Ορθογραφικός έλεγχος σε chrome
Στο διαδύκτιο είδα να λένε το προφανές. ότι πας στις ρυθμίσεις -> Σύνθετες -> Γλώσσα και πατάς το ορθογραφικό έλεγχος. 
Εμένα (Arch) μου είναι ανενεργό σαν κουμπί, βασικά δεν υπάρχει καν κουμπί. Λέει μόνο

Ορθογραφικός έλεγχος
 Απενεργοποιημένος

Έτσι με γκρι  μουντό χρώμα που θυμίζει κείμενο κουμπιού που δεν πρόκειται όμως να πατηθεί. Ανενεργό.

Μήπως να εγκαταστήσω κάποιο πρόσθετο;
  Απάντηση
Έχεις προσθέσει τα Ελληνικά ως γλώσσα στον Chrome; Αν όχι, πρόσθεσέ τα και θα εμφανιστεί και ο έλεγχος.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Ναι ήταν ήδη. Την έβγαλα, άφησα μόνο τ' αγγλικά, τα έβγαλα, ξαναέβαλα και άφησα μόνο τα ελληνικά και τίποτα. Μετακίνηση πάνω και τέτοια
για να γίνει πρώτη γλώσσα. Τίποτα. Δεν πατιέται. Μένει εκεί απενεργοποιημένο.
  Απάντηση

Τα βήματα:
  1. Προσθέτεις τα Ελληνικά ως γλώσσα
  2. Βρίσκεις μια σελίδα με πεδίο κειμένου και γράφεις μια λέξη λάθος
  3. Δεξί κλικ -> ορθογραφικός έλεγχος -> έλεγχος ορθογραφίας (δεν ξέρω πώς ακριβώς το λέει στα Ελληνικά)
  4. Διορθώνεις τη λανθασμένη λέξη με τη σωστή που θα σου προτείνει
  5. Ξανά δεξί κλικ -> ορθογραφικός έλεγχος και επιλέγεις αυτό που λέει «όλες οι γλώσσες».
Αν πάνε όλα καλά, θα ενεργοποιηθεί ο ορθογραφικός έλεγχος με «μαγικό» τρόπο.
  Απάντηση
μπορί 

Έβαλα τη λέξη "μπορεί" λάθος. Και να:

Έβαζα έβγαζα Ελληνικά Αγγλικά, τελικά καθάρισα το φάκελο .cache στο home μου, έκανα επαναφορά στις προεπιλογές τον χρομ, ξαναέβαλα τα ελληνικά, τα έκανα μετακίνηση πάνω, έβγαλα τα αγγλικά για να είναι τα ελληνικά μονα τους

και αυτό το αποτέλεσμα. Κανένα δεν τικάρεται και κανένα δεν είναι ήδη τικαρισμένο. Τα ελληνικά δυο φορές (ενώ στο μενού έχει μία ελληνική κι αυτήν μόνο διάλεξα).

Δεν ξέρω και που διάλο καθαρίζει αυτό  για να τα κάνω από την αρχή.
  Απάντηση
Από το δεύτερο υπομενού σου λείπει εντελώς ο ορθογραφικός έλεγχος σε πλαίσια κειμένου. Θα έπρεπε να εμφανίζεται ακριβώς κάτω από τις ρυθμίσεις γλώσσας και να μη λείπει, άσχετα αν έχεις ενεργοποιημένη κάποια γλώσσα ή όχι.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις με καθαρές ρυθμίσεις, κλείσε τον Chrome, βρες το φάκελο $HOME/.config/chrome (ή google-chrome), μετονόμασέ τον σε chrome.BAK και άνοιξε ξανά τον Chrome. Αν το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, τότε είναι bug και καλά να πάθεις που χρησιμοποιείς Chrome.

Έχεις (ελπίζω) υπόψη σου ότι ο Chrome δεν υποστηρίζεται επίσημα από το Arch. Αν τον έβαλες από το AUR, έχεις ουσιαστικά ένα αλλαγμένο deb, με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Αν τον έβαλες κάπως αλλιώς, κακό του κεφαλιού σου.
  Απάντηση
Ναι αλλά έχει ένα γαμάτο πρόσθετο που ελέγχω την τηλεόραση και με βολεύει πολύ κι δεύτερον έχει αναζήτηση με φωνή (το μκροφωνάκι που είναι στη γραμμή αναζήτησης). Κι αυτό με βολεύει πολύ.

Άλλωστε είναι κι ο ένας από τους δύο λόγους που έβαλα 64μπιτη διανομή. Ο άλλος ήταν για να έχω Arch.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  libre office: συλλαβισμός και ορθογραφικός έλεγχος πολυτονικών κειμένων Kim 9 1.196 14.04.2016 19:17
Τελευταία Ανάρτηση: Kim
  Έλεγχος του deluge ; [Λύθηκε] Λουκάς 7 801 08.08.2014 23:33
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  Ορθογραφικός έλεγχος στο Libre Office ; [Λύθηκε] Σταμάτης 2 931 05.04.2011 00:38
Τελευταία Ανάρτηση: Σταμάτης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)