Αγορά Λάπτοπ
(19.09.2018 01:47)DarkGoth είπε κι ελάλησε: πεντιουμ-core-διαφορα και πανω (δηλαδη pentium core2quad, intel i3 και πανω παιρνεις αφοβα) απο σελερον και ατομ μακρια (και αρμ επισης). οι κανονικοι πεντιουμ-core και οι i3 ειναι ασυγκριτα καλυτεροι απο τους ατομ/σελερον/αρμ.  και οι λιγο που το ξαναειδα δεν ειναι μονο οι επεξεργαστες αλλα ειναι και τα λειτουργικα τους πετσοκομμενα (για να τρεχουν καπως αξιοπρεπως στον ψοφιο επεξεργαστη). και το λινουκς και τα παντζουρια που εχουν αυτα επανω (εχουν ειτε το ενα, ειτε το αλλο, ειτε dual boot) ειναι καποιο ειδος προσαρμοσμενου embedded/IOT** λειτουργικου. τα λειτουργικα αυτα ειναι τελειως στοιχειωδη και εχουν αφαιρεθει πολλα πραγματα για να παραμενουν ελαφρια σε απαιτησεις και μικρα σε μεγεθος

**ΙΟΤ σημαινει internet of things. ειναι δηλαδη συσκευες που διασυνδεονται μεταξυ τους και στο ιντερνετς για «καλυτερη» αλληλεπιδραση με τον χρηστη τους (π.χ. ψυγεια με wifi κλπ τετοιες αηδιες), που ουσιαστικα δεν ειναι εξαρχης σχεδιασμενες για να τρεχουν λειτουργικα συστηματα, ουτε για συνδεση σε δικτυο. το αποτελεσμα ειναι χαλια αποδοση και τρυπιες απο ασφαλεια.
Κατάλαβα φίλε μου..έχω εδώ στην περιοχή μου ένα κατάστημα που πουλάει ανακατασκευασμενα με κάποια εγγύηση. Μπορώ να τα εμπιστευτώ η μόλις περάσει η εγγύηση θα παραδώσει πνεύμα; μήπως να περιμένω καμία προσφορά σε κανένα καινούριο;
  Απάντηση
μπορεις να περιμενεις και για καποια προσφορα σε καινουριο (ενας φιλος βρηκε προσφατα τετραπυρηνο πεντιουμ με 4GB μνημη και ssd σκληρο με 330 ευρω χωρις λετουργικο. lenovo νομιζω με ειπε οτι ειναι αν θυμαμαι καλα). στα ανακατασκευασμενα σε δινουν καποια εγγυηση αλλα δεν ξερω τι καλυπτει ακριβως. για ψοφημα μην το φοβασαι και τοσο πολυ. ειναι μεν μεταχειρισμενα αλλα δεν σε δινουν και ερειπια. συνηθως ειναι μηχανηματα που εχουν δουλεψει 1-2 χρονια το πολυ (και πολλοι τα αλλαζουν γιατι δεν ειναι πλεον αρκετα «τρεντυ», χωρις να εχουν καποιο λειτουργικο προβλημα)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Μόλις παρήγγειλα αυτό  Το έχει προσφορά.

Συνημμένα Αρχεία Εικόνα(ες)

Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Αγορά κάρτας γραφικών blackm76 13 2.011 07.09.2018 23:18
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Αγορά ssd nvme blackm76 3 805 17.04.2018 20:40
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Προβλημα με λαπτοπ στa usb stoiximan 18 2.050 01.03.2018 16:47
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Αγορα Λαπτοπ stoiximan 9 2.725 20.04.2016 13:39
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Αγορα tablet Kotsos 3 1.962 04.01.2016 15:57
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)