ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΗ ΧΡΗΣΗ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΑΠΤΟΠ ΕΙΧΑ ARCH LINUX ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ KDE.
ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΗ ΠΝΕΥΜΑ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ LINUX.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΟΓΟ  ΔΟΥΛΕΙΑΣ PHOTOSHOP,AUTOCAD,ILLUSTRATOR KAI COREL KAI MS OFFICE ΦΥΣΙΚΑ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ WINDOWS ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΨΑ(ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΙΟ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ KDE ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.)

ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΝΙΩΣΗ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗς ΠΕΡΙΟΔΟΥ,ΜΠΑΙΝΕΙς ΟΠΟΥ ΘΕΣ ΑΝΟΙΓΕΙς ΟΤΙ ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΙΝΚ ΘΕΣ ΧΩΡΙς ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΑΝ ΑΥΤΑ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΤΑΒΩ ΣΕ LINUX ΣΑΝ ΒΑΣΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ WINDOWS ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ.

ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΜΗ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ARCH.

ΠΛΕΟΝ ΤΑ WINDOWS 10 ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙς ΦΟΡΜΑΤ.ΑΠΛΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.ΟΠΩς ΤΟ ARCH LINUX.

ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ ΜΕ:

1)ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ KDE

2)ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΦΟΡΜΑΤ ,ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΣΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ.

3)ΘΕΛΩ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ARCH ΧΩΡΙς ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.
ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ OPENSUSE ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ROLLING ΔΙΑΝΟΜΗ.(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΟ MANJARO ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ SE ARCH ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΠΙΣΕΙς ΠΩς ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΟΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΟ KDE ,ROLLING ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΦΟΡΜΑΤ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ( ΟΠΩΣ ΣΕ MINT ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΓΙΝΕΤΕ .

ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ARCH ΠΗΓΕ ΣΕ OPENSUSE KAI MANJARO ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ;;;;
  Απάντηση
Παιδιά μόλις μπορέσετε η βοήθεια σας θα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ
  Απάντηση
το arch ειναι η πιο κλασσικη rolling διανομη. αλλα ειπες οτι δεν θελεις arch. μια αλλη τετοια διανομη ειναι το debian sid. εχει καποια θεματακια κατα καιρους αλλα τιποτα το σπουδαιο και σχεδον παντα μπορεις να τα αποφυγεις, γιατι υπαρχει μια λειτουργια, που οταν πας να κανεις αναβαθμιση, η, εγκατασταση, αναφερει τυχον προβληματα που μπορει να προκυψουν (και απλα παραλειπεις το προβληματικο πακετο μεχρι να το φτιαξουν και το αναβαθμιζεις μετα). το εχω τωρα και το δοκιμαζω κατι μηνες σε εξομοιωτη (το βασικο μου συστημα ειναι ενα σαπιο debian jessie) και δεν εχω παρατηρησει κατι σοβαρο απο προβληματα. μονο το γ@#$%openshot δεν λεει να λειτουργησει (εγκαθισταται κανονικα αλλα δεν τρεχει). το αναφερουν στα προβληματα εδω και κανα διμηνο αλλα ακομα δεν το εχουν φτιαξει. τεσπα

το debian sid ομως δεν ξερω αν εχει το πιο φρεσκο KDE. συνηθως ειναι λιγο πιο πισω απο την επισημη εκδοση KDE (το KDE προχωραει ΠΟΛΥ γρηγορα ενω το debian συνηθως μενει λιγο πισω). αν θελεις κατι να μοιαζει με το KDE αλλα να μην ειναι ΤΟΣΟ φορτωμενο με σαβουρες, υπαρχει και το xfce. ειναι μικρουλι αλλα το εχουν φτιαξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο τις παλιες εποχες του και ειναι πανεμορφο πλεον. βασικα το KDE παιζει να ειναι το πιο bloatware γραφικο. δεν λεω οτι δεν ειναι καλο. ειναι ισως το πιο ομορφο γραφικο στο λινουκς, αλλα εχει ΠΟΛΛΗ ΣΑΒΟΥΡΑ απο dependencies και κατεβαζει ενα σκασμο (φαντασου εχει σαν required dependency το VLC... REQUIRED DEPENDENCY για το γραφικο ενας MEDIA PLAYER...). ειναι το μοναδικο γραφικο που η εγκατασταση του πιανει πιο πολυ χωρο και απο ολοκληρο λειτουργικο συστημα

οσο για τον ρουφιανο τα 10, αν τα θελεις για κατι μπορεις να τα πεταξεις μεσα σε εναν εξομοιωτη και να τα τρεχεις μεσα απο το λινουκς. δεν ειναι αναγκη να κανεις dual boot και ιστοριες που να διακινδυνευεις να χαλασει κατι και να χασεις κανα λειτουργικο
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Φίλε μου καλημέρα. Δεν θέλω arch γιατί δεν είναι σταθερό αλλά σαν λειτουργικό γενικά το θεωρό ίσως το μόνο που έχεις απόλυτη ελευθερία.

υπάρχει και το opensuse tumbleweed άλλα έκανε κονξες και με ταλαιπώρησε

Φίλε μου το manjaro δοκίμασα τις τελευταίες μέρες και νομίζω είναι αυτό που ψάχνω. Θέλω την γνώμη σου. βασίζεται στο arch αλλά Μέχρι τώρα δεν βλέπω να κολλάει ούτε να κάνει κονξες όπως το κλασικό arch. Επίσεις βλέπω ότι στο distro watch παίζει πρώτο δεύτερο συνέχεια. Πολύ δημοφιλές. 

Ποια η άποψη σου;θα έχω προβλήματα στο μέλλον;;;;
  Απάντηση
απο archοειδη δεν εχω ιδεα τι γινεται γιατι δεν τα εχω δει ποτε. μονο απο debian μερια εχω ασχοληθει και λιγο απο αυτονομες embedded που δεν ειναι ουτε rpm, ουτε deb, ουτε τιποτα τετοιο (συγκεκριμενα ΤινυΛινουκς. ενα μικροσκοπικο αφθαρτο λινουκσακι, που ειναι αυτονομη διανομη οπως ειναι το arch). για archoειδη περιμενε τον soulrain να σε απαντησει που εχει arch. γιατι ομως να πας για το παραγωγο (manjaro) οταν εχεις το ιδιο (arch)? ναι το ξερω οτι ειπες για σταθεροτητα, αλλα σχετικο ειναι αυτο. μπορει το arch να βγαζει μαλακιτσες κατα καιρους, αλλα γενικα τα παραγωγα (manjaro απο το arch, ουμπουντου απο το debian, κλπ) θα βγαλουν πολυ χειροτερα προβληματα μακροχρονια, γιατι στα παραγωγα κανουν μοντες, πολλες φορες ασχημες (το ουμπουντου ειναι ενα κλασσικο πραδειγμα παραγωγου debian που κανει οτι μπορει για να δυσφημισει το debian)

απο distrowatch και τετοια, εγω δεν εχω κοιταξει ποτε σοβαρα. κατι φορες ειχα μπει λιγο για χαζολογημα να δω τι σοι πραμα ειναι. νομιζω οτι πιο σημαντικο ειναι ποιο λειτουργει σωστα, οχι ποιο ειναι το πιο δημοφιλες. οτι ειναι δημοφιλη δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερα. αν προσεξεις τη λιστα, θα δεις οτι οι πιο δημοφιλεις διανομες ειναι αυτες που ειναι για τον απλο ασχετο χρηστη και αυτες με την πιο home user προσεγγιση. διανομες που ειναι για εμπειρους και για μοντες (arch, debian sid, gentoo, ΤινυΛινουκς) παρολο που ειναι πολυ πιο σταθερες και αξιοπιστες απο τις home user, θα τις δεις πολυ χαμηλα γιατι ο απλος χρηστης που θα μπει στο distrowatch για να βοηθηθει να επιλεξει μια διανομη, (γιατι σε αυτους απευθυνεται κατα κυριο λογο το distrowatch), δεν θα επιλεξει προφανως debian sid και arch, αλλα ουμπουντου, elementaryOS, και mint (κλασσικο, οχι LMDE)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Καλημέρα παιδιά. 
Το manjaro φαίνεται πολύ καλό αλλά έχει λογική αυτό που λες. Με λίγα λόγια είναι να πηγαίνουμε σε διανομές που δεν βασίζονται πουθενά και είναι οι αρχικές όπως αυτές που είπες. arch, debian sid, gentoo, ΤινυΛινουκς.

Μία Επισεις αυτόνομη δεν είναι και το opensuse;
(ρωτάω γιατί αν και η opensuse είναι αυτόφωτη και δεν βασίζεται πουθενά να μεταβώ κατευθείαν εκεί. Είχα δοκιμάσει παλιότερα και ο λόγος που άλλαξα ήταν ότι έπρεπε να κάνεις φόρματ όταν έβγαινε καινούρια έκδοση. Για το leap μιλάω πάντα. Η rolling δεν ξέρω αν είναι σταθερή) 

Επισεις είπες το debian sid. To debian το σταθερό δεν είναι καλό;

Από ότι βλέπεις με ενδιαφέρουν διανομές που έχουν γραφικά kde.

Oi οποίες όμως όσες είναι σταθερές και βράχος δεν έχουν ποτέ την τελευταία έκδοση του γραφικού περιβάλλοντος.

Για αυτό κόλλησα με το manjaro. Φαίνεται σταθερό μέχρι τώρα και έχει και την τελευταία έκδοση του kde.
  Απάντηση
το opensuse αν θυμαμαι ειναι rpm based (ολες οι rpm βασιζονται στο redhat και το fedora που ειναι το κοινωτικο redhat, οπως και ολες οι deb based βασιζονται στο debian), οποτε γιατι να μην πας στο fedora; το redhat δεν μπορεις να το εχεις. ειναι επι πληρωμη και μονο για μεγαλες εγκαταστασεις. επισης στο suse/opensuse εχει χωθει η μικρομαλακια μεσα (και μονο απο αυτο εγω δεν θα το αγγιζα καν γιατι θα εχουν κανει τα ιδια σκατα που εχει κανει η canonical με το ουμπουντου, και τελευταια και η μικρομαλακια που εχει χωθει ΚΑΙ εκει, και το εχουν κανει για τα σκουπιδια)

οταν λεω για debian και λεω για το sid, οχι οτι το σταθερο ειναι κακο. ισα-ισα που ειναι πραγματικα το πιο σταθερο και αξιοπιστο λειτουργικο συστημα του πλανητη, αλλα μενει πολυ πισω σε εκδοσεις προγραμματων (και ειδικα για το KDE που εξελισσεται συνεχεια το σταθερο debian ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ). το sid δεν ειναι οτι νεοτερο σε τεχνολογια, αλλα ειναι σε πολυ καλο σημειο απο εκδοσεις προγραμματων (μπορει π.χ. να βγει κατι τωρα και το sid να το παρει μετα απο 3 μηνες ας πουμε, οχι μετα απο 3 χρονια σαν το σταθερο), οποτε δεν θα εχεις το πιο φρεσκο KDE αλλα θα ειναι αρκετα φρεσκο για να συμβαδιζεις σχετικα με την εξελιξη του

ειναι διανομες που ερχονται με KDE, αλλα ειναι και διανομες που δεν τις νοιαζει. οτι γραφικο και να θελεις το υποστηριζουν εξισου καλα. ειναι διανομες desktop agnostic. το debian ειναι μια απο αυτες. δεν εχει καποιο «επισημο» γραφικο. βαζεις εσυ οτι θελεις (σε καποιο σημειο στην εγκατασταση σε ρωταει μαλιστα ποιο θελεις και επιλεγεις να εγκαταστησεις αυτο που θελεις). απλα το debian εχει καπως διαφορετικη διαχειριση και θα πρεπει να μαθεις τις διαφορες, οποτε για λιγο θα σε ξεβολεψει. δεν ειναι κατι τραγικο βεβαια. μεινε προς το παρον στο manjaro, και βαλε το sid σε καναν εξομοιωτη να το δεις πως ειναι, να το εχεις σαν επιλογη αν κλασει πομολα το manjaro
  Απάντηση
(17.11.2019 22:37)DarkGoth είπε κι ελάλησε: το opensuse αν θυμαμαι ειναι rpm based (ολες οι rpm βασιζονται στο redhat και το fedora που ειναι το κοινωτικο redhat, οπως και ολες οι deb based βασιζονται στο debian), οποτε γιατι να μην πας στο fedora; το redhat δεν μπορεις να το εχεις. ειναι επι πληρωμη και μονο για μεγαλες εγκαταστασεις. επισης στο suse/opensuse εχει χωθει η μικρομαλακια μεσα (και μονο απο αυτο εγω δεν θα το αγγιζα καν γιατι θα εχουν κανει τα ιδια σκατα που εχει κανει η canonical με το ουμπουντου, και τελευταια και η μικρομαλακια που εχει χωθει ΚΑΙ εκει, και το εχουν κανει για τα σκουπιδια)

οταν λεω για debian και λεω για το sid, οχι οτι το σταθερο ειναι κακο. ισα-ισα που ειναι πραγματικα το πιο σταθερο και αξιοπιστο λειτουργικο συστημα του πλανητη, αλλα μενει πολυ πισω σε εκδοσεις προγραμματων (και ειδικα για το KDE που εξελισσεται συνεχεια το σταθερο debian ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ). το sid δεν ειναι οτι νεοτερο σε τεχνολογια, αλλα ειναι σε πολυ καλο σημειο απο εκδοσεις προγραμματων (μπορει π.χ. να βγει κατι τωρα και το sid να το παρει μετα απο 3 μηνες ας πουμε, οχι μετα απο 3 χρονια σαν το σταθερο), οποτε δεν θα εχεις το πιο φρεσκο KDE αλλα θα ειναι αρκετα φρεσκο για να συμβαδιζεις σχετικα με την εξελιξη του

ειναι διανομες που ερχονται με KDE, αλλα ειναι και διανομες που δεν τις νοιαζει. οτι γραφικο και να θελεις το υποστηριζουν εξισου καλα. ειναι διανομες desktop agnostic. το debian ειναι μια απο αυτες. δεν εχει καποιο «επισημο» γραφικο. βαζεις εσυ οτι θελεις (σε καποιο σημειο στην εγκατασταση σε ρωταει μαλιστα ποιο θελεις και επιλεγεις να εγκαταστησεις αυτο που θελεις). απλα το debian εχει καπως διαφορετικη διαχειριση και θα πρεπει να μαθεις τις διαφορες, οποτε για λιγο θα σε ξεβολεψει. δεν ειναι κατι τραγικο βεβαια. μεινε προς το παρον στο manjaro, και βαλε το sid σε καναν εξομοιωτη να το δεις πως ειναι, να το εχεις σαν επιλογη αν κλασει πομολα το manjaro

φιλε μου....

1) δηλαδη το Opensuse βασιζεται σε redhat και δεν ειναι αυτονομο;;;;

2)το fedora εννοεις οτι ειναι η εκδοση του redhat για το κοινο ας πουμε;;;και αν ναι εχει γραφικο περιβαλλον kde;;;
επισεις ειναι σταθερη κι πρεπει να κανω καθε τοσο φορματ η ειναι rolling;;;
και αν δεν ειναι καθε ποτε βγαινει καινουρια εκδοση της διανομης;;;;

3)τι εννοεις οτι εχει χωθει μικρομαλακία;;;

τωρα με εβαλες σε μερακια να δοκιμασω fedora
  Απάντηση
ναι, αν θυμαμαι καλα το opensuse ειναι απο redhat. το fedora ναι, ειναι η κοινωτικη εκδοση του redhat. ειναι το sid του redhat ας πουμε (οπως στο debian ειναι το sid που εκει βγαινει οτι νεο υπαρχει για δοκιμη. ετσι και το fedora ειναι για το redhat). το fedora εχει κανονικα το KDE για εγκατασταση (οπως αλλωστε ολες οι διανομες γιατι ειναι ενα απο τα 3 στανταρ γραφικα. KDE, gnome-shell, xfce). απο προεπιλογη ερχεται με gnome ομως, και δεν ξερω αν εχει προσαρμοστει για gnome (αν εχει γινει κατι τετοιο ισως βγαζει προβληματα με το KDE). υπαρχουν διανομες που προσανατολιζονται σε συγκεκριμενο γραφικο και με αλλα ισως να βγαζουν θεματα. σαν διανομη ειναι σταθερο αλλα το fedora δεν ειναι rolling, και αυτο εχει εκδοσεις που πρεπει να ανανεωνεις καθε τοσο. ποσο διαρκει η καθε εκδοση δεν εχω ιδεα γιατι δεν το εχω δει για μεγαλο χρονικο διαστημα. με εναν εξομοιωτη παντως μπορεις να δοκιμασεις οτι θελεις χωρις να χανεις χρονο και χωρις πολυ κοπο. το πετας στον εξομοιωτη και αν δεν σε αρεσει απλα σβηνεις μερικα αρχειακια. αν τελικα σε αρεσει καποια διανομη που εχεις δοκιμασει μπορεις πολυ ευκολα να τη βγαλεις απο τον εξομοιωτη σε κανονικη εγκατασταση (εγω το εχω κανει 2 φορες αυτο. αν φτασεις εκει θα σε πω πως γινεται. δεν ειναι δυσκολο)

αυτο που λεω για τα «επισημα» γραφικα καθε διανομης ισχυει σε αρκετες διανομες. π.χ. το μιντ βγαινει με δικο του γραφικο το cinnamon, το ουμπουντου εχει το unity, η, κατι σαν unity, το ΜΧ (ενας αχταρμας απο ουμπουντου, debian, antiX, mepis, debian sid) εχει προεπιλεγμενο το xfce. και συνηθως και τα εργαλεια που περιεχονται ειναι απο το προεγκατεστημενο γραφικο. αν θελεις αλλο πρεπει να βαλεις τα αντιστοιχα εγκαλεια του νεου γραφικου που θα εγκαταστησεις σε τετοιου ειδους διανομες. ΑΝ θυμασαι το ΜΧ, το προμοταριζε πολυ το ατσινορο. και σε κατι συγκρισεις που καναμε ειχα βγαλει βιντεακια στον σωληνα με χρονους εκκινησης και τετοια (σε σχεση με το μονταρισμενο debian μου). στα βιντεακια αποκατω ειχα βρει σχολια απο τους προγραμματιστες του ΜΧ που λεγανε οτι πλεον δεν ειναι ΜΧ γιατι αντι για xfce ειχα βαλει gnome-shell (εχω το ιδιο στο debian και ηθελα να εχω ομοια συστηματα γιατι συγκριναμε sysv με systemd) και η διανομη ειναι προορισμενη να δουλευει με xfce, και οτι με το gnome που εβαλα στο ΜΧ εκανα τη δοκιμη αναξιοπιστη (τελικα εβαλα xfce στο debian και το ΜΧ εφαγε χειροτερο χωμα απο το debian σε επιδοσεις :D :P )

αυτο για τη μικρομαλακια το λεω οτι εχει χωθει, γιατι εχει χρηματοδοτησει αυτους που βγαζουν τις διανομες αυτες και εχει πλεον και λογο στις αποφασεις για τις διανομες αυτες. τι θα περιλαμβανουν, τι τροποποιησεις θα εχουν για να ειναι συμβατες σε κωδικα με τα παντζουρια, ακομα και να τρεχουν σαν απλη «εφαρμογη» μεσα απο τα παντζουρια. για παραδειγμα, πλεον το ουμπουντου μπορεις να το τρεξεις σαν απλο προγραμμα μεσα απο τα παντζουρια. και δεν εννοω εξομοιωτη. απλο προγραμμα οπως ανοιγεις τον γκοτζιλλα ας πουμε. ειδες τι ωραια τα εχουν καταφερει με τα παντζουρια 10. τι σε κανει να πιστευεις οτι οι διανομες στις οποιες εχουν χωθει θα ειναι καλυτερες; αυτο το ανακατωμενο πραγμα δεν ειναι να το εμπιστευεσαι για τιποτα
  Απάντηση
Μικρομαλακια φίλε μου εννοείς την γνωστή εταιρεία λειτουργικού συστήματος; καλά κατάλαβα; και πως ξέρουμε ότι έχει χωθεί; έχει ανακοινωθεί; για Ubuntu ήξερα αλλά όχι και για opensuse.

Φίλε μου το fedora από ότι είδα έχει επίσημο γραφικό περιβάλλον το gnome.
Το δοκίμασα σε live usb αλλά δεν βρήκα πως εγκαθιστούμε drivers; υπάρχει αντίστοιχο additional driver Σε fedora ;

Με λίγα λόγια η debian η fedora η arch η gento.
Όλα τα υπόλοιπα είναι διανομές που βασίζονται πάνω σε αυτές; σωστά κατάλαβα;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Επιλογή διανομής andreasdimo 1 528 03.09.2018 20:04
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)