Eγκατάστασση home folder στον ssd ή στον hdd?
Ετοιμάζομαι για την αγορά καινούριου desktop (θα εγκαταστήσω manjaro, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα windows) και για πρώτη φορά αποφάσισα να έχω δύο εσωτερικούς δίσκους, έναν ssd και έναν hdd. Για οικονομικούς λόγους ο ssd θα είναι μάλλον 256G και ο hdd 1T. Φυσικά το λειτουργικό θα εγκατασταθεί στον ssd, αλλά έχω το δίλημμα για το αν θα πρέπει να εγκαταστήσω τον home folder στον hdd, ή να τον εγκαταστήσω και αυτόν στον ssd και απλώς να μεταφέρω τα μεγάλα προσωπικά αρχεία (βίντεο, ταινίες, μουσική, κλπ) στον hdd?

Ποια λύση μου προτείνετε ώστε να έχω την μικρότερη δυνατή "απώλεια των πλεονεκτημάτων του ssd (ταχύτητα-απόκριση)"?
Ο home folder εκτός από τα προσωπικά αρχεία έχει και τα configs των προγραμμάτων και αυτό είναι που με κάνει να διστάζω να τον εγκαταστήσω στον hdd. Δεν θα επηρεάσει αυτό την ταχύτητά τους ή όχι?
Υπάρχουν επίσης και τα παιχνίδια του steam που και αυτά έχουν μεγάλη χωρητικότητα και είναι στον home folder. Τι μπορώ να κάνω με αυτά?

Κάπου διάβασα ότι η ιδανική λύση είναι να εγκαταστήσω τα πάντα (και τον home folder) στον ssd και να προσαρτήσω τον home folder στον hdd?

Τι λέτε?
  Απάντηση
στο λινουκς μπορεις να δουλευεις ευκολα και με συντομευσεις και το συστημα τις βλεπει κανονικα. εγω εχω desktop με 3 σκληρους επανω, 2 των 40GB και εναν των 500GB. στον εναν 40ρη εχω το λειτουργικο με ολα τα config του, ο αλλος ειναι κενος και χρησιμοποιειται για τα προσωρινα σημεια επαναφορας του εξομοιωτη. και ο 500ρης που εχει τα μονιμα σημεια επαναφορας του εξομοιωτη και τα loopdevs του (τους εικονικους σκληρους) και ενα ακομα ψευτικο partition με ασχετα αρχειακια, downloads και τετοια. τα loodevs και τα μονιμα σημεια επαναφορας του εξομοιωτη κανονικα θα επρεπε να βρισκονται στο ~/virtualbox vms/vm name. και επειδη δεν χωρανε τι εχω κανει; τα εχω βαλει ολα στον 500ρη και στο σημειο που θα επρεπε να βρισκονται εχω αφησει μια συντομευση. δουλευει κανονικοτατα χωρις προβλημα. το συστημα βλεπει τη συντομευση και απλα την ακολουθει. απλα να το θυμασαι ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΗ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ, γιατι τοτε θα την ακουσει ασχημα. μπορεις να κανεις το ιδιο και για ολοκληρο το home. να το μεταφερεις αλλου, και να αφησεις μια συντομευση στη θεση του. για ολοκληρο το home ΔΕΝ το εχω κανει βεβαια, και δεν ξερω πως θα τα παει. αν εχεις καναν εξομοιωτη δοκιμασε το. μην το κανεις απευθειας στο κανονικο σου συστημα μην τυχει και διαλυσει γιατι αυτο ειναι οντως μοντα
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Σ'ευχαριστώ DarkGoth!
Αν είναι τόσο μεγάλη μόντα όπως λες, μου φαίνεται θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο ssd για να μην μπλέξω. Και είναι ακριβοί οι άτιμοι. Flat_desperate
Κανείς άλλος που να το έχει δοκιμάσει?
  Απάντηση
ελα σε εφτιαξα... δεν χρειαζεται να κανεις τετοια μοντα. ειναι πολυ πιο ευκολο και το δοκιμασα και λειτουργει αψογα χωρις κανενα προβλημα. τι θα κανεις:.

θα μπεις με αλλον λογαριασμο, π.χ. του ρουτ. και θα μετακινησεις ολο το home στον αλλον σκληρο (εστω οτι εχεις προσαρτησει προσωρινα τον αλλο σκληρο στον φακελο /mnt ):.

Κώδικας:
# mv /home/username /mnt

μετα θα ανοιξεις το fstab και θα προσθεσεις μεσα καπου κατω-κατω κατι σαν αυτο (τα <tab> ειναι οτι πατας το tab, δεν θα το γραψεις):.

Κώδικας:
UUID=d7f8d7fd8f7(οτι UUID εχει ο δευτερος σκληρος) <tab> /home <tab> ext4 <tab> defaults <tab> 0 <tab> 0

κανεις επανεκκινηση και ετοιμο. αυτο ουσιαστικα κανεις και οταν λες στο gparted να περασει το home σε αλλο partition. ειναι δηλαδη η πιο επισημη μεθοδος αντι για το dirty hack με τις συντομευσεις. απλα το dirty hack ειναι πιο γρηγορο και θα σπασει αν διαγραψεις καταλαθος τη συντομευση
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Σ'ευχαριστώ πολύ DarkGoth!

Υποθέτω ότι θα μπορώ επίσης να το κάνω από την αρχή της εγκατάστασης. Να εγκαταστήσω δηλαδή boot και root, στον ssd και τον home στον hdd.

Το βασικό μου ερώτημα όμως  δεν είναι αν αυτό μπορεί να γίνει (έχω διαβάσει για αρκετούς τρόπους που μπορεί όντως αυτό να γίνει), αλλα για το αν θα έχει επίδραση στην ταχύτητα-απόκριση των προγραμμάτων.

Αν έχει, τότε καλύτερα να πάρω μεγαλύτερο ssd και να χρησιμοποιώ τον hdd απλά για αποθηκευτικό χώρο.
  Απάντηση
επειδη τρεχω με τετοιο τροπο τους εξομοιωτες (δηλαδη τα αρχεια τους ειναι μοιρασμενα σε 2 σκληρους. στον εναν το βασικο αρχειο της εγκαταστασης και στον δευτερο το caching και τα snapshots), το εχω δοκιμασει παρα πολυ το «σπασιμο» του συστηματος σε πιο πολλους σκληρους. η βελτιωση στην ταχυτητα και την αποκριση ειναι τρομακτικη. α, κατσε γιατι μολις το θυμηθηκα. εχω ανεβασει ενα βιντεακι στον σωληνα που δοκιμαζα αυτο ακριβως (η νεα του γυαλιστερη εμφανιση λεγεται optane memory), μισο να το βρω. α να'το:.

Κώδικας:
<iframe src="https://www.youtube.com/embed/?listType=playlist&playlist=PsuGn0kspfg" frameborder="0" width="100%" height="100%" controls="1"></iframe>

κανε copy/paste το κωδικακι αποπανω σε νεο tab για να δεις το βιντεο. μονο ενα iframe ειναι ουσιαστικα και μεσα παιζει το βιντεο. για να μην περιμενεις 10 ωρες να φορτωσει η υπολοιπη σαβουρα του σωληνα. αυτο αποφευγει επισης τα tracking scripts και τα ηλιθια διαφημιστικα σε οσα βιντεο εχουν.
  Απάντηση
Τα αρχεία ρυθμίσεων και γενικά ό,τι υπάρχει στο $HOME διαβάζονται μία φορά όποτε ανοίγεις τις εφαρμογές (π.χ. αυτήν τη στιγμή το kwinrc μου έχει χθεσινή ημερομηνία τελευταίας πρόσβασης) και γράφονται μία στο τόσο, αν αλλάξεις ρυθμίσεις. Και δεν είναι διαδικασία που καταναλώνει ιδιαίτερους πόρους, οπότε δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να τα έχεις στον SSD. Κάν' το αν θέλεις αλλά δε θα κερδίσεις κάτι τόσο σημαντικό. Στη θέση σου θα έβαζα το σύστημα και τουλάχιστον τα πιο απαιτητικά παιχνίδια στον SSD και όλα τα υπόλοιπα στο σκληρό.

Αυτό που έχει σημασία είναι να προσέξεις το fstab. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν με το xdg και symlinks.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
(19.09.2018 05:43)Soulrain είπε κι ελάλησε: Αυτό που έχει σημασία είναι να προσέξεις το fstab.

Σ'ευχαριστώ πολύ Soulrain!

Αν το κάνω κατά την εγκατάσταση της διανομής (manjaro ή manjaro-architect) με το live-usb, λογικά θα μπορώ να εγκαταστήσω τον home στον σκληρό (σαν ένα άλλο partition) και το fstab θα δημιουργηθεί σωστά, έτσι δεν είναι?
  Απάντηση
κατα την εγκατασταση το δημιουργει μονο του αυτοματα το fstab. εκει δεν χρειαζεται να προσεξεις κατι γιατι γιατι το φτιαχνει μονο του οπως πρεπει. η χειροκινητη επεμβαση ειναι που θελει προσοχη. αλλα αν το κανεις σωστα δεν εχεις προβλημα. εδω π.χ. ειναι το δικο μου fstab που εχω τους 3 σκληρους. το εχω φτιαξει χειροκινητα μετα την εγκατασταση και δουλευει μια χαρα:.

Κώδικας:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=b1711e19-7c0c-4782-a593-039a806912ae / ext4 errors=remount-ro 0 0
# swap was on /dev/sda2 during installation
//swap none swap sw 0 0
# otherfs
UUID=85243732-82e5-45ad-812b-f7c46821a8ea //mnt/sdb1 ext4 defaults 0 0
UUID=0c0a7f59-bd7c-4d52-9442-8313e895f0f4 //mnt/sdc1 ext4 defaults 0 0
//mnt/sdc1/vdi1 //mnt/vdi1 ext4 loop 0 0 <<== αυτο ειναι το ψευτικο partition με τα ασχετα αρχειακια
  Απάντηση
Άψογος!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πήρα τις απαντήσεις που ήθελα και την απόφαση ν'αγοράσω τελικά έναν 250άρη ssd και να γλιτώσω 100 euro περίπου. Sk_clapping
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)