Αγορά Λάπτοπ
Γειά σας παιδιά .
Θέλω να αγοράσω ένα Λάπτοπ το και θέλω την άποψη σας.
Οι επιλογές είναι οι εξής....

1)teclast f7
2)chuwi lapbook air 

Είναι ακριβώς τα ίδια σε χαρακτηριστικά εκτός από 2 σημεία. 

Το 1 έχει 6gb ram και το 2 έχει 8gb ram. 

To ένα έχει 128 gb ssd αποθήκευτικο χώρο και το δεύτερο έχει 128gb emmc αποθηκευτικό χώρο. 

Για την ράμ δε με πειράζει τόσο αλλά αυτό που με ανήσυχη ειναι ο αποθήκευτικος χωρος; 
Τι είναι emmc; ποιες οι διαφορές με έναν φίλο ssd; 
Και γενικά τι είναι καλύτερο , ssd η emmc;
  Απάντηση
και τα 2 εχουν μνημες NAND φλας για σκληρους. και το emmc (καρτες μνημης ουσιαστικα) και ο ssd ειναι μνημες NAND φλας ουσιαστικα. οι ssd ειναι πιο γρηγοροι γιατι εχουν και ενσωματωμενους controlers ενω οι emmc δεν εχουν. αλλα η βασικη τους δομη δεν εχει καμια αλλη διαφορα κατα τα αλλα. οι ssd ειναι κατα καποιο τροπο πιο καλα εξοπλισμενες και πιο εξελιγμενες καρτες μνημης. απο αντοχη στο χρονο ειναι ακριβως τα ιδια. απο ταχυτητα ειναι πιο γρηγοροι οι ssd, αλλα και παλι εξαρταται. ενας καλος ssd που εχει καλο controler θα ειναι πιο γρηγορος απο εναν φτηνο με controler της πλακας. δηλαδη μην περιμενεις οτι ενας no-name ssd θα εχει την ιδια αποδοση με εναν sandisk, η, εναν samsung
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
(18.09.2018 23:49)DarkGoth είπε κι ελάλησε: και τα 2 εχουν μνημες NAND φλας για σκληρους. και το emmc (καρτες μνημης ουσιαστικα) και ο ssd ειναι μνημες NAND φλας ουσιαστικα. οι ssd ειναι πιο γρηγοροι γιατι εχουν και ενσωματωμενους controlers ενω οι emmc δεν εχουν. αλλα η βασικη τους δομη δεν εχει καμια αλλη διαφορα κατα τα αλλα. οι ssd ειναι κατα καποιο τροπο πιο καλα εξοπλισμενες και πιο εξελιγμενες καρτες μνημης. απο αντοχη στο χρονο ειναι ακριβως τα ιδια. απο ταχυτητα ειναι πιο γρηγοροι οι ssd, αλλα και παλι εξαρταται. ενας καλος ssd που εχει καλο controler θα ειναι πιο γρηγορος απο εναν φτηνο με controler της πλακας. δηλαδη μην περιμενεις οτι ενας no-name ssd θα εχει την ιδια αποδοση με εναν sandisk, η, εναν samsung

Καταλαβα. Με βλέπω για chuwi lapbook air. Είναι ποιο πλήρες αν και λίγο ποιο ακριβώ στα 310 ευρώ 
Μία τελευταία ερώτηση... 
Δεν έχουν υποδοχή για ethernet. Αν θέλω να συνδεθώ με καλωδιο στο ίντερνετ και όχι ασύρματα. Υπάρχει λύση;
  Απάντηση
δεν τα εχω ψαξει πολυ αυτα τα ταμπλετοειδη «λαπτοπ», αλλα μαλλον περιοριζεσαι στο ασυρματο. αλλα στα 310 ευρω που λες, γιατι να παρεις αυτο και οχι ενα κανονικο λαπτοπ που θα ειναι και πολυ πιο καλα εξοπλισμενο; υπαρχουν πολυ καλα λαπτοπακια με 300-350 ευρω. και καινουρια και refurbished (αν σε ενδιαφερει και κατι τετοιο). ναι, ειναι πιο βαρυ και εχει πιο μπουγιο το λαπτοπ, αλλα το υπερφορητο ταμπλετοειδες για να γινει υπερφορητο εχουν πετσοκοψει πολλα πραγματα (πιο αδυναμοι επεξεργαστες, κακη ψυξη, ελλειψη συνδεσεων, αδυναμια προσβασης στο hardware, για τυχον αναβαθμιση, συντηρηση, κλπ)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
(19.09.2018 00:34)DarkGoth είπε κι ελάλησε: δεν τα εχω ψαξει πολυ αυτα τα ταμπλετοειδη «λαπτοπ», αλλα μαλλον περιοριζεσαι στο ασυρματο. αλλα στα 310 ευρω που λες, γιατι να παρεις αυτο και οχι ενα κανονικο λαπτοπ που θα ειναι και πολυ πιο καλα εξοπλισμενο; υπαρχουν πολυ καλα λαπτοπακια με 300-350 ευρω. και καινουρια και refurbished (αν σε ενδιαφερει και κατι τετοιο). ναι, ειναι πιο βαρυ και εχει πιο μπουγιο το λαπτοπ, αλλα το υπερφορητο ταμπλετοειδες για να γινει υπερφορητο εχουν πετσοκοψει πολλα πραγματα (πιο αδυναμοι επεξεργαστες, κακη ψυξη, ελλειψη συνδεσεων, αδυναμια προσβασης στο hardware, για τυχον αναβαθμιση, συντηρηση, κλπ)

Έχεις να μου προτείνεις μερικά Λάπτοπ γύρο στα 300 ευρώ  
Κατάλαβα τι μου λες φίλε μου
  Απάντηση
να σε πω τωρα, δεν εχω προχειρα, αλλα αν κανεις μια αναζητηση σε καποια σελιδα συγκρισης τιμων, η, κανα μαγαζι που εχει και refurbished βρισκεις ευκαιριες (σε refurbished λιγο πιο δυσκολα γιατι συνηθως ειναι περιορισμενα κομματια και φευγουν γρηγορα). και αν ειναι και χωρις λειτουργικο θα βρεις κατι που να ειναι λιγο καλυτερο στην ιδια τιμη, γιατι δεν θα εχει το κοστος «αδειας χρησης» των παντζουριωνε. το μονο κακο με τα λαπτοπ γενικα (ειτε κανονικα, ειτε ταμπλετοειδη, ειτε νετμπουκια, ειτε οτιδηποτε), ειναι οτι πρεπει να πετυχεις συμβατοτητα στο hardware επειδη ειναι τυποποιημενο. δεν μπορεις να κανεις custom συνθεση για να αλλαξεις αυτα που θελεις αν κατι ειναι ασυμβατο
  Απάντηση
(19.09.2018 01:06)DarkGoth είπε κι ελάλησε: να σε πω τωρα, δεν εχω προχειρα, αλλα αν κανεις μια αναζητηση σε καποια σελιδα συγκρισης τιμων, η, κανα μαγαζι που εχει και refurbished βρισκεις ευκαιριες (σε refurbished λιγο πιο δυσκολα γιατι συνηθως ειναι περιορισμενα κομματια και φευγουν γρηγορα). και αν ειναι και χωρις λειτουργικο θα βρεις κατι που να ειναι λιγο καλυτερο στην ιδια τιμη, γιατι δεν θα εχει το κοστος «αδειας χρησης» των παντζουριωνε. το μονο κακο με τα λαπτοπ γενικα (ειτε κανονικα, ειτε ταμπλετοειδη, ειτε νετμπουκια, ειτε οτιδηποτε), ειναι οτι πρεπει να πετυχεις συμβατοτητα στο hardware επειδη ειναι τυποποιημενο. δεν μπορεις να κανεις custom συνθεση για να αλλαξεις αυτα που θελεις αν κατι ειναι ασυμβατο

Το πρόβλημα είναι ότι στα 300 ευρώ είναι τα περισσότερα 4 gb ram και διπλοπυρηνα.
Εγώ ήθελα 4πυρηνο με 8gb ram και ssd. Για αυτό είδα το chuwi..
Λες να δω για ανακατασκευασμενα ;
Ξέρεις καμία σελίδα;
  Απάντηση
μολις ειδα τι παιζει... αυτα εχουν επεξεργαστες αρχιτεκτονικης ατομ/σελερον. αυτοι ειναι αντικειμενικα ψοφιοι επεξεργαστες. ειναι στα ιδια επιπεδα «επιδοσεων» με τους αρμ στα κινητα. τετραπυρηνοι με πραγματικες επιδοσεις μονοπυρηνου. ακομα και ενα ιντελ πεντιουμ διπυρηνο τους παταει κατω για πλακα. τα διπυρηνα που βρηκες με τα ιδια λεφτα (αν δεν ειναι σελερον και ατομ αλλα κανονικα πεντιουμ και i3) ειναι πολυ πιο δυνατα. ακομα και να πεις οτι βαζεις αλλο ενα ριμμακι μνημης για να παει στα 8GB και να παρεις εναν ssd (υπαρχουν και λαπτοπ που εχουν ηδη ssd), θα δωσεις 60-70 ευρω ακομα. και παλι αξιζει αντι για το ατομ/σελερον. για μεταχειρισμενα ξερω μια σελιδα συγκεκριμενα, αλλα δεν θελω να διαφημιζω εδωμεσα γιατι το θεωρω αγενεια για τον χωρο
  Απάντηση
(19.09.2018 01:31)DarkGoth είπε κι ελάλησε: μολις ειδα τι παιζει... αυτα εχουν επεξεργαστες αρχιτεκτονικης ατομ/σελερον. αυτοι ειναι αντικειμενικα ψοφιοι επεξεργαστες. ειναι στα ιδια επιπεδα «επιδοσεων» με τους αρμ στα κινητα. τετραπυρηνοι με πραγματικες επιδοσεις μονοπυρηνου. ακομα και ενα ιντελ πεντιουμ διπυρηνο τους παταει κατω για πλακα. τα διπυρηνα που βρηκες με τα ιδια λεφτα (αν δεν ειναι σελερον και ατομ αλλα κανονικα πεντιουμ και i3) ειναι πολυ πιο δυνατα. ακομα και να πεις οτι βαζεις αλλο ενα ριμμακι μνημης για να παει στα 8GB και να παρεις εναν ssd (υπαρχουν και λαπτοπ που εχουν ηδη ssd), θα δωσεις 60-70 ευρω ακομα. και παλι αξιζει αντι για το ατομ/σελερον. για μεταχειρισμενα ξερω μια σελιδα συγκεκριμενα, αλλα δεν θελω να διαφημιζω εδωμεσα γιατι το θεωρω αγενεια για τον χωρο

Δηλαδή atom και celeron είναι ότι χειρότερο; από pentium και πάνω;γιατί; ειναι καλύτεροι;
Καταλαβα τι λες φίλε μου. Θα ψάξω και εγώ λίγο στα ανακατασκευασμενα. Ευχαριστώ πολύ.
  Απάντηση
πεντιουμ-core-διαφορα και πανω (δηλαδη pentium core2quad, intel i3 και πανω παιρνεις αφοβα) απο σελερον και ατομ μακρια (και αρμ επισης). οι κανονικοι πεντιουμ-core και οι i3 ειναι ασυγκριτα καλυτεροι απο τους ατομ/σελερον/αρμ. και οι λιγο που το ξαναειδα δεν ειναι μονο οι επεξεργαστες αλλα ειναι και τα λειτουργικα τους πετσοκομμενα (για να τρεχουν καπως αξιοπρεπως στον ψοφιο επεξεργαστη). και το λινουκς και τα παντζουρια που εχουν αυτα επανω (εχουν ειτε το ενα, ειτε το αλλο, ειτε dual boot) ειναι καποιο ειδος προσαρμοσμενου embedded/IOT** λειτουργικου. τα λειτουργικα αυτα ειναι τελειως στοιχειωδη και εχουν αφαιρεθει πολλα πραγματα για να παραμενουν ελαφρια σε απαιτησεις και μικρα σε μεγεθος

**ΙΟΤ σημαινει internet of things. ειναι δηλαδη συσκευες που διασυνδεονται μεταξυ τους και στο ιντερνετς για «καλυτερη» αλληλεπιδραση με τον χρηστη τους (π.χ. ψυγεια με wifi κλπ τετοιες αηδιες), που ουσιαστικα δεν ειναι εξαρχης σχεδιασμενες για να τρεχουν λειτουργικα συστηματα, ουτε για συνδεση σε δικτυο. το αποτελεσμα ειναι χαλια αποδοση και τρυπιες απο ασφαλεια.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Αγορά κάρτας γραφικών blackm76 13 1.355 07.09.2018 23:18
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Αγορά ssd nvme blackm76 3 600 17.04.2018 20:40
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Προβλημα με λαπτοπ στa usb stoiximan 18 1.501 01.03.2018 16:47
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Αγορα Λαπτοπ stoiximan 9 2.379 20.04.2016 13:39
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Αγορα tablet Kotsos 3 1.752 04.01.2016 15:57
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)