Τελικά είναι θλιβερό
Διάβαζα τις προάλλες στις ειδήσεις του Google, πως οι πωλήσεις για το νέο i-φόνι και συγκεκριμένα τα μοντέλα i-phone XS, σε τιμές 1300 Ε, έκαναν θραύση στην Ελλάδα πριν την κυκλοφορία τους.

Για να δείτε την σχετική είδηση βάλτε στον φυλλομετρητή σας την πρόταση:

"Ρεκόρ πωλήσεων για τα iPhone Xs των 1.300 ευρώ στην Ελλάδα"

Δεν ξέρω σε εσάς τι αίσθημα προκαλεί το παραπάνω, σε εμένα τουλάχιστον απογοήτευση και λύπη. Πρώτα, γιατί δεν είναι δυνατόν στο έτος 2018, να υπάρχουν συμπεριφορές "Windows 98" με τις ουρές και τις προπαραγγελίες σαν τρελοί, δεύτερον με την τιμή, και τρίτον με την συγκεκριμένη εταιρία αν θέλετε. 

Το να φτάνουν οι παραγγελίες στα 6-15 εκατομμύρια ευρώ, με τιμή κινητού από 1300-1600 Ε, και να γίνεται αυτός ο πανικός με τις προπαραγγελίες στην Ελλάδα, είναι για τον πολίτη της καθημερινότητας ένα είδος προσβολής. Αλλά έστω και αν αυτοί που τα έχουν (τα χρήματα εννοώ), και δεν ξέρουν τι να τα κάνουν, γιατί αν διαιρέσει κάποιος το ποσόν των 15 εκατομμυρίων Ε με την τιμή του κινητού (1300 Ε) ο αριθμός είναι περίπου 11.500 άτομα. 

Ωραία θα μου πείτε δεν είναι πολλοί. Είναι μια ελίτ. Ναι, αλλά η εικόνα που δίνεται προς τα έξω σε περίοδο κρίσης δεν είναι καλή. Η έστω παραπλανητική. Να υποθέτουν οι δανειστές πως "Ορίστε, τι παραπονιέστε; Έχετε. Αφού θέλετε και iphone XS".

Ρε παιδί μου, το θεωρώ μια ανοησία. Να πάρεις δηλαδή ένα γκατζετάκι 1300 Ε, που στο κάτω κάτω τι δικαιολογεί την απόφασή σου, είσαι φανατικός του IOS; Το Android δεν θα σε κάλυπτε; Δεν θα σε κάλυπτε απείρως καλύτερα το παλιό Smsung ταμπλέτα, που λειτουργεί και ως κινητό και ως ταμπλέτα, με μια πολύ καλή οθόνη, μνήμη, και σχεδόν όλες τις λειτουργίες; Και αυτό πριν χρόνια στα 300 Ε περίπου ήταν ένα διαμάντι.

Και ωραία, το πήρες το i-phone XS. Ένα σκατουλάκι είναι. Να στο κλέψουν, να σου πέσει μέσα σε κανέναν οχετό, να σου πέσει από το αμάξι, να σου σπάσει. Δίνεις τόσο εύκολα τα 1300 για αυτό το πραγματάκι; 

Να τα δώσεις για έναν Ryzen και μια κάρτα γραφικών GTX και μια μητρική, εντάξει, σου βγάζω το καπέλο. Γιατί αυτά, είναι ένα desktop PC στο σπίτι σου. Ούτε κλοπή, ούτε πέσιμο, θα γίνεται 100% χρήση στα παιχνίδια, στις εφαρμογές, και θα σου κρατήσουν χρόνια.

Από την άλλη, επαφίεσαι σε μια εταιρία που πουλά τα ανταλλακτικά πανάκριβα;

Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω, και να δικαιολογήσω την είδηση, είναι πως τα άτομα που προπαρήγγειλαν τα XS, με αυτά τα ποσά, είναι εντελώς Hi Class, που αγοράζουν και μια τσάντα Dior στα 500 Ε, η κανένα τρελό παπούτσι με 300 Ε. Δε νομίζω πως στον απλό κόσμο βρίσκονται άνθρωποι που θα έκαναν οικονομίες με κουμπαρά για να πάρουν το νέο iphone στην τιμή αυτή. 

Το θεωρώ ανοησία, ακόμα και αν είναι κάποιος φανατικός των Apple. Σε κάθε περίπτωση, όταν είσαι συνετός, αγοράζεις μια γενιά πίσω, με την εμφάνιση της νέας, όταν γίνεται η πτώση της τιμής στην προηγούμενη γενεά (πχ. CPU). 
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  είμαστε όλοι Linux-άδες, πώς όμως φτιάχνεται αυτό το Linux τελικά; Spiros_G 2 2.474 02.10.2016 11:27
Τελευταία Ανάρτηση: papgeop
  Μα πώς προφέρεται τελικά το Linux; constantinos 13 4.953 19.02.2016 23:53
Τελευταία Ανάρτηση: thecomputerdoctor
  Grammatik: Λένε πως η πειρατεία είναι έγκλημα, εγώ λέω πως είναι απελευθερωτική Evi 0 992 15.07.2014 21:57
Τελευταία Ανάρτηση: Evi
  Τελικά πρέπει να τον κλείνουμε τον υπολογιστή η όχι? constantinos 0 2.083 09.01.2012 16:32
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Ελληνικές σελίδες Linux και opensource: Πόσο δημοφιλείς είναι τελικά; Hellena 0 574 22.07.2011 15:44
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)