε τη διανομή Manjaro δείχνουν ερασιτέχνες σε αυτό που κάνουν. Δε θυμάμαι να έχω ανακαλύψει ξανά τόσα πολλά bugs σε διανομή linux
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius, δεν λεμε οτι ειναι ερασσιτεχνες. αλλο εννοουμε. οτι το manjaro δεν ειναι arch. βασιζεται στο arch αλλα δεν ειναι arch. ειναι παραγωγο του arch. δεν δουλευει με τον ιδιο τροπο που δουλευει το arch. γι'αυτο αλλωστε υπαρχουν και τα παραγωγα. οταν θελεις κατι που δεν κανει η βασικη διανομη (που μπορει και να μην θελει να το κανει), βγαζεις το παραγωγο και προσθετεις αυτο που θελεις, ειτε αυτο ειναι ενας ευκολος εγκαταστατης, ειτε το systemd, η, οτιδηποτε δεν εχει η βασικη διανομη. παρε π.χ. το debian σαν βασικη διανομη. υπαρχουν ενα σωρο παραγωγα του και επισης παραγωγα απο τα παραγωγα του (devuan, mint, ubuntu, zorinOS, elementaryOS, και δεν συμμαζευεται). αν προσεξεις, θα δεις οτι πραγματα που κανεις στο debian δεν μπορεις να τα κανεις στα παραγωγα του. οπως και πολλα προβληματα που παρουσιαζονται στα παραγωγα δεν παρουσιαζονται στο debian (γιατι ο κωδικας του δεν εχει υποστει τροποποιησεις). αν πας σε φορουμ του debian να πεις για ουμπουντου, θα στην πουν και δικαιολογημενα. γιατι το ουμπουντου δεν δουλευει οπως το debian. εχει το deb packaging system του debian και το systemd αλλα εκει σταματανε οι ομοιοτητες
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)