Μικρά Bugάκια
Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχήν... Πολύ καλή δουλειά με την ιστοσελίδα μπράβο!

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θεματάκι ώστε εάν παρατηρούνται bugs στη καινούργια σελίδα να τα αναφέρω είτε εγώ είτε κάποιος άλλος. Έψαξα το φόρουμ μην τυχών υπάρχει ήδη κάποιο ανοιχτό θέμα αλλά δεν βρήκα τίποτα... αν υπάρχει να μου πει και μένα κάποιος ώστε να γράψω εκεί.

Στο θέμα μας... παρατήρησα δύο μικρά πραγματάκια. 1ον. Έχοντας μπεί στη κεντρική σελίδα πηγαίνω στη δεύτερη σελίδα με τα άρθρα και πατάω να μπω σε κάποιο άρθρο. Μόλις τελειώσω το διάβασμα και πατήσω να με πάει πίσω δεν με πηγαίνει στη σελίδα που ήμουν (2η) αλλά ξανα στην αρχική. Τώρα που είναι λίγα τα άρθρα ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα.. αλλα φανταστείτε να είχαμε περισσότερες σελίδες. 2ον. Μπαίνοντας να διαβάσω ένα άρθρο με φωτογραφίες... άνοιξα μία φωτογραφία και χωρίς να τη κλείσω άνοιξα και δεύτερη το αποτέλεσμα ήταν να βγει το πλαίσιο των φωτογραφιών κενό χωρίς να μου δείχνει ούτε καν τη 2η φωτογραφία.

Τα αναφέρω όλα αυτά καθαρά φιλικά ελπίζοντας να βοηθήσω. Ο λόγος που δεν έστειλα μήνυμα στους διαχειριστές είναι επειδή πιστεύω ότι βάζοντας εδώ το θέμα μπορεί να παρακινήσω και άλλα μέλη να αναφέρουν μικροbugs. Αν πέσει στην αντίληψή μου τίποτε άλλο θα το γράψω. Αν προτιμάτε (προς διαχειριστές) να σας στέλνουμε mail πείτε μου να μην συνεχίσω το θέμα. :)
  Απάντηση
Το 1 «δεν είναι bug, είναι feature». Όταν πηγαίνεις σε αυτό που αντιλαμβάνεσαι ως «δεύτερη σελίδα», αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι ανανεώνεται το περιεχόμενο χωρίς να αλλάξει η σελίδα. Δεν υπάρχει πρώτη και δεύτερη ώστε να πας πίσω. Ο λόγος που επιλέχθηκε αυτός ο τρόπος είναι ότι μελλοντικά (όταν θα υπάρχουν αρκετά άρθρα ώστε να έχει νόημα) η αρχική σελίδα θα είναι πιο σύνθετη, με τομείς ανά κατηγορία. Αν λοιπόν θέλει κάποιος να μεταφερθεί στα επόμενα άρθρα ενός τομέα, από λειτουργικής πλευράς δεν έχει νόημα να κάνει refresh ολόκληρη η σελίδα, να επαναφορτώνονται όλες οι εικόνες κλπ. Και για να μην το αλλάξουμε όταν θα έχει συνηθίσει ο κόσμος, το βάλαμε εξαρχής έτσι. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν προτιμάτε την παραδοσιακή σελιδοποίηση τύπου 1 2 3 ... 256, μπορούμε να το κάνουμε κι έτσι.

Το 2 δεν το κατάλαβα. Πώς άνοιξες δύο εικόνες καταρχάς;
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Α ωραία τότε... φυσικά και δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα μου αρέσει ο τρόπος που θα γίνει, δεν ήξερα ότι αφήσατε πίσω το παραδοσιακό layout. Ούτως η άλλως όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Να εξηγήσω το δεύτερο καλύτερα... στο άρθρο της έλενας για τη διανομή Nitrux αν πας στα screenshot που είναι δύο ή τρία δίπλα δίπλα και πατήσεις οποιοδήποτε, ανοίγει η εικόνα κανονικά και από πίσω φαίνονται και τα υπόλοιπα οπότε μπορείς να πατήσεις και δεύτερο.. αυτό ακριβώς έκανα... συγκεκριμένα εκεί που είναι τρείς μαζί πάτησα τη δεξιά δεξία και ύστερα, αφόυ ήταν ανοιχτή η πρώτη, πάτησα την αριστερή. Ελπίζω να το έκανα όσο πιο κατανοητό γίνεται αν όχι τότε πές μου να ανεβάσω και εγώ screeshots.
  Απάντηση
Χρησιμοποιείς κάποιον «εξωτικό» browser μήπως; Υπό φυσιολογικές συνθήκες, το κλικ σε οποιοδήποτε σημείο εκτός της εικόνας απλά την κλείνει. Υπάρχει ένα σκούρο overlay που επικαλύπτει το φόντο, ακριβώς για να μη συμβαίνει αυτό που έκανες.
  Απάντηση
(12.09.2018 17:54)Soulrain είπε κι ελάλησε: Χρησιμοποιείς κάποιον «εξωτικό» browser μήπως; Υπό φυσιολογικές συνθήκες, το κλικ σε οποιοδήποτε σημείο εκτός της εικόνας απλά την κλείνει. Υπάρχει ένα σκούρο overlay που επικαλύπτει το φόντο, ακριβώς για να μη συμβαίνει αυτό που έκανες.

Firefox χρησιμοποιώ και δοκιμάζοντας βρήκα ότι χτυπάει το noscript. Δεν αφήνει να την "από πίσω σελίδα" να απενεργοποιηθεί και προκύπτει αυτή η κατάσταση. Τελικά αυτά που ήθελα να αναφέρω μόνο bugs δεν ήταν... φιάσκο η υπόθεση! :) Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου και συγνώμη για τυχών αναστάτωση. Καλό βράδυ.
  Απάντηση
Μπορείς να προσθέσεις την ιστοσελίδα μας ως εξαίρεση. Σε διαβεβαιώνω προσωπικά ότι δεν έχει και δεν πρόκειται ποτέ να έχει κάποια «ύποπτη» λειτουργία.

Και μην πτοείσαι. Χίλιες φορές να αναφέρεις κάτι και να μην είναι bug παρά να αδιαφορήσεις και να είναι. Εκτός των άλλων, αυτό δείχνει ενδιαφέρον και, πίστεψέ με, κάνει καλό.
  Απάντηση
εχω και εγω το noscript και μαλιστα σε full restriction τα παντα, και οχι μονο αυτο αλλα εχω πεταξει και το umatrix επανω και αυτο σε full restriction και τα εχω πειραξει και απο το about:config που τα κανει ακομα πιο επιθετικα. οταν μπαινω σε μια σελιδα που ειναι αξιοπιστη απλα ανοιγω προσωρινα exceptions για τη σελιδα. οταν μπαινω σε τυχαρπαστες σελιδες δεν ανοιγω κανενα exception. οταν καποια σελιδα bugαρει και θελω αν δω αν ειναι το noscript και το umatrix, αρχιζω να ανοιγω προσωρινα exceptions στα βασικα μονο domain (αν ειναι καποια σελιδα που θελω να χρησιμοποιησω και οχι καμια τυχαρπαστη μουργκα). αν δω οτι συνεχιζει να bugαρει μπαινω απο ενα πειραματοζωο συστημα που δεν εχει τιποτα απο τετοια φιλτρακια**. αν δω οτι στο πειραματοζωο δεν bugαρει σημαινει οτι ειναι αυτα. αν εξακολουθει να bugαρει σημαινει οτι ειναι η σελιδα

**στο βασικο μου (αρχαιο) συστημα εχω κρατησει τις πιο νεες εκδοσεις umatrix και noscript που μπορει να τρεξει ο (επισης αρχαιος) γκοτζιλλας μου και τις εχω ενσωματωσει σε αυτον με μοντα, για να μην μπορουν να απενεργοποιηθουν ΑΝ τυχει να κατσει καποιος να δει κατι και θελει να τα κλεισει. γιατι μια φορα ειχε κατσει αδερφη μου και ηθελε να μπει στο ρουφιανοβιβλιο. δεν εβγαζε τιποτα γιατι ηταν τα μαρκουτσια ενεργα. οποτε τι κανει; τα απενεργοποιει και τα απεγκαθιστα χωρις να με πει τιποτα (και μετα με ελεγε οτι δεν εκανε τιποτα. πως το καταφερε ενω δεν το'χει ΚΑΘΟΛΟΥ με αυτα, ακομα δεν μπορω να το καταλαβω). μετα καθομαι εγω παω να δω κατι, βλεπω noscript και umatrix εξαφανισμενα. ευτυχως οι ρυθμισεις τους ειχαν παραμεινει στο config οποτε απλα τα ξαναεγκατεστησα και ηταν μια χαρα
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)