2 Προβλήματα μετά από αναβάθμιση
Δοκίμασα και έκανα αναβάθμιση από τα 16,04 σε 18.04 με τη βοήθεια του uCareSystem  και ήταν πιο εύκολη διαδικασία από την καθαρή εγκατάσταση . ( δεν είχα πρόθεση να κάνω αναβάθμιση με καθαρή εγκατάσταση , θα περίμενα την 20,04 ). Ενώ το σύστημα λειτουργεί , όσο το είδα ως τώρα , πολύ καλά , (πιο γρήγορα σε κάποια πράγματα από πριν!!!) παρουσιάστικαν δυο προβλήματα:
1)Στον firefox τα video παίζουν με κοψίματα (όχι στρωτή ροή της κίνησης στην εικόνα) .
2) Στην εκκίνηση μετά το grub αντί να ανοίξει γρήγορα το λειτουργικό (στον ssd) κάνει κάτι σαν έλεγχο και βγάζει σε μαύρη οθόνη σιγά σιγά, σειρά σειρά τα εξής :

Κώδικας:
[      0,000000]  do_IRQ: 0.55 No irq handler for vector
[    44.028602] print_req_error: I/0 error, dev fd0, sector 0
[    56.492711] print_req_error: I/0 error, dev fd0, sector 0
[    68.865040] print_req_error: I/0 error, dev fd0, sector 0
[    81.232716] print_req_error: I/0 error, dev fd0, sector 0

(...άλλες οκτώ ίδιες γραμμές και μετά )

Gave up waitinng for suspend/resume device
/dev/sdb1: clean, 389432/7331840 files, 11799845/29304832 blocks
Έπειτα βγάζει σε μωβ οθόνη κάτι πολύ γρήγορα και εκκινεί το λειτουργικό . Αυτά έχουν αποτέλεσμα να κρατά 2 με 3 λεπτά η εκκίνηση .

Αυτά είναι τα προβλήματα που πρόλαβα να εντοπίσω από την αναβάθμιση, ειδικά το θέμα της αναπαραγωγής video το θεωρώ συματνικότερο και θα προτιμούσα να δοκιμάσω με τη βοήθειά σας να το λύσω παρά να κάνω επαναφορά στα 16,04,     Ευχαριστώ.
  Απάντηση
Τι κάρτα γραφικών έχεις; Nvidia ή Intel; Εκεί είναι το πρόβλημα
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
(19.10.2018 19:22)constantinos είπε κι ελάλησε: Τι κάρτα γραφικών έχεις; Nvidia ή Intel; Εκεί είναι το πρόβλημα

Φαντάζομαι ότι αυτό αφορά την αναπαραγωγή βίντεο μόνο,ε;
nVidia έχω , (GIGABYTE GV-N730D5-2GI ( GV-N730D5-2GI ).
 Είναι κάτι με τους οδηγούς υλικού ;

Αν είναι κάτι σχετικό με τους οδηγούς από εκεί που λέει πρόσθετοι οδηγοί υλικού λέει πως έχω το προτεινόμενο πρόγραμμα οδήγησης και είναι μαρκαρισμένο το :
Χρήση NVIDIA driver metapackage από nvidia-driver-390 (ιδιοταγής, tested)
Επίσης στο Λογισμικό και ενημερώσεις στην καρτέλα "Λογισμικό ubuntu" είναι μαρκαρισμένες οι επιλογές πλην του πηγαίου κώδικα και στην καρτέλα "Άλλο λογισμικό" είναι μαρκαρισμένα μόνο τα : Συνεργάτες της Canonical     και     Συνεργάτες της Canonical (Πηγαίος κώδικας)
  Απάντηση
Δώσε την παρακάτω εντολή, κανε ένα reboot και θα φτιάξουν όλα λογικά:

Κώδικας:
sudo apt-get purge nvidia*
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
(20.10.2018 00:05) pid=\29252' είπε κι ελάλησε:με την εντολή

Κώδικας:

υπήρξε μια βελτίωση στην αναπαραγωγή βιντεο αλλά πάλι δεν είναι και όπως πριν την αναβάθμιση. Ως προς την εκκίνηση συνεχίζει να θέλει πολλή ώρα να ξεκινήσει αλλά τώρα τα γράμματα που χρησιμοποιεί είναι μικρότερα και στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης.
  Απάντηση
(21.10.2018 00:56)Λουκάς είπε κι ελάλησε:
(20.10.2018 00:05)pid=\29252 είπε κι ελάλησε:με την εντολή

Κώδικας:

υπήρξε μια βελτίωση στην αναπαραγωγή βιντεο αλλά πάλι δεν είναι και όπως πριν την αναβάθμιση. Ως προς την εκκίνηση συνεχίζει να θέλει πολλή ώρα να ξεκινήσει αλλά τώρα τα γράμματα που χρησιμοποιεί είναι μικρότερα και στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης.

Αυτό σημαίνει πως «βλέπει» το flopy disk που προφανώς δεν έχει ο υπολογιστής, μάλλον επειδή είναι εγκατεστημένο κάποιο module.

Η λύση που δίνεται είναι αυτή:

Κώδικας:
sudo rmmod floppy
echo "blacklist floppy" | sudo tee /etc/modprobe.d/blacklist-floppy.conf
sudo dpkg-reconfigure initramfs-tools
  Απάντηση
Όντως floppy δεν υπάρχει. [Δεν υπάρχει επίσης αναφορά για αυτό στο etc/fstab ( σε κάποια site έλυναν αυτό το πρόβλημα με κάποιες μεταβολές σε αυτό το αρχείο)]
οπότε έδωσα
Κώδικας:
 sudo rmmod floppy

και παίρνω :

Κώδικας:
rmmod: ERROR: Module floppy is not currently loaded

δίνω έπειτα :
Κώδικας:
echo "blacklist floppy" | sudo tee /etc/modprobe.d/blacklist-floppy.conf
blacklist floppy
δεν βγάζει κάτι
και δίνω:
Κώδικας:
sudo dpkg-reconfigure initramfs-tools
και βγάζει :

Κώδικας:
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Processing triggers for initramfs-tools (0.130ubuntu3.5) ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-4.15.0-38-generic
W: initramfs-tools configuration sets RESUME=UUID=8ff5627f-a462-4313-adab-e12c6dabe275
W: but no matching swap device is available.

Στο reboot βγάζει
Κώδικας:
[      0,000000]  do_IRQ: 0.55 No irq handler for vector

και μετά από 10-15 δευτερόλεπτα 
Κώδικας:
Gave up waiting for suspend/resume device
/dev/sdb1:clean, 423475/7331040 files , 11917556/29304832 blocks
και ανοίγει τα ubuntu... (τη δεύτερη γραμμη την έβγαζε και στην εκκίνηση των 16,04)

.
Παρατήρησα επίσης πως ένα κλασικό πρόβλημα που είχα σε παλιότερες διανομές (10,10 / 12,04) επανεμφανίστηκε: δεν είναι σταθερό το σύστημα ώς προς τα πρόσθετα στις μπάρες δλδ bootάρω μια φορά και πανω δεξιά εμφανίζονται τα classic menu indicator , caffeine , skype , viber.και η ένδειξη με τη φόρτηση επεξεργαστή και μνήμης και τις δυο επόμενες φορές που bootάρω εμφανίζεται μόνο το caffeine !!!! ( αυτό στις παλιές διανομές γινόταν και με συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας !!!)

Τέλος πως ρυθμίζω να ανοίγει κατ'ευθείαν το σύστημα στο προφίλ μου χωρίς ξεκλείδωμα και πως από αδράνεια να ανοίγει κατευθείαν την επιφάνεια εργασίας;, έχω σκάσει να ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα   Sk_angry
  Απάντηση
Έχεις πέσει σε και bug ναι, μα πως έκανες την εγκατάσταση; Όρισες και swap;

Δεν έχω Gnome, μα αν θυμάμαι καλά και από τις ρυθμίσεις για «Προστασία Οθόνης» μπορείς να το κάνεις αυτό. Σου έδινε πάντως την επιλογή αυτή και κατά την εγκατάσταση.
  Απάντηση
Η εγκατάσταση των 16.04 ήταν καθαρή χωρίς swap λογω ssd. Είναι πιθανό να ειχα υποδείξει για swap ένα χωρο που υπήρχε swap από αλλο λειτουργικό στον υπολογιστή μου αλλά αυτό ήταν σε ένα δίσκο που δεν υπάρχει πια. Κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης απο 16.04 σε 18.04 με ρώτησε τρεις τέσσερις φορές αν θέλω να εγκαταστήσει την καινούργια έκδοση από κάποια πράγματα και εγώ σε όλα εκτός από το καινούριο grub απάντησα ναι.
Ποιο από αυτά που ειχα γράψει πριν εννοείς bug;
  Απάντηση
Για δες στο αρχείο:  /etc/initramfs-tools/conf.d/resume
Στη γραμμή με την  παράμετρο RESUME, τι έχει δίπλα του;  Είναι RESUME=UUID;
Άλλαξε το σε RESUME=none
και μετά ενημέρωσε για την αλλαγή:
Κώδικας:
sudo update-initramfs -u
Κανε επανεκκίνηση και δες αν είναι πλέον οκ η συμπεριφορά.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  αναβαθμιση kernel blackm76 78 6.273 14.03.2017 14:58
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Chromium αναβάθμιση nith1717 6 1.084 20.12.2016 19:21
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Lubuntu πρόβλημα μετα απο αναβαθμιση 14.04 σε 16.04 chrisinux 4 1.006 06.12.2016 17:30
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Mint και Vlc προβλήματα tsallinia 1 659 10.05.2016 23:43
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena
  Αναβάθμιση σε ubuntu 16.04 dirosis 4 885 24.04.2016 21:27
Τελευταία Ανάρτηση: dirosis

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)