Βοήθεια Το cinnamon κατέρρευσε βρίσκεστε σε ασφαλή λειτουργεία
Γεια σε όλους και καλώς μας ξαναβρίσκω.
Εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα έχω πρόβλημα με το linux mint 19 cinnamon.
Συγκεκριμένα μετά από νέα εγκατάσταση του linux mint, σε διπλή εκκίνηση με παραθύρια 10, ενώ στην αρχή όλα πήγαιναν καλά μετά το upndate το σύστημα καταρρέει και κατά την επανεκκίνηση με βγάζει σε μια οθόνη με το μήνυμα: You are in emergency mod.  
Στην προτροπή του Διαχειριστή ενημερώσεων: E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem στο τερματικό μου εμφανίζεται:
Παράθεση:kostas@kostas-GA-970A-D3:~$ sudo dpkg --configure -a
[sudo] password for kostas: 
Γίνεται εγκατάσταση grub-pc (2.02-2ubuntu8.4) ...
Installing for i386-pc platform.
Installation finished. No error reported.
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.15.0-36-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.15.0-20-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-4.15.0-20-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
/usr/lib/os-probes/mounted/20microsoft: 44: /usr/lib/os-probes/mounted/20microsoft: cannot create /tmp/os-prober.JD7KLP/os-prober.tmp: Read-only file system
mv: αδύνατη η εκτέλεση της stat στο αρχείο '/tmp/os-prober.JD7KLP/os-prober.tmp': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
rmdir: αποτυχία διαγραφής '/var/lib/os-prober/mount': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
rm: αδυναμία διαγραφής '/tmp/os-prober.JD7KLP/swaps-map': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
rm: αδυναμία διαγραφής '/tmp/os-prober.JD7KLP/raided-map': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
rm: αδυναμία διαγραφής '/tmp/os-prober.JD7KLP/dmraid-map': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
rm: αδυναμία διαγραφής '/tmp/os-prober.JD7KLP/mounted-map': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
Found Windows 10 on /dev/sda1
cat: σφάλμα εγγραφής: Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
rm: αδυναμία διαγραφής '/tmp/grub.aFosAsTTOw': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
debconf: DbDriver "config": could not write /var/cache/debconf/config.dat-new: Read-only file system
dpkg: error processing package grub-pc (--configure):
 installed grub-pc package post-installation script subprocess returned error exit status 1
Γίνεται εγκατάσταση libirs160:amd64 (1:9.11.3+dfsg-1ubuntu1.2) ...
dpkg: unrecoverable fatal error, aborting:
 αδυναμία καθαρισμού της ενημερωμένης κατάστασης του `libirs160:amd64': Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, μετά από το upndate, παρουσιάστηκε και όταν εγκατέστησα debian 9, στο ίδιο διαμέρισμα που είχα το mint.
 Τα παραθύρια  στο μεταξύ λειτουργούν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Υπάρχει λύση;

Υγ: Υπάρχει περίπτωση να με αποχαιρετάει σιγά σιγά ο δίσκος;
  Απάντηση
(16.10.2018 23:58)barbas είπε κι ελάλησε: Γεια σε όλους και καλώς μας ξαναβρίσκω.
Εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα έχω πρόβλημα με το linux mint 19 cinnamon.

To Cinnamon μην το προτιμάς γιατί είναι ασταθές και έχει προβλήματα. Μπορεί να λένε ότι το σταθεροποιήσανε, το διορθώσανε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τουλάχιστον στο παρελθόν είχε αρκετά θέματα. Αν θέλεις να παραμείνεις στο Mint και να έχεις σταθερότητα, επέλεξε το ΜΑΤΕ. 

Διαφορετικά, έλα στο Ubuntu, η σε μια διανομή όπως Fedora με GNOME. 

Εγώ μία δύο φορές που δοκίμασα Cinnamon μου έκανε βλακείες και κρασαρίσματα, και το εγκατέλειψα άμεσα.
  Απάντηση
Χάρη σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και με debian που δοκίμασα είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μετά το update (το έμαθα πως γράφεται έτσι!) ξανά τα ίδια. You ar emergency mod. Αυτό με έκανε να υποθέσω ότι ίσως είναι πρόβλημα δίσκου
  Απάντηση
Με συγχωρείτε αν σας γίνομαι ενοχλητικός  αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. (Επίσης που πάω, από που έρχομαι, τι θέλω κπλ κπλ...) 
Όταν μπαίνω με recovery mode, το fsck κολλάει σε διαφορετική γραμμή κάθε φορά, το dpkg  με προτρέπει για το τερματικό με την εντολή dpkg --configure -a,
τα αποτελέσματα της οποίας φαίνονται στο πρώτο μήνυμα, η σύνοψη μου βγάζει: 
Κατάσταση LVM
Φυσικοί τόμοι όχι καλά (ΑΣΧΗΜΑ)
Ομάδες τομέα καλά
κι εγώ αισθάνομαι άσχημα τελευταία αλλά δεν το κάνω θέμα...
Γιατρέ μου πες μου υπάρχει ελπίς 
  Απάντηση
(18.10.2018 21:36) pid=\29245' είπε κι ελάλησε:κι εγώ αισθάνομαι άσχημα τελευταία αλλά δεν το κάνω θέμα...
Γιατρέ μου πες μου υπάρχει ελπίς 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω για να σε βοηθήσω, αν ξέρει κάποιος άλλος θα σου πει.

Θα σου πω όμως τι κάνω εγώ. Όταν βλέπω μια διανομή που με ενδιαφέρει, δοκιμάζω το live (χωρίς να κάνω εγκατάσταση). Το δουλεύω για λίγο με διάφορες ενέργειες. Στη συνέχεια, αφού δω ότι είναι χωρίς προβλήματα και αναγνωρίζει όλο το υλικό, προχωράω σε εγκατάσταση.

Προσοχή, μην προτιμάς το dual boot, γιατί έτσι είναι επικίνδυνο, αν πάει κάτι στραβά, να χάσεις το Windows partition που έχεις και δεδομένα μέσα. Πάντα κάνω εγκατάσταση Linux σε ξεχωριστό δίσκο, η δικό του μηχάνημα.

Όσον αφορά τις διανομές. Στο ίδιο μηχάνημα μου έχει τύχει διανομές να δουλεύουν άριστα, ενώ άλλες ήταν προβληματικές. Αν είναι προβληματικές δύσκολα θα βγάλεις άκρη. Αυτό, συμβαίνει και με εκδόσεις μιας συγκεκριμένης διανομής. Δηλαδή, του Mint, άλλες εκδόσεις ήταν εντάξει, άλλες όμως όχι. Αν μια έκδοση η διανομή δεν πάει καλά, άφησε την και έλα σε άλλη έκδοση η άλλη διανομή.

Το αν στην περίπτωση σου ο δίσκος είναι έτοιμος να εκπνεύσει, δες τι συμβαίνει στο Windows 10 partition. Κάνε boot με Win 10 και δες πως πάνε. Αν πάνε καλά, ο δίσκος μάλλον δεν φταίει. Συνεπώς, εδώ, κάνε πάλι boot με DVD Windows και κάνε repartitioning φυλάγοντας το Win partition, και διαγράφοντας το Linux partition. 

Στη συνέχεια για Linux, δοκίμασε σε άλλον δίσκο, η άλλο μηχάνημα.
  Απάντηση
Τελικά όχι μόνο το cinnamon κατέρρευσε, αλλά και τα παραθύρια και το σύμπαν ολόκληρο. Αφού μου εμφάνισε στην οθόνη ένα κατεβατό από error disk δεν λειτουργούσε τίποτα. Γι αυτό λειτουργούσε σε ασφαλή λειτουργία, με προειδοποιούσε να σώσω οτιδήποτε αν σώζετε.
Η συνέχεια, για πείραμα, είναι ότι αφού έκανα διαμόρφωση δίσκου με το gparted εγκατέστησα μόνο linux mint mate 19 και σε virtualbox τα παραθύρια με τη γυναίκα μου να γκρινιάζει για το autocand που δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει.
Τώρα όλα λειτουργούν μια χαρά (για πόσο δεν ξέρω) και τα δεδομένα smart και οι αυτοδιαγνωστικοί έλεγχοι μου λένε ότι ο δίσκος είναι εντάξει με μεγάλη ηλικία, σαν και του λόγου μου. Να τον κρατήσω τον δίσκο ή σύντομα θα βλέπει τα ραδίκια ανάποδα και θα τρέχω πάλι;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  προβλημα με ηχο σε λαπτοπ με Mint cinnamon blackm76 30 1.682 03.07.2017 18:35
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  sluggish linux mint 18 cinnamon promachos 9 953 10.10.2016 09:45
Τελευταία Ανάρτηση: sudo
  Πρόβλημα μενού Mint 17 Cinnamon al6s 2 504 02.01.2015 14:19
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena
  Αδυναμία προσάρτησης της λίστας των πακέτων(LMDE cinnamon 64-bit) Aslagiorgos 5 849 23.10.2014 23:02
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  πρόβλημα μετά από προσπάθεια εγκατάστασης του kernel σε 3-13-1 (ubuntu με cinnamon) Λουκάς 1 503 28.02.2014 23:52
Τελευταία Ανάρτηση: Letisios

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)