Βοήθεια usb sticκ mac OS X Extended (Journaled)
παίδες καλησπέρα εχω usb stick και εξωτερικούς σκληρούς δίσκους σε format mac OS X Extended (Journaled) υπάρχει τρόπος η κάποιο πρόγραμμα να μπορεί να βλέπει γίνει αντιγραφή/διαγραφή να παίζει και σε ubuntu
  Απάντηση
Έχει το Ubuntu ενσωματωμένη εφαρμογή. Νομίζω το λέει «Gnome Disks» ή σκέτο «Δίσκοι», όπου συν τα άλλα δίνει και την επιλογή μορφοποίησης.
Θα τα κάνεις EXT4 και φυσικά δεν θα είναι προσαρτημένοι οι δίσκοι για να μπορέσει να γίνει η μορφοποίηση.

Μπορείς βέβαια να το κάνεις και με το Gparted που θα το βρεις στο Κέντρο Λογισμικού απ' όπου μπορείς να το εγκαταστήσεις.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
(21.05.2019 10:25)constantinos είπε κι ελάλησε: Έχει το Ubuntu ενσωματωμένη εφαρμογή. Νομίζω το λέει «Gnome Disks» ή σκέτο «Δίσκοι», όπου συν τα άλλα δίνει και την επιλογή μορφοποίησης.
Θα τα κάνεις EXT4 και φυσικά δεν θα είναι προσαρτημένοι οι δίσκοι για να μπορέσει να γίνει η μορφοποίηση.

Μπορείς βέβαια να το κάνεις και με το Gparted που θα το βρεις στο Κέντρο Λογισμικού απ' όπου μπορείς να το εγκαταστήσεις.

constantine καλησπέρα,

δεν θέλω να κάνω φορματ τους εξωτερικούς δίσκους θέλω κάποιο πρόγραμμα  ώστε να μπορεί να διαβάζει σε ext4 ubuntu-----> mac to OS X Extended (Journaled) format

κάτι αντίστοιχο του προγράμματος αυτού

https://www.paragon-software.com/el/home/ntfs-mac/
  Απάντηση
(21.05.2019 10:25)constantinos είπε κι ελάλησε: Έχει το Ubuntu ενσωματωμένη εφαρμογή. Νομίζω το λέει «Gnome Disks» ή σκέτο «Δίσκοι», όπου συν τα άλλα δίνει και την επιλογή μορφοποίησης.

constantine καλησπέρα,

δεν θέλω να κάνω φορματ τους εξωτερικούς δίσκους θέλω κάποιο πρόγραμμα  ώστε να μπορεί να διαβάζει σε  ext4 ubuntu-----> mac to OS X Extended (Journaled) format

κάτι αντίστοιχο του προγράμματος αυτού

https://www.paragon-software.com/el/home/ntfs-mac/
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)