η «καμερα-πληκτρολογιο» εκανε παλι το θαυμα της... ΕΛληνικα ΚΑΠΟΥΤ
η συνεχεια απο αυτο εδω:. https://forum.osarena.net/thread-5326

μολις σημερα προσεξα οτι οταν ανοιγω την καμερα το συστημα χανει την ελληνικη γλωσσα πληκτρολογιου (ναι χρησιμοποιω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ελληνικα σε αυτο το συστημα που το καταλαβα κατι μηνες μετα). οταν συνδεω ομως το χειριστηριο του playstation δεν το κανει αυτο. ειναι κανα ηλιθιο bug (ΠΑΛΙ), η, παιζει να ειναι και θεμα τυπου input; την καμερα την εμφανιζει σαν «πληκτρολογιο» ενω το χειριστηριο του playstation το λειτουργει σαν ποντικι (λογικο γιατι ειναι gaming χειριστηριο). περα απο το ευνοητο να δινω την εντολη
«setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle"»
οταν χανει την ελληνικη γλωσσα, για να την ξαναφορτωσει, υπαρχει κατι που να «κλειδωνει» καπως τα layouts και να μην τα χανει οταν συνδεω την καμερα;

ναι το ξερω... first world problems Emo Flat_happy-7 ... αλλα το ειδα και απορησα. ειναι φυσιολογικο; ειναι ηλιθιο bug; διορθωνεται καπως;
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Bug είναι από το 2008 τουλάχιστον. Φτιάξε xorg αρχείο με τις γλώσσες για τα πληκτρολόγια ή udev rule που να βάζει τις σωστές γλώσσες όποτε συνδέεις οποιοδήποτε USB (ή μόνο τη συγκεκριμένη κάμερα).
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
αυτο το udev πως το χρησιμοποιουν; δεν το εχω ψαξει ποτε να δω τι κανει. ναι μονο με την καμερα το κανει αυτο και οταν ειχα παλιοτερα usb πληκτρολογιο, εχανε τις γλωσσες οταν αποσυνδεα το πληκτρολογιο και το ξανασυνδεα (πλεον εχω ps/2 πληκτρολογιο). αποσο καταλαβα το παθαινει αυτο οταν αλλαζει οτιδηποτε εχει να κανει με input που αναγνωριζεται σαν πληκτρολογιο ισως; (γιατι με φλασακια δεν το κανει, με το χειριστηριο του playstation δεν το κανει, με το ποντικι δεν το κανει)

xorg.conf αρχειο δεν εχω. και για καποιο λογο ποτε δεν με λειτουργησε ο τροπος με το xorg.conf σε καμια διανομη. εβλεπα σε πολλα πραγματα που ηθελα να αλλαξω, να λενε «αλλαξε το ταδε στο xorg.conf». οτι και να αλλαζα στο xorg.conf το συστημα παντα ξεκινουσε οπως ηταν πριν σαν να μην ειχα αλλαξει τιποτα απολυτως στο xorg.conf. ακομα και να το διεγραφα παλι δεν αλλαζε τιποτα. (το ειχα κανει καναδυο φορες. το διεγραψα και εκανα επανεκκινηση και το συστημα φορτωσε κανονικα)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Χοντρικά, φτιάχνεις ένα αρχείο στο /etc/udev/rules.d/ με ονομασία xx-whatever.rules. Το xx είναι αριθμός και δεν είναι απαραίτητο αλλά χρησιμεύει για τη σειρά προτεραιότητας επειδή όλα τα rules εκτελούνται αλφαβητικά και δε θα υπάρχει μόνο αυτό που θα φτιάξεις εσύ. Μεγαλύτερος αριθμός σημαίνει μικρότερη προτεραιότητα, άρα το 15-whatever.rules θα τρέξει πριν το 43-whatever.rules

Μέσα σε αυτό το αρχείο βάζεις τον κανόνα που θέλεις. Για παράδειγμα αυτό

Κώδικας:
ACTION=="remove", SUBSYSTEM=="usb", ENV{ID_VENDOR_ID}=="05a9", ENV{ID_MODEL_ID}=="4519", RUN+="/path/to/your/script

λέει στο σύστημα να τρέχει το τάδε script όποτε αφαιρείται το USB (μπορεί να είναι stick, δισκος ή οτιδήποτε) με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν είναι απαραίτητο να τρέχει script, μπορεί να είναι κάποια άλλη ενέργεια. Και φυσικά λειτουργεί με οτιδήποτε συνδέεται/αποσυνδέεται ή με εσωτερικές συσκευές. Μπορείς ας πούμε να του πεις ότι αν υπάρχει δίσκος sdc που είναι σκληρός και όχι SSD, να του κατεβάζει στροφές μετά από μία ώρα ξέρω 'γω.

Για το τι μπορείς να βάλεις και πώς θα βρίσκεις το VENDOR_ID και όλα αυτά, ρίξε διάβασμα. Όλα τα rules μπορείς να τα δοκιμάσεις πριν τα ενεργοποιήσεις μόνιμα με το udevadm.

Η τοποθεσία μπορεί να διαφέρει στο Debian, αν και δε θα έπρεπε.
  Απάντηση
οχι δεν διαφερει καπου το udev ουτε στο debian. και στο debian ειναι στο ιδιο σημειο. στο δικο μου συστημα εχω μονο ενα αρχειακι:.
«/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules»
και μεσα περιεχει μονο αυτο:.
Κώδικας:
# This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules
# program, run by the persistent-net-generator.rules rules file.
#
# You can modify it, as long as you keep each rule on a single
# line, and change only the value of the NAME= key.

# PCI device 0x10de:0x0760 (forcedeth)
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:26:18:7a:48:e9", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth0"

το μακρυναρι «action=remove usb, κλπ» θα το προσθεσω σε αυτο παραπανω προφανως. διαβασα λιγο το man page του udev παντως και εχει τοσες παραμετρους που με μπερδεψε τελειως, τι κανει η καθε μια, ποτε χρησιμοποιειται, πως χρησιμοποιειται, τι επιλογες εχει, κλπ (τι να τα διαβαζα τι οχι το ιδιο ηταν). ενταξει το δειγμα με την καμερα το εχει ετοιμο και μπορω να το χρησιμοποιησω ως εχει (αλλαζοντας προφανως το αναγνωριστικο της καμερας με αυτο που εχει η δικη μου). αλλα πες οτι δεν ηταν η καμερα και ηταν π.χ. ενα φλασακι που δεν εχει καποιο ετοιμο δειγμα να δω. δεν θελω να κανω πραγματα απλα στα τυφλα. θελω να καταλαβαινω τι κανω και γιατι. οχι να ακολουθω στα τυφλα κατι, ειτε το καταλαβαινω ειτε οχι

μολις βρηκα και τον πιο ηλιθιο τροπο να τρεχω την εντολη για τις γλωσσες αυτοματα ανα διαστηματα. ανοιγω ενα terminal (που ετσι'κι'αλλιως μονιμα ανοιχτο το εχω) και κανω αυτο:.

Κώδικας:
while [ 1 ] ; do setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle" ; sleep 10 ; reset  ; done

μην τρομαζεις. δεν θα το κανω αυτο αποπανω. ειναι ηλιθιο και καμμενο. δεν σκοπευω να παω στο ασπρο δωματιακι με το φελιζολ στους τοιχους
  Απάντηση
Μπορείς να το προσθέσεις στο υπάρχον αρχείο αλλά είναι προτιμότερο να φτιάχνεις ξεχωριστό για κάθε rule, για να ξέρεις τι σου γίνεται και γιατί μπορεί να θέλεις να του δώσεις άλλη προτεραιότητα.

Η λογική είναι απλή: διαλέγεις υποσύστημα (δίκτυο, USB, δίσκοι κλπ.), βάζεις τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης συσκευής, του λες ποια ενέργεια να κάνει και ποια ενέργεια πρέπει να έχει προηγηθεί.

Αν δώσεις για παράδειγμα

Κώδικας:
udevadm info -a -n /dev/sda

θα δεις χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου δίσκου, όπως π.χ. ότι ανήκει στο υποσύστημα «block». Έχει πολλές ομοιότητες με το systemd, γι' αυτό και ενσωματώθηκε.
  Απάντηση
δεν βγαζω ακρη με τη μαλακιτσα. βαζω το udev rule για την καμερα οπως το δειχνει στο archwiki, μεσα στο υπαρχον αρχειακι σε νεα γραμμη προφανως, βρισκω και βαζω τα vendorID και τις ιστοριες, και δεν κανει τιποτα οταν συνδεω/αποσυνδεω την καμερα (το δοκιμασα και με συνδεση και με αποσυνδεση). εβαλα την εντολη σκετη στο «RUN+=», την εβαλα με "", την εκανα σαν «σκριπτακι» και εβαλα το path του «σκριπτακιου» (και σκετο και με ""). και απλα δεν κανει τιποτα. τα vendorId και οι λοιπες ιστοριες ειναι σωστα γιατι τα εχω ελεγξει ξανα και ξανα. και με το udevadm που το δοκιμασα καναδυο φορες δεν βγαζει τιποτα απο σφαλματα και τετοια
  Απάντηση
Δεν είναι τέλειο αλλά μπορεί να σε κατευθύνει κάπου:

Κώδικας:
#!/bin/bash
sleep 1
DISPLAY=":0.0"
HOME=/home/username/
XAUTHORITY=$HOME/.Xauthority
export DISPLAY XAUTHORITY HOME
sleep 5
setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle"

Βάζεις το σωστό DISPLAY και το username σου εννοείται. Θέλει DISPLAY κλπ. γιατί το udev δεν ξέρει ούτε τι είναι ο X ουτε ότι υπάρχει γενικά αν δεν του το πεις και το setxkbmap λειτουργεί στον X προφανώς. Ενδεχομένως να πρέπει να βρεις και ποια gsettings εντολή ελέγχει τις γλώσσες στο GNOME και να την προσθέσεις πριν το setxkbmap ώστε να απενεργοποιείται ο έλεγχος από το GNOME.

Βρίσκω αυτό:

Κώδικας:
gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.keyboard active false

αλλά δεν έχω GNOME για να τσεκάρω αν ισχύει. Αν ισχύει και το χρειάζεσαι για να σου δουλέψει, θα πρέπει να το βάλεις να ενεργοποιείται πάλι όταν αφαιρείς την κάμερα.

Χωρίς αυτό (που δε μου χρειάζεται εμένα) το παραπάνω σκριπτάκιο μου αλλάζει κανονικά τις γλώσσες. Το δοκίμασα μόνο με Ελληνικά στο βάλε και στο βγάλε επαναφέρει τα Αγγλικά.

Επίσης παίξε και με input αντί για usb στο SUBSYSTEM=="usb"  γιατί ανάλογα με το μηχάνημα και το μαρκούτσι που του βάζεις, η ενεργοποίηση μπορεί να γίνεται πολύ γρήγορα και να μην προλαβαίνει να γίνει η αλλαγή της γλώσσας.
  Απάντηση
για να τα δοκιμασουμε και αυτα να δουμε τι γινεται. εχω φαει σχεδον μια μερα για ενα εντελως first world problem. αλλοι παλευουν με πραγματικα προβληματα, σπασμενα γραφικα, κολλημενους πυρηνες, κλπ, και εγω «παλευω» να δω γιατι χανει τη γλωσσα οταν συνδεω/αποσυνδεω την καμερα. αλλα αυτα παθαινεις οταν εχεις περιεργεια και το πιο βαρετο λειτουργικο συστημα του πλανητη

αν δεν πιασει ουτε αυτο θα τα παρατησω και θα παω να γινω χορευτρια
  Απάντηση
τελειωσε... παω να γινω χορευτρια... το display και τα διαφορα αλλα τα εβαλα συμφωνα με τα δικα μου (το display το εβαλα ετσι οπως ειναι, γιατι και σε εμενα ειναι ακριβως το ιδιο). αρχικα για να δω αν οντως λειτουργει, δεν εβαλα το setxkbmap αλλα εβαλα να βγαζει ενα σκετο κουτακι του zenity (που απλα πατας το ΟΚ και κλεινει). δοκιμασα και με subsystem=usb και με subsystem=input και δεν κανει τιποτα με κανενα απο τα 2. καπου πετυχα και καποιον που ελεγε οτι θελει τους κωδικους στα vendor-id κλπ με κεφαλαια. το δοκιμασα και αυτο αλλα ουτε αυτο εκανε τιποτα. μπας και εφυγε τιποτα απο το πολυ ξεγυμνωμα που το εχω κανει, η, δεν επηρεαζεται το udev απο κατι τετοιο;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Κάμερα που φαίνεται σαν... πληκτρολόγιο???... WTF???... DarkGoth 5 782 09.09.2017 18:05
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain
  ασυρματο πληκτρολογιο και ιδιωτικοτητα/απορρητο DarkGoth 4 962 28.07.2015 23:09
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  προβλημα με βαση/πληκτρολογιο blackm76 6 1.317 15.12.2014 02:25
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Mini review στο φωτιζόμενο πληκτρολόγιο natec x-scissors constantinos 8 4.623 08.07.2014 04:10
Τελευταία Ανάρτηση: synama
  Πρόβλημα σε κάμερα μετά από αναβάθμιση στα Ubuntu 11.10 Konstantinos 13 1.852 07.03.2012 14:09
Τελευταία Ανάρτηση: Επισκέπτης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)